Rozhodnutí o těhotenství. Co byste dělaly vy?

22. zář 2022

Je mi 38 a neplánovaně jsem otěhotněla. Selhání ochrany. Máme 3 děti. Jsem 3,5 roku od velmi zavažné diagnozy ( nádor ledviny), stále jsem co půl roku sledována.
Přesné doporučení v podstatě neexistují, ale gynekolog řekl, že to bude pro mě velmi rizikové. Sama nevím jak se rozhodnout. 4 dítě jsem vždycky chtěla, ale ne za cenu, že porodím a třeba za rok zemřu. Já vím....zní to hrozně. Ale teď prostě ani nedutám, že je vše v pořádku zdravotně. Nevím zda si těhotenství ponechat a riskovat recidivu, nebo být pokorně ráda, že tady můžu být pro mou rodinu tak jak jsem. Strašně těžké rozhodnutí. Ještě mám čas to promyslet....ale, každou hodinu mám jiný závěr. Co byste dělaly ženy. Omlouvám se za anonymní dotaz.

te_reza
22. zář 2022

Šla bych na potrat. Ráda bych tu byla pro ty, co už na světě jsou. Konečné rozhodnutí bude ovšem jen na tobě.

klokanka31
22. zář 2022

Já jsem zásadně proti potratům, ale tady bys měla myslet na ty děti co už na světě jsou... Co to probrat ještě s lékaři jaký oni k tomu mají postoj?

lencaa11
22. zář 2022

Bude to těžké rozhodnutí a hlavně je o vás a vásem partnerovy jak i on se staví k tomu asi bych si sedla napslaa pro /proti jinak záleží na vaší úplně diagnóze zda teď jste sledována tak si úplně nemyslím že by těhotenství mělo přidat k tomu že by se vám to vrátilo ženy mají silné tělo a zvladnou vše obavy budou pořád je jasný zas na druhou stranu i vy aby jste si nevyčítala že jste mohla mít miminko a neměla jsou ženy po rakovině prsu,cipku atd a mají těhotenství hlídané atd držím palce ať se rozhodnete jak nejlíp pro vás za mě za bych si miminko nechala u nás by to bylo též 4☘️☘️

aarriel
22. zář 2022

Sla bych na tu vec, co se tady nesmi rikat. Chapu, ze je to tezke, nekolikrat jsme se o tom bavili doma s manzelem, ze kdyby nam to nahodou ujeli, co bysme delali a mame jasno. I kdyz mame jen jedno dite, ale ja mam RS a tuk tuk, tehotenstvi, porod ani kojeni me nepoznamenalo. Ale chci tu byt pro svoji dceru i manzela, v poradku a chodici 🙏 ale samozrejme se musis rozhodnout sama 😘

autor
22. zář 2022

@aarriel ano. Toto prostě člověk, co mu nad hlavou navždy visí taková možnost špatného zdraví nebo konce života vnímá úplně jinak. Já prostě ani nedutám, že je všechno ok. Před každou kontrolou z nervů zvracím, toto si nikdo neumí představit. A to nemyslím jakkoliv zle. Prostě je to neprenosná zkušenost. Já vím, kohokoliv může zítra srazit auto atd.....ale to jsou takové spíš hypotézy. S nepriznivou diagnózou to má člověk jakoby hmatatelnější. Já jsem to manželovi ještě ani neřekla a vůbec váhám zda to udělám. I věci kolem operace atd nesl mnohem hůř než já. Je citlivý typ. A vůbec....hodnotil by to asi ze svého pohledu a určitě by dítě chtěl. Ale říkám si....za jakou cenu....? Ano obecně jsou větší rizika pro endokrinni tumory a hormonalne podložené.... karcinom prsu, cipku atd. U té ledviny nikdo přesně neví.... ale obecně těhotenství je imunosupresivní a stát se muze cokoliv. Protinádorová imunita selže. Já měla nález dlouho....malinký. Pořád to sledovali jako kamínek. Pak jsem byla 2014 těhotná a pak kontrola 2019 a tumor 5 cm. Takže kdo ví

andelka
22. zář 2022

Je to těžké, ale dost bych se bála riskovat zdraví a život,když už tři děti mám.
Četla jsem před lety článek o ženě jménem Jana Beretta Mola, měla podobné dilema, resp.ona jako katolička měla jasno. Ale popravdě,ač to bylo obdivuhodné a její rozhodnutí podle citu,tak představa vdovce a čtyř dětí pro mě byla horší, než rozhodnutí do toho rizika nejít.

autor
22. zář 2022

@andelka právě. Jako stát se to nemusí....ale porodit a zemřít za rok dva tři na recidivu nebo diseminace....prostě je to risk jak blázen. Neřeknu třeba, když bych byla už mimo rizikové období 5 let od primární dg. to bych se rozhodovala asi ještě jinak. Teď mám 1.5 roku do doby, než si zase můžu říct....jsem zdravá, hurá!

andelka
22. zář 2022

Nevím jak máš děti staré, jak jsi stará ty..ale konkrétně u nás by čtvrté nepřicházelo v úvahu, protože pro mě i muže by to byl příliš velký zápřah. Psychika i fyzicno mají své meze ( nehledě na finance a velikost bydlení). O tu imunitní, psychickou i fyzickou stránku bych se bála. Po takové zkušenosti.

martiniquest
22. zář 2022

Sla bych na potrat

kosi_cek
22. zář 2022

V tomto věku je i docela velká pravděpodobnost, že rozhodne příroda sama, což ovšem nechci přivolávat, ale u mě to tak po dosažení 38+ například bylo, našemu přání ohledně 5.dítka navzdory a ne jednou, ač před tím se nám to nikdy nestalo, i když zase když někdy ani člověk nechce a ono jakoby natruc přijde a je to, to si člověk nenaplánuje...Je to o to těžší, že bys to dítě vlastně chtěla a vlastně i partner, to si moc dobře umím představit, narozdíl od toho, čím jsi musela projít Těhotenství dokáže být zápřah i pro zdravé tělo, stejně jako mateřstíví, mít více dětí není zas taková hračka, to sama také vím, i když je to snad snažší, než se obecně předpokládá...No, tohle rozhodování fakt nezávidím, nikdy to není lehké...

cherie24
22. zář 2022

Já si třeba neumím potrat vůbec představit, vím, že by mě to hlodalo až do konce života, ale zašla bych si na vyšetření k doktorovi, který vás sleduje, případně ať vás pošle za nějakým dalším odborníkem, který má zkušenosti a pokud by vám řekl, že je to opravdu risk, tak bych si raději zvolila své 3 děti ač s velmi, velmi těžkým srdcem. ♥️

andelka
22. zář 2022

Jo, už vidím věk, hned zkraje, omlouvám se..No popravdě, je mi 39, děti tři, a další ani za zlaté prase už. Navíc s věkem stoupají i všemožná další rizika. Já mám poslední v 35,5 a fakt jsem se modlila, ať to oba zvládneme ve zdraví. Protože těhotenství o půl roku předtím zdravé nebylo.

aarriel
22. zář 2022

Uplne te chapu, ja kdyz jezdim na kontrolu jen do "MS centra", tak me je taky blbe. Kdyz tam vidim ty lidi o berlich a na vozickach, tak to nesnasim vubec dobre. Vzdycky jsem vdecna manzelovi, kdyz jede se mnou. Dnes tam zrovna byl stary pan, tak kolem 50 a vezl na voziku svyho syna, no hned jsem si predstavila, ze to treba zdedi moje dcera a budeme ji vozit taky tak 🙈🙈🙈 proto kdyz nekdo ma narazky, ze mame jen jedno dite, tak rikam at nesoudi, nikdo si neprosel nasi cestou. Nase dcera ma vsechno, co potrebuje, mozna nema sourozence, ale ma milujici maminku a spoustu kamaradek a kamaradu okolo 🥰
Takze ano, chapu, ze to je tezke rozhodovani. Nejdriv si to musis nastavit v sobe a pak si to obhajis, at tak nebo tak. Hlavne si to vyres sama v sobe. Preju at se rozhodnes spravne a hlavne zdravicko 😘

jjasmina
22. zář 2022

Zdraví přednejsi, šla bych na potrat a neriskovala

autor
22. zář 2022

@klokanka31 lékaři v podstatě nevědí, protože můj nádor ledviny byl extrémně raritní. Ani několik patologů se neshodlo, co to vlastně bylo, takže v podstatě nemám ano žádnou reálnou prognózu. Dle určitých znaků tumoru, dle slov primáře po operaci "by měla být dobrá" ale s jistotou neví nikdo nic. Jsem každý půl rok sledována. Ale primář můj gyn řekl, že vzhledem k věku a diagnóze jsem velmi riziková. Mám ještě 1.5 roku než budu sledována jen jednou za rok a v "podstatě" zdravá. No nevím, mám už hlavu jak pátrací balón. Když vidím děti, na jednu stranu si říkám, že ano, být tu zcela sobecky pro ně.....ale pak si zase za hodinu říkám, že co když je můj osud už stejně dopředu rozhodnutý a já bych měla ještě možnost jim tu nechat sourozence......já vím, zní to takto strašně....asi jsem už víc zvyklá...ale já opravdu všechny ty roky od operace, den co den, večer co večer před usnuti přemýšlím, jestli je uvidím i dospělé 🙈

klokanka31
22. zář 2022

Vůbec ti tohle rozhodování nezávidím 😞 a co manžel?

westie
22. zář 2022

Souhlasim s nazory, ze tvoje zdravi je v teto situaci prednejsi a dulezitejsi vzhledem k jiz narozenym detem. Co se tyce aegumentu, alespon bych jim tu nechala dalsiho sourozence - to by podle me davalo smysl u jedinacka, ale oni uz jsou tri a budou se moct v budoucnu treba na sebe spolehnout. Predstava vdovce se ctyrmi detmi mi prijde jako sileny zaprah pro manzela a sama pises, ze tehotenstvi tu pravdepodobnost zvysujes a jeste by tu zustal se ctyrmi a ne jen se tremi.
Chapu, ze na tebe pusobi hormony a v takove situaci ma clovek tendenci hledat pozitiva na te variante, pro kterou se chce rozhodnout emotivne. Ale ty jsi podle me v situaci, kdy je potreba racionalni a pragmaticke rozhodnuti.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru