EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

ani84
16. srp 2011

@aemmi Začínala jsem na 19 🙂

dasty79
16. srp 2011

@lehotka - ne my čekáme jedno 🙂 Jak jsi na to přišla? 😀 jedno bude až až.
Tak dnes budu cvičit navečer.dnes dr. nic nepoznal,že jsem včera začala cvičit....

@tanuki - velká gratulace k porodu bez nástřihu a bez poranění a samozřejmě k vaší holčičce 🙂

@aemmi - tak to pěkně postupuješ 🙂 A pak balonek vytlačíš?

Nám totiž PA na kurzu říkala,že tlačit se máme doma naučit,to jo -ale až od 37tt!!!!!!
Tak se bojím ten balonek vytlačovat.

dasty79
16. srp 2011

@ladie - souhlasím - 30 to zatím vypadá strašně!!!

@ani84 - tak to gratuluju 29,5 ve 37tt - nádhera 🙂

lehotka
16. srp 2011

@dasty79 ale nic sme sa neporozumeli, nechaj tak 😀 u mna lekarka tiez minule nic nespozorovala 😀

lehotka
16. srp 2011

@tanuki tak gratulujem k prirastku 🙂 na Tvoju radu som si tiez zakupila balonik a cvicim 😀

dasty79
16. srp 2011

@lehotka - já už vím 😀 já psala,že čas snad máme na cvičení,pokud se nebude chtít mimískům ven 😀
a to jsem psala - jako mému a tvému mimískovi 😀
Cvičíš každý den?

aemmi
16. srp 2011

@dasty79 Ne, jen prostě začnu pomalu pouštět tu ruku, kterou ho přidržuju, ono to jde ven samo, kdybych to pustila najednou, tak by asi pěkně vystřelil a vůbec by to nebylo příjemný 😒 takže žádný tlak vlastně nevyvíjím.
A jak vám PA radila naučit se tlačit? To by mě docela zajímalo 😕

lehotka
16. srp 2011

@dasty79 jo, kazdy den sa snazim, ale asi len po 15 minut 😅 a ty ako si na tom?

dasty79
16. srp 2011

@aemmi - mě to je právě divný s tím balonkem -ten vyjede sám -sice se ta hráz roztahuje.Ale já myslela,že musím umět ho vytlačit.
Učily jsme se břišní dýchání - to je když začnou kontrakce,tak dýchat jakoby do bříška.Nadechnout se a pak výdech do bříška 😀
Pak psí dýchání - to když jsou už velký kontrakce -tak dýchat jako pejsek 😀
A při porodu velký nádech,jako když se potápíš a pak prodýchat tu kontrakci a pořádně zatlačit.... 😀 A to opakovat třeba 3x za tu kontrakci...
Ono se to takhle nedá napsat.Ale ten předporodní kurz mě dal hodně 🙂 Uvidím,jeslti to bude něco platný,
až budu rodit 😀

dasty79
16. srp 2011

@lehotka - já taky dnes budu epinovat,ale až večer.
Před chvílí jsem dorazila od dr. - tak jdu ven a večer po spršce budu taky tak max. 20 minut epinovat.

aemmi
16. srp 2011

@dasty79 Aha, dýchání to jo, já myslela, že jste se vyloženě učily jak tlačit, to se mi zdá předem nenacvičitelný 😀 jinak ted ani nevím, jak bych to epino měla vytlačit, když leze ven samo 😅

lehotka
16. srp 2011

@dasty79 ja mam tiez dnes vecer v plane, ale vcera ma to akosi bolelo, dala som nejakych 15 cm 😕 ale neviem ako to zo mna vylezie 😠 na aku velkost vyfuknutia by sme sa mali dostat 30 cm? 😅

dasty79
16. srp 2011

@aemmi - jo tlačení jsme se taky učily 😀
Asi až budem nafukovat větší průměr,tak ho budem muset asi vytalčit,to už sám asi nevyletí.....

@lehotka - mě bolelo po cvičení trošku v podbřišku

ani84
16. srp 2011

@dasty79 Mně teda sám vylítává i když už jsem skoro na 30, jen když jsem na těch čtyřech, musím malinko zatlačit, ale vyloženě na nacvičení tlačení to asi není. Spíš si při tom člověk vyzkouší, v jaký poloze to jde nejlíp, a naučí se pořádně uvolnit pánevní dno. To si myslím, že je docela důležitý, vždycky jak mi cvičení začne bejt nějak nepříjemný, tak si uvědomím, že už tam dole zase něco zatínám a stačí to prodýchnout a uvolnit a už to jde zase krásně.

ladie
16. srp 2011

@ani84 já jsem dneska ráno přišla na to, že mi nejvíc vyhovuje cvičit na boku se zvednutou nohou. Pokud balonek zajíždí, tak trochu zatlačím, abych ho dostala do pozice, v jaké má být. Když naopak vyklouzává ven, dám nohy k sobě a to ho zadrží 🙂
Taky se mi celkem dobře vytlačuje - při poloze na zádech mě to bolí 😖

Navíc mi to přijde i jako proveditelná pozice při porodu 😀

ani84
16. srp 2011

@ladie Na zádech mi to taky přijde na houby a taky si říkám, že na boku by to mohlo pak i prakticky jít, kamarádka tak nedávno rodila a prej to šlo dobře 🙂

aemmi
16. srp 2011

@ladie @ani84
Týjo, já to dneska chtěl zkusit na boku, ale přišlo mi to nějak nepohodlný, mít tu zvednutou nohu, leda by mi ji někdo držel 😅

ladie
16. srp 2011

@aemmi Tak při nafukování ji mám opřenou o opěradlo gauče a při vyfukování si ji chytnu jednou rukou pod kolenem. Prostě příjemná pozice (v rámci možností 😀 )

garbage
16. srp 2011

Ahoj, zdravím všechny 🙂. Tak už to mám za sebou 🙂. 8.8. se nám narodila v 4:21 holčička. Bohužel jsem nestihla díky zánětu nacvičit víc než 25cm takže jsem vevnitř i venku šitá ☹ . V neděli 7.8. mi ve 23:00 při nacvičování s epinem prdla voda a malá se za 5 a půl hoďky narodila takže celkem rychlovka 🙂. jo a měla 3800g a 51cm.

garbage
16. srp 2011

Tímto také nabízím k prodeji Epino 🙂 případné zájemkyně pište přes SZ.

ladie
17. srp 2011

@garbage gratuluji k princezně. Ale je jí docela kus!
Škoda, že jsi nestihla víc epinovat 😒

chomik
17. srp 2011

@ladie Ahoj, môžem sa spýtať, že od kedy si začala cvičiť? Ja mám termín 27.9. ale myslela som, že začnem cvičiť až tak za 2 týždne...ale asi je lepšie skôr, nech to stihnem nacvičiť...epino už mám doma, ale ešte som ho ani neotvorila...návod mi pripadá trochu ako sci fi, ale asi to treba "vyskúšať na vlastnej koži" 😉

betelgeuzz
18. srp 2011

@chomik píšou, že 3 týdny před porodem, a když si vezmu, že za normální se považuje porod od 38+0, tak jsem chtěla začít 35+0, ale začala jsem asi o 2 dny později.

sussanah
18. srp 2011

@chomik taky myslim, ze zacatek 36tt je tak akorat, pokud nemas zadne problemy

@betelgeuzz jak jde cviceni? Ja mam ted tyden pauzu na doporuceni PA, maleho mam dole a zacinam se otevirat ☹ Takze pristi stredu ukoncuju 37tt, maly bude donoseny a ja zacnu znovu cvicit. Snad to pujde ok, kdyz jsem vlastne po 4cvicenich byla na 26cm 🙂

chomik
18. srp 2011

@betelgeuzz
@sussanah Vďaka za odpoveď, tak ja počkám ešte týždeň a pustím sa do toho, potom napíšem o svojich začiatkoch...je super, že existuje takéto fórum, lebo epino na Slovensku je stále dosť neznáme, napr. v mojom okolí mamičky ani netušia, že niečo také existuje a nástrih považujú za nevyhnutnú súčasť pôrodu, ktorá sa robí pre naše dobro 😒

aemmi
18. srp 2011

@chomik Ono já myslím, že ani tady to není moc rozšířený, já se o něm dozvěděla díky MK. A s nikým kromě manžela jsem se o tom nebavila, protože si umím představit ty reakce chytrého okolí 😅 jinak já taky začala na začátku 36tt.

betelgeuzz
18. srp 2011

@sussanah já jsem cvičila taky myslím 4x, ale jsem na 22 cm.

ladie
18. srp 2011

@chomik no já jsem ho musela vyzkoušet hned, jak mi epino přišlo (33.týden). 🙂 Ale ještě pravidelně necvičím. Zatím jsem ho použila tak 4x. Plánuju, že od 36.týdne budu používat co dva dny a pak kolem toho 38.týdne každý den (nebo dva dny jo a jeden den pauza).

chomik
18. srp 2011

@ladie No ja ho cez víkend asi vybalím a urobím si teoretickú prípravu a niekedy v budúcom týždni ho asi vyskúšam...mám trošku obavy, či to stihnem nacvičiť, lebo mám pocit, že maličký bude celkom veľký a teda sa bude hlásiť už okolo toho 38tt, ale možno je to len môj pocit 😉 budúci týždeň mám poradňu, tak som zvedavá, čo mi povie lekár 🙂

ladie
18. srp 2011

@chomik no tak nejvyšší čas začít 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru