Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

sarivojvodova
11. pro 2015

@werumka Hele nezmizello a taky takle brzo. Je to zvláštní.

sarivojvodova
11. pro 2015

@pe_ma Já to u tebe nevidím. 😀

pe_ma
11. pro 2015

@sarivojvodova nemám to v profilu ještě napsané, ještě to nikdo neví 🙂

werumka
11. pro 2015

@sarivojvodova Tak jestli jí to ale nezmizelo, tak se nejednalo o gestační cukrovku, ale o diabetes 2. typu (nebo latentní 1. typu), který už probíhal před těhotenstvím. V tomhle směru jsou geny mocný a nebyla bys první, komu se rozjela cukrovka 1. typu - byť třeba latentně - v souvislosti s těhotenstvím. Testy na přítomnost protilátek proti langerhansovým ostrůvkům Ti dělali? Ptám se proto, že kdyby se potvrdila nějaká forma diabetu 1. typu, mohla by sis zažádat o inzulínovou pumpu a s tou je to nejen v těhotenství o dost snazší a veselejší 😉 Hele a nebylo Ti blbě, když jsi měla ty hodnoty kolem 19? Nebo jsi na sobě nic nepozorovala?

sarivojvodova
11. pro 2015

@werumka Hele celý život mám jen žízeň a chodím pořád čůrat, jsem unavená a nikdy to nikdo neřešil. Vlastně ani já ne. Ale upřímně pumpu nechci, má ji kamarádka od dětství a vadí ji to. Mě by asi taky.

sarivojvodova
11. pro 2015

@pe_ma U nás se to ví od začátku, protože jsme o jedno přišli a tohle bylo fakt štěstí. 🙂

pe_ma
11. pro 2015

@sarivojvodova no my chceme až po screeningu s pravdou ven, až bude to nejvíc rizikové za námi. ted hlavně musím vyřešit tu cukrovku...u mě to totiž asi taky nebude jen těhotenská...
jinak přeji, at je u tebe vše ok!!!

werumka
11. pro 2015

@sarivojvodova To nechápu, že Ti nikdo nevzal krev na glykémii, když jsi měla tyhle potíže. To by mělo být to první, co udělají. Já když porovnám 15 let na injekcích a 13 let s pumpou, tak pumpa vítězí na celé čáře. Nehledě na to, že třeba nejsem tak rozpíchaná. Před tím už jsem byla jak cedník. S pumpu se mi glykémie v těhotenství korigovaly úplně skvěle. Ale je to i osobním pocitu, protože někdo opravdu nemá rád, že na sobě pořád něco musí nosit. Mně to fakt neva.

sarivojvodova
11. pro 2015

@pe_ma My už máme screening zasebou. 🙂 i první trimestr. Děkuji moc, tobě taky přeji jen to dobré. ❤

sarivojvodova
11. pro 2015

@werumka Uvidíme jak to vše dopadne a děkuji moc za informace. 😊

mokramarketka
13. pro 2015

Ahoj všem 🙂
pečení cukroví je peklo ale zatím jsem to ustála bez záchvatu sežrat všechno co jsem doteď upekla 😀

@werumka
Já a cukrovka pořád válčíme 🙂. Ve středu jsem dělala velký profil (celý den před jídlem 4,5 - 5,4 po jídle max. 6,4) s tím, že jsem už den předtím navýšila druhou večeři. (21.00 tvaroh + 30g oves.vloček a 22:00 200 ml kefíru) takže jsem na 35 g sacharidů před spaním. Ráno bohužel stále světle růžový proužek na ketony (každý den až do dneška) Už se neodvažuju navyšovat sachry před spaním bo to bych za chvilku měla na oběd a večeři prd a před spaním pytlík ovesných vloček 😀

Trošku jsem zkusila hýbat s Lantusem na noc - dala jsem 3 j a držela 2 dny a teď jsem 2 dny na 5 jednotkách - ranní glykemie téměř žádná reakce, hodnoty se drží pořád kolem 5,2 - 5,8..
Co jsem ale vypozorovala, že když měřím nalačno v 6.00 tak jsou glyk. kolem 5,2 a potom když vstávám po osmé hodině tak jsou až k 6,0 - čím později vstávám tím horší to je.
Tak už fakt nevím, zkusím teď pár dní pobýt na 5 j Lantusu a uvidíme třeba se to zase začne zlepšovat.
Jinak už se blíží 34. t.t. takže si říkám, že ještě 2-3 týdny a začne se to určitě zlepšovat.
V pondělí si budu volat na výsledky glyk. hemogl. tak uvidíme jak se doopravdy držíme.
Moc bych si přála jít k porodu bez inzulinu.....

Děkuju a přeju krásnou třetí adventní neděli.

werumka
13. pro 2015

@mokramarketka Ahoj, já bych ten Lantus nezvyšovala, ale spíš zkusila ráno dřív snídat. Ono opravdu čím později vstaneš, tím vyšší lačná bude. Protože od určité doby už musí játra zase vyrábět cukr - je to způsobeno hormony jako je kortizol a adrenalin, které se začnou brzy ráno vyplavovat, aby organismus nabudily. Mají za cíl i to, že dají signál játrům k tvorbě cukru. Pokud tenhle stav (hormonálně podmíněný) trvá moc dlouho, bude vyšší glykémie a ketony. Určitě se měř hned po probuzení, ne až po tom, co třeba něco uděláš. Má to taky vliv.
Já když jezdím ráno na odběry na diabetologii, tak po probuzení mám třeba 4,5 a než tam na lačno dojedu, mám 9. Protože prostě cukr dodávají játra. A čím víc inzulínu bych si v tu chvíli přidala (že bych se to jako snažila vykompenzovat) - tím vyšší glykémii budu mít.
S inzulínem k porodu si nedělej hlavu, ten už tam vůbec nebudou řešit Řešili by pouze to, kdyby sis píchala víc injekcí denně a bez inzulínu bys měla třeba glykémie kolem 15. Pak bys dostala infúzi s glukózou a inzulínem. Ale jinak už se při porodu inzulín nepíchá.

mokramarketka
13. pro 2015

@werumka - jj děkuju, už se mi s tím Lantusem taky moc hýbat nechce. Asi to nechám tak jak to je. Druhou večeři už víc nevytuním tak zkusím ráno brzo vstávat a snídat 🙂
Jinak k tomu porodu - já mám vyhlédnutou porodnici, kde mi řekli že mě nezaregistrují pokud budu mít 10 jednotek inzulinu/den. Nejlépe uplně bez. Takže proto....moc bych tam chtěla protože je to kousek, skvělí doktoři, nové vybavení a takový ten útulnější styl s porodními pokoji.Takže si prostě držím palce ať se to takhle udrží.

Díky a hezký večer.

werumka
13. pro 2015

@mokramarketka Hehe, to je zajímavě nastavené pravidlo 😀 Ono takhle se to úplně říct nedá, protože lantus je vykrývací inzulín - takový podpůrný. Takže když třeba žena bere 10 jednotek lantusu na den, tak je to lepší varianta, než kdyby musela píchat šest jednotek rychlého před jídlem. Stejně tak, pokud má třeba žena nadváhu a musí mít proto vyšší dávky inzulínu, tak to není nic proti ničemu. Ale oni se asi bojí komplikací.
Z těch glykémií bych si žádné obavy u porodu nedělala - teď už stoupat nebudou a při porodu jako takovém to problémy taky dělat nebude. Vezmi si určitě s sebou hroznový cukr - při porodu už to ničemu nevadí.

mokramarketka
14. pro 2015

@werumka - děkuju 🙂 Dneska ráno gly. 5,7 takže opět při zvýšení Lantusu zhoršení glykemií. Nechám si ty 4 jednotky, vypadá to že to sedělo nejlíp a nebudu s nimi hýbat.
Ještě jsem se chtěla zeptat jak je možné poznat, že tělo už připíchávaný inzulin nepotřebuje ? Klesnou hodně ranní hodnoty? Nebo naopak hodně stoupnou?

werumka
14. pro 2015

@mokramarketka V první řadě by asi hodně rostla přítomnost ketonů. Pokud by se cukrovka ustálila, tak by téměř vymizely výkyvy směrem nahoru, objevovala by se častěji nižší glykémie, ale tu horní hranici by to překročilo málokdy.

mokramarketka
14. pro 2015

@werumka - ok, děkuju moc za info. Budu si to hlídat.
Jinak dneska jsem volala do poradny hodnoty na lačno a hodnoty velkého profilu a paní doktorka byla spokojená, ranní glykemie jsou mezi 5,2-5,8 což je prý v normě. Říkala taky, že jsem zřejmě hladověla, proto tam byly ty velké skoky, doporučila mi ještě trošku navýšit sacharidy - na 230 g.
Jo a glyk. hemoglobin vyšel 31,0. Což je tedy lépe než na konci října - to bylo 32. Uf tak snad už teď bude fakt dobře. Ještě jednou moc děkuju za všechny rady a pomoc 🙂

hance09
14. pro 2015

Ahoj holky,dneska jsem si byla pro výsledky a mám zvýšené hodnoty,takže ve středu mě čeká diabetologie :-/. Trochu se toho bojím...Jinak je tu i skupina "Těhotenská cukrovka", tak se přidejte 🙂..moc příspěvků a členů ještě nemá,ale myslím,že by to bylo přehlednější pro nově příchozí jako jsem já

pe_ma
14. pro 2015

tak sem byla u nového dr a sem moc spokojená! přes noc mám sbírat moč, ráno donést vzorek moči a přijít na krev. Pokud ty hodnoty budou odpovídat těm mým naměřeným, tak mi hned dá inzulin, kontrola ve středu a uvidíme. Jen mě děsí to, že se sem dneska celý den běhala po doktorech a nečekala sem, že to bude na tak dlouho a moc sem nedala jídlu :( mimo domov se stravovat neumím :(

werumka
14. pro 2015

@mokramarketka Taky si myslím, že ty hodnoty si hezky sedly. Lantus bych nechala max. na těch 4 jednotkách (což je stejně tak mini dávka, že už by Ti ani neměla způsobit nějaké prudké poklesy, kdyby se cukrovka stabilizovala). Teď už stejně budeš každým dnem z nejhoršího venku 😉

werumka
14. pro 2015

@pe_ma Ahoj! Tak to je super, že se Tě někdo takhle hezky ujal. Z moči a krve poznají hodně věcí a vždycky je lepší mít inzulín a normálně žít a jíst, než se mu mermomocí vyhýbat a týrat se. Dnešek s jídlem neřeš - vždycky, když jsem měla kontrolu, což bylo třeba šest hodin strávených v nemocnici, tak to jídlo prostě tak vykrýt nešlo. Hoď to za hlavu a zítra zase najeď na svůj rytmus. Naučíš se to - chce to jen čas a po krůčkách zkoušet 🙂

werumka
14. pro 2015

@hance09 Ahoj 🙂 A jak Ti vyšly hodnoty? Test byl provedený správně?
Ony tyhle skupiny jsou takové méně fungující, protože třeba těhotenská cukrovka je záležitost jen nějakých tří měsíců a pak těhotná z té skupiny odejde. A jak se to hodně střídá, tak pak tomu ta náplň občas chybí.
Tady jsou shrnuté odpovědi na otázky, se kterými jsem se tady na diskuzi setkala nejčastěji. Mám v plánu to časem doplňovat.
https://www.modrykonik.cz/testovani-tehotenske-...

pe_ma
14. pro 2015

@werumka jj, sem hrozně ráda! a tobě moc děkuju, kdyby sme to tu neprobíraly, tak bych to asi neřešila a byla v háji naprosto :( uvidím, co ve středu 🙂

werumka
14. pro 2015

@pe_ma Nemáš zač, hlavně ať je Ti dobře 😉 Z moči budou zjišťovat přítomnost mikroabuminů. Pokud bys měla cukrovku už delší dobu, projeví se to jejich vylučováním skrz ledviny. Spolu s vyšetřením glykovaného hemoglobinu to patří mezi kontrolní metody kompenzace diabetu. Je dobře, že to ten lékař vzal takhle z gruntu, bude mít lepší přehled a Ty budeš v dobrých rukou 🙂

pe_ma
14. pro 2015

@werumka ano, takový z toho mám pocit i já a hrozně se mi ulevilo 🙂 zase podám info, kam se to posouvá 🙂

hance09
14. pro 2015

@werumka hodnoty 5,1; 10; 8,7...test byl proveden správně, až na poslední měření,kdy nám krev brali cca o 15 minut dřív...Mám k tomu předpoklady,protože moje mamka má cukrovku...Nejvíc se teď teda bojím vážení a počítání jídla...

werumka
14. pro 2015

@hance09 Tyjo, tak tos v těch všech hodnotách lízla akorát tu hranici... 15 minut je dost, kdyby to vzali v normálním čase, mohlas mít třeba 8,2.
Bát se nemusíš, zkus si právě na těch kalorických tabulkách nebo v té kalkulačce sestavit nějaký vzorový denní jídelníček. Brzy se Ti to dostane do oka a mnoho těch věcí budeš znát z hlavy.
Někdy je dobré si vyzkoušet, kolik gramů má třeba jedna naběračka rýže, těstovin, brambor. Nemusíš už pak vážit a můžeš to rovnou nakládat na talíř.

hance09
14. pro 2015

@werumka no,taky jsem četla,že se ta cukrovka s probíhajícím těhotenstvím zhoršuje, test mi dělali ve 23+5, takže třeba o 14 dní později bych měla ty hodnoty horší
Díky moc za reakce a vzhůru do boje 🙂

werumka
14. pro 2015

@hance09 To jo, jestli tyhle hodnoty byly už ve 24. týdnu, tak ten vzestup tam určitě ještě bude. Žádný strachy, není to tak zlý, jak to vypadá 😀

maru9
14. pro 2015

@werumka díky za článek - toto by měli dávat v každé diabet. poradně!!
@hance09 zvykneš si není to nic hrozného - já držím dietu 5 týdnů a už si začínám i pamatovat, kolik chleba kdy můžu sníst, kolik brambor, atd.. už zhruba vím, které potraviny jsou nezapočitatelné a kterýma se tedy můžu dojíst apod. takže jen mít po ruce váhu (a náhradní baterky!! 😀 ) a najít si ten čas se najíst.. zbytečně se toho neboj, pokud je to jen dieta, je to to nejmenší, co pro sebe a prďocha můžeš udělat 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru