Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

werumka
23. říj 2016

@petulkavrtulka Na druhou večeři ovoce ne. Je lepší mléčný výrobek, pečivo, kaše. Chce to vyzkoušet 🙂

lucienelka
23. říj 2016

@werumka aha ja jim nizkotucny tvaroh!Tak diky za info,zacnu jist plnotucny. Jinak vecere zacaly fungovat,zacala jsem jist na veceri dost vetsi porce a plnohodnotne obedu a myslim,ze to funguje.Vcera kureci maso s bramborem a k tomu zelenina a vecer glykemie 4,7. Takze asi dobry.Nicmene ty ketony nevim jak zjistit?

lucienelka
23. říj 2016

@werumka a jak pises o te druhe veceri a kasi, myslis,ze se muze i kase treba s mlekem?

lucienelka
23. říj 2016

ja mam ted sileny problem,protoze trpim dost nechutenstvim a dostat do sebe byt jen neco maleho na obed je doslova zazrak,takze mam ted permanentne hlad,ale na nic chut.Doufam,ze to brzy prejde.Holt ty zacatky tehu no...

85jana85
23. říj 2016

Holky prosím o radu.Moje hodnoty před testem 4,33 poté 8,51 a 8,49 prý od 8,50 už je to prý cukrovka. Nikam mne neposlala, jen mám vyloučit sladkosti. Mám šílené chutě. Od jaké hodnoty vám cukrovku diagnostikovali?Nevím jestli si můžu davat aspoň něco malého, nechci to zas podncenit ani se z toho trápit. Dekujii

tomato543
23. říj 2016

Holky, jdu na test 29. listopadu, měla jsem cukr v krvi kraniční 5,1.
U prvního těhu, (syna) jsem to měla též hraniční, ale naštěstí, se t oneřešilo..mám strach, že mi naměří vysoké hodnoty a budu to muset řešit..
Má smysl omezit např. 14 dnů předem sladké?? nebo je to nesmysl?? děkuji

werumka
23. říj 2016

@tomato543 Ahoj! Kdy Ti změřili těch 5,1? Nebylas v tu dobu nemocná apod.? Teď před testem určitě nic neomezuj, ať to vyjde objektivně - tj. pokud bys měla už vyšší lačnou, tak ať se to objeví hned. A na test bych šla už teď - pokud by se ukázala zvýšená lačná i napodruhé, tak ať už se jsi pod kontrolou od diabetologa, protože je možné, že se Ti DM spustila dřív.

werumka
23. říj 2016

@85jana85 Ahoj! Pokud Ti provedli test správně (krev ze žíly, správná doba lačnění. žádný pohyb v průběhu testu), tak cukrovku nemáš. Pokud sama budeš klidnější, tak samozřejmě omezit sladké můžeš, ale nutné to není. V jakém týdnu jsi na testu byla?

werumka
23. říj 2016

@lucienelka Kaši vyzkoušej s mlékem, s rostlinným mlékem - cokoli, co Ti teď bude chutnat a bude mít dobrý výsledek 🙂

werumka
23. říj 2016

@lucienelka Ketony - zajdi do lékárny a kup si proužky do moči, které se jmenují DIAphan. Nebo případně KetoPhan. Ráno na něj načůrej. Pokud se políčko zbarví fialově, tak to značí, že tělo přes noc hladoví a bude potřeba přidat sacharidy na druhou večeři, aby Ti ranní glykémie nestoupala právě vlivem ketonů.

tomato543
23. říj 2016

@werumka no měla jsem to už kolem toho odběru , jak se bere na HIV játra a tak.. takže kolem 12-13 tt?? mám dojem. Nemocná jsem nebyla.. jen jsem trpěla na silné nevolnosti (jestli to k něčemu je, tato informace)
na test prý nemužu dřív, jak v tom 24(?) až 28 tt a já jsem 21 tt. takže jdu až 29.listopadu..
jinak děkuji moc 🙂

werumka
23. říj 2016

@tomato543 Ty nevolnosti tu hraniční glykémii způsobit mohly. Ale mělo se to znovu zkontrolovat, případně udělat ogtt dřív, aby se zjistilo, jestli je to cukrovka, nebo jen následek nevolností. Na test se obyvkle chodí v tuto dobu, protože v těchto týdnech stoupá produkce hormonů z placenty a gestační cukrovka se v tuto dobu obvykle objevuje a začíná rozvíjet. U někoho ale přijde dřív a tam je na místě udělat ogtt taky dřív. Já asi sama za sebe, co bych udělala - zašla si do laborky třeba tento týden a nechala odebrat lačnou glykémii jako samoplátce (stojí to asi 40 Kč myslím). Pokud by byla lačná nadlimitní, domluvila bych se na ogtt dřív.

85jana85
23. říj 2016

@werumka děkuji za odpověď. Byla jsem ve 28tydnu.Test byl určitě proveden správně. Moje doktorka řekla že nemám pít ovocné dzusy a sladké. To klidně vynecham ale milují buchty,kolace,banany a to je taky dost sladký.Bojim se, že budu mít velké dítě. Jsem dost štíhlá a syn před 1,5 měl 3,5kila. Cukr byl tenkrát úplně ok.

werumka
23. říj 2016

@85jana85 Tím se nenervuj, cukrovku nemáš a kdyby miminko víc rostlo, poznají to na ultrazvuku a podle toho se zařídí 🙂

tomato543
24. říj 2016

@werumka děkuji.. zkusím.. ale co jsem si volala.. říkali, že dřív mě prostě nevezmou.. a dr říkala, že dřív není potřeba.. tak se v tom pak vyznej.. no uvidím. .každopádně děkuji za rady

lucienelka
24. říj 2016

@werumka Veru může se ještě zeptat na jednu věc? Zaráží mě, že ač nemám glykémie po jídle nijak vysoké,tak to jde dolů velmi pomalu ta hodnota. Když se měřím hodinu po jídle mám třeba 5,8-6,2, ale když se měřím před večeří mám 5,6 přitom bych měla mít dle doktorky do 5,1.Jak to mám udělat,aby mi ta glykémie klesala rychleji?

el_le
24. říj 2016

tak jsem podobně jako zakladatelka dost nešťastná. jsem ve 14tt a 2 týdny zpátky mi zjistili glykémii. šla jsem na diabetologii do Podolí, dostala glukometr s tím, že mám držet dietu a měřit. pokud by byly hodnoty vyšší mám si zavolat. No hodnoty bohužel jsou vyšší tak jsem dneska byla na konzultaci a tam mi v podstatě nic neřekla. lačnou hladinu mám vysokou neklesne mi pod 6,5 a vyšplhá se klidně na 7,4 ať jím na druhou večeři cokoliv - samozřejmě budu dál zkoušet. ale i hodnoty v průběhu dne se mi zdají vysoké. Pokud sním sacharidů míň (o půlku!!) jsou přibližně v normě,ale myslela jsem že by to takhle být nemělo. když jsem dneska odevzdavala naměřené hodnoty řekla mi sestřička že je jasné že mám po obědě vysokou hodnotu když jsem měla maso, zelené fazolky s pestem a lžíci uvařené rýže. Tak nevím přijde mi že mi vůbec neporadila a jenom mě odbyla s tím, že jsem dost na začátku a určitě jsem ve stresu. jediné z čeho jsem ve stresu je ta sestřička 😀 nemáte pro mě někdo zázračnou radu?

werumka
24. říj 2016

@tomato543 V laborce Tě na ogtt dřív nevezmou, ale lačnou si můžeš jako samoplátce nechat nabrat. Pokud by byla vyšší, řeš to na gynekologii. To, že Tě s glykémií 5,1 na lačno neposlali na opakovaný odběr je jejich chyba a měli by si v tomhle trochu hrábnout do svědomí 🙂 Uvidíš 🙂

werumka
24. říj 2016

@lucienelka Glykémie 5,1 je limit NA LAČNO - což je minimálně osm hodin bez jídla 🙂 A i tak pro domácí měření na glukometru je limit plus mínus 5,3, protože glukometr má určitou odchylku. Glykémie normálně před jídlem tenhle limit nemá a je zbytečné ho mít - jde tam hlavně o glykémii po jídle a o to, aby tam nedošlo k velkému skoku.

werumka
24. říj 2016

@el_le Ahoj! Máš nějaký vzorový jídleníček, co jíš? A co jsi zkoušela na druhou večeři? 14 dní na dietě je ještě takové vychytávací období. U paní doktorky Andělové jsi ještě nebyla?

petulkavrtulka
24. říj 2016

ahoj,tak nevim,je nekdo,kdo je po ranu min nez 5,1?ja mam 5,1 ,5,3 a tak nevim co si dat na druhou vecu,nebo to nemam nijak hrotit.jo a prosim co ty ketony,mam je kontrolovat rano a vecer,ale popravde ta barva neodpovida nicemu na te krabicce 😀 nemam to ani sede jako negativni,ale ani tak ruzove jako prvni sloupec.. 😒 a jinak teda ve ct 88kg a dneska na kontrole u dr 86 ???!je to mozne..a hlavne neni neco spatne?omlouvam se pokud jsou me dotazy hloupe,ale dr na diabetologii me docela desila,ale muj dr na gynde byl az moc v klidu a pry at si nedelam hlavu

el_le
24. říj 2016

@werumka to je teda rychlá odpověď 🙂 ráno na snídani mám selský jogurt s ořechy a hrst malin (párkrát) o víkendu vajíčka třeba bse sýrem na dopolední svačinu jablko nebo avokádo. Dopoledne je vcelku ok ale počínaje obědem se hodnoty zhoršují. Na oběd si vařím většinou maso se zeleninou - krůtí, panenku, kuřecí různě s brokolicí, fazolkama, paprikou. odpoledne na svačinu pečivo s něčím (lučinou a salámem ) ale pečivo mi nesedí tak jím večerní chleba. na večeři maso co zbylo od oběda se zeleninou nebo salát. Druhou večeři jsem zkoušela pečivo, kefír, mléko, jogurt, zeleninu. U paní doktorky Andělové jsem ještě nebyla...

petulkavrtulka
24. říj 2016

a jeste dotaz to co nemame zakazane ,napr.maso,vejce tak to muzeme v jakem mnozstvi?

werumka
24. říj 2016

@el_le Ty snídaně bych zkusila bez mléčných výrobků - často po nich vylítne glykémie. K večeru už jdeš se sacharidy dolů - jestli jsem to dobře pochopila, tak večeři máš prakticky bezsacharidovou. Což pak může být na úkor té lačné. Ketony v moči měříš?
Ty první týdny se dává šance dietě, aby doktor viděl, jak se ta glykémie chová v různých situacích. Lépe pak může stanovit léčbu a případně nasazení inzulínu. Takže se sestřičkou nijak nestresuj. Dohlídla bych akorát na to, abys opravdu neklesla s příjmem pod 190g sacharidů za den. Aby ty glykémie dávaly objektivní obraz. Nějaké léky jinak nebereš?

werumka
24. říj 2016

@petulkavrtulka Jestli je ta barva na papírku taková neurčitá, tak je to negativní 😉 Ono to úplně šedivé nezůstane. Úbytek hmotnosti při nasazení diety nevadí, je to běžné. Jde jen o to, abys nehladověla. Pokud jíš dost sacharidů, tak hmotnost neřeš. Co jsi zkoušela na druhou večeři?

el_le
24. říj 2016

@werumka zkusím co radis 😉 no proti dietě nic nemám, ale čekala jsem, že mi sestřička trošku poradí mě konkrétně. Říkala jsem ji, že pokud sním sacharidů okolo 200 tak mám v normě max jednu hodnotu a akorát mi řekla, že mám jíst tak aby mi vycházely hodnoty... což mě zarazilo. Léky žádné neberu. A ketony v moči neměřím. moc děkuji za odpověď a uklidnění 🙂 zítra zkusím změnit jídelníček podle tvojich rad 😉

werumka
24. říj 2016

@el_le Jídlo se nedá podřizovat glykémii do nekonečna. Zvlášť v těhotenství ne. Pod těch 190g bys spadnout neměla. Zkusila bych změřit i ty ketony, jestli nemůže být problém i tam, protože ty pak zvedají glykémii taky. Prodávají se na to proužky do moči, jmenují se DiaPhan. Na druhou večeři si zkus koupit kaše Nomina - mají je ve zdravé výživě. Je s nimi dobrá zkušenost z hlediska lačné. Jinak můžeš třeba hlavní jídlo rozdělit na dvě poloviny. Půlku sníš normálně (tj. 25 - 30g sacharidů), po hodině se změříš a dojíš zbytek. I tohle bych vyzkoušela, co to udělá.

petulkavrtulka
24. říj 2016

@werumka na druhou veceri jsem zkousela ovoce to jsem teda vyradila a vcera chleb s lucinou a sunkou,no ale mela jsem o malinko vetsi nez po ovoci..

petulkavrtulka
24. říj 2016

@werumka ale zkusim si koupit ty kase jak o nich pises,nevim co uz jist a to jsem na zacatku ☹

hanka987
25. říj 2016

@petulkavrtulka Taky jsem měla lačnou pořád 5,1 - 5,5. Nevěděla jsem, co s tím. Dva gynekologové, dva pediatři a diabetoložka mi řekli, že když je vše ostatní v pořádku, ať to držím takhle, že to na léky není (takhle mi to vyskočilo někdy od 32.tt). Byla jsem jen na dietě a maximálně využívala rady tady z diskuze, holky jsou skvělé. Nejvíc mi na druhou večeři vyhovovaly kaše.
S váhou má Verča pravdu, přišli mi na cukrovku, když jsem měla + 8 kg v 28.tt, pak jsem kilo zhubla a dostala jsem se na +10 kg celkem. Páty den po porodu jsem byla na své váze a teď jsem - 2 kg.
Pro jistotu jsme se stejně s mým gynekologem dohodli na vyvolání v termínu, i když diabetoložka říkala, že pokud je vše ostatní v pořádku (UTZ, průtoky), mohla bych přenášet. Ale bála jsem se rizika. Malá se narodila vyvolávaně na termín, vážila 3,67, glykémii měla ukázkovou a placenta nejevila známky stárnutí.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru