Amniocentéza - odběr plodové vody. Podstoupily jste?
ahojky, chtěla jsem se zeptat, jsem ve 20. týdnu a triplle testy mi nějak nevyšly.Podstoupil někdo z vás odběr??Mám strach, jestli je miminko zdravé.V rodině žádné nemoci nebyly, ale už pár let beru železo na anémii, je to možný, že to nevyšlo díky anemii???
Stručné shrnutí
- Amniocentéza (odběr plodové vody) se v praxi provádí většinou mezi 16. a 20. týdnem těhotenství a slouží k vyšetření chromozomálních a některých vývojových vad plodu.
- Některá pracoviště (v diskusi uveden Gennet v Praze) umí zpracovat rychlé vyšetření chromozomálních poruch do 24 hodin; AFP v plodové vodě může být hotové přibližně za 10 dní a kompletní výsledky chromozomálních testů se v praxi vracejí obvykle za 14–21 dní.
- Amniocentéza nese reálné riziko komplikací včetně potratu a poranění placenty; v diskusi byly popsány konkrétní případy zamlklého potratu 3 dny po odběru a porodu mrtvého plodu po propíchnutí placenty.
Nejčastější otázky
Q: Kde v Česku lze získat rychlé výsledky chromozomálních vyšetření po amniocentéze?
A: V diskusi bylo jmenováno pracoviště Gennet v Praze, které uvádí možnost předběžných výsledků chromozomálních poruch do 24 hodin; kompletní výsledky se však mohou lišit a trvat dýl (14–21 dní).
Q: V kterém týdnu těhotenství se obvykle provádí amniocentéza a kdy se měří NT?
A: Amniocentéza se v příspěvcích prováděla většinou v 16.–20. týdnu; NT screening se zpravidla hodnotí v 11.–13. týdnu těhotenství.
Q: Jak dlouho se čeká na výsledky amniocentézy?
A: Z praxe v diskuzi: rychlé chromozomální výsledky v některých centrech do 24 hodin (Gennet), AFP v plodové vodě cca 10 dní a kompletní chromozomální výsledky obvykle 14–21 dní; mnohé ženy uváděly čekání 14–16 dní.
Q: Jaký pooperační režim po amniocentéze doporučují gynekologové v praxi?
A: Doporučení v diskuzi se pohybovala od 1 dne ležení po zákroku až po několik dnů šetření; některé ženy dostaly neschopenku na 14 dní a běžné rady zahrnovaly vyvarovat se zvedání těžkých předmětů a sexuálního styku po určitou dobu.
Q: Jsou triple testy a NT screening spolehlivé jako indikace k amniocentéze?
A: V diskusi opakovaně uváděno, že triple testy jsou orientační a často dávají falešně pozitivní výsledky; kritická hranice NT byla diskutována kolem 3 mm (někde uváděno 2,5–3,5 mm), přičemž i hodnoty ~2,6–2,7 mm nemusely vést k patologickému nálezu při dalším vyšetření.
Q: Jaká jsou konkrétní rizika amniocentézy podle zkušeností rodiček?
A: Mezi uváděná rizika patřil zamlklý potrat 3 dny po odběru, porod mrtvého plodu po propíchnutí placenty, dočasné pobolívání břicha, zvýšená pohyblivost plodu po zákroku a velmi vzácně infekce; zároveň mnoho žen hlásilo, že samotný vpich byl spíše nepříjemný než bolestivý.
Závěry z diskuze
Shoda
- Triple testy jsou v diskusi považovány především za orientační vyšetření s častými falešně pozitivními výsledky.
- Amniocentéza je vláda krátký, technicky rychlý zákrok, který často bývá popsán jako nepříjemný, nikoli extrémně bolestivý, a vyžaduje následné šetření a sledování.
- Čekání na výsledky je v praxi psychicky velmi náročné a trvá od dnů do tří týdnů v závislosti na typu testu a pracovišti.
Sporné názory
- Volba provést amniocentézu byla v diskuzi vnímána buď jako nutná pro klid rodičů a včasné plánování péče, nebo jako nechtěné riziko, které by se raději vyhnulo; obě možnosti byly v diskuzi prezentovány matkami jako legitimní volba.
- Někteří diskutující navrhovali omezit nebo zrušit triple testy kvůli falešným pozitivům, zatímco jiní považovali triple test za užitečný screeningový nástroj k rozhodování o dalším postupu.
Otevřené otázky
- Do jaké míry amniocentéza konkrétně způsobí jednotlivé komplikace (přímá kauzalita u jednotlivých případů z diskuse zůstává nevyřešená).
- Jak přesně postupovat při hraničních nálezech NT kolem 2,5–2,7 mm — kdy indikovat amniocentézu versus další neinvazivní diagnostiku.
- Jaký je jednotný doporučený délka pracovní neschopnosti a klidového režimu po amniocentéze v různých nemocnicích.
Zmíněné značky a firmy
Gennet, MUDr. Hodík, nemocnice Trutnov, Krč, Hradec Králové, Gennet v Praze
Zmíněné produkty a metody
amniocentéza, triple test, NT screening (nuchální translucence), biochemický screening, AFP v plodové vodě, rychlé chromozomální testy do 24 hodin (Gennet), 4D ultrazvuk, antiglobulinová injekce (injekce na protilátky/Rh imunoglobulin), kapačky, klidový režim po AMC, placentální punkce
Místa a osoby
Praha, Hradec Králové, Trutnov, Krč, MUDr. Hodík, MUDr. Hlavová, MUDr. Smetanová, MUDr. Hynek, MUDr. Krutílková
ahojky kačenko napiš mě tvoje icq máme jinej pc a nemůžu tě najít ☹ a jak je..???
ahoj kačí......no zatím se držím, ale psychika dělá divy, dneska jsem se rozbrečela, jelikož rozvážíme svatební koláčky a uvědomila jsem si, že kdyby se stalo cokoliv, tak by asi svatba ani nebyla.....no člověk má hrůzné myšlenky.....vydrž napíšu to číslo ICG ti do IP.
jj děkuju to rozvážíte nák brzo né? 😅kačí děláš mě chutě....moc na tebe myslím kočko moje. ☹ 😵
No jo měsíc dopředu už jsem ty koláčky měli takhle dopředu, zbytek jsem zamrazila, snad se tomu nic nestane, pak to jen rozmrazíme a dáme na stoly...
Ahoj holky,
byla jsem na odberu plodovky pred tremi tydny, dvakrat podle tripplu vysel Down 1:50 a vcera byly vysledky - vse je ok a potvrdili nam chlapecka. Tak jsem vam chtela napsat dalsi dobrou zpravu a vsem, co si cekate na vysledky moc drzim palce 🙂
linn: tak to moc gratuluji 🙂 . Ja byla pred 14 dni na odberu a ted jeste cekame, az nam to prijde postou domu, ale po tydnu volali takove ty predbezne vysledky (myslim na Downuv sy) a ty byly v poradku, takze doufame, ze uz prijdou jen dobre zpravy..no a taky cekame na potvrzeni holcicky 😀
Lisounku, tak drzim palce, ale to bude urcite ok, kdyz predbezne uz mate. No u nas to byl vsech Uz vzdyky chlapecek, tak prekvapko nekonalo 😉
linn: dekuju moc. No my prave mysleli, ze klucina a najednou pri odberu plodovku pry holcicka, tak to chci radeji videt na papire nez zacnu ruzove kupovat 😀
Lis, no to bych spis duverovala plodove vode, tam by to melo byt jiste 😉 nebo pockej na pristi UZ 🙂 a jeste se setri a davej na sebe pozor, jsem se vcera ptala a jeste porad radeji spis klidovy rezim i kdyz u me s 10kg ditetem to moc nejde 😒
Hmm je fakt, ze cloveku hned otrne...uz chodim ven a zase obcas neco nesu a tak..no musim se krotit.... 😕
Ahoj, v úterý jdu taky na amnio a chtěla jsem se zeptat jestli mohl být váš partner nebo manžel přímo u toho. Díky
Ahojky, příští týden ve středu jdu na odběr plodové vody. Triple testy mi vyšly negativně, ale měla jsem zvýšenou hladinu hormonu E3, tak mě tam pro všechny případy radši poslali.
Může se před odběrem jíst a pít? Nebo se musí přijít nalačno?
Mám hrozný strach, že mimčo nebude v pořádku.
ivkan: muzes normalne jist i pit...nalacno se byt nemusi...niceho se neboj, fakt znam spoustu mamin, ktere byly na plodove vode a z 90 % je to fakt vzdy v poradku...nestresuj se dopredu, vim,ze se mi to rekne lehko, ale taky jsem byla tam kde ty a prijde mi,ze dnes uz je plodova voda skoro pro ne samozrejmost, nebot ty tripply jsou casto falesne pozitivni ... hodne stesti a at je vse v poradku 🙂
Lisounek: díky moc. Vůbec se nebojím toho zákroku, to bude určo v poho, jen hlavně aby to všechno dopadlo dobře. Alespoň pak nebudu muset mít do konce těhotenství žádné větší obavy, zda je miminko zdravé. Jdu na to až příští středu a pak čekat cca 3 týdny na výsledky, takže následující 4 týdny nebudu úplně klidná.
Nejsem ale první ani poslední, takže musím jen doufat 🙂
ivkan: A jaké máš riziko? Dále by mě zajímalo (i ostatních holek), co bys dělala, kdyby výsledky z plodovky nedopadly dobře. Každopádně ti moc přeji, aby bylo vše ok a abys porodila zdravé miminko 🙂
lukin: no já vlastně mám výsledky z triple testů negativní, ale mám sníženou hladinu hormonu E3 a proto mi doporučili amnio. Dočetla jsem se ale, že tento hormon je z těch tří co testují nejméně důležitý. Mám totiž doktora, kterému když se něco kapku nelíbí, tak posílá na různá jiná vyšetření. Příští středu jdu ke genetičce na konzultaci, ale pokod mi bude nabídnut odběr plodové vody, tak to určitě neodmítnu. Už kvůli sobě abych měla klid. Sice je zde cca 0,5-1% riziko potratu, ale i přesto si chci být jistá, že je vše v pořádku a pak si zbytek těhotenství užít. No a pokud to nebude v pořádku, tak bychom si miminko nenechali. Ani já ani manžel bychom to asi nezvládli. Teď je to opravdu těžké říct, co by bylo, ale zatím jsme rozhodnuti takhle. Samozřejmě by záleželo i na tom, jakou vadu by našli.
ahoj ivkan, bud v klidu /i kdyz vim, ze se to lehce rika/. Cekam ted druhe dite a byla jsem na plodovce s obema, kdyz mi to doktorka rekla, ze tam budu muset zase jit, tak jsem byla z toho hotova, protoze z meho okoli tam nebyl nikdo a ja uz podruhe, samozrejme jsem se z toho stresovala, ale vse dopadlo v pohode. Jen to cekani na vysledek je neprijemny, po 14 dnech jsem to nevydrzela a zavolala si primo do fakultni nemocnice, kde mi to delali, byla jsem v HK. Doporucuji se pred zakrokem najist, na lacny zaludek by ti potom mohlo byt slabo. Ja jsem nakoupila cokoladove tycinky a jednu jsem slupla tak hodku pred tim a potom dalsi, kdyz jsme cekali v cekarne, jestli budu OK. V kazde nemocnici je jina praxe, v HK po zakroku sedis s partnerem hodinku v cekarne, kde je TV a kdyz ti neni spatne, tak muzes odfrcet domu. Samotny jakrok trva tak 2 minutky a opravdu to neboli, hraje obrovskou roli psychika. Kdyz jsem byla pred 3 lety s prvnim synem, tak jsem dokonce furt lezela a cekala, kdy to zacne a doktorka rika - uz je to hotovy, ja furt cekala ten bolestivy zakrok a ono nic. tak hodne stesti a pevne nervy. Jo, ale klidovy rezim potom opravdu dodrzuj poctive, nevyplaci se to brat na lehkou vahu.
ivkan: presne jak pise melounek 🙂 ... my jsme treba po zakroku mohli jet domu hned a zadny cekani...jen jsem jeste asi pul dne citila takove drobne paleni v tom vpichu, ale bylo to tou dezinfekci a pak to preslo..a prvni den jsem se ani radeji nesprchovala az ten dalsi...a opravdu pak odpocivej, je to nuda, ale vyplati se to urcite alespon 3 - 4 dny jen lezet a ani nevar nebo tak neco!! A predbezne vysledky mi zavolali za tyden, takze jsem ani nemusela cekat ty 3 tydny....a zhruba vetsinou po 14 dnech uz vedi ty vysledky cely....to mi pak volali jeste jednou..a jelikoz jde prave o ty pitomy tripply kvuli kterym nas vsichni stresuji, tak staci ze je tam jedna hodnota blbe a pak to celkove vyjde spatne...takze se drz a necti si zadny prispevky na internetu, jak je to drsny a hrozny jako ja - byla jsem pak uplne na nervy a pritom zbytecne...taky jsem nic necitila a trvalo to snad fakt ani ne ty 2 minutky....jistota je jistota!! drz se holka 😉
lukin: kdyby to tehdy u nas vyslo spatne, tak bych asi taky miminko nechtela, protoze je to pak udel jak pro nej, tak pro rodice a na to zas takovou odvahu nemame...manzel v tomhle mel jasno hned, rezolutne rekl ne a ja jsem s nim souhlasila, idkyz by to bylo bolestne, ale stava se to a je potreba tomu celit. Na stesti jsme ale nemuseli 🙂
Ahoj, díky moc za uklidnění. No já právě se taky pořád o tom čtu nějaký články na internetu (některý jsou fakt strašidelný 🙂. Ale určo to zvládnu. Díky moc za povzbuzení 🙂
ivkan: no to je presny jako ja 😀 jsem cetla o tom horory a pritom to fakt nema cenu. Ja rikam, ze nekdy taky moc informaci skodi a sama jsem toho zdarny priklad, vzdycky se vyplasim dopredu a pritom zbytecne 😀
Na jednu stranu je dobrý o všem kapku vědět atd., ale všeho moc škodí 😉
I když pevně doufám a věřim, že to bude dobrý, tak stejně to čekaní nebude nic příjemného, ale nesmím na to tolik myslet.
Tak uz i ja se muzu podelit se svou zkusenosti. UTZ mereni mi dopadlo na jednicku, tak jsem byla rada. Kdyz jsem volala na krev, tak mi jen rekli, ze mi to vyslo na plodovku a jestli chci objednat, aniz bych mela nejaky informace! ☹ SOK! Jelikoz jsem nevedela vubec zadny cisla, sla jsem jeste na konzultaci. Riziko DS 1:300 (coz podle me neni takova tragedie), ale vsechny ostatni hodnoty 2x vyssi a HCG dokonce 4x vyssi. Doktorka rikala, ze bych musela byt bud po nekolikaty tehotna nebo cekat dvojcata a i tak je to vysoky. Mela jsem 1 den na rozmyslenou, ale uz na ty konzultaci jsem byla tak vydeptana, ze jsem ji a manzelovi rekla, ze uz je mi to vsechno jedno, at me objedna.
Ty dva dny predtim jsem probulila. Nemela jsem strach ani ze zakroku, ani z vysledku, proste jsem tusila, ze nic neni spatne a bylo mi hrozne lito, ze nas vystavim takovymu riziku - byla jsem mrtva strachy!
V den zakroku uz jsem byla se vsim smirena. Vpich citit byl, ale jinak to nic nebylo, nic me nebolelo, nepalilo, spatne mi nebylo. 40 minut jsem cekala a pak sla jeste na kontrolni UTZ a jela dom. V klidu jsem byla asi 10 dni a ty prvni 3-4 jsem se jen poctive valela! Vsechno probehlo bez komplikaci, vysledky byly za 14 dni a ja se 7.5. dozvedela, ze je vse v poradku a jako bonus jeste pohlavi 😀
Asi to bylo zatim to nejtezsi a nejbolestnejsi rozhodnuti v mym zivote, i kdyz jsem slysela vsude kolem sebe, ze na tom byl kdekdo, snad vsechny kamaradky kamaradek atd., tak to me trochu uklidnovalo, ale stejne se nakonec s tim clovek musi poprat a rozhodnout sam. Preju vsem, ktery to ceka hodne sil a stesti, v 99% to dopadne dobre 😉
Ahoj holky, tak já už to mám taky za sebou. Přesně, jak jste psali, tak to nic není. Vpich jsem cítila jen kapičku (ještě méně, než když mi berou krev) a bylo to hrozně rychlý 🙂 Žádné problémy potom jsem neměla, nic mě neblo, nebylo slabo, zkrátka všechno O.K. Dva dny jsem jen ležela. Věřím, že bude všechno v pořádku a zatím se nijak moc nestresuju. Samozřejmě, že ve mě hlodá malá myška, co když to nebude O.K. ale musela bych se s tím smířit.
Takže díky moc za Vaše povzbuzení 🙂

kacm: jo dekuju, ja jsem byla vcelku v pohode, teda ne z pocatku, ale nebylo to tak hrozny. Myslim, ze manza byl na tom hur...a taky hodne zalezi na tom, kdo ten odber provadi, ale kdyz je to clovek, ktery to bezne dela, tak to fakt je temer za par minutek. U nas to byli snad 2 minuty 😉 . A vubec se neboj, oni nejdriv vydezinfikuji bricho a pak to zkontroluji UTZ a odeberou. A je to fakt dole v podbrisku ne u pupku, takze neboj nic. Nejhorsi je jen ten vpich a pak uz to jen trochu pali od te dezinfekce. A to nasati uz necitis...