Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

mischel26
24. únor 2017

@werumka Chapu,dekuji za vycerpavajici odpovedi...

saraha1
24. únor 2017

@werumka veru, napada me. Ma smysl treba v noci prave zmerit, abych vedela, jestli mamv noci nejakou peknou hodnotu a pripadne dat tu druhou veceri nebo to vzdat a fakt radeji ten inzulin. Muze mi zmereni pomoct pochopit, co mi ta glykemie dela v prubehu noci?

werumka
24. únor 2017

@saraha1 Zkus se změřit ve 3 ráno. Pokud tam budeš mít větší pokles a následně vzestup na ráno, tak pak bych zkusila ještě druhou večeři.

medulinek
25. únor 2017

Holky,kdyz to tu tak ctu,tak se vic a vic bojim ty poradny v pondeli,co mi zjisti,v patek jsem zjistila,ze cikr na lacno ze zily 5,66 a mam strach,ze to neuhlidam. Nedokazu jist tak casto,malou mam narvanou hrozne vysoko a kazdy sousto mi dela problem a do toho jeste vsechno vazit. Nedejboze jeste inzulin,ted si picham clexane a uz pomalu neni pres modriny kam.

tana5
25. únor 2017

@medulinek: neboj, do května to zvládneme. Máme to za pár 🙂. Navíc mi přijde, že inzulín bolí méně než měření glukometrem. Je tam menší jehlička. Zase je tam ale ten blbý pocit zapíchnutí jehli do vlastního těla - tedy alespoň pro mě. Vážení a zapisování každého sousta je taky děs, ale s kalorickymi tabulkami v mobilu se to dá zvládnout.

medulinek
25. únor 2017

@tana5 ja se tech rozpichanych prstu bojim,prizivuju se hackovanim a nevim,jak to pujde dohromady,snad ano. Pichani jako takovy mi neva,malou nemame prirozene a jehel uz jsem do sebe vrazila a jeste vrazet budu nespocet,spis uz neni moc kam. Ale to zapisovani,pocitani,vazeni,jsem na to lempl,znam se. Navic jsem tohle tehu zila dost na ovoci a rajcatech,to zmenit je narez,ale vim,ze musim. Jen nevim,co pak s porodem,rikali nam at s4bou mame idealne hruskovy dzus,musli tycku nebo cokoladu,kdyby byl dlouhy,tak kvuli energii,ale z ceho ji teda berou cukrovkarky?

mischel26
25. únor 2017

Holky tak bez inzilinu a lacna rovnych 5,vecer jsrm mela misto peciva maso s bramborem a v jedenact sklenici mleka...tak to vypada nadejne🙂 ne?js to dam...a inzulin pekne necham u ledu odpocivat...

mischel26
25. únor 2017

@medulinek neboj,musis vychytat,kam to pichat...ja si to ze zacatku pichala do brisek a pak me dost bolely prsty,nebo citils jsem to proste a ted si picham jakoby bliz k nehtovymu luzku a vubec nic necitim potom pri praci...

mischel26
25. únor 2017

@tana5 aha,no ja prave ty ketony mela jen jednou...hm,mozna to bylo nejakou tou druhou veceri,jak pise werumka

tana5
25. únor 2017

Tak holky, ketony pořad, ale dnes 4,9 lačná. Přijde mi, že jsem trochu nestandardní cukrovkářka. Ketony, přísné hodnoty od dr., nucení od dr. jíst víc sacharidů. No co, ale hlavně, že ten inzulín na tu lacnou zabírá. Ale byla moje malá v pořádku.

@medulinek vždycky se přemlouvám, abych už to tlačítko na peru a měla jsem to za sebou. Nejdřív jsem myslela, že ukazováček bude nejlepší. Je nejpoužívanější a na nějaké občasné říznutí/ píchnutí už je zvyklý. Opak. Nejlepší jsou nejmíň používané prsty - malíček, prsteníček, prostředníček. Jinam ani už nepicham.

tana5
25. únor 2017

@medulinek: já jim ovoce cca 3x denně. Prostě musím mít nad 200g sacharidů za den a nějak to nahnat musím.

Určitě si vezmu k porodu čokoládu (třeba 90%), džus, hroznový cukr. A uvidím, co mi dovolí. Jelikož mám problém jen s lacnou, tak to snad bude ok.

lucienelka
25. únor 2017

@tana5 taky mivam problemy jen s lacnou, jim 70% cokoladu a kdyz si dam treba buchticky s kremem na obed,tak mam hodinu po jidle 6,4.Nechapu to.

lucienelka
25. únor 2017

@tana5 zajimave,ze je to asi zrejme vsude jinak. Ten ukazovacek mi totiz sestricka na diabetologii hned pri prvni kontrole zakazala,ze se nemam nikdy merit tak,ze se pichnu do palce nebo ukazovacku, tyto dva prsty pry se pry pri mereni nepouzivaji.

medulinek
25. únor 2017

@lucienelka to je fakt jak na cukr tak i na crp mi pichaji do prostrednicku. No jsem na pondeli zvedava,taky jak mi ten cukr zjisti,na lacno byt nemam.

lucienelka
25. únor 2017

@mischel26 u me na druhou vecu funguje take dobre mleko, ranni hodnoty mam pak taky v pohode.

@medulinek jinak ja se picham do prstu od 9tt a nic rozpichane nemam,je to uplne v pohode,tak se toho neboj 🙂.

marky_z
26. únor 2017

@werumka ještě mám dotaz, při tom kontrolním ogtt půl roku po porodu budu muset mít zase hodnoty jako v těhotenství nebo už budou tolerantnější?

tomato543
26. únor 2017

@marky_z jsou tolerantnější... říkal doktor.. že to je prý jako pro ,,normálního" člověka. 🙂

medulinek
26. únor 2017

@lucienelka teda to t8 na to prisli brzy 😕

lucienelka
26. únor 2017

@medulinek no to jo, prisli, mela jsem ranni lacnou 5,1 2x po sobe. Pak stacilo mit 3x za 14dni hodnotu zvysenou a jsem na inzulinu /picham si vecer 4jednotky/.Paradoxne ted mam hodnoty lepsi jak na zacatku takze snizuji davky inzulinu a obcas i vynecham, delam pokus co to udela z dlouhodobeho hlediska udela 🙂.

medulinek
26. únor 2017

ale vzdyt 5,1 je jeste v limitu preci,tedy aspon mne rikala,ze do 5,1 se to neresi,ale mozna ted v tom vyssim tt.

lucienelka
26. únor 2017

@medulinek no je to prave ta hranicni hodnota, proto uz se u me ogtt nedelal, protoze jsem mela tu lacnou 5,1. Pak stacilo mit parkrat 5,3 a uz jsem dostala inzulin.

benesovm
26. únor 2017

Ahoj holky, jsem tady správně. Chtěla bych se zeptat některé z Vás, která měla také jako já problémy s lačnou glykémií, co Vám ji pomohlo srazit? Stabilně mívám na lačno kolem 5,5 - 5,6. Někdy se mi povede když si dám trochu k druhé večeři (půl sklenky mléka a trochu chleba), že se sníží na 5,1 - 5,3 - ale pod 5 se prostě ráno nedostanu. Zatím neberu prášky ani inzulín, protože před poslední kontrolou se to stabilizovalo - ale prostě mi to občas vyletí třeba včera na 5,5 a dnes na 5,3. Tak nevím jestli je to už nutné řešit, nebo to ještě zkusit poštelovat větší druhou večeří. Budu ráda za každé doporučení.

mischel26
26. únor 2017

@benesovm Taky mam problem s lacnou hodnotou...mam tez ty hodnoty 5,6 5,3 5,1....a dva dny zpet jsem mela trosku jinou veceri a pak sklenici mleka pred spanim a hodnotu jsem mela krasnych 5...hm,ale dnes jsem to zkusila tez a rano 6,6....taky se snazim to nejak upravit veceremi,ale vubec mi to nejde,nedokazu nic vymyslet.. Jeste me napadlo,jestli nevite,zda na ty lacne hodnoty ma vliv i jidlo,co snite pres den?ze bych treba vic zprisnila ci rozvolnila pres den...

mischel26
26. únor 2017

@lucienelka prosim te a mela si jen takhle lehce zvysene ty hodnoty,nebo si mela i ketony v moci?

benesovm
26. únor 2017

@mischel26 ketony v moči jsem měla jen jeden den a jinak ne, ale zase já se teď měřím jen ob den - protože přes den se ty hodnoty držely v normě. Já tedy nikdy přes 6 neměla - max. do těch 5,6, ale sacharidů přes den si dávám méně než je předepsaných 250 - protože to bych určitě přešvihla hned. Myslím si, že na to jídlo během dne určitě může mít vliv. Já jen nevím jaké množství a čeho si dát k druhé večeři, asi to budu muset ještě vyzkoušet. A jak se drží cukr tobě přes den?

mischel26
26. únor 2017

@benesovm Hm,je to slozity to vysledovat,co?ja mam prave cukr pres den naprosto ukazkovy...ale dr mi nasadila inzulin,kvuli te ranni hodnote...a ja ho prave nechci a snazim se to upravit jidelnickem,ale vubec se mi to nedari...taky jsem si vsimla,ze i kdyz jsem v te norme resp.na tech 250 tak mam hodnoty prrs tech 6...ale kdyz jim min,tak mam fakt hlad...mam pocit,ze mi dost glykemii zvysuje chleba...

benesovm
26. únor 2017

@mischel26 no já zatím neberu nic ani inzulín a ani prášky tak právě uvidím jak se to bude pohybovat tento týden jestli budu muset k doktoru nebo ne. Mně třeba doktor řekl, že do těch 5,6 je ještě na hranici a kdyby se to nezlepšilo, že to ještě není na inzulín, ale spíš na nějaký prášek - mně se občas stane po večeři - že mi ten cukr mírně vzroste - ale po snídaních a obědech je to v pohodě a copak si dáváš ty na druhou večeři?

lucienelka
26. únor 2017

@mischel26 ne ketony v moci jsem nemela prozatim nikdy.

@benesovm tady jde videt,ze fakt je kazdy doktor jiny.Tobe doktor rekl,ze ta ranni lacnado 5,6 jeste neni na inzulin a me za hodnoty 5,3 uz inzulin napsala. Fakt nechapu.

lucienelka
26. únor 2017

@mischel26 to by me taky zajimalo,zda ma na to vliv jidlo,ktere se ji pres den,protoze ja ted mam hlad mnohem vic nez na zacatku a tak jim vic a taky i prasim a hodnoty mam cim dal tim lepsi, tak to fakt nechapu.Dneska za veceri zapecene brambory s masem a po veceri jsem si zkusila dat 3 kopecky zmrzliny a po hodine hodnota 4,9.V utery mam kontrolu u sve dia,tak jsem zvedava co mi rekne.

benesovm
27. únor 2017

@lucienelka teď jsem 3 dny po sobě měla jednou 5,5 a poté teď 2x 5,3 nalačno tak uvidím jak to bude ještě vypadat během týdne (doktor ordinuje jen ve čtvrtek a pátek) tak tam možná skočím - on mi jen řekl, že těch 5,6 je hraniční a to myslel tak, že to ještě není přímo na inzulín ale na prášky - ne že mi nic nedá. Ono se mi to dost mění a nemám vždy přes 5,3, ale pod 5,0 se prostě nedostanu i kdybych se rozkrájela. No ono už o nic moc nejde, máme to za pár takže kdybych musela brát prášky nebo inzulín tak to není žádná katastrofa a alespoň bych se mohla více najíst 🙂.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru