Chodí k vám kontroly ze sociálky? Těhotné na neschopence

jarka23
9. lis 2011

Ahoj holky, zajímalo by mě, které jste doma těhotné na neschopence, chodí k Vám kontroly ze sociálky? a odkud jste?

myskakatka
21. črc 2017

Zdravím já byla od ledna na neschopence do června a nikdo nepřišel. Je to spíš o náhodě. ☹

ma33
21. črc 2017

Ja byla taky od 2.ledna do 8.7. na nemocenské a taky mi nepřišli. Záleží asi město od města. U nás mi všichni říkali, ze těhotným nechodí, ze je tam jen jedna paní, která to kontroluje a víkendy, svátky a večery jim stejně nikdo nezaplatit. I tak jsem to neriskovala, ale ke konci už jsem to trochu flakala🙂.

cleer00
1. črc 2019

Na tehule kontrola chodí upozorňoval mě na to doktor

roni2017
1. črc 2019

Nastupovala jsem na PN z předchozí rodičovské, takže pro mě byl zpočátku velký problém zvyknout si, že mimo vycházky musím být doma. Nicméně i na PN jsem byla na svatbě, jela na dovolenou - jen jsem to předem musela nahlásit svému gynekologovi. Kontrolu jsem ale měla, asi tak dva měsíce před porodem. Vždycky jsem si říkala, proč by chodili na těhotné, jenomže pravda je, že oni neznají tvou diagnózu, jen třeba vidí, odkdy už marodís.
Jo a před několika lety byly vycházky pro rizikove těhotné celý den a potom to zkrouhli jen na šest hodin.

journals
1. črc 2019

@roni2017 vsak je to taky moc dobre! Pokud je nekdo na (duvodne) neschopence, tak nema co trajdat po svatbach a dovolenych 😖

kettypop1
10. črc 2019

@journals Takže vy byste nešla třeba sestře, bratrovi na svatbu? Je to klidový režim takže jestli člověk sedí doma na gauči, nebo u svatební tabule a bašti dort je podle mě to samé... Myslím že tohle jsou zrovna dny které by z toho měli být vyjmuté stejně třeba jako pohřeb... Být pořád doma je na palici v práci to aspoň utíká, s prvním jsem na rizikovém od začátku a upřímně si sakra rozmyslim jestli to chci absolvovat znovu, není to nic příjemného... Jak píšou holky člověk často vycházky stráví v posteli a když se cítí dobře má smůlu protože vycházky už mu skončili, z tohoto důvodu jsem třeba ze začátku nebyla dva měsíce nakoupit..

sudylichozrout
10. črc 2019

@kettypop1 pokud je clovek na neschopence a bere za to od zamestnavatele/statu nemocenskou, ma sedet doma na zadku a je uplne jedno, zda jde o bratrovy narozeniny, umrti jorksira jeho kamaradky, nebo treba grilovacka s kamosi. Pokud chce misto prace trajdat venku, ma si vzit neplacene volno ci dovolenou. Jsou nejaka pravidla hry a tak to proste je. I tehotna na PN ma byt v klidu, pokud by v klidu byt nemusela a mohla by si jezdit na svatby, nemusi byt vubec v neschopnosti a muze chodit do prace.

A takove obecne povzdechnuti... Zel mnoho zen (nepisu o tobe, ale obecne, neboj) neni spokojena se svou praci a tyden po pocuranem testu uz bezi za doktorem pro neschopenku. Ten jim ji radeji vystavi a zenske jsou doma cele tehotenstvi. Nemohou vsak svobodne ven kdykoliv, tak remcaji a hledaji skulinky, jak to vochcat. Pritom by mohly klidne chodit do prace a jezdit si kamkoliv by je napadlo. A to mi leze na nervy.

drep
11. črc 2019

@sudylichozrout pravdu máš, naprostou. U nás když se v práci rozneslo, že jsem těhotná, musela jsem jednotlivě každé sestřičce, kterou jsem potkala, vysvětlit, že ano, opravdu budu chodit do práce tak dlouho, jak dlouho to půjde. Až už jsem tak asi u desáté sestřičky byla dost kousavá, protože u nás do práce chodí naprosto zanedbatelné procento těhotných sester, je ta práce nebaví a jakýkoliv důvod zůstat doma je dobrý, byť u nich taky není problém, aby byly přeřazeny na nerizikovou pozici, jenže to by se, božínku, musely učit trochu něco nového a chudák mimísek, pro mě ta nová práce byla vlastně docela příjemná změna, byť jsem se klepala, jestli po letech u resuscitačního lůžka v ambulanci nezešílím.

@kettypop1 nešla. Pokud jsem práce neschopná, tak v mém případě to znamená třištivě zlomenou končetinu anebo že je mi tak blbě, že bych nedošla ani k výtahu, natož abych jela někam na svatbu. Neschopenka není způsob, jak se vyhnout chození do práce a brát za to peníze.

journals
11. črc 2019

@kettypop1 Právě, je to klidový režim, takže není jedno, jestli dotyčná sedí na gauči, nebo na svatbě. Takhle si to vysvětlují všechny těhotné se zbytečnou rizikovkou.
Přijde mi, že většině zásadním způsobem uniká smysl PN. Pokud je svatba za rohem, však proč nejít, šestihodinová vycházka je na účast víc, než dostačující. Jestli je svatba dál od bydliště, tak je účast zcela mimo.
Na tomto příkladě je krásně vidět, jak (ne)odůvodněná ta neschopenka je. Pokud je mimino ohroženo, je úplně jedno co se děje a jeho zdraví je na prvním místě. Pokud je to neschopenka objednaná na přání (což je dneska snad většina), pak se dotyčná diví, proč nejít na svatbu, nejet na víkend po Čechách, proč nejet na dovolenou do Chorvatska. Fakt mě tyhle dotazy rozčilují.

Takže ne, nešla. Dokonce jsem loni musela jednu účast na svatbě nejlepší kamarádky odmítnout, protože bych to prostě nezvládla. A strašně mě to mrzelo, ale nešlo jinak. Miminko bylo důležitější než juchání. A ne, na PN jsem nebyla, přestože mi to dr. několikrát nabízela. A strašně se divila, že odmítám, když jí všechny chtějí 😠

radullah
11. črc 2019

Já byla před 4mi lety 6 měsíců na rizikovém a kontrola mi přišla 2x, vždycky kolem poledne, takže nějaké juchání mimo vycházky bych neriskovala

biedronka10
Autor odpověď smazal
Zobraz
samara88
11. črc 2019

České Budějovice, jsem doma 3 měsíce a zatím nikdo nepřišel....

luciksima
11. črc 2019

Byla jsem na neschopence hned od začátku tehu od minulého roku v červnu do ledna a kontrola mi nepřišla ani jednou.pred 6 lety mi přišla kontrola 2 krat

kettypop1
11. črc 2019

Je rozdíl mezi pohřbem psa a někoho z rodiny, a to sakra velký ani nevím jak někdo může dát dohromady tyto dvě věci, uf no nic. Svatba vlastní nebo někoho z rodiny kam člověk přijde. Tyto podle mě dvě důležité události v životě na které by mohlo být pamatovano, bez linčováni ... Samozřejmě by mělo být na lékaři zda to povolí, a jaká vám dá doporučení. Pokud jste neschopenku mohla odmítnout, tak vám asi byla nabízena neprávem, náš doktor je nerozdava pro radost a není povinný ji dát , musí nastat komplikace u mě třeba způsobené manuální praci ve fabrice kterou jsem vykonávala ( není nad to odjet z odpolední v půlce pracovni doby na pohotovost) , dostala jsem vynadano že jsem před jeho návštěvou vůbec šla dopoledne ještě do práce, takže to něco svědčí o vašem doktorovi...vy jste si z toho udělala spíš obrázek o ženách

sudylichozrout
11. črc 2019

@kettypop1 Pokud jsi na neschopence, pohřeb někoho z rodiny asi nejspíš stihneš, protože jsou vycházky a obřadní síň se dá určitě domluvit na určitou hodinu. Jinak platí to, co jsem psala výše, pokud někdo pobírá nemocenskou a je ve stavu nemocných, nemá co trajdat venku mimo zdravotní vycházky a má být v klidu. Lékaři neschopenky píšou jak na běžícím pásu, nikdo si nevezme na triko, že ho ženská zažaluje kvůli tomu, že potratila, když musela pracovat, protože nedostala neschopenku.

journals
11. črc 2019

@kettypop1 hm, koukam ze tobe ten smysl neschopenky unika taky... do prace ne, na svatbu ano 🤦🏻‍♀️

sudylichozrout
11. črc 2019

@journals 👍

roni2017
12. črc 2019

Tak teď se tady k něčemu přiznám, i když bych ani nemusela. Ano, byla jsem v těhotenství na PN, dobu vycházek jsem řádně dodržovala a měla jsem i kontrolu ze socialky. Ale to s tou dovolenou i svatbou jsem tam jen schválně připsala - z čisté zvědavosti na reakce ostatních. Musím říct, že jsem to i čekala..... bohužel ☹ ... Neznám, soudím, nepřeju. Chápu, v dnešní době je spousta žen, které PN zneužívají, ale ty bych pak za to kritizovala konkrétně, budu-li vědět s určitostí, že jejich PN je neopodstatněná. Ale navážet se do někoho, o kom nic nevím???
Pracovní neschopnost může mít mnoho podob, od příp. nemocí rodičky nebo plodu po nemožnost vykonávat namáhavé nebo ohrožující povolání. Ne vždy jde zařídit přeřazení na jinou práci. Kdo z vás by třeba v těhotenství, po několika samovolných potratech, s klidným svědomím chodil pracovat do prostředí mezi infekcne nakažené lidí? Ze svého okolí vím, že dovolená a treba i ta svatba při PN zařídit jde. Musí s tím souhlasit lékař, a tudíž je pak na něm, jak si to před pojišťovnou obhájí. Sama mám v ulici paní, která ve věku téměř 40 let a práci spočívající v mobilizaci starých a nemocných lidí raději s miminkem neriskovala a nastoupila na PN. V pátém měsíci si udělala s manželem týdenní dovolenou po Čechách a .......já jsem jí to přála 🙂

journals
12. črc 2019

@roni2017 Právě že pracovní neschopnost je (měla by být) pouze jedna. Jen to tu pořád holky nechápete a pořád dokola tu nesmyslně argumentujete a obhajujete se. Tak si napište pro info na úřady jak to tedy s tím dodržováním je.
Samozřejmě, že svatba i jiné akce jsou možné (copak tu někdo píše opak???) ale to v době vycházek, nebo změna pobytu od lékaře (+ znovu dodržování vycházky). Zbytek k tématu jsem tu už psala... stejně jako ostatní, včetně diskutující lékařky.

sudylichozrout
12. črc 2019

@roni2017 Je skvele, ze jsme vsichni z nasich odvodu na socialnim pojisteni prispeli tve sousedce na dovolenou. Tomu rikam skutecne bezvadne vynalozene penize, ktere ja a tisice dalsich vydelame. Bravo!

drep
12. črc 2019

@roni2017 ježkovyvoči, to by mě kleplo. Pracovní neschopnost je jedna jen a vzhtahuje se čistě a pouze ke zdravotnímu stavu té těhotné a jejího plodu! Pracovní neschopnost neřeší nevhodné zaměstnání pro těhotnou a nevyhovující práce není důvod k napsání neschopenky, já bych takovou těhotnou vyprovodila. Nevhodnou práci má řešit zaměstnavatel, ne doktor. Je to dost srozumitelné? Já chápu, že zaměstnavatel nemusí mít kam přeřadit a nepřijde mi úplně fér, že celá ta finanční zátěž má ležet na něm a taky bych si myslela, že do té kompenzace (pokud má nechat doma za plnou mzdu) by se měla zapojit sociálka, ale pracovní neschopnost u nerizikové těhotne kvůli zaměstnání je prostě pojišťovací podvod a je fuk, jakýma dojemnýma řečičkama se to kdo pokouší obhajovat.

sudylichozrout
12. črc 2019

@drep Lepe bych to nenapsala 🙂

pe_ma
12. črc 2019

necetla sem ted vsechny komentare, ale nestacim se divit, kolik lidi opravdu nechape podstatu PN a takhle ji zneuziva! je mi z naseho naroda na bliti! proste PN resi vsechno a hotovo, ze?! pak se nedivim tomu, jak to v nasem státě vypada, ze je u moci, kdo tam je, ze nejsou penize na nic a vlastne jsou na vsechno atd... ale to uz jsem trochu u neceho jineho... ale kdyby se proste niceho nezneuzivalo, vypada to tady uplne jinak!

PN je proste pro nemocne lidi! pokud se nekomu v tehotenstvi nechce chodit do prace, tak at si vezme neplacene volno! Pokud ma tehotna nevhodne zamestnani, je to starost zamestnavatele! a hotovo! ze na tohle gyndr davaji PN a mnohdy ji sami nabizeji je fakt hnus a porad nechapu, proc to vsem prochazi! jo, na tehotne bych posilala kontroly jako na vsechny ostatni a to mnohem vic, nez to ted je a pokud nedodrzuji, co maji, tak poradnou pokutu.

A ted me tu ukamenujte, ale proste je to fakt, ze vetaina naseho naroda stoji s natazenou rukou a ceka, ze dostane vsechno zadarmo...

pe_ma
12. črc 2019

@drep perfektne napsano a souhlasim do puntiku!

katerina122
22. únor 2020

zdravím všechny mám takový dotaz nevím jestli to jsem patří ale strašně by mě zajímalo jak to chodí jsem na rizikovém těhotenství a mám vycházky od 13:00 do 19:00 a šla jsem kolem 11h dopoledne na 5min na nákup a když jsem se vracela domu tak jsem měla u dveří kontrolu a mluvil sní přítel , kterému bylo strašně špatně a já sní mluvila a neuznala mi to a dala mi papír do ruky stím že mě nezachytila doma ..dá se stím něco dělat?? nebo to nijak neuhraju nevím co ted dělat

sayast
22. únor 2020

@katerina122 a co by mela uznávat? Melas vycházky? Neměla. Byla doma? Nebyla.
Nechápu proč nákup 2 hodiny nepočkal nebo proč je takový problém nakoupit den předem

eloise02
22. únor 2020

@katerina122 Neuhraješ, ale tvoje hloupost, že by nákup do 13h nepočkal...?

somalicats
22. únor 2020

@katerina122 S tim nic neudelas. Vychazky nejsou pro srandu kralikum, jedine, co Ti mimo vychazky uznaji, je potvrzena navsteva lekare. Takze trochu nechapu dotaz.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru