Jsem opravdu tak strašná nebo je to i ve druhých?
Ahoj,
vím,že poslední dobou jsem trochu " na pěstí" nejraději jsem sama nebo s manželem a bez otázek typu jak se těšíš, už se ti to blíží viď atd.... Zrovna včera jsem byla za svou babičkou a ta mi řekla, že doufá, že jí napíšu až pojedu do porodnice, načež jsem jí odvětila, že nehodlam psát nikomu, že jedu a všichni se včas dozví, až se malej narodí. Samozřejmě se urazila. Když jsem tohle říkala mámě, tak ta mi odvětila, že jí to snad povím, opět jsem odvětila že NIKOMU opravdu nehodlám oznamovat, že jedu do porodnice, že nevidím důvod, proč bych to všem měla hlásit. Bylo mi odpovězeno, aby na mě mohli myslet. No dobrý ale to mě nijak nepomůže. Z porodu se nijak nestresuju, jen aby byl malej v pohodě a to je tak vše. Chci si porod v klidu " užít" s manželem a ne neustále odpovídat na otázky a smsky typu UŽ? nevidím na tom nic špatnýho oni to za mě neodrodí. No máma náš rozhovor zakončila tím, že tedy od teď, když neuvidí naše auto u domu tak mi bude volat, což mě nehorázně dorazilo. Přijde mi, že nechtějí respektovat moje rozhodnutí nebo jsem prostě tak přecitlivělá a beru to moc vážně? máte podobný pocity? já fakt nevim
Stručné shrnutí
- Mnoho rodiček hlásí tlak příbuzných s otázkami typu "Už?" a jako řešení uvádějí oznámit odjezd do porodnice jen partnerovi nebo rodičům, případně nikoho neinformovat a dát vědět až po porodu.
- Praktická opatření, která se osvědčila, jsou: vypnout mobil během porodu, poslat předem SMS ve znění "rodím, nevolejte, nepište", domluvit s partnerem, že nebude nikomu volat, a informovat jen ty, kdo budou hlídat starší dítě.
- Některé rodičky si nechaly v dokumentech porodnice zapsat, aby personál nikoho neinformoval, ale v minimálně jednom popsaném případě porodní personál i tak poskytl informace matce, takže papíry nemusí být stoprocentní zárukou.
Nejčastější otázky
Q: Jak rodině oznámit, že jedu rodit, aby mě nechali v klidu?
A: Doporučuje se říct jasně jednou větou (např. "Až budeme rodit, dáme vědět po porodu") a domluvit, že během porodu nebudou telefonovat ani psát; konkrétní fráze použité v diskuzi byla "rodím, nevolejte, nepište".
Q: Je bezpečné vypnout mobil během porodu?
A: Ano; v praxi rodičky vypínaly či nechávaly mobil v tichém režimu a zapínaly ho až po porodu, nebo dávaly manželovi pověření, aby v akutním případě kontaktoval záchranku či personál.
Q: Co dělat, pokud někdo i přes přání bombarduje SMS a volání?
A: V diskusi se osvědčilo nereagovat na opakované SMS, vypnout zvonění telefonu, a případně vynuceně nedávat informace o přesném místě porodu; někteří radili i jasné upozornění typu "nevolejte během porodu".
Q: Pomůže zaškrtnutí "neinformovat nikoho" v přijímacích formulářích porodnice?
A: Zaškrtnutí v papírech pomáhá, ale není absolutní zárukou; byl uveden konkrétní případ, kdy personál navzdory záznamu volal rodičům na žádost matky.
Q: Jak zajistit, aby manžel nebo partner nikomu nevolal během porodu?
A: Jasně s ním domluvit pravidla (např. "nevolat, nepsat, informovat až po porodu") a dát mu konkrétní úkoly, např. vypnout zvonění telefonu či poslat jedinou SMS po porodu.
Q: Jak zvládnout zvědavost tchýně a nucené návštěvy v porodnici?
A: Doporučené postupy jsou: předem jasně sdělit pravidla návštěv, povolit návštěvu pouze vybraným osobám (např. pouze rodičům), nebo návštěvy úplně zakázat a dovolit příjezd až po propuštění.
Q: Funguje trik s posunutím termínu porodu navenek (říkat lidi pozdější termín)?
A: Ano, jedna konkrétní rada v diskuzi byla "říkat všem, že máš termín o týden později", aby se snížil tlak a množství dotazů před skutečným porodem.
Závěry z diskuze
Shoda
- Prioritou porodu by měly být matka a dítě, a rodička má právo si určit, kdo bude o porodu vědět a kdo jej nebude rušit.
- Praktická opatření jako vypnout mobil, domluvit se s partnerem a informovat rodinu až po porodu jsou běžně doporučována a používána.
- Upozornění personálu v přijímacích formulářích, aby nikoho neinformoval, se uvádí jako užitečné, i když ne vždy stoprocentně účinné.
Sporné názory
- Někteří lidé v diskusi zastávají názor, že rodina má právo vědět, protože se o rodičku bojí a chce mít klid na duši; jiní považují aktivní informování rodiny během porodu za nevhodné zasahování do intimní chvíle rodičky.
- Několik příspěvků doporučuje zpřísnit kontrolu informací (vypnutí telefonu, neoznámení lokace), zatímco jiní navrhují kompromisní přístup — oznámit odjezd a slíbit zprávu po porodu.
Otevřené otázky
- Jak efektivně zajistit, aby porodní personál a nemocnice respektovaly zapsané přání "neinformovat nikoho"?
- Jak nastavit hranice s velmi dotěrnými příbuznými, aniž by to dlouhodobě poškodilo vztahy?
Zmíněné značky a firmy
žádné
Zmíněné produkty a metody
vypnout mobil, nastavit tichý režim, SMS "rodím, nevolejte, nepište", neinformovat nikoho v přijímacích formulářích porodnice, domluva s partnerem, sdělení termínu posunutého o týden, povolit informace jen těm, kdo hlídají starší dítě, zákaz návštěv v porodnici
Místa a osoby
žádné
Jednoduše dej vědět, že jedeš a že se ozveš ty nebo partner kdyby se, nedej bože, něco dělo nebo až se mimi narodí. Dřív ať se neozývají, ať ti zbytečně nevybíjí mobil, nebo se pak nedozví, že už je to malé na světě, než znova nabiješ telefon 😉
Já jsem všem řekla, že až to přijde, dám určitě vědět. A dala jsem jim vědět, až když se malej narodil 🙂 Všichni z něj pak byli nadšení a nikdo si na nějakou zprávu, že jdem na to nevzpomněl 🙂
@joyfulgirl přesně to teď řeším, ať řeknu co řeknu, stejně to "báby" a jiní nevydrží a furt píšou, co a jak? Je to víc stresující než sám porod. Já si vypnula mobil a zapínám ho jen ráno a večer, pokud by to na mě přišlo, tak si ho zapnu kvůli sanitce a manželovi, ale do porodu chci mít klid, takže chápu. Jsou v tomhle asi všichni stejní a rozhodně nejsi přecitlivělá - nevidím jediný důvod, proč by měli vědět, že už jedeš do porodnice. Také napíšeme, až se to narodí. Hodně sil a zdaru!
Na úvod všem co nerodili přeji hodně štěstí, jinak jsem se úplně zkoukla v úvodním příspěvku....na konci jsem byla šťastná za ty chvilky bez mobilu, bez internetu..prostě jen s manželem. Chtěla jsem si užít ty poslední chvíle s manželem prostě jen ve dvou..a to bohužel nikdo nedokázal pochopit. Neustále sms, návštěvy a volání a já byla zoufalá..a jelikož jsem cholerička asi jsem byla jak se říká na pěst...nikomu jsem neřekla, že jsem v porodnici, věděl to pouze manžel, který se mnou byl u porodu..a nakonec se to všichni dozvěděli, až po narození malého...a o to větší to bylo překvápko. Jsem ráda, že jsem to tak udělala, protože jsem se mohla soustředit pouze na sebe a naše mimčo a zbytečně se nestresovat příbuzenstvem....a mimochodem jediná tchýně mi to nemůže odpustit, pořád o mě tvrdí jak jsem sobecká a bla bla...ale mě je to jedno..já jsem šťastná 🙂
Mě předem nikdo otravovat nestihl rodila jsem 12 dní před termínem. Manželoj jsem už nazačátku řekla že nechci aby to nekdo vedel driv nez se mala narodi. Jela jsem v noci a už od rana me i manzeloj volala moje mamka puvodne chtela poradit se sekackou ale jak ji to nikdo nebral mela strach. Ja mobil neresila, jen manzel mi pak mezi kontrakcema rekl ze volw uz asi po 30 tak sem mu rekla at napise ze rodime a pak se ozvem 😀. Od ty doby klid. Pak teda odpoledne to musel napsat i svy mame bydli hned vedle a vsimla si ze auto je dlouho pryc. Maji jenom strach a obavy. Zkus to pak taky treba nehlasit a jenom az se budou starat tak napsat ze he to tady a ze se pak ozves. Mym rodicum jsem dovolila prijit se podivat na mimco ale nikomu jinymu ne, ani tchyni. Porod skoncil akutni sekci a vypadala jsem a citila se hrozne, absolutne bez nalady. Po vysvetleni to kazdy pochopil a nevycitali nic.
Nevidím nic zvláštního a nenormálního na tom, že chce máma vědět, kdy její dcera rodí. Bylo by mi taky líto, že mi to dcera nezavolá. Je přeci běžné, že když je mi těžko, volám mámu a je jedno, že mi je třeba třicet let. Já zažila už dva porody svých dcer, kromě partnera jsem byla první, kdo to věděl a jsem ráda, že to tak máme. Nedávno rodila moje nejstarší a říkala, že v šestinedělí by ráda měla absolutní klid, aby k nim nikdo moc nehodil, byla jsem připravená to respektovat, i když mi to bylo docela líto. Volala mi den po propuštění, prosila mě o pomoc. 😀 Přišla jsem a přicházím často a jsem vítána s otevřenou náručí. 😀
Ja chapu,ze to nektera nechce rict...proste je to jeji vec,ja jsem treba nechtela i zbytecne nekoho plasit-taky se muze stat,ze jeste z porodnice poslou zpatky,ze se nic nedeje...navic se i tezko odhaduje,jak dlouho budete cekat,nez vas vezmou dovnitr,jak dlouho bude monitor,pak vysetreni,pak prijem....a pak nejaka priprava...to jeste muze byt sakra dlouho a kdyz cloveku neni dvakrat dobre,tak i dobre minene rady a telefonaty "takco,uz?","jak to vypada...?" lezou dost na nervy...
Koukám holky, že máme podobný problém 😀 já jsem teď v těhotenství taky hrozně protivná a podrážděná, nejsem si jistá, zda oprávněně nebo jsou to jen moje nálady, ale třeba někoho pobavím výčtem toho, co mě dozajista vytočí:
- Debaty o jménu - zvlášť když se známí bavili, že by bylo dobré jméno Květoslav, zatímco jsem v pozadí zvracela. Respektive všichni mají pocit, že se musí vyjádřit k mému výběru nebo podsouvat svoje oblíbené jméno.
- Podsouvání preferovaného pohlaví - jakože když někdo o dítěti automaticky mluví jako o klukovi už od 4tt.
- Když mi někdo řekne mamino, to vybuchnu tutově 😀
- když se začalo řešit kupování věcí pro miminko sotva jsem oznámila těhotenství (přišlo mi, že je to strašně brzo a mít ty věci doma, když by se mohlo něco stát by bylo dost psychicky náročné)
- když někdo automaticky předpokládá zdravotní problém miminka po porodu (debata na téma, kde budu rodit, že prý ve vybrané porodnici nemají vybavení pro závažně nemocné miminko)
Takových témat asi ještě přibude, já se vždycky namíchnu a dotyčný se urazí, nevím teda zda oprávněně nebo ne, ono to bude asi tak půl napůl řekla bych 🙂

@elvira No, já už jedno dítě mám, takže otázky po porodu, to asi zvládnu. Ale tohle jsem předtím nezažila, protože první dítě se mi narodilo už ve 37. týdnu, takže nikdo nestihl otravovat 🙂 Teď se se mnou ale lidi neumí bavit o ničem jiným, než kdy jako hodlám porodit. A to je fakt na budku.