Nechat či jít na potrat?
Ahoj holky, mám velkou prosbu o radu. Mám už jen týden na rozmyšlenou. Doma mám skoro 5ti letaka a teď čekám dvojčata. Přítel se nejdříve moc těšil, ale teď úplně otočil. Nadává mi, říká ať potratim a že mě už nechce. Nevím co mám dělat. Zvládnu to nebo raději přerušení. Práci mám na pul úvazku, tak chci myslet na budoucnost, abych nebyla sobecka, když si je nechám. Díky za rady a zkušenosti
Stručné shrnutí
- Rodič s již jedním malým dítětem, který očekává dvojčata, často váží mezi přerušením těhotenství a jeho pokračováním kvůli zvýšeným finančním a praktickým nárokům na rodinu a bydlení.
- Jako dostupné zdroje podpory byly v diskuzi uváděny alimenty s možností soudního a exekučního vymáhání, systém sociální podpory a pomoc nadací/neziskovek.
- Vybavení pro dvojčata lze výrazně zlevnit použitím bazarů nebo darů; diskutující označovali kočárek pro dvojčata za největší jednorázovou investici.
Nejčastější otázky
Q: Jak vymáhat alimenty, když partner odmítá platit?
A: Alimenty lze vymáhat soudně a následně exekučně; pokud otec neuznává otcovství, bude podle diskuze nutné otcovství prokázat soudním řízením; v diskuzi bylo také uvedeno tvrzení, že stát může v určitých případech vyplácet 3 000 Kč měsíčně po dobu 2 let, pokud otec neplatí (tvrzení z diskuze, neověřeno).
Q: Jsou potraty ve 12. týdnu u dvojčat vyšší riziko?
A: V diskuzi bylo napsáno, že přerušení těhotenství ve 12. týdnu u dvojčat je "velmi rizikový výkon"; toto tvrzení v diskuzi nebylo doloženo odborným zdrojem a vyžaduje lékařské ověření.
Q: Kde sehnat kočárek a vybavení pro dvojčata levně?
A: Diskutující doporučovali bazary a second‑handy a nabízeli darované oblečení; kočárek pro dvojčata byl jmenován jako největší jednorázová položka nákladů.
Q: Jakou pomoc mohou nabídnout neziskovky a sociální systém?
A: V diskuzi se uvádělo, že nadace a neziskovky podporují maminky samoživitelky a že existuje systém sociální podpory pro rodiny v nouzi; konkrétní organizace však v diskuzi nebyly pojmenovány.
Q: Co dělat, pokud otec odmítá uznat otcovství?
A: Podle diskuze bude pravděpodobně nutné dokazovat otcovství soudně, aby bylo možné požadovat alimenty; v diskuzi byla zmíněna i možnost následného exekučního vymáhání.
Q: Jak náročné je vychovávat dvojčata bez partnera?
A: Diskutující opakovaně popisovali, že vychovávat dvojčata bez partnera je velmi náročné časově i finančně, ale mnohé ženy tvrdily, že to zvládly díky vlastnímu bydlení, podpoře rodiny a využití bazarů.
Závěry z diskuze
Shoda
- Alimenty jsou právním nástrojem a lze je soudně vymáhat včetně exekuce.
- Podpora rodiny a vlastní bydlení výrazně zvyšují pravděpodobnost zvládnutí výchovy dvojčat bez partnera.
- Vybavení pro děti je možné výrazně zlevnit prostřednictvím bazarů, second‑handů a darů; kočárek pro dvojčata bývá největší jednorázovou investicí.
Sporné názory
- Někteří považují potrat z finančních a sociálních důvodů za opodstatněný, zatímco jiní tvrdí, že potrat by vedl k celoživotním výčitkám a doporučují si děti ponechat.
- Přítomné bylo tvrzení, že přerušení těhotenství ve 12. týdnu u dvojčat je "velmi rizikový výkon", zatímco jiní diskutující tento lékařský závěr nepotvrdili (spor o lékařskou míru rizika).
Otevřené otázky
- Je pravda, že stát vyplácí 3 000 Kč měsíčně po dobu 2 let při neplacení alimentů a jaké jsou přesné podmínky této podpory?
- Má otec zákonnou povinnost podporovat matku tři roky po porodu, jak bylo v diskuzi uvedeno?
- Jaká jsou lékařská rizika přerušení těhotenství v 12. týdnu u vícerčat (dvojčat) a jaký postup doporučí gynekolog?
Zmíněné značky a firmy
žádné
Zmíněné produkty a metody
kočárek pro dvojčata, vybavička pro miminko, bazary/second‑handy, přerušení těhotenství (potrat), adopce, vymáhání alimentů soudně a exekučně, dokazování otcovství, státní sociální podpora, nadace/neziskovky
Místa a osoby
Bohnice
@irmamala tak to musím nesouhlasit co se týče toho chlapa.Já si taky muslela že babu se 3 ma dětma nebude nikdo chtít.A našla jsem toho nejbáječnějšího chlapa na světě.Děti bere jako vlastní a dokonce jsem 5.11. zjistila že se nám po 3 letech konečně zadařilo a bude nás o jednoho víc.Je to jen o tom najít toho správného chlapa ale i v dnešní době ještě existují normální chlapy 😉
Jestli se na miminka těšíš, tak se to určitě zvládnout dá a taky to zvládneš! Držím palce 🍀❤
Otázka je kolik potřebuješ peněz jako na bydlení, stravu a běžný chod domácnosti. To porovnej v prijmem, který máš a uvidíš. Něco asi dostaneš od sociálky možná i něco od chlapa, ale bude to mazec. Nepřemýšlela jsi třeba o adopci? Drž se 🙂
Ja mam nejake obleceni na mimi urcite navic, kdybys potrebovala. Kdyztak muzes pak napsat do zpravy jestli do toho pujdes a hodilo by se ti. Poslu ti ho 🙂 Drzim palce at se rozhodnes spravne 🙂
Ty dušičky si tě našli z nějakého důvodu, ženská zvládne vše a neznám matku, která by litovala, že nešla na potrat.
@dominge Přišla jsem ve 23. týdnu o miminko a bylo to to nejtěžší, co jsem v životě zažila, ale zvládla jsem to a hodně mě - nás to posílilo. Zároveň potrat neodsuzuju, snažím se neodsuzovat nic, protože nejsem v kůži daného člověka. Tobě moc držím palce. Ze zkušeností vím, že čím víc něco řeším, tím hůř a když někdy věci nechám plynout, cesta se vždy ukáže.

Otazka neni, zda se to da zvladnout, otazka je co jsi ty schopna zvladnout. Kazdy ma jine moznosti, jine naroky na zivot. Ja jsem tu otevrela diskuzi, kolik utratite tydne za jidlo, tak nektera rodina 4 tis a jina dokaze vyjit s 1 tis. Vsechno se da dnes sehnat pomerne levne diky bazarkum. Pak jsou tu ale samozrejme, dovolene, krouzky a jine volnocasove aktivity. Nekdo se bez toho obejde, nekdo ne. Venovat se malemu skolakovi a dvema miminkum bude masakr. Najit si chlapa s tremi malymi detmi taky asi nebude tak snadne. Budes to mit hodne tezke a budes se muset defacto obetovat svym detem na spoustu let. Na druhou stranu, pokud deti opravdu chces, tak by ti nemelo nic zabranit tomu si je nechat, protoze jinak bys litovala cely zivot. Tohle je zkratka rozhodnuti, ktere muzes udelat jen ty.