Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

lucienelka
5. pro 2016

@werumka no taky mi to prijde na hlavu,ale bohuzel nemam moc kam prejit ☹. No uvidime jak ten inzulin, jako pro miminko to nejlepsi,tak snad nas to nijak neovlivni.

werumka
5. pro 2016

@lucienelka A to je lékařka u vás ve Znojmě? Ony tři jednotky dlouhého inzulínu určitě neublíží. Je to taková začáteční pidi dávka. Ale úplně si nemyslím, že to zrovna na tohle bude mít nějaký vliv. Lačnou to sníží, ale ty ostatní glykémie nevím. Uvidíš, jak to bude dál, v dalších týdnech.

lucienelka
6. pro 2016

@werumka no vyzkousim a uvidim, protoze ja nevim,jestli se to da jeste nejak upravit jidlem,kdyz hodnoty po jidlech mam dobre. Jinak ja ted ziju v Brne, je to doktorka v Brne, budu si muset prenastavit tady profil at tam nemam mylne info 🙂.

pe_ma
6. pro 2016

@lucienelka v brne je to blbi, me loni nikde nechteli vzit, takze chapu! nakonec sem nastesti zaujala doktora u sv anny a je naprosto uzasnej a chodim k nemu porad!

lenkalechnyrova83
6. pro 2016

Ahoj holky, tak ja mam dnes velkou radost, protoze na utz zadne znamky cukrovky, holcicka ma 1,8 kg, coz je pry v poradku, takze mi nehrozi zadny cvalik 🙂 preji vsem take same dobre zpravy.

ivadol
6. pro 2016

@lucienelka Ahoj. Jsem tu nová. Sice jsem u minulý týden porodila, ale taky jsem bojovala s těhotenskou cukrovkou a problémy dělala právě lačná glykémie. Můžu doporučit mudr Kyselákovou v Brně http://diabetologiebrno.cz/. Ne že by o GDM měla úplný přehled, ale je rozumná. Lačná se mi pohybovala mezi 5,5 a 6,1. Ještě než vůbec začala mluvit o inzulinu tak chtěla udělat dlouhý hemoglobin a porovnat aktuální hodnotu na glukometru s žilní krví. Ukázalo se, že když můj glukometr nalačno ukazuje 5,8, v krvi mám 4,0. Kdyby reagovala jako tvoje doktorka tak by mi narvala inzulin bez žilních odběrů a mohla jsem dostat hypoglykemii.

lucienelka
6. pro 2016

@ivadol dekuji moc za info. Rada bych si k ni zasla pripadne jen na konzultaci,ale trosku se obavam,aby me tam vubec vzala, kdyz jsem hlasena u nekoho jineho. Me to treba trosku zarazi,ze mi doktorka brala krev pouze na zacatku v 6tt a kdyz jsem se ji ptala, zda mi jeste v prubehu tehotenstvi budou brat krev kvuli dlouhemu hemoglobinu,tak mi rekla,ze ne,ze neni duvod.Moc mi taky nekontroluji,takze jsem se rozhodla,ze se budu merit tema prouzkama na moc kvuli ketonum sama. No jsem z toho takova rozpolcena, jsem terpve 14tt a uz na inzulinu ☹.

ivadol
6. pro 2016

@lucienelka Zkus jí vysvětlit situaci a uvidíš. Má velmi milou a ochotou sestřičku. Třeba se nějak domluvíte.

lucienelka
6. pro 2016

@ivadol OK zkusim to

pavlina276
7. pro 2016

@werumka dobrý den, můžu se ještě zeptat, dnes jsem byla na opakování cukrovky a na lačno jsem měla 5,03, jiné hodnoty ještě neměli. Myslíte, že to bude ok, nebo se mám nějak "hlídat"?. Díky moc

kalutedi
7. pro 2016

Holky, je horší výsledek nalačno nebo po hodině/dvou. Nalačno i po hodině testu ogtt jsem měla výsledky v poho a po dvou hodinách mi to strašně vylétlo. Na diabetologii jdu až příští týden, vůbec nevím, co mě čeká. Vím. Zkažené vánoce☹

werumka
7. pro 2016

@pavlina276 Zatím není potřeba hlídat - pokud by byly hodnoty po zátěži zvýšené, tak teprve pak se nasadí dieta. Podle hodnot na glukometru se pak upravuje strava individuálně. Kdy budou všechny výsledky?

werumka
7. pro 2016

@kalutedi Ahoj, v tomhle ohledu neexistuje horší nebo lepší výsledek. Někdo má nejvyšší hodnotu po hodině, někdo po dvou. Vývoj cukrovky v těhotenství je individuální a z hodnot při testu se nedá spolehlivě určit, jak se budou glykémie chovat po normálním jídle, při nasazené dietě. Až si pár dní proměříš na glukometru, uvidíš, jak se glykémie chovají v různých částech dne. Není potřeba panikařit. Můžeš napéct pár druhů cukroví doslazených stévií, u ostatního jídla si spočítáš sacharidy a podle toho si dáš porci 🙂

pavlina276
7. pro 2016

@werumka kdyby by byly prý hodnoty vysoké, tak zavolá sestřička, abych přišla dřív ke svému gynekologovi....když to bude ok, tak nikdo volat nebude a výsledky mi řeknou při běžné kontrole.

werumka
7. pro 2016

@pavlina276 Myslím, že kdyby to bylo zvýšené, tak se do konce týdne ozvou. Tak držím palce, aby se žádný telefonát nekonal 🙂

pavlina276
7. pro 2016

@werumka Díky moc za rady, snad to bude ok.Přeji hezký zbytek večera.

hanka987
9. pro 2016

@lenkalechnyrova83 Tak to je super, malá měla odhad 1,8 kg ve 30.tt. Primář mi řekl, že možná bude trochu větší, ale že to není vlivem cukrovky (manžel měl 4 kg a byl v termínu). Curkovku jsem kompenzovala dietou, narodila se na TP (vyvolávaně) a měla 3,67 a bez hypokglykémie.

hanka987
9. pro 2016

Holky, tak za necelé dva týdny jdu na kontrolní OGGT. Jsem na to docela zvědavá. A abych nevyšla ze cviku, mám ještě týden bezmléčné diety (pět týdnů už mám za sebou) 😀.

lucienelka
9. pro 2016

holky muzu mit dotaz? nevim moc jestli se to da jeste nejak dietou ovlivnit kdyz ji drzim a hodnoty mam krasne,ale uz nevim co vic proto udelat. At snim co snim tak mi hodnota nepreleze po hodine pres 6,2,nicmene pak to strasne pomalu klesa, na tu uroven kolem 5ti by to melo spadnout do tech 2 hodin nebo? Ja kdyz se rano nasnidam,tak mam hodnotu hodinu pojidle treba 5,6,ale za dalsi hodinu mam treba 5,4 takze to klesa strasne pomalu a uz nevim jak to urychlit,aby se ten cukr snizoval rychleji.

lenkalechnyrova83
9. pro 2016

@hanka987 me dr rekl, ze bude spise drobnejsi, ze u me ta cukrovka neni vlastne cukrovka, ale samozrejme dietni plan budu dodrzovat az do porodu. Jen bych se chtela vyhnout vyvolavani porodu, ale to mam asi smulu ☹

werumka
9. pro 2016

@lucienelka Ale on už se nemusí snižovat 🙂 Hladina před jídlem je individuální a dorovnává jí glykogen (zásobní cukr) z jater. Pokud budeš jíst málo, tak se toho glykogenu bude vyplavovat víc. U každého člověka je ten "pokyn" těla k vyplavení glykogenu jindy. Stejně tak jako normoglykémie - u někoho je normoglykémie kolem 4 u někoho kolem 5. Není důvod, aby se to před jídlem ještě snižovala 🙂 Pokud jíš třeba dvě hodiny před měřením, tak už vůbec ne.

werumka
9. pro 2016

@lucienelka A jinak limit pro glykémie dvě hodiny po hlavním jídle je 6,6! Ne pod 5 🙂

lenkalechnyrova83
12. pro 2016

Ahoj holky, chtela jsem se zeptat, jestli nevite, zda je mozne, ze nekolik dni stary rohlik by zvysil glykemii??? Dneska jsem omylem snedla cca ctyri dny stary, jen s maslem a k tomu neslazeny caj a par platku okurky a hodinu po snidani 8,2 pritom uplne to same snidam kazdy den a nam vzdy kolem 6,9 tak to nechapu ☹

werumka
12. pro 2016

@lenkalechnyrova83 Abych pravdu řekla, tak tohle vůbec nevím - resp. jsem si toho nikdy nevšimla. Může se taky jednat o jednodenní výskok nezávisle na jídle. Uvidíš zítra 🙂

lenkalechnyrova83
12. pro 2016

@werumka ja jsem z toho dost vykolejena, protoze jsem za celou dobu hodnoty prekrocila podruhe, pricemz poprve to byl kuskus a moje blbost a ted se bojim, aby mi dr nerekla, ze si musim pichat inzulin, to by me mrzelo, protoze vsechny vysledky jsou ok.

werumka
12. pro 2016

@lenkalechnyrova83 To nemusis, z jedné, dokonce ani ze dvou hodnot se nestřílí 🙂 kdybys to měla týden v kuse po večeři nadlimitní, tak je to jiná. Ale takhle si z toho nervy nedělej.

lenkalechnyrova83
12. pro 2016

@werumka tak to se mi ulevilo 🙂 zkusim zitra po snidani znovu a uvidim. Kdy jsi rikala, ze ty hodnoty jsou nejvyssi, neni to zrovna ve 34 tydnu, co jsem ted? 🙂

werumka
12. pro 2016

@lenkalechnyrova83 Jojo, po 35. týdnu se obvykle urovnaji.

lucienelka
13. pro 2016

@werumka mam dotaz, picham si tyden,ale krome jednoho dne,kdy byla hodnota 5,0 mam porad 5,3.Myslis,ze je potreba zvednout davku o jednotku?Asi jo ze?Jinak hodnoty pres den mam dobry,vcera pred jidlem 5,6 a hodnota hodinu po jidle 5,9.

tomato543
13. pro 2016

Holky, tak se mezi vás přidávám..:(
Zjistili mi hraniční hodnoty.. :( (před 2 lety bych ještě prý prošla, zpřísnili hodnoty.. tak už jsem se nevlezla) , mám po oGTT 5,1, 6,9, 7,3 .... nemáte někdo zkušenost, že vás gynekolog poslal do poradny a Ti vás neřešili?? když máte hraniční hodnoty???díky

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru