Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

koncita
18. srp 2016

@hanulkavelunka přečetla sis to celý? 😅
2. hrazeno do 400 kusů/1 rok do celkové výše 3 200,- Kč
Indikační kritéria: pacienti léčení inzulínem, kteří si aplikují inzulín jednou či
dvakrát denně a pacientky s gestačním diabetem léčené dietou či perorálními
antidiabetiky
!!!!!!!!!!!!!!!!

hanulkavelunka
18. srp 2016

@werumka jo uz jsem to taky nasla ad2 ok ale kdyz mi to Dr nenapise . . .
Diky
Jsem zvedava na 23.a vysledek krve

koncita
18. srp 2016

@terka_37 tyjo, ale stejně za to může manžel! Já sama bych si to nedovolila, on mě děsně vyprovokoval, a to moc dobře ví, jak mi na dietě záleží a jak se celou dobu držím.....no a já se nechala no 😝 asi je to tím, že už fakt vidím ten konec, že už je to tak blízko, tak jsem prostě polevila 😅

hanulkavelunka
18. srp 2016

@koncita uz jo😀😷

hanulkavelunka
18. srp 2016

@koncita od kdy mas dietu a na jake hodnote to drzis a kolik kg mas nahore?
Jsi jen na diete ze? Mas nejaky jidelnicek?
Diky

terka_37
18. srp 2016

@koncita Jistěže za to může manžel!;) Přijde mi, že ten závěr je na morálku úplně nejtěžší, právě jak už člověk vidí ten konec🙂

werumka
18. srp 2016

@terka_37 Já už jsem ten konec taky polevovala... Bylo to i tím, že glykémie už lépe a rychleji reagovala na inzulín, tak to bylo všechno už takové lepší.

koncita
18. srp 2016

@hanulkavelunka cukrovku mi zjistili na OGTT ve 26tt, hned jsem začala držet dietu, ještě než jsem šla do dia poradny - podle holek tady a podle tehotenskacukrovka.cz.
Celou dobu jen dieta, jen po 30tt zhoršení, už to vypadalo na inzulín, ale sedlo si to a zvládla jsem to. Nejvíc mě trápila vždy lačná hodnota, po jídle pokud jsem nepřešvihla porci nebo neexperimentovala s něčím nevhodným hodnoty dobré. Nejvíc jsem tu lačnou měla jednou jedinkrát 6,0, párkrát třeba 5,6 a sem tam 5,4...jinak se udržela do těch 5,3 ale byly i časy, kdy byla pořád pod 5....
Zhubla jsem skoro 7 kilo 🙂 ale to je hlavně tím, že jsem hodně silná, takže tahle dieta pro mě je spíš redukční než cokoliv jinýho.
Jídelníček jako takový nemám, prostě jsem postupně zkoušela, co mi sedne a co ne. U mě dobře procházejí brambory, kupodivu rýže i těstoviny, chleba pouze Šumava - párkrát jsem si dala u našich jiný chleba a obrovský propadák, vysoké hodnoty. No a maso celkem neomezeně, spousta zeleniny, ovoce jen omezeně podle tabulek, vejce v pohodě, sýry, mléko a veškeré mléčné u mě taky v pohodě....pokud prostě dodržuju předepsané množství sacharidů, tak nemám problém s žádným jídlem - kromě toho chleba, což je zajímavý.

koncita
18. srp 2016

@terka_37 přesně tak, člověk už má roupy 😀 😀 😀

hanka987
18. srp 2016

@hanulkavelunka Tím jsem ti chtěla jen říct, že máš nárok na víc proužků než na 50. A právě proto, že jsi v 18.tt, bys těch proužků měla dostat víc než já. Mě se lačná začala horšit až v 32.tt, to jsem teprv dostala glukometr. Ostatní glykémie mám v normě. Dlouhý cukr jsem měla max. 34 za celou dobu. Do dia poradny chodím od 29.tt a celou dobu na dietě.
Jinak moje dr je taky starší, v okresním městě a jede podle nových standardů. Na tvém místě bych zkusila tu jinou doktorku, ale rozhodnutí je na tobě, my tě tady nutit nemůžeme.

hanka987
18. srp 2016

@terka_37 To zvládneš 😉.

hanulkavelunka
18. srp 2016

@koncita no tak to jsem na tom s jidlem stejne ja teda jen vysadila pecivo a veskere sladkosti.
Lacna hodnota max 5,3 ale vetsinou 5 nebo 5,1 a po jidle do 6,7 rano a po obede a veceri max 6,5 vic mi to nejde
Od 6tt do 14tt jsem zhubla 8kg taky mam co zhazovat a od 14tt mam tu dietu a vaha mi krasne drzi
Jak to bude dal se uvidi ale menit Dr nebudu jsem takto v pohode,ta jina dr Adamikova je strasny pedant a na to nemam nervy...
Kdybych mela ty hodnoty nad normu tak bych k ni sla az podle postupu teto dr.
Diky vsem za vycerpavajici info

hanulkavelunka
19. srp 2016

@werumka ahoj tak ja vcera napsala ten mail a dnes mi dosla odpoved ze muj dotaz konzultuji. . .
Napsala jsem jim vse co mi rekla DiaDr a myslela jsem ze docela jednoduse a cekala jsem ze hned odepisi ale mail byl ze si muj dotaz precetli ale musi se zkonzultovat????
Zvlastni. . .

werumka
19. srp 2016

@hanulkavelunka To není nic moc neobvyklého, občas tohle na dotazy píšou. Pokzd jsi jim napsala, že jsi v 18. týdnu, mohlo je to navíc trochu zmást, protože klasická GDM se objevuje až po 20. týdnu 😀 ale v klidu, počkej na odpověď, v číselníku to mají.

hanulkavelunka
19. srp 2016

@werumka tak zde odpoved z VZP 😳
Zdravotnické prostředky pro diabetiky jsou hrazeny v souladu s platnou legislativou – tj. zákon č. 48/1997 Sb., příloha č. 3, oddíl C. a na základě odborného návrhu České diabetologické společnosti (Česká lékařská společnost. J. E. Purkyně). Příslušná legislativa udává, jaké maximální množství zdravotnických prostředků lze pacientovi předepsat a v jaké finanční výši, avšak to, zda daný prostředek bude pacientovi předepsán a kolik kusů (vždy maximálně do platného zákonného limitu) je plně v kompetenci ošetřující lékaře na základě zhodnocení zdravotního stavu pacienta.

To mi jako vic nenapisou???

werumka
19. srp 2016

@hanulkavelunka Oni Ti napsali, že podle zákona nárok na proužky máš, ale kolik Ti jich napíše lékař, je jen na něm. Maximální možné množství je 400 kusů v celkové výši 3200 Kč. Takže ano - máš nárok. Můžeš se ještě přesně zeptat, jaké je přesné maximální množství pro gestační diabetes léčený dietou. Abys to měla od nich černé na bílém. Ale vzhledem k tomu, že to mají v aktualizovaném číselníku z roku 2016, dostupném na webu, tak už je to jen formalita.
To samé je možné se dočíst právě na tom webu, který jsem Ti posílala: "Nárok na diabetické proužky určuje oddíl C přílohy 3 zákona 48/1997 ve znění pozdějších předpisů, který definuje nárok na 400 proužků ročně do maximální ceny 3200 Kč po předepsání diabetologem, žádnou další podmínku zákon nedefinuje."

annna79
19. srp 2016

Ahoj,tak 10.8. se nám narodil Ondrášek 3830g a 50cm po vyvolání.vše má v pořádku akorát prý slabší šelest na srdci,ale praktickej už nic neslyšel ,ale na ultrazvuk jsme objednání .Já cukr po porodu měla vyšší ,asi to doznívalo a dávali mi dietu,ale to je dieta pro jiné dietáře to co jsem tam jedla-menší porce jinak někdy to samé co nedietářky.bez chuťi.Prý asi 3den si nemusím už měřit až pak doma.tak jsem si tam dávala sušenčičky.
Co jsem doma ještě jsem neměřila .Za prvé si užívám sladkosti a dělám omáčky.
No a teď mám antibiotika-mám horečky tak beru paralen,ale nevím kolik jich mohu za den.Mám zánět v prsou a krvavé bradavky.tak zatím žádná slast.Jsem úplně mimo provoz teď a štve mě to.

bajarys
19. srp 2016

@annna79 gratuluju, krásný kluk. Tak ať je vše ok a ty brzo v pořádku.

werumka
19. srp 2016

@annna79 To je krasavec! 🙂 Drobný šelest na srdíčku mohou děti diabetiček po porodu mít, ale zmizí 😉 Jestli máš zánět v prsu, tak ani nějaké měření nemá smysl, glykémie by byla zkreslená. Tři Paraleny denně určitě můžeš (nejdřív po šesti hodinách).

terka_37
19. srp 2016

@annna79 Gratuluji ke krásnému chlapečkovi! Ať je v pořádku, Ty taky brzy zdravá a můžete si to spolu užívat🙂 A hodně štěstí do života!

koncita
19. srp 2016

@annna79 gratuluji a preju hodně zdravíčka 🙂

hanulkavelunka
19. srp 2016

@werumka diky za vse
23.se uvidi
Pa

annna79
19. srp 2016

Děkuji všem a též přeji krásná zdravá miminka.Je to něco nepopsatelně krásného.Ještě kdyby to vypuzení nebylo tak šíleně bolestivé-ale na to se rychle zapomene.

koncita
19. srp 2016

@annna79 tys rodila myslím v Kolíně vid? Byla jsi tam spokojená?

pe_ma
19. srp 2016

@annna79 juuu, gratulace! hodně štěstí a zdraví! vám oběma!

annna79
19. srp 2016

@koncita bála jsem se.recenze nebyly dobré, ale jak na porodnímu sále tak na šestinedělí super.Nevím zda se to děla všude.při minulých porodech v Nymburce mě šili a děsně to bolelo a tady to umrtví a cítila jsem slabě jen 4vpichy jinak nic.

hanulkavelunka
20. srp 2016

@werumka ahoj omlouvam se ze se opet ptam
Ja jsem psala ze mam ten glyk.hemoglobin 46 ale ted jsem prohlizela karticku od DiaDr a mam tam napsane 43 a to mi tehda rekla ze to me zachranuje a je to ok
Ted 23.tam jdu opet na ten glyk.hem.a to uz jsem na diete tak je mozne ze se to zlepsi??
Kdyz mi ho brala poprve tak jsem jedla sladke bez omezeni ale ted 5 tydny dieta,leti to teda☺
Cetla jsem ze do 43 je vyborna
Vcera jsem si dala velkou tocenou zmrzlinu ve sladkem kornoutku na odpoledni svacinu a k tomu pak jeste mleko 3dcl no byla proste chut a pak za hodku a pul jsem zmerila glukom.a hodnota 4,6 😄 a pak jsem vecerela a po veceri 6
Tak asi dobre ze?

werumka
20. srp 2016

@hanulkavelunka Nene, od začátku jsi psala, že máš glykovaný hemoglobin 43, to je správně 😉 Z hlediska diabetika je to výborná kompenzace (jsou tam sice glykemické výkyvy, ale nejdou třeba moc často nad 10 mmol/l). Ale pokud bys cukrovku neměla, tak Ti nestoupne nad 40. Výraznější pokles glykovaného hemoglobinu je znát většinou až po dvou měsících diety.
Za hoďku a půl už zmrzlinu v glykémii nepoznáš. Naopak tam pak může být výraznější pokles, protože slinivka musí naráz vyprodukovat víc inzulínu. Hodnoty po jídle máš jinak v pohodě, určitě to dál sleduj a stejně tak ketony- kdyby se objevily, ať můžeš upravit druhou večeři, v průběhu těhotenství je to někdy potřeba 😉

terka_37
22. srp 2016

Nevíte někdo prosím, jestli list maliníku zvyšuje glymču?...🙂 Myslím teda čaj z něj.

koncita
22. srp 2016

@terka_37 to sice vůbec netuším, ale nebála bych se ho ani trošičku 🙂 jen si dej 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru