Dilatace ledvinové pánvičky. Máte zkušenost?

klaudies
20. lis 2007

Ahoj, nezjistili některé z vás u mimča během těhotenství dilataci ledvinové pánvičky? Prosím o vaše zkušenosti...díky moc.

anzet
21. pro 2016

@petaov měli jsme to jako vy. Zjištěna dilatace, kontroly, žádné záněty ani obtíže, ledvina jede naplno... prostě nebýt ultrazvuku... Rozhodnutí jít na operaci bylo zatím to nejtěžší, co jsem udělala. Zatím ještě nejsem přesvědčena, že to bylo správné. Ale chtěla jsem ho ušetřit problémů v pozdějším věku, navíc přeci jen malé děti vnímají bolest lépe a hlavně si to nepamatují. Tak snad jsme udělali dobře. Kontrolní scintografie ho teprve čeká.

kika_21
21. pro 2016

@klaudies Nemám přímou zkušenost-jen zprostředkovanou-od maminek z urologie , kde jsem byla se synem na operaci nesestup. varlat. Řešit se dá vše. Po vyšetření, uspávali malá miminka.Děti kolem 1 roku a jistě i menší-my tam byli v roce a 4 měsících. Dávkování medikace závisí na váze, anesteziolog je odborník. Také jsem se bála, ale nemusela. Nic se neděje-máme štěstí na lékaře tady v České republice.🙂

evavit
21. pro 2016

Tak nas maly (11 tydnu) ma.po ooeraci čerstvě.Byl na ni v patek.Dnes nebo zitra pujdeme uz snad domi jsme tu,od minuleho pondeli.Operace se zdrzela kvuli bakterii v moci.Me uz na 2 screeningu v tehotenstvi zjistili ze maly ma dilataci ledvinove panvick hlidali nas a dokonce.i odber plodovky jsem podstoupila.Mesic po narozeni mel prvni scintigrafii a minule utery dalsi a podle ni se lekarka rozhodla ze ma ledvina sanci na zachranu.Provedla mu pyeloplastiku kdy rikala ze operace byla narocna ze to mel hrozne moc zuzene a zjizvene a te musime doufat ze to dobre dopadne a rozebehne jak ma.Dnes maleho ceka.ultrazvuk a uvidi se kdy nas pusti.Ale pujdeme domu i s jednim derenem a priati tyden pres noc na vyndani.Maly to snasi vyborne.je to,sikulka.Vubec nemusel jen lezet cely tyden.Asi deuhy.den jsem si ho n.achvili mohla uz pochovat.par kojeni jsem vyřešila odsavanim bala jsem se jakkoli s nim manipulovat pak jsem na jipce kojila tak ze maly lezel a ja se k nemu naklonila a slo to 🙂 ted uz kojime normalne 🙂

brenda27
7. únor 2017

@mm31 děkuji za tvůj komentář. Můžu se zeptat, kolik byla vaše dilatace před operací a na kolik se zlepšila po té operaci? Malá je teď nemocná, takže operace přesunuta na březen:(
Holky, čím jste prosím, mazaly jizvičku po operaci? Mi v jednom bylinkářství doporučili mazat např. Rakytníkovým olejem..

brenda27
7. únor 2017

@anzet můžu se zeptat jestli už máte po kontrolní scintografii po operaci a jak se Vám po operaci daří, jsou vidět nějaké zlepšení? Děkuji🙂

mm31
8. únor 2017

@brenda27 My jsme ještě na KO nebyli. Jedeme až v březnu. Já mám zato, že by se to mělo operací upravit úplně nebo ne?

Jizvičku mažeme Infadolan mastí - doporučili nám to přímo v nemocnici.

anzet
8. únor 2017

@brenda27 Byli jsme před 14 dny. S doktorem budu výsledky teprve probírat, ale i tak to vizuálně vypadá lepší. Funkce zachována (zhruba 50:50 jako před zákrokem) a je vidět, že vnitřek ledviny začíná fungovat, je to méně utlačené, lépe a rychleji to odtéká.

Jizvu stačí mazat čímkoli. Doporučují domácí sádlo. Jde o to, aby se to rozmasirovalo a prokrvilo.

evavit
8. únor 2017

Náš malej byl na operaci v prosinci (ve 3 měsících) a n to jsem se nezeptala. Takže jemu se ta funkce může zlepšit? před operací měl na scintigrafii 1:85. A v červnu jdeme na ko po operaci na tu scintigrafii jinak po operaci byli častější návštěvy taky mažu jizvu sádlem a pokud je více času tak i promasíruju
Infadolan je taky super a nekdy kdyz mam po ruce indulonu nebo bepanthen tak taky namazu

brenda27
8. únor 2017

@anzet tak to je dobrá zpráva, že operace pomohla. Mám z ní velký strach, tak jsem zase o něco málo klidnější..🙂

anzet
9. únor 2017

@brenda27 Snad pomohla. Určitá forma dilatace může být celý život.
Také jsem měla strach, ale ty děti to opravdu zvládají levou zadní. A čím menší, tím lepší.

kaaaczenka7
10. únor 2017

Tak máme za sebou konzultaci s urologem v Olomouci, kam jsme se objednali sami, díky četným výborným referencím tady na Koníkovi, byli jsme u Dr.Šmakala, a musím říct, že lepší dojem z lékaře jsem neměla už roky, maximální spokojenost 🙂 ... u nás bohužel ledvina zachránit nejde ☹ vím, že jsou horší věci, ale tak nějak to pořád nemůžu vstřebat, asi mě to bude vždycky mrzet, pořád si říkám - proč?? ...takže v našem případě musí ledvina být vyoperována, v Ově nám řekli, že nejdříve v 1.roce, takže jsem si říkala, že to bude fajn, že si nebude nic pamatovat, a nejraději bych to už měla za sebou... v Olomouci nám pan doktor řekl, že by se do toho nehnal, pokud nebudou záněty, tak by nejdříve operoval v 5-6 letech, a to laparoskopicky, lepší hojení atd., ideálně pak až kolem 10.roku věku, do té doby klasicky sledování na nefrologii v Ově + na kardiologii ...tak jsem zvědavá, jak to u nás nakonec bude...

lucisa
11. únor 2017

@kaaaczenka7 situace me mrzi, ale dr. Smakal je fakt kapacita. My mu nasi dceru sverili pred temer 14 lety a je v poradku. Delal ji pyeloplastiku, takovou zaklopku, kterou nemela a moc se ji vracela.
A na vyšetření a pozorování jsme pak jezdili jeste par let, pak ji vyradili z evidence, protoze stav byl a je jako u zdraveho člověka. Vsechny nase holky jsou sledovane u spadove nefrolozky.

petaov
23. únor 2017

Holky, můžete mi napsat, jak velká byla u vás ta dilatace? Pánvička v APIR? Nám se to pořád zvětšuje, ale řekla bych, že je to i logické, když dítě roste, tak roste i ledvina s pánvičkou, ne? Jinak mu nic není. Nechci tak malého drobka poslat na operaci. Nedokážu si pak představit ani to kojení, jak jste tu popisovaly. Má reflux a nemůže pořád ležet na zádech. Rozhodla jsem se to ještě konzultovat s jiným nefrologem, protože ta naše doktorka nás furt tlačí do té Olomouce a je mi jasné, že tam už bude konečná.

evavit
23. únor 2017

@petaov u nás zkoumali dilataci když byl malý ještě v říšku a po narození se mu to za měsíc co byl na světě dost zhoršilo a měl i hodně velké bříško, které po punkční nefrostomii opadlo. Nyni je už v pohodě na operaci byl 16.12. zvládl to výborně a kojila jsem s jednou sestrou tak, že mi ho odpojila a s hadičkama dala na sebe ale ja měla lepší pocit když jsem ho mohla kojit a on byl v postýlce a já se k němu naklonila. Jde to a člověk si zvykne na vše. Akrát prvních pár kojení bylo z lahve bála jsem se na něj jakkoli sáhnout abych mu něco neudělala.

petaov
23. únor 2017

@evavit u nás mu tot taky zjistili, když jsem byla na velkém ultrazvuku asi ve 20. týdnu. Já s tím žiju celý život, nic mi není. Jen se to tehdy nevědělo, protože nebyly ultrazvuky. Teď se to preventivně řeší. Dost s tím bojuju. Chci rozhodně ještě názor dalšího lékaře. Co se kojení týče, nemám problém se nad něj nahnout, ale jde o to, že ho musím zvedat a nosit na tygříka, kvůli odříhnutí (kvůli refluxu).

evavit
23. únor 2017

@petaov to je taková blbá komplikace s t odříhnutím. Přesně tak u našeho prcka to zjistila taky v tom 20 týdnu. A on teda měl 4.stupně. Takže u něj po scintigrafii zjistili, že šance na záchranu je a pak pani doktorka po operaciřikala, že to tam měl hodně zjizvený a slabě vyvinutý, že třeba až za rok se to třeba nějak vyvrbí. Zatím se drží prďolka a nález má dobrej tak uvidime

jessuela
10. bře 2017

Tak ja vcera podstoupila vetsi ultrazvuk. Objednal me gynekolog. Myslel si, ze ledviny napadly cysty. V nemocnici mi rekli dilatace(=rozsireni) ledvin. Jedna 4mm, druha 6mm. Ted jsem objednana na 22.3. do fakultni nemocnice v Ostrave na dalsi ultrazvuk. Dr tvrdi, ze mi mozna budou chtit odebrat i plodovou vodu. Jsem z toho nestastna, vubec nevim co si myslet..

evavit
10. bře 2017

@jessuela ahoj zjistili mi to taky a vim jak.se citis ☹Nas malej se narodil s jednostrannou dilataci.Vprosinci byl na operaci mel 4 stupen a je ok a operaci snesl celice dobre.Jen uz ted nevim jak moc je u vas ta dilatace vazna podle rozmeru.Po zjištění me gynekolozja ihned odeslala do gennetu a az do porodu me hlufali nejdriv v gennetu tam mi odebrali i plodovku A pak Motol pac jsem tam chtela rodit tak me casto zvali na UZ.A muj gyn me take mel pod dohledem.Kfyby byli nejake dotazy rada zodpovim klidbe i pres sz 😉

anzet
10. bře 2017

@jessuela klidně piš do schránky, mám dost zkušeností. Jen se hlavně nestresuj, přenášíš to na miminko, není to nic hrozného 😉

xaxanka
10. bře 2017

Mě to taky zjistily během těhotenství. ..poslali me pak i na genetiku....tam doporučila rodit v terminu tak mi porod vyvolavali

barumat
11. bře 2017

Koukám, že jsem tu jedna z mála, která to v těhu nevěděla a zjistilo se to až po narození.
@petaov Dceři to poskočilo po narozeni a pak pomalu rostlo, doktorka říkala, že tenhle nárůst je právě fyziologický a znamená vlastně statický nález. Teď se jí to naopak malililinko zmenšuje, rozhodně neroste, tak se modlím a ani nedutám. Dcera měla po narození v apir 12mm, ale to ještě skoro nepila, měla problém s krmením; po třech týdnech 15x18mm. Pak už to lezlo pomaleji. Ve dvou měsících 18x21, ve třech 16x18, ve čtyřech dokonce do 15, v sedmi měsících 15x17, v deseti měsících dokonce 13x16.

petaov
11. bře 2017

holky, a proč se odebírá ta plodová voda? Mi nic neříkali, že bych na to musela.
@barumat díky, malý má v APIR taky 12 mm a pak tam píše nějaký rozměr 4,2x2,3 cm. Zatím mu to roste. Vyžádala jsem si konzultaci další doktorky, protože ta naše nás od začátku cpe do operace a chtěla mu hned dělat bolestivé mikční vyšetření a pak cystoskopii v celkové narkoze. Tahle druhá doktorka řekla, že to mikční je blbost, když nemá záněty, tak proč ho trápit. Zatím byl jen na scintigrafii, kde se zjistí celková funkce ledvin. Zatím výsledek nemám. Doufám, že to bude dobré. My to máme v rodině a nic nám není. Já mám dilataci pánvičky a švagrová zdvojenou ledvinu (funkčnost asi 70 %), syn bohužel podědil oboje.
To je dobře, že se to dceři zmenšuje 🙂

barumat
11. bře 2017

@petaov Na scinti jsme už dvakrát byly taky. Moč neodchází tak jak by měla, ale po čase se vyloučí. Funkčnost ledvin v poměru máme 46% : 54% (zdravá : postižená, takže vlastně ta přiškrcená maká víc). Doktorka říkala, že jestli se to nebude zvětšovat, moč bude odcházet aspoň takhle a nebudou záněty, operace je zbytečná. Další kontrolu máme až za tři měsíce, dokonce. Takže je v klidu. Kolik je prckovi?

petaov
11. bře 2017

@barumat to máte rozumnou doktorku. Ta naše zase říkala, že to není normální, když to roste. Zatím mu nic není, ale oni prostě všechno řeší preventivně, aby v budoucnu neměl problémy. Proto jsem přešla k jiné, ta není tak hrrr, ale taky to neviděla moc růžově. Malý má teď 4 měsíce. Oddaluju to, aby kdyby došlo k operaci, byl alespoň trochu větší. Naše praktická doktorka mě ale pořád straší, že když to nechám tak, přijde o ledvinu. No, prostě jsem pod tlakem ze strany doktorek, ale zase se to snažím řešit i selským rozumem, dokud mu nic není, tak ho řezat nenechám.

barumat
11. bře 2017

@petaov A o kolik mu to vyrostlo?

lucinka58
11. bře 2017

Holky, nám to teďka zjistili v 20tt u holčičky a to 4mm na jedné straně a 6mm na druhé straně. Nevíte jestli je to špatný výsledek? Doktor mi k tomu prakticky nic neřekl.... ☹

petaov
11. bře 2017

@barumat ještě v břiše měl 4 mm, po narození 9 mm.
@lucinka58 mi na tom utz v těhu taky nic neřekli, prý že se to řeší až po porodu, když to dál roste. O odběru plodovky nikdo nemluvil, jak tu některé holky píšou. Nevím, co se tím zjišťuje, ale nešla bych na to. Dilataci má spousta lidí, ani o tom nevědí, protože kdysi nebyly utz. Dnes se to zjištuje už v těhu a doktoři preventivně plaší. Nestresuj se.

barumat
11. bře 2017

@petaov Tak o tři mm za čtyři měsíce... To mi přijde že fakt hodně plašej...

evavit
11. bře 2017

@petaov me rekli v gennetu ze odber plodovky je z toho duvodu ze k tomu byvaji pridruzene i dalsi choroby tak aby.se to vyloucilo.Tak jsme pak meli klid pac jsme vedeli ze prcek je jinak ok. A odveru plodovky bych se nebala.Teda bala jsem se ale vse dobre dopadlo.riziko potratu je nizke a ja fakt lezela a odpocivala

vanilkacka
11. bře 2017

@lucinka58 Vidím,ze jsi z Brna. Byla jsi taky v Prenatalu? Já mám úplně stejný výsledek, kdybych se vyplasene doktora nezačala ptát,tak to ani neokomentoval a jen mi dál papír s pár informacemi a jsem objednana na kontrolní UTZ.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru