Amniocentéza - odběr plodové vody. Podstoupily jste?
ahojky, chtěla jsem se zeptat, jsem ve 20. týdnu a triplle testy mi nějak nevyšly.Podstoupil někdo z vás odběr??Mám strach, jestli je miminko zdravé.V rodině žádné nemoci nebyly, ale už pár let beru železo na anémii, je to možný, že to nevyšlo díky anemii???
Stručné shrnutí
- Amniocentéza (odběr plodové vody) se v praxi provádí většinou mezi 16. a 20. týdnem těhotenství a slouží k vyšetření chromozomálních a některých vývojových vad plodu.
- Některá pracoviště (v diskusi uveden Gennet v Praze) umí zpracovat rychlé vyšetření chromozomálních poruch do 24 hodin; AFP v plodové vodě může být hotové přibližně za 10 dní a kompletní výsledky chromozomálních testů se v praxi vracejí obvykle za 14–21 dní.
- Amniocentéza nese reálné riziko komplikací včetně potratu a poranění placenty; v diskusi byly popsány konkrétní případy zamlklého potratu 3 dny po odběru a porodu mrtvého plodu po propíchnutí placenty.
Nejčastější otázky
Q: Kde v Česku lze získat rychlé výsledky chromozomálních vyšetření po amniocentéze?
A: V diskusi bylo jmenováno pracoviště Gennet v Praze, které uvádí možnost předběžných výsledků chromozomálních poruch do 24 hodin; kompletní výsledky se však mohou lišit a trvat dýl (14–21 dní).
Q: V kterém týdnu těhotenství se obvykle provádí amniocentéza a kdy se měří NT?
A: Amniocentéza se v příspěvcích prováděla většinou v 16.–20. týdnu; NT screening se zpravidla hodnotí v 11.–13. týdnu těhotenství.
Q: Jak dlouho se čeká na výsledky amniocentézy?
A: Z praxe v diskuzi: rychlé chromozomální výsledky v některých centrech do 24 hodin (Gennet), AFP v plodové vodě cca 10 dní a kompletní chromozomální výsledky obvykle 14–21 dní; mnohé ženy uváděly čekání 14–16 dní.
Q: Jaký pooperační režim po amniocentéze doporučují gynekologové v praxi?
A: Doporučení v diskuzi se pohybovala od 1 dne ležení po zákroku až po několik dnů šetření; některé ženy dostaly neschopenku na 14 dní a běžné rady zahrnovaly vyvarovat se zvedání těžkých předmětů a sexuálního styku po určitou dobu.
Q: Jsou triple testy a NT screening spolehlivé jako indikace k amniocentéze?
A: V diskusi opakovaně uváděno, že triple testy jsou orientační a často dávají falešně pozitivní výsledky; kritická hranice NT byla diskutována kolem 3 mm (někde uváděno 2,5–3,5 mm), přičemž i hodnoty ~2,6–2,7 mm nemusely vést k patologickému nálezu při dalším vyšetření.
Q: Jaká jsou konkrétní rizika amniocentézy podle zkušeností rodiček?
A: Mezi uváděná rizika patřil zamlklý potrat 3 dny po odběru, porod mrtvého plodu po propíchnutí placenty, dočasné pobolívání břicha, zvýšená pohyblivost plodu po zákroku a velmi vzácně infekce; zároveň mnoho žen hlásilo, že samotný vpich byl spíše nepříjemný než bolestivý.
Závěry z diskuze
Shoda
- Triple testy jsou v diskusi považovány především za orientační vyšetření s častými falešně pozitivními výsledky.
- Amniocentéza je vláda krátký, technicky rychlý zákrok, který často bývá popsán jako nepříjemný, nikoli extrémně bolestivý, a vyžaduje následné šetření a sledování.
- Čekání na výsledky je v praxi psychicky velmi náročné a trvá od dnů do tří týdnů v závislosti na typu testu a pracovišti.
Sporné názory
- Volba provést amniocentézu byla v diskuzi vnímána buď jako nutná pro klid rodičů a včasné plánování péče, nebo jako nechtěné riziko, které by se raději vyhnulo; obě možnosti byly v diskuzi prezentovány matkami jako legitimní volba.
- Někteří diskutující navrhovali omezit nebo zrušit triple testy kvůli falešným pozitivům, zatímco jiní považovali triple test za užitečný screeningový nástroj k rozhodování o dalším postupu.
Otevřené otázky
- Do jaké míry amniocentéza konkrétně způsobí jednotlivé komplikace (přímá kauzalita u jednotlivých případů z diskuse zůstává nevyřešená).
- Jak přesně postupovat při hraničních nálezech NT kolem 2,5–2,7 mm — kdy indikovat amniocentézu versus další neinvazivní diagnostiku.
- Jaký je jednotný doporučený délka pracovní neschopnosti a klidového režimu po amniocentéze v různých nemocnicích.
Zmíněné značky a firmy
Gennet, MUDr. Hodík, nemocnice Trutnov, Krč, Hradec Králové, Gennet v Praze
Zmíněné produkty a metody
amniocentéza, triple test, NT screening (nuchální translucence), biochemický screening, AFP v plodové vodě, rychlé chromozomální testy do 24 hodin (Gennet), 4D ultrazvuk, antiglobulinová injekce (injekce na protilátky/Rh imunoglobulin), kapačky, klidový režim po AMC, placentální punkce
Místa a osoby
Praha, Hradec Králové, Trutnov, Krč, MUDr. Hodík, MUDr. Hlavová, MUDr. Smetanová, MUDr. Hynek, MUDr. Krutílková
no me rekli 0,5 - 1% a to tak odpovida tomu riziku 1:100 taky me to desi...ze to kazdy ma v pohode, ale ja ze mam vse s problemy, tak se obavam.....ale zvladlo to tolik jinych mamin 😒
lisounku moc ti přeju aby jsi byla zítra v pohodě a měla pevné nervy, budu na tebe myslet, já na to jdu za týden ve středu, určitě mi napiš jaké to bylo, budu se chodit a dívat se zda jsi už napsala.....držím ti pěstičky.... 😉
kacm: urco se ozvu hned jak to pujde, jen par dni asi nebudu moci vubec na pc, jedine ze by mi manza pujcil notebook, ale on me bude hlidat a nic mi nedovoli, jak ho znam 😅 . Ja se pak urco hned ozvu, ted mam nervy na pochodu....dekuju za podporu, je to proste takovy divny, kdyz clovek nevi do ceho jde no ☹
Lisounku já vím, cítíme se asi stejně, ale musíme věřit v to dobré, že se vše povede a my si pak budeme konečně užívat too vysněného miminka.......drž se 🙂
snad mas pravdu, jinak koukam, ze mas termin porodu na 18.8.08 to je krasa, ja mam ten den narozeniny 😅 a tak jen aby to vyslo...ja mam o par dni dele, ale kdybych mela mimi jako darecek k narozeninam, tak by mi to vubec nevadilo 😉
Jé já mám také v srpnu narozeniny 22.8 také jsem si říkala, že bych mohla dostat ten nej. dárek k narozeninám.....tak je to snad dobré znamení........ 😀 😀 😀
jéé tak to je dobra nahoda, ale neboj v tom pripade jsme lvice a vse zvladneme a mame i silna miminka.... 🙂
Určitě, musíme to zvládnout jsme bojovnice 🙂 necháte si říct co to bude podle plodovky to vědí na 100%
no jasne, my uz to chceme vedet snad od 13 tt 😀 a uz tehdy to vypadalo na kluka, takze mozna uz zitra nam to reknou pri tom odberu....nechce se mi teda ani tak cekat az za ty 3 tydny, doufam, ze to budeme vedet driv....a pak se to jen ujasni, ze to bude fakt na 100% 🙂
ja se citim na kluka od zacatku, tak to asi i tak bude - uvidime, jsem sama zvedava.... 😀
Já ani nevím na co se cítím, drahá polovička to vědět nechce, tak jsem ani nějak po tom nepátrala co by to mohlo být.....lisounku kolik jsi nabrala do 18 tt.....prý když se nabírá méně, tak je to kluk, no nevím...... 😀
tak si to nech rict jen ty, ale pak bys musela vydrzet mu to nerict a stejne by se clovek asi prokecl (teda jak ja se znam) a bylo by to poznat asi i podle barvicek hadriku, no tak uvidite...ja bych to ale nevydrzela az do porodu, mozna u druheho mimca, ale to prvni chci moc vedet 😀
No tak to bude asi kluk.......já jsem přibrala asi 4 kg ale když se nafutruju a večer se zvážím tak i 5,5 mám navíc..... 😉
tak to ja po jidle a vecer mam taky asi vic, ale jinak se radeji vazim po ranu nalacno 😀
nechces jit za nami do zacinajici druhy trimestr?? at jim tu nekazime tuhle diskusi?? 😨
Ahoj holciny, tak i po dobrych zpravach z plodovky prisly konecne dalsi. 😅 Mam za sebou velky UTZ a mrnous je v poradku. 😀 Takze jedine, co kazi naladu jsou ty trombofilni mutace, co mam. A dohodli jsme se s genetickou, ze udelaji z plodovky na tu mutaci rozbor i mimcu, protoze manzel je nerv a vadi mu ta moznost, ze by nase dite v rodove linii tohle zdedilo. Kez by vyslo tech negativnich 50%...proste sance je pul na pul. 😕
Vy, co jste tu nove, tak se amnio a napsaneho rizika nedeste. Kdyz pujdete o par stranek zpet, zjistite, ze moje riziko bylo 1 z 8, po amnio jsem mela problemy. Nakonec je vse ok, mrnous ma pry i krasne vyvinute organy (uplne pravidelne tvary...doktor z toho byl hotovej!) a moje problemy s oteklym a bolavym podbriskem po odberu byly asi diky napichnuti nejake drobne zilky nebo tak neco, a pak k tomu prispely i trochu blokla zada.
Ale chapu vas stres a obavy, taky jsem si tim prosla. 😒
Ahoj holky, na odběru plodové vody jsem byla včera, jen vás chci ujistit, že odběr vůbec nebolí !!! Strach z bolesti bývá většinou horší než bolest sama. U odběru se mnou mohl být manžel a bylo krásné vidět při tom na ultrazvuku miminko 🙂 Snad bude v pořádku 🙂
Holky, to jsou hezké zprávy u denses, že vše dopadlo dobře a rabbit, že už to má za sebou........přeji pevné nervy na čekání výsledků........Mě to čeká ve středu, nemám strach z bolesti, ale spíše z výsledků a také přip. potratu....... 🙂 ale nechci se nervovat, vím, že to negativní ze mě jde do miminka a o to mu moc nepomůže.
Kacm já se potratu až tak nebojím, riziko je pouze 0,5 - 1%, což je, doufám, zanedbatelné číslo. Důležité je po odběru odpočívat....nechej se opečovávat manželem....je to fajn 🙂
Holky já se 26.4.08 vdávám a jsem z toho docela na palici, člověk stále přemýšlí co když......to vyjde špatně nebo co když se něco může stát s mimi a čekání na ty výsledky......no už jsem přemýšlela, že bychom tu svatbu zrušili, ale vše je zařízené a nakoupené......ach jo.....člověk si to ani neužije....
kacm:
Svatbu neruš a nekaz si předsvatební přípravy zatím zbytečně chmurnými myšlenkami. Užívej si předsvatebních příprav plnými doušky 🙂 Taky se bojím, že naše výsledky z plodové vody dopadnou špatně, ale věřím v dobrý konec.... Ty mysli na svatbu a jak si svatební den s manželem užijete !!! Je to krásný den plný nezapomenutelných okamžiků 🙂 Teda alespoň u mě to tak bylo.... Tak se těš a na špatné věci nemysli !
denses - tak to je super zpráva, gratuluju 😉
kacm - já jsem to měla taky tak - AMC pár týdnů před svatbou, taky mě to napadlo, co když.... ale pak jsem si to přestala úplně připouštět, že by něco mohlo být špatně - a uvidíš, že ty to budeš mít taky všechno v pořádku 😉
Holky, držím vám palce 😉
ahoj holky, tak plodovou vodu uz mam taky za sebou, ale reknu vam, ze to byla takova rychlost, ze jsem to pomalu ani nepostrehla...byla jsem na tom vcera a dnes uz si jen hovim v pelisku a mam notase, takze nejsem zase tak odriznuta od sveta 😀. Tak ted jen co to udela, ale zatim se citime dobre a snad zadne komplikace nebudou. Jen nevim, zda se muzu sprchovat a zda sundat konecne naplast a tak. Je mozne, ze by se tam mohlo neco dostat tim vpichem?? No ale snad neeee....tak se vsechny drzte a fakt nebojte, ten stres pred tim je fakt horsi nez ten vykon...
Ahooojíkkk lisounku, tak čtu že už máš po tom, já jsem včera na tebe tak urputně myslela, snad ti ta má energie na dálku pomohla 😉 ........ tak pěkně odpočívej, no a povídej, jak to probíhalo.....jsem napnutá jak luk.

kacm: Já na amniu nebyla, ale doktor mě tam chtěl poslat a říkal, že mě ale musí upozornit na riziko 1:100.