EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

petja
autor
6. zář 2011

@hlasil jak jsi uvedla,nestandartní okolnosti nezabrání nástřihu,kdyby bylo na hrázi,ta to vydrží,ale čas nebyl,několikadenní absence cvičení po nacvičení např.těch 30 není určo důvod k obavám

eviss
6. zář 2011

ahoj holky, nasla jsem tuhle diskuzi a mam dotaz na balonek 🙂...Jak poznate, kolikrat pumpovat?zacinam vazne uvazovat, ze si ho poridim,ale nevim zda to budu umet vubec pouzit 🙂..dekuju za rady

jana0706
6. zář 2011

@terioza1 ale ved si len v desiatom tyzdni, naco sa uz teraz stresujes porodom? radsej si uzivaj tehu a babatko a mysli pozitivne 😉 takto akurat sama seba presvedcis o tom ake vsetky problemy a komplikacie mozu nastat, to hladkemu porodu moc nepomoze...

jana0706
6. zář 2011

@eviss ja som prave zacala a nemala som problem s tym kolkokrat pumpovat...to citis kedy ta to uz taha, navyse v navode je to celkom fajn popisane..

miparak
6. zář 2011

Jen telepaticky hlásím, že dnes po dvoudenní pauze jsem se dostala na 23 cm měřeno krejčovským metrem....a bylo to na 3. pokus...předtím ty dva vždy 22. Tak jsem spokojená. Snad to půjde i dál.

sussanah
6. zář 2011

@eviss nejlepsi je si to predem zkusit a nafouknout a premerit 😉 Me sice napoprve vyslo cca 30nafouknuti na 30cm, ale pri cviceni jsem zjistila, ze foukam nejak vic a po 2cvicenich uz jsemmela vcelku presny odhad, kolik nafouknuti je kolik cm, rozptyl mam tak maximalne 1cm, ale spis 0,5cm.

eviss
6. zář 2011

@sussanah aha a asi blba otazka,ale pak te to zacne bolet a to je signal prestat?

sussanah
6. zář 2011

@eviss no do bolesti by to nikdy nemelo jit! Pri postupnem nafukovani citim treba vetsi tlak, tak to necham chvili pusobit a kdyz se to uvolni, tak jeste prifouknu a tak vlastne postupuju dal. Ale tim, ze jsem si ujasnila, kolik nafouknuti je kolik cm, tak jsem kazdy den pridavala max 2nafouknuti podle situace, abych se posunovala fakt jen maximane o ten 1cm. Rikala jsem si,z e radeji pomalu nez si nejak ublizit. Hodne holek to ma treba tak, ze 2-3 cviceni stagnuji na jednom obvodu a potom teprve jdou dal. Me to slo docela lehce, prececejn uz cekam druhe mimco 😉
Ale to fakt za chvili poznas, jak budes cvicit.

chomik
7. zář 2011

Ja som dnes po dvojdennej pauze vytlačila 22 cm, lebo som sa bála, že znova začnem trochu krvácať...ale večer to zrejme skúsim znova, tak snáď sa posuniem a nejaký ten centimeter...inak - ak riešite otázku, aký kondóm použiť, tak skúste pod kondóm mikroténový sáčok - ja som to dnes vyskúšala a je to super, takto už nemusím riešiť a zháňať nejaké špeci kondómy

dlabinecka
7. zář 2011

@sussanah Ahoj 🙂 Tak hlásím taky docela uspěch -dneska třetí pokus (cvičím obden) a pokaždé se posunu kousek dál - dneska teda něco přes 8- metrem měřeno asi 25,5cm 🙂 To jde, ne? Asi, že už mi tamtudy prošla dcerka. Nikdy nejdu do bolesti, jak jsi tu psala ty - pouze do tlaku a když povolí, tak ještě maličkato přifouknu. Ale nepřemýšlela jsem nad tím, kolik přifukuju -dá se teda říct, že cca 2zmáčknutí jsou 1cm? A ještě teda mám takový dotaz k vytlačování - princip tlačení je mi celkem jasný z prvního porodu(jen se teda přiznám, že se trochu obávám, abych nevytlačila k balonku ještě něco nemilého 😝), ale mám docela strach, jestli se nemůžu natrhnout, vždycky mě to tak trochu štípne, ale nedokážu odhadnout, co si můžu dovolit a co už ne...

dlabinecka
7. zář 2011

@chomik 🙂 Je, prima, s těma kondomama mám trošku problém -u nás široko-daleko nelubrikované nejsou k dostání, ale tak mě napadá, v čem ta lubrikace vlastně vadí?

sussanah
7. zář 2011

@dlabinecka s tim prifouknutim, u me to tak vychazi, ale je to individualni, kazdy jinak macka balonek atd. S tim vytlacovanim, ze mas strach, to jsem taky mela trochu obavy, ze jakoby uvnitr to je v poho a kdyz to pujde pres hraz, tak by se mohlo neco stat, tak i proto jsem se posunovala max po 2 fouknutich. Taky hodne pomuze, pokud mas lubrikant na zvlhceni, to muze i to stipani trochu zlepsit. Nebo se ted zkus par cviceni neposouvat dal, ale drzet tech 25,5cm a az treba po 2-3cvicenich zase prifouknout. Me jeste delalo dobre, kdyz jsem cvicila obden, prislo mi to, ze si to dole odpocalo a slo to lip. A 25,5cm je vic nez super, pujde to dobre, uvidis, hlavne nespechat, at si neublizis, casu mas dost 🙂

sussanah
7. zář 2011

@dlabinecka lubrikovane kondomy vadi, pokud je to lubrikant na olejove bazi, to se nesmi pouzivat se silikonem, hrozi poskozeni balonku. Takze pokud lubrikovane, tak na vodni bazi nebo kondom umyt v teple vode

dlabinecka
7. zář 2011

@sussanah Díky 🙂 taky cvičím obden a rozhodně to nebudu nějak přehánět. tak nějak cvičim po, st, pá - víkend volno. Vlastně jsem dost překvapená, že to jde takhle, jen při pohledu na balonek se mi zdá že oproti dětské hlavičce je ještě sakra malý 🙂 Lubrikant používám. No, snad nám to půjde takhle dobře dál a budu brzy už jen udržovat, nejradši bych malého už měla venku, tak kdyby mé modlitby vyslyšel, tak at jsem připravená 🙂

dlabinecka
7. zář 2011

@sussanah Aha, takže sehnat lubrikované na vodní bázi - a nemáš třeba konkrétní tip? Mám sice odkaz na stránku, kde se nechají koupit, ale radši bych je koupila někde "naživo".

sussanah
7. zář 2011

@dlabinecka kondomy z rossman jsou lubrikovane na vodni bazi, je jich tusim 24 za 100Kc. Sice neni nikde presne napsano, ze jsou lubrikovane na vodni bazi, ale vyslovne se tam pise, ze se nesmi pouzivat s lubrikanty na olejove bazi, z cehoz usuzuji, ze je to ok. Ja na ne dostala tip taky nekde na diskuzi o epinu
A nespechej na maleho, vsak mas jeste mesic cas. Dej mu jeste alespon 10dni 😉

dlabinecka
7. zář 2011

@sussanah To jo, ještě tak dva týdny, at určitě pobyde, ale Eliška šla až po termínu a to sehrozně vleklo -byla jsem z toho na nervy. Hm, tak z rossmana mám pár, které mi poslal paní, od které jsem epi-no koupila, že jí zbyly, jenže já mám nejbližšího rossmana asi tak 70km 😝

chomik
7. zář 2011

@dlabinecka Wau - 25,5 a to máš ešte kopec času 🙂 dúfam, že aj ja sa budem úspešne posúvať vpred 🙂
@sussanah Ja som tiež kúpila kondómy, kde píše, že "nepoužívajte olejové lubrikanty ani krémy, kt. môžu prezervatív poškodiť" (značka Romed) ale keď som si ich dala vyhľadať na nete, tak mi našlo, že sú lubrikované lubrikantom na olejovej báze 😖 tak som hľadaľa dalej a v jednej diskusii som našla tip na ten mikroténový sáčok a fakt to funguje, takže ja už kondómy neriešim a kupujem najlacnejšie 😉

dlabinecka
7. zář 2011

@chomik Aha, takže když pod ten kondom dám sáček, tak ten lubrikant nepřijde do styku s balonkem a to hceme, jo? (se omlouvám, ale mateřství a těhotenství mi sežralo hrozně moc mozkových buněk 😅). Jj, u mě to celkem jde, pokaždé zatím maličko pokrok, ale jsem druhorodička, což určitě hraje velkou roli 😉

chomik
7. zář 2011

@dlabinecka presne tak 😉 a pri prvom si mala nástrih?

sussanah
7. zář 2011

@chomik hmm, to je zas zvlastni. Ja prave na tyhle dostala tip na diskuzi. No zatim je nepouzivam, mam nejake special durex od byvale majitelky. No kdyz tak treba rozdela krabicku z rosmana po porodu 😀

dlabinecka
7. zář 2011

@chomik Já jsem první porod měla dost náročný a zakončený kleštěmi -tedy nástřih a pořádný, dohromady jsem měla přes 30stehů -prostě jatka 😝

luckar
7. zář 2011

Holky já používala tyto kondomy, jsou přímo pro epino a nemusí se pod ně opravdu nic dávat...navléknete a můžete namazat lubrikantem http://www.kondomanie.cz/zen-cart/index.php?mai...

werca90
7. zář 2011

už týden a kousek jsem na 22cm asi už se nehnu co? ☹ cvičím obden je to málo?

ani84
7. zář 2011

Ahoj, hlásím úspěch s epinem, už jsme doma z porodnice, máme malýho Šimonka 🙂 Měla jsem nacvičeno 31 cm, malej měl hlavičku 34 a bylo to úplně v pohodě. Předtím jsem se teda dost dlouho otvírala, ale pak pomohl novalgin, tak jsem byla na sále nakonec jen 6 hodin. Jak jsem ucítila tlak na konečník, byl to potom už skoro stejnej pocit jako při epinování. PA si nestihla ani pořádně připravit věci, jen co řekla, že už to vypadá, že jsem dost otevřená, tak přišla kontrakce, ani jsem se nesnažila sama tlačit a malej byl venku, prostě jako s epinem. Akorát ramínka museli trošku dovytáhnout, pač ta kontrakce přešla těsně než vyjely. PA byla úplně v šoku, že takhle rychle to u mě jako u prvorodičky nečekala, pak ještě víc, když doktor řekl, že jsem úplně bez poranění 🙂

crawler
7. zář 2011

@werca90 né, v tuto dobu se teprve začíná cvičit, tak do TP to stihneš s přehledem a kdyžtak můžeš od 38 začít cvičit každý den😉

sussanah
7. zář 2011

@ani84 velika gratulace k porodu bez poraneni 😵 Amate krasne jmeno pro toho vaseho kluka, ja uz se taky moc tesim na toho naseho Simona 😉

sussanah
7. zář 2011

@werca90 obden je podle me uuuplne v pohode, ono to ted teprve pujde lepe, telo se zacne pripravovat na porod a i to pomaha. Nejvice holky psaly, ze se posunovaly v tom 38tt, takze bud naprosto v klidu 😉

werca90
7. zář 2011

@crawler
@sussanah tak to děkuju, to jsem ráda... piju k tomu ještě čaj z maliníku a jím lněné semínko tak doufám že to pomůže a porod bude snadnější...🙂 poměrně dost se ho bojím..

crawler
7. zář 2011

@werca90 nebój 😉 taky jsem pila maliník a jedla semínko...nacvičila jsem 33cm (pak už by snad epino ruplo, tak jsem radši nezkoušela dál 🙂 )...a stejně jsem skončila sekcí, ale jako psychická příprava super!!!

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru