Bolesti zad v těhotenství.

pessy1
7. bře 2007

ahojky, jsem teprve v 6. měsíci a moc mě bolí záda.Večer už je mi nepříjemné "nosit" bříško.Co pro to děláte a co ty pásy pod bříško, nemáte někdo zkušenost? 😖

marinka
7. čer 2007

Tohle jsem našla na porodnici, je to zajímavé..

Pohybové ústrojí

Bolesti v zádech, zejména v oblasti dolní páteře, někdy vystřelující do hyždí, stehen i nohou, jsou častou stížností těhotných. Bolesti se dostavují především po delším stání, po zvednutí těžšího předmětu v posledních týdnech těhotenství. Intenzivně se taková bolest může také dostavit při otáčení se v lůžku na bok.

Vysoká hladina estrogenů a progesteronu vyvolá prosáknutí a uvolnění pánevních vazů a vazů v oblasti dolní, bederní páteře. To má za následek statické i dynamické změny v pánvi, zvýšenou pohyblivost v kloubech po uvolnění kloubních pouzder. Obtíže z toho vznikající jsou navíc umocněny zvýšenou hmotností ženy v těhotenství, oslabením břišních a zádových svalů, spaním na měkkých matracích a přetěžováním zádového svalstva při dlouhém stání.

Preventivním opatřením jsou cviky k posílení bederního svalstva, masáže, spánek na rovné matraci, vyvarování se zvedání těžších předmětů. Když je třeba něco zvednout (např. dítě), není vhodné se nad ním naklánět – ale se vztyčenými rameny zapojit do zvedání stehenní svalstvo. Je třeba dbát na správné držení těla. Zvětšující se břicho přesunuje těžiště těla dopředu. Aby těhotná udržela rovnováhu, prohýbá se dozadu, takže zádové svalstvo je trvale napjaté, to vyvolává bolest. Správné držení těla vestoje, vsedě je takové, že krk i záda jsou v jedné přímce. Těhotná se má vyhýbat předklánění. Při domácích pracech je vhodné zaujmout polohu vsedě nebo vkleče, aby se vyvarovala ohýbání a sklánění. Má-li těhotná vstát z polohy vleže na podlaze (např. při gymnastice), má se přetočit na bok, opřít se rukama a přejít do sedu s rovnými zády za pomoci síly stehenního svalstva.

romana28
7. čer 2007

Ahoj, a konkrétní cviky znáte?
Nebojte se cvičit ani plavat, ty mykozy a různé záněty jsou fakt dost nepříjemný, ale záda vám právě nejlépe srovná plavání!
Úžasný a báječný cvičení na míči! Ale bacha na pády, spíš ať vás někdo hlídá a chce to fakt bezpečný cviky.
Másáže taky super, i když v sedě se bederka masíruje dost blbě a určitě se dá použít klasická indulona, dětský olejíček. Spíš bacha na reflexní masáže, v oblasti bederky snad raději vůbec a jinde(krk) se vám může udělat šoufl.
Mně se třeba hodně líbí tzv. MÍČKOVÁNÍ čili masáž dané části těla molitanovým míčkem.
Na prášky proti bolesti kašlete a cvičte!
Zdravím

marinka
8. čer 2007

Holky, mám pro vás superní tip na gel, který se může používat na záda v těhu. Je teda trošinku dražší, stojí cca 340 Kč, je od firmy Just, což je přírodní kosmetika a léčiva a je to konkrétně tento krém: http://www.justnahrin.cz/produkty/bylinne_kremy...
Mám to potvrzené od lékařky, že se může v těhu používat a já jsem úplně v šoku, jak rychle mi zabral. Vypadá to, že tomu dělám reklamu, ale nejsem žádný dealer, nebo něco 😀 Dneska mi ho donesla teta, namazala jsem se jím asi 3x a úžasně se mi ulevilo, normálně zase chodím, i když jsem teď několik dní mohla udělat jen pár kroků. Nic jiného neberu a nepoužívám, takže to muselo být tím. Tak kdybyste měly někdo fakt problémy a bolesti, tak můžu vřele doporučit!

bramburka
8. čer 2007

Dá se to koupit v lékárně?

marinka
8. čer 2007

bramburko, tak to nevím, ale asi ne 😒 Prodávají to dealeři, jako třeba Avon. Ale na těch stránkách jsou kontakty a když se ozveš nějakému ve svém kraji, že máš zájem jen o tento krém, tak ti ho prodá a nemusíš se účastnit žádných předváděcích akcí, nebo tak něco.. Nevím, třeba by se ti podařilo najít i nějaký jiný krém v lékárně, který těhulky můžou,ale já jsem jich prošla několik, řešili jsme to i na gyndě a nic jsme nenašli, všude mají uvedeno, že se to v těhu nesmí, ale tohle je něco jiného, protože je to je vyloženě přírodní..

anatanka
13. čer 2007

Mne to chytilo taky, ale az posledni dny, navic jsem po tezkem urazu dolni casti patere, tak nevim, jestli to je zapricineny i tim, ale je to fakt hnusnyyyy... K doktorovi s tim asi uz ani nepujdu, rikam si, ze tech par dni uz to vydrzim. Stejne mi s tim nepomuze. Doma me ani nikdo nepolituje [samozrejme nepocitam maminku 🙂 ]. Ale podle manzi zvladnu vsechno...

verunnecka
15. čer 2007

ahojte,bolesti zad znamenaji u tehulek co se blizi terminu, ze uz se mmico pomalu tlaci ven a nekde sem cetla ze to znamena ze porod bude s krizovymi bolestmi ale ja sem se zadama problemy nemela a porod sem mela s tema hnusnyma krizovejma bolestma tak nevim...

kate77
16. čer 2007

Ahoj,tak se přidávám k trpitelkám...spojuji to taky s tím,že celý den sedím u PC,ale za chvíli už budu na mateřské,neslibuji si zázraky-zatím mi pomáha ICE gel.Byla jsem i 2x na těhu masáž,ale úleva nebyla dlouhodobá.Zkusím tedy ten míč...Muj doktor mi řekl,že si mám dat Ibuprofen-to se mi nechce...

bramburka
16. čer 2007

No Ibuprofen si teda nedávej. Spíš tak max. paralen, ale zkus raději masáž nebo rehabilitaci nebo mastičky.

iza
16. čer 2007

kate Ibuprofen rovnou vyškrtni, ten v těhu ani náhodou....holky taky mám ty bolesti....prý pomáhá míč,plavání, podpůrný pás,kojící polštář,rehabil.cviky, masáže, teplá vana

sovice
16. čer 2007

No musím říct,že ty záda mě taky dost trápí....už nevím jak ležet,sedět...stát,ale co......kvůli tomu drobečkovi,kterého mám pod srdíčkem to stojí za to!!!!

kate77
18. čer 2007

Jojo Ibuprofen škrtám-ani nepomyslím-ségra mi udelala masáž s ICE gel a na 2 dny byl klid,už jsem včera v TEscu koupila ten míč akorát nějakej malej..i když tam psali kolik cm má,nemá-zkusím ho doufoukat na max,snad nepraskne!Podpůrny pás..hm to ješte nemám ani nevím jak vypadá...

marinka
18. čer 2007

kate, já mám tenhle pás: http://www.ajuty.cz/shop/tehotensky-podpurny-pa... a jsem moc spokojená! Bříško nadzvedne a opravdu od boletí uleví! Jinak mně dr. říkala, že když mně to bude hodně, tak si můžu vzít Paralen, ale vzala jsem si ho jen jednou..

markeeta
19. čer 2007

To je zvlastni, ja jsem trpela hroznyma bolestma od 3.- 6. mesice a tedka uz nic. Bud si moje telo zvyklo nebo mi udelali dobre cviky, ktere uz tedka ale nedelam, protoze nejak nemam cas.
Cvicila jsem a ted uz jen nepravidelne, kdyz si vzpomenu, cviky na posileni svalstva panevniho dna, brisnich a zadovych svalu.
Hodne mi pomahal takovy nahrivaci polstar a hrejiva masticka.
Sveho pritele uz o masaze ani neprosim, protoze potom chce taky. Rada namasiruju ale tedka se stale citim unavena a on to jaksi nechape.
Jednou jsem si vzala omylem Ibuprofen. Potom jsem si uvedomila, co to blbec delam, vzdyt jsem tehotna.

verca77
23. čer 2007

Ahojky všem!!!! Bolesti zad mě také pronásledují již od začátku těhotenství!!! Kolem 6 měsíce, to bylo dost hrozné, nemohla jsem ani ležet, ani sedět!!! Když jsem byla déle v klidu, tak jsem potom zase nemohla chodit!!!! Nic na to nepomáhá, snad jen cvičení na míči nebo na overbalu (to je jen malý nafukovací míček), také trochu plavání, ale jinak to prostě musíme protrpět!!!! Mám strach z porodu, protože tam ta bolest bude nejhorší!!! Vím, co říkám, protože při prvním porudu jsem si křížových bolestí užila dost a dost!!!! Tak se držte!!!!! ☹ 😲

zusma
15. srp 2007

Ahoj holky, přidávám se do klubu. Mám ty bolesti v kříži-teda s píše vedle kříže vlevo 3.den a je to fakt síla 😢 Když sedím nebo ležím, tak je to ok,ale jakmile začnu chodit, tak to je děsný. Jen se modlím,aby to přestalo.
Když sedím na míči, tak je to ok a zároveň u toho cítím, jak se mi vlevo natahuje mezi nohama tříslo nebo co to je. Ale to mi nějak neva, spíše cítím, jak ho tím hopsáním protahuji.

gilotek
19. zář 2007

Holky poradte nějaký cvik na posílení zad v těhu? Hlavně bederní části 😒

klara.t
8. zář 2009

Holky, jak jste na tom s bolestmi zad? Mě hrozně bolí jen pravá část bederní páteře. Asi tam mám skřípnutý nerv nebo co. Je to už 5tý den. Dnes jsem ani nespala a musela si vzít paralen. Dokonce 2 naráz, jak mi řekla doktorka - prý aby to zabralo. No abralo to tak na půl. Ale nechci se tím dopovat.
Co vám pomáhá? Já jsem teprve v 5 měsíci, bříško sice už vyrostlo, ale pořád není moc velký.
já mám skoliozu páteře, orzet jsem taky nosit musela, takže o bolestech zad už vím hodně, ale tyhle bolesti jsem nikdy neměla. Při těhle prostě ani neusnu, nemůžu se pomalu hnout. Pak to sice odezní, ale zase se to vrátí.
Znáte nějaké speciální cviky na bederní páteř? díky

klara.t
9. zář 2009

Holky, já už byla zoufalá z té bolesti zad na pravé straně, tak jsem se rozhodla se nějak vyléčit. Paralen, který mi doktorka řekla ať si vezmu (po dvou kusech) moc nezabral, tak jsem vyzkoušela suché teplo. Takovou tu elektrickou dečku do postele. No a ta dělá zázraky. Vždycky, když mě začínají zase bolet (ten nerv se mi ještě neuvolnil), tak si jí zapnu. Dnes v noci jsem na ní spala (na vypnuté) a když mě bolest probudila, tak jsem si jí na 5-10 min zapnula, bolest ustoupila a já se konečně vyspala. Musela jsem si jí v noci zapnout myslím dvakrát.

Teď jsem našla i jednu radu od doktora, který to také doporučuje: Proti bolesti kromě cvičení pomůže v akutním stadiu některý z léků proti bolesti (v těhotenství lze především paracetamol) a suché teplo + nepřetěžovat páteř (nenosit nic těžšího než cca 3 - 5 kg) a pokud to lkař nezakáže, snažit se páteř uvolnit/rozcvičit (jak, to poradí na RHB).

dckami
23. lis 2009

ahoj holky,
já jsem teprve na začátku těhulkování,a le užmi začínají bolesti zad, teda kontrétně mě bolí něco, čemu se prý říká SI. Od malička mám díky svojí výšce 175cm problémy se zádama, mám skoliozu a při 1. těhu jsem tyto problémy měla ažkoncem těhu, jelikož jsem přibrala 20kg. Teď jsem nepřibrala nic a záda už bolí, hlavně, když se např. oblékám kalhoty a stojím na jedné noze nebo když vstávám ze sedačky, z auta..... 😖 zatím to zvládám bez prášků, ale přemýšlím,že sizajdu na rehabilitaci, ať mi poradí. Přece se takto nemohu trápit až do léta... 😠

zuzi82
23. lis 2009

Ahojky, mě bolesti zad začaly asi před týdnem. Nejdřív mě bolelo jen večer v kříži, ale teď už druhý den mě kromě toho celý den vystřeluje bolest do kyčle. Taky myslím, že to je to SI. Občas jsem to měla už před těhu, ale teď ty dva dny je to síla. Zkusím cvičit na míči a doufat, že to alespoň trochu uleví, jinak nevím, jak to ty čtyři měsíce vydržím.

hanulinecka
9. únor 2010

ahojky
já jsem opravdu teprve na začátku a někdy nemužu vydržet bolesti beder a střílí to do kyčlí jestli to nepovolí tak to asi celé těhu nevydržím teprve pujdu na první utz tak se musím zeptat co a jak...

mě nejvic pomáhá ležet když to rozchodím tak to celkem jde,ale sedět je pro mě problém a pak když se rozsedím a mám stoupnout je konec ☹

u prvního těhu jsem to vubec neměla až snad nakonci mě boleli kyčle....

kdyby měl někdo nějakou dobrou radu ráda vyzkouším...

misala
31. kvě 2011

Prosim nejaka spesl rada aby se zadum ulevilo? a nejakej krem nebo neco na bolesti nohou? pripada mi jako bych cejtila jak mi prudi krev.

1janina2
2. čer 2011

Taky se přidávám do klubu trpějících, některé dny bolestí skoro lezu po zdi, bolí mě bederní páteř, ale někdy mi to vystřeluje i výš a při chůzi prozměnu bolí kyčle, asi před měsícem jsem zas nevydržela nikde dlouho sedět, protože mě děsně bolela kostrč. Se zádama jsem měla problém i před těhotenstvím, prošla jsem si rehablitacemi, měla jsem blokádu SI kloubu. Před těhu jsem byla zvyklá cvičit, protahovat se, jako kompenzaci k sedavému zaměstnání - aerobik, pilates, zumbu, s tím jsem v půlce těhotenství přestala a cvičím jen doma na míči, ale už mám pocit, že ani to nepomáhá. Jediná úlevová pozice je pro mě lehnout si přes míč - jakoby ho obejmout a uvolnit se, to pomůže aspoň na chvli. Zatím se držím bez prášků, ale asi už to dlouho nevydržím a možná přijde na řadu paralen. Doufám, že po porodu bude líp, jenže to jsou ještě 4 týdny...:((

Misala: Na nohy je dobrý gel z dubové kůry, pěkně chladí

kristynkamazlik
11. črc 2011

ahojky všem...mně postihly bolesti zad už od 3 měsíce, prý za to může SI kloub a je to tím, že jsem hodně uzká a rozšiřuje se mi pánev..od 3 měsíce to bolelo,od 5. měsíce byly bolesti bodavé, a od 6 měsíce už jsem při stávání ze židle brečela, tekly mi slzy 🙂 pak jsem si začala píchat fraxiparin a den ze dne bolesti trošku polevily...jeden lékař řekl, že injekce mi ulevily, druhý to vyvrátil, tak nevím 😀 ted jsme 3 týdny před porodem a bolesti ustaly, zvláštní =) jina zkoušela jsem ruzné cviky i od ortopeda, ale čím víc jsem se hýbala, tím to bylo horší...ted mne už jen bolí pod břískem vlevo, asi kyčel, ale je to tupá bolest, takže pohoda =) takže shrnutí, rozšiřovala se mi pánev, proto to tak bolelo a ted se tělo asi připravuje už na porod, tak to tolik nebolí 😀

devendra
27. črc 2011

Ahoj. Já jsem tedy úplně zoufalá, krom bolesti v kříži, kterou dokážu pochopit mě ale nehorázně bolí od lopatek nahoru k ramenům. Je to tak šílený, že mě z toho bolí celé ruce a vůbec netuším co s tím. Prášků se bojím, teplo ani studeno na to nepomáhají a když se to snažím protáhnout či promasírovat, tak si to akorát "roznípu" a pak to bolí ještě víc. Už dva dny jsem nespala a je to děs. Netušíte co s tím?

mili01
27. črc 2011

@devendra Ahoj, já měla problémy od 4.měsíce - bloklé "esíčko", příšerné bolesti v bederní oblasti - a všichni doktoři (obvodní, neuroložka, fyzioterapeutka) mi říkali, že se mi roztahuje pánev a tělo se připravuje na porod - jakože to je normální a musím vydržet. Já jsem ale nemohla sama vstát z postele, zvedal mně přítel, probřečela jsem bolestí několik nocí... pomohlo jedině, když jsem to trochu rozchodila, pak mně obvoďačka předepsala cvičení u fyzioterapeutky, což bylo dobrý, ale pomohlo vždycky tak na jedno odpoledne. Neuroložka mi píchla obstřik, pomohlo taky maximálně na odpoledne. Další gól byl, když mi obvoďačka vypsala PN a nedala mi vycházky!!! prý když mi chůze pomáhá, mám chodit po bytě!!!! Pracuji (resp. pracovala jsem) jako administrativní pracovník, tudíž sedavé zaměstnání - a sedět nešlo absolutně, ležet jedině na pravém boku (bloklé bylo levé esíčko).
Jsem se naštvala, jelikož noci jsem přetrpěla jedině na paralenu - což jsem se moc dopovat jako těhule nechtěla, ale fakt to bylo šílené... začala jsem hledat alternativu na netu... a tady mi jedna dobrá duše doporučila neuroložku, která se zabývá i východní medicinou. Kudy chodím, tam doporučuji! Pokud to nemáš do Prahy daleko, pošlu Ti do IP klidně kontakt. Po měsíci na PN jsem se v klidu vrátila do práce a ustála to až do normálního nástupu na MD 6 týdnů před porodem. (jinak zítra mám termín, jen ta naše princezna o tom asi neví 🙂 ) a mně polevili všechny bolesti.
Ono ty rady jsou až babské - předepsala mi podpůrný těhotenský pás (nosila jsem při chůzi do práce až do konce těhu), doma pak celý den "zajíce" - takový ten babičkovský pás na bedra, produkuje to "suché teplo", každý večer mazala bedra Sněhurkou - chladivou a brala jsem nějaké čínské byliny v kapslích. Hopsala malinko na míči. Toť vše. Nevím, co mělo největší účinek, kombinace tohoto všeho ale zabrala už po týdnu geniálně a já si na paní doktorku vždycky vzpomenu a na @hlavinka taky 🙂 - to je ta dobrá duše 😀

devendra
28. črc 2011

@mili01 určitě mi kontakt pošli. Já jsem na tom podobně. Manžel mě dokonce chtěl vézt na pohotovost, ale nechci být za tu hysterickou nastávající matku, kterou "trochu" bolí záda 😒 Paralen si brát nechci, trošku se toho bojím. Zkusím tu tvojí neuroložku, snad mi pomůže, protože při představě, že mě tohle bude provázet do konce těhotenství je děsivý.

mili01
28. črc 2011

@devendra Kontakt poslaný do IP. Já taky nechtěla být za hysterku, nejsem žádný kryštalový cukr, co se rozpustí hned jak na něj kápne kapka vody..po doktorech jsem nikdy nechodila, maximálne jednou za rok s kašlem nebo chřipkou... tak mně ty stavy docela dostávali... a taky jsem skončila i na pohotovosti, přítel na mně taky nemohl koukat. Na pohotovosti mi dali nějakou infuzi, tu noc jsem se vyspala, a ráno bylo vše "při starým" - z postele mně musel zvednout přítel.... Před ochodem do práce mně musel obléct ( já nebyla schopná obléknout si ani kalhotky), na WC jsem měla přistavenou židli, abych se měla o co opřít při zvedání, až budu potřebovat.... a právě ta představa, že to je jakože "normální" mě děsila... nešlo existovat... nešlo dělat elementární věci a potřeby.. to nebylo o tom, že mně něco sem tam píchne a pobolívá... určo paní doktorce zavolej, nenech se odradit doktorama, že je to tak normální.. NENÍ! Jenom oni jsou líný a zabedněný, jsi těhu, nemůžou Ti předepsat prášek, takže Tě vlastně nemají jak léčit, takže Ti nezbývá jenom trpět.... a jinou cestu nevidí.....

sygy
2. únor 2013

Ahoj jsem v 16tt, a už přes dva měsice trpim bolestma zad v bederní oblasti, převážně v noci, a k ranu, jde mi to do nohou, obcas me i brni, denne brečim bolesti a nikdo nevi co s tim, moje doktorka mi doporucila paralen a klid, coz mi vazne nepomaha, na ortopediii mi nic neporadili, jen me poslali na fyzioterapii, tak jdu ale az v pondeli, protoze tam ted doktorka neni, ale bojim se že ani tam mi nepomuzou :( Máte také nekdo zkušenosti ? Do 9 měsice to vážne nevydrzim, je to fyzicky i psychicky narocny Děkuju za rady

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru