Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

hanulkavelunka
18. srp 2016

@werumka mi to ale rekla i Dr
Prave jsem poslala email tak jsem zvedava.
Byla bych rada kdyby jsem se mohla testovat doma vickrat ale nechce se mi za to vyhazovat kc.
Diky

werumka
18. srp 2016

@hanulkavelunka Právě, hlavně je to zbytečné, aby sis je sama kupovala. Tu Dr., je které chodis, bych fakt nepovažovala za relevantní zdroj informací. A to nic proti ní osobně. Jen prostě celou tu oblast GDM nemá zvládnutou.

hanulkavelunka
18. srp 2016

@werumka víš co je zvláštním že tam jsou dvě jedna co má před důchodem a druhá mladá cca do 40 let a obě mluví stejně .....nějak se střídají a tak když jsme se ptala jedné tak i druhé tak mi obě řekly to samé a to je ta dia ambulance neustále narvaná lidma. je to na poliklinice a už několik let, a taky mě k ní odelsal můj gynekolog a to je primář nemocnice, proč by mě posílal k nějaké neodborné lékařce když k tomu GynDr chodím 16 let a je odborník a vždy mi pomohl a ne jen mi .......

werumka
18. srp 2016

@hanulkavelunka Jak jsem psala, celá ta problematika GDM a poznatky kolem ní jdou velmi rychle dopředu. Většina těch lékařů, kteří se specializují, jsou na velkých klinikách, nejvíc v Praze. A žák jde vždy cestou svého učitele. Pokud ta mladá Dr. pracuje pod tou starší a mají na starosti hlavně diabetiky 2.typu, tak to není nic neobvyklého. Mě to opravdu moc nepřekvapilo, protože takových diabetologu je stále většina. GDM pro ně není obor, který by byl "zajímavý". Tu ženu mají v péči max. pár měsíců. Což oproti diabetikum, kteří tam chodí roky, je málo. A praxi na nich moc nepochytaji. Tvůj gynekolog je určitě velmi dobrý lékař ve svém oboru. Ale diabetologie je jiný obor.

babuna
18. srp 2016

@hanulkavelunka klidne se ptejte 🙂 mno pry nasledek po porodu ze tam byla slabsi cevka a ta proste praskla ... Vytvoril se hematom 2,5 cm v prave komore a tlacil a zpusobil cca 72h po porodu ty krece ktere tu zprvu zamenily za skytavku vsimla si toho az dr. pri vizite ... Ted bude zalezet na tom jak moc nad nama stal andel strazny a jake to bude mit nasledky ...

hanulkavelunka
18. srp 2016

@babuna miminecka se rychle zotavuji
ver ze to bude dobre 🍀😉

hanulkavelunka
18. srp 2016

@werumka tak ale verim ze by nic nepodcenily podle mych vysledku
Ted jsem zvedava jak dopadne ten hemoglobin

Jeste jedna otazka
Kdybych musela mit inzulin ten mi asi jen tak od oka nemuze nasadit a musela bych do nemocnice na par dni?

hanulkavelunka
18. srp 2016

@werumka jak se ten casopis co putuje do cele cr jmenuje?
Ze bych ho te Dr ukazala?

werumka
18. srp 2016

@hanulkavelunka Je to časopis DIAinfo. V tom odkazu máš to číslo, kde je tabulka, na co mají diabetici nárok. Na inzulín si nikam lehnout nemusis. Prvně se dá malá vykrývací dávka, která se postupně navyšuje, jak je potřeba a jak na to glykémie reaguje 😉

hanulkavelunka
18. srp 2016

@werumka to je zvlastni,sestrenka co pracuje na interne uz 15 let tak mi rikala ze neexistuje aby mi jen tak nasadila inzulin.
Prave na te interne je ta dia Dr ta podle tebe lepsi a posila tehotne co maji mit inzulin na par dni lehnout na pokoj a musi brat spoustu odberu a zjistit davku inzulinu a tam je sestry uci pichat inzulin.
Je to zvlastni tve info a info lekaru ze Zlina

hanulkavelunka
18. srp 2016

@werumka v tom odkazu se mi otevrela nejaka blbost 😄

koncita
18. srp 2016

@hanulkavelunka uff, s tebou to není zrovna dvakrát jednoduchý.

werumka
18. srp 2016

@hanulkavelunka Pokud se rozvine diabetes 1. typu, který je plně závislý na inzulínu z venku, tak hospitalizace nutná je. Protože tam se nasazuje jak rychlý tak dlouhý inzulín a ty dávky jsou velmi individuální - hodnoty glykémie tam lítají mezi dvěma a třiceti 🙂 . Ale u GDM slinivka funguje a produkuje inzulín, ty skoky glykémií nejsou tak velké. Jen potřebuje slinivka pomoct. Nejprve se často nasazuje dlouhý inzulín, který funguje jako bazální vykrývač noci a celého dne. Snižuje lačnou. Pokud by se postupně ukázalo že hodnoty lítají i po jídle, nasadí se zase lehká dávka krátkých inzulínů, které zase pomohou slinivce zvládnout jídlo. Dělá se to ambulantně. Začíná se třeba na dávce tří jednotek a postupně se navyšuje. U běžných diabetiků se běžně začíná klidně na dvaceti jednotkách a průběžně monitoruje stav. S dávkami, které bys dostala Ty, nehrozí ani hypoglykémie ani hyper 😉 Jestli to tak paní doktorka dělá, je to její vlastní kolej, po které jede, ale nutná rozhodně není a běžně se to tak nedělá.
Co se Ti v tom odkazu otevřelo?

hanulkavelunka
18. srp 2016

@koncita ja vim 😄
Jen asi verim Dr do r.2014 byly jine tabulky a najednou si nekdo zmyslel ze to proste bude jinak??????
Podle starych tabulek jsem v norme...

werumka
18. srp 2016

@hanulkavelunka On si to nikdo neusmyslel. Byla provedená první mezinárodní studie svého druhu a na jejím základě se provedly změny, o kterých se diskutovalo tři roky, než se zavedly. Bylo kolem toho dost šetření, udělala se dokonce v návaznosti na to studie tady v Čechách. A teprve pak se to měnilo. To nebylo žádné rozhodnutí ze dne na den od stolu 😉

koncita
18. srp 2016

@werumka v pondělí jsem byla v rámci předoperačního na odběrech, vlastně za celou dobu cukrovky mi byla braná lačná ze žíly a 4,3 🙂 tak to mě fakt potěšilo, že celé to trápení má výsledky 🙂
ALE abych si jen nepochlebovala 😔 Zhřešila jsem. Hodně. Dneska odpoledne jsem si v rámci radosti z krásné lačné hodnoty ze žíly dala ke svačině tu nejmenší točenou vanilkovou z Opočna. Byli jsme celá rodina, já to přece tomu klukovi nemohla udělat, aby lízali s tátou sami 😅 😕
Přijímám jakýkoliv trest 😔

Jo a po hodině po tý zmrzce 5,3.

hanka987
18. srp 2016

@hanulkavelunka Taky jsem jen na dietě (naštěstí). Dostala jsem 50 proužků, když mi půjčili glukometr. Pak jsem si 50 koupila - měřila jsem se 2x častěji, než požadovala dr., a do toho měla dr. dovolenou, tak jsem to neřešila a koupila. Na další návštěvě jsem dostala dalších 50 - od dr. tedy 100. Včera jsem byla na kontrole a první, co se mě ptala, jestli mám dost proužků, abych měla do porodnice.

werumka
18. srp 2016

@koncita Ve 39. týdnu je to už v pohodě, neboj 😉 tam už hladina hormonů z placenty takovej binec neudělá. Před měsícem a půl bych Tě nechala klečet na hrachu 😀 😀

werumka
18. srp 2016
koncita
18. srp 2016

@werumka fuj to se mi ulevilo 🙂 svědomí je holt svědomí, už to neudělám 🙂 až za tejden třeba 😀 😀 😀

koncita
18. srp 2016

@werumka příští středu bude totiž prcek venku 😉 😉

hanulkavelunka
18. srp 2016

werumka@
No jo no ale tak ja nemuzu za to ze to zatim nevi vsichni diabetologove,nebo mozna vi ale uz maji léta praxe a funguje to i tak
Ja nemyslim nic ve zlem😉
A diky za tve info plne novinek,ja ale skolit ty sve dve dr nebudu
Kdykoli prijde nekdo s necim novym ne vzdy stim musi lekari souhlasit. . .
Co lekar to jiny nazor a lecba. . . ty mas dr ktera se tim ridi a ja mam dr ktera ma letitou praxi a jede si podle sebe
Ted jsem jehttps://www.scribd.com/mobile/document/27293841...
@hanka987 ty jsi 39tt ja 18tt😉

werumka
18. srp 2016

@hanulkavelunka Z hlediska těch proužků je důležité stanovisko pojišťovny, nikoli lékaře. V tomhle případě naštěstí 😀 Zkusím Ti dohledat přímo na vzp ty číselníky.

hanulkavelunka
18. srp 2016

@werumka nejak mi blbne tel
Ted jsem zvedava co mi napisou z VZP

hanulkavelunka
18. srp 2016

@werumka prosim te nestracej semnou cas,jsi hodna
Ja s tou dr stejne asi nehnu

werumka
18. srp 2016

@hanulkavelunka Hurá, tady to máš - strana 45. Kopíruji:
Množství do 400 kusů proužků za rok:
1. hrazeno do 100 kusů/1 rok do celkové výše 800,- Kč
Indikační kritéria: pacienti léčení perorálními antidiabetiky
2. hrazeno do 400 kusů/1 rok do celkové výše 3 200,- Kč
Indikační kritéria: pacienti léčení inzulínem, kteří si aplikují inzulín jednou či
dvakrát denně a pacientky s gestačním diabetem léčené dietou či perorálními
antidiabetiky
https://webevzp.blob.core.windows.net/media/Def...

koncita
18. srp 2016

@hanulkavelunka já jsem teda na dia dostala celkem 300 nebo dokonce 400 proužků, teď už ani nevím, ale naprosto bez problémů...

hanulkavelunka
18. srp 2016

@werumkaindikační kritéria: pacienti léčení perorálními antidiabetiky

Ja nemam ani leky ani inzulin a ko 1x za 2az3 tydny

werumka
18. srp 2016

@hanulkavelunka pacientky s gestačním diabetem léčené dietou ČI perorálními
antidiabetiky.

terka_37
18. srp 2016

@koncita Jak já tě chápu, moje myšlenky jsou čim dál tím hříšnější:D Ale na ty poslední 4 týdny si ještě dost fandim:D

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru