Strach v těhotenství. O zdraví, zodpovědnost,...
Holky, možná už mi fakt hrabe. Jsem ve třicátém týdnu těhotenství, v lednu mám rodit, těhu bezproblémové, chodím do práce, pohoda...
ALe někdy si říkám aby se něco do toho konce nepokazila, abych porodila zdravé miminko. Říkala jsem si, že až budfe první trim za mnou, bude to ok, ale někdy mě přepadne taková obava jestli to dotáhneme do konce a jestli budu vlastně dobrá a zodpovědná maminka.
Taky jste to někdy tak prožívaly nebo jsem já jen tak těhotensky dementní?
Stručné shrnutí
- Úzkost o průběh těhotenství, porod a zdraví dítěte je běžná a často se objevuje v různých fázích těhotenství včetně 1., 2. i 3. trimestru; ženy v diskusi zmiňovaly obavy kolem screeningu (12. tt), výsledků triple testu, velkého ultrazvuku a předčasného porodu.
- Doporučené způsoby zvládání zahrnují konzultaci s gynekologem nebo porodní asistentkou, sestavení porodního plánu, omezení čtení negativních zpráv, pokračování v bezpečném cvičení (např. plavání) a poskytnutí sociální podpory.
- Jako praktická pomoc byly v diskuzi zmíněny maliníkový čaj (značka MEGAFYT v nálevových sáčcích), lněné semínko, posunutí nákupu některých pomůcek (např. odsávačka) až podle potřeby po porodu a možnost přechodu na kojeneckou výživu (značka Sunárky) pokud kojení nebude fungovat.
Nejčastější otázky
Q: Co mi může pomoci zmírnit těhotenskou úzkost?
A: Konzultace s gynekologem nebo porodní asistentkou, sestavení porodního plánu, omezení sledování negativních zpráv a pokračování v bezpečné tělesné aktivitě jako plavání byly v diskuzi uváděny jako efektivní kroky ke snížení úzkosti.
Q: Je maliníkový čaj volně prodejný a kdy ho začít pít?
A: Maliníkový čaj je volně prodejný; v diskuzi byla zmíněna značka MEGAFYT v nálevových sáčcích a ženy uváděly jeho užívání od 34. tt nebo od 36. tt jako přípravu na porod.
Q: Pomohou screeningy redukovat obavy o zdraví plodu?
A: Ano, screeningy jako 12. tt, triple test a velký ultrazvuk často dočasně snižují úzkost; v diskusi ženy uvedly úlevu po pozitivních výsledcích, i když obavy se u některých mohou po čase vracet.
Q: Kdy si koupit odsávačku a další výbavu?
A: V diskuzi se doporučovalo odložit nákup některých pomůcek až podle skutečné potřeby po porodu; konkrétně byla zmíněna odsávačka jako zařízení, které koupit až podle množství mléka.
Q: Jaké praktické kroky podniknout, když se bojím davů nebo pádu venku?
A: Omezit rizikové situace (např. zůstat doma při náledí), vyhledávat méně frekventované plavecké dráhy, nosit ruku na břiše v davu jako varování a vyhledat pracovní volno nebo neschopenku v případě zvýšeného rizika byly uvedené konkrétní strategie.
Q: Co dělat, když se obávám kojení?
A: Čtení odborných materiálů a konzultace s laktační poradkyní nebo PA byla doporučena; pokud kojení nepůjde, v diskuzi byla uvedena možnost kvalitní umělé výživy včetně značky Sunárky jako alternativa.
Závěry z diskuze
Shoda
- Úzkost a obavy v těhotenství jsou běžné a očekávané.
- Konzultace s lékařem nebo porodní asistentkou, sestavení porodního plánu a sociální podpora pomáhají snižovat úzkost.
- Opatrnost v davu a vyhýbání se rizikovým situacím (náledí, tlačenice) je praktická a doporučovaná.
Sporné názory
- Některé ženy tvrdí, že maliníkový čaj (MEGAFYT) jim pomohl k lepšímu otevírání před porodem, zatímco účinek maliníkového čaje není vědecky jednoznačně prokázán.
- Některé ženy doporučují intenzivní přípravu a nákup výbavičky dopředu, jiné radí většinu věcí dokoupit až podle potřeby po porodu.
Otevřené otázky
- Zda a jak výrazně maliníkový čaj ovlivní průběh porodu nemá jednoznačné potvrzení v diskuzi.
- Jak dlouho přetrvávají těhotenské obavy po pozitivních screeningových výsledcích není v diskuzi definitivně zodpovězeno.
- Jaké konkrétní intervence nejlépe předcházejí předčasnému porodu u žen se zvýšenou úzkostí zůstává nezodpovězené.
Zmíněné značky a firmy
MEGAFYT, Sunárky
Zmíněné produkty a metody
maliníkový čaj, lněné semínko, odsávačka, porodní plán, screening, 12. tt, triple test, velký ultrazvuk, plavání, kojení, umělá výživa
Místa a osoby
žádné
holky, to je normalni. zacina to prvnim UZV, stupnuje prvnimi pohyby miminka a pak uz to jede. ale je pravda, ze strach v tehotenstvi je nic proti strachu, az bude mimi na svete. pak uz se clovek boji cely zivot....nase PA nam rikala, ze porod nesmime brat jako neco, co se pokazi. ze tim muzeme ublizit jen sami sobe a miminku. a je pravda, ze posledni mesic tehotenstvi se kazda mamca na porod tesi 🙂 ja si rikala, ze to urcite v pohode zvladnu a vsem ukazu, jak jsem silna. taky jsem pak byla moc zvedava, jak porod probiha. vazne to moc pomohlo, kdyz bylo nejhur 🙂
Ahoj holky, přidávám i své pocity. Už je mi to trochu dlouhý. Nejhorší je to v noci, jakmile začnu nad něčím dumat, tak pak už nespím. Mám obavy spíše z kontrakcí, jak to bude probíhat, jak to poznám, kdy už jet atd., ale na porod se tak nějak těším, nevím do čeho jdu, je to takový adrenalin 😉 a pak mám obavy z kojení, čtu si pořád manuály a různé knížky, takže manuálně kojení mám zmáknutý, tak jsem zvědavá jak to pak půjde reálně. Ale pak se uklidňuji, že když to nepůjde, tak se vůbec nic neděje a přejdeme na umělou výživu, než abychom se trápili oba. Jak tak pozoruji, tak ledňáčky jsou v převaze kloučkové 😀
Ahojky,
Kachni neboj, já kojení taky čtu, ale spíše porod, teorie je jiná než praxe a třeba si osvojíš úplně jinou techniku a půjde ti to jinak a lépe 😵
Dřív nic nebylo a podívej se na nás!!My taky o všem moc přemýšlíme podle mě a to je taky chyba, ale nedělej to, že? 😀 Když to nepůjde, tak miminko hlady strádat nebude, jsou sunárky kvalitní i v BIO složení, takže se nemáme čeho bát!!! 😉 A ten adrenalin jak píšeš, ten já ráda nemám 😠 já právě tu jistotu 😉 , ale tou je jen to, že se mimi narodí 😀
Mě se líbí, jak píše Paolin, jak jim říkala PA, že porod se nemá brát jako něco, co se pokazí, musíme myslet pozitivně! 😉
jako správná instinktivní máma má ten strach pořád trochu jakoby v podvědomí, ale asi bysme byli vadný kdyby nám to bylo šumák že....
a holky věřte, že vše dobře dopadne...
tak se taky pridam, ja mam hlavne strach abych holcicku donosila v poradku do terminu, porad clovek slysi o predcasnych porodech atd, tak dekuju panubohu za kazdy dalsi tyden. Porad ji rikam at pekne zutane vevnit az do toho 2.brezna, ze ji za to koupim moc hezky kocarek 🙂
že by to pomáhalo a zkusila bych to taky?máš pravdu Cairo, je to hrozný, ty předčasný podory, ještě že to není jako dříve za krále klacka 😉 a jsou různé moderní přístroje atd..
jaký ty máš vybraný kočárek?
holky, to já říkala malýmu pořád: aspoň ještě deset týdnů.. (aby to byl aspoň třeba ten 28.tt).. a teď říkám: ještě 6 a když chceš, tak o Vánocích můžeš ven.. jestli Ti teda nebude vadit, že budeš menší a bude zima 😅
jinak mu ale říkám, že tak dobře jako v bříšku mu už nikdy nebude.. protože tam má takový soukromý hotel 😅 😅
se ještě nakonec nasměju, až bude třeba přenášet 😝 😀
ahoj vsetkym, tiez stale kvoli niecomu stresujem, od zaciatku, ale zakazala som si citat vsetko zle a negativne, vsetky tie pribehy, ktore dopadli spatne. Ale najviac sa bojim ludi, vsade sa tlacia behaju...aby do mna niekto neudrel. Predvcerom som nakupovala, a ked som prechadzala okolo ovocia nevsimla som si ze je tam nieco rozplacle a sup, smykla som sa a bola som na zemi. Nastastie to schytalo koleno a chytila som sa rukami, ale nohu som si vytkla poriadne, este ju citim. No a okoloiduci? Vsetci sa len pozerali... Tak som sa zlakla, ze som vyletela na prvu predavacku, ze nech si to daju do poriadku, nez si niekto ublizi 😅 - a to sa nenecham len tak rozhodit, ale clovek ked si domysli co vsetko sa mohlo stat...
Kristi- to jsi udělala dobře, jen jim dej, a ty lidi jsou taky blbý, každej akorát kouká... 😠 mě zase dneska málem chlap srazil dveřema od auta, teda srazil, ale jen málo, já se lekla.. 😖 musíme dávat víc pozor!! 😉
😠 tak koukám, že je to asi zákon schválnosti pro těhulky. Já jsem byla nakupovat a jak jsem jela s plným vozíkem po jezdících schodech tak se mi na konci zasekl a narazil do břicha, uplně se mi zatmělo před očima. Nikdy předtím se mi to nestalo. A dokonce jsem viděla jak do jedné těhulky nacouvalo auto a řidič ani nevylezl a nezeptal se jestli je v pořádku 😕
já jsem původně chtěla, ale pak jsem si to rozmyslela, ta holka šla dál, nic neudělala, tak jsem se nechtěla plést a ještě to třeba schytat ☹
Janinininininka 😀 No já jsem se tedy taky vyloženě vyděsila, když dávali tu zprávu o té paní, co umřela po porodu, to jsem si říkala, panebože, to teda doufám, že taky takhle nedopadnu. Ale ta paní už měla svý roky, jestli jsem dobře pochopila. Ale jinak taky nemyslím jen na mimíska, ale i na sebe, to se musí přeci, kdo to dítě nosí, přece my a tak bychom na sebe také měly myslet.
Džej, to si děláš legraci, že jsi potkala takovýho kreténa v autě? Já bych ho kopla do zadní části těla. Ukázala bych na něj prostředníček, fakt! Ani se ti nedivím, že se ti zatmělo před očima, já mám takovou mánii, že když jde někdo blízko mě, tak si automaticky rukou kryju bříško, to je asi instinkt.

AHojky,
holky já měla hrozný strach, jak dávali ve zprávách tu maminku jak po porodu zemřela, možná jsem sobec, že nemyslím, hlavně na miminko, ale na oba, ale hrozně jsem se bála, teď to trochu opadlo a doufám, že to bude lepší, ale hodně mě to vyděsilo 😠
Bojím se porodu a tak jsem uvítala diskuzi o porodním plánu, což je podle mě dobrý, dr bude vědět, že víte, co chcete, a i vy budete klidnější, já sama zkusím něco sesmolit a pak to dám PA na plavání ,ať na to mrkne, to bude asi nejlepší 😉 Bojím se bolesti, jak to všechno zvládnu, aby byl ochotný a vstřícný personál, nikdy nevíte, na koho narazíte 😠
Je to takovej neznámej pocit,a každá máme strach, ale porodit musíme a pak budeme mít drobečka u sebe, a na to se moc těším 😵 😵