EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

sarkar
12. únor 2013

@katja77 Taky mám jen obyč., nad tím dražším jsem ani neuvažovala, taky neplánuju civičit po porodu.

Jinak jsem to cvičení posledních dní dost flákala, ale dneska mě chytli pěkní poslíčci, tak jsem dala 9 a kousek a už jsem klidná, teď už to nebudu moc hrotit a pojedu jen tak lážo plážo...Vzhledem k tomu, že cvičení mě vůbec nebolí a jediný, co považuju za těžký při cvičení je udržet balonek uvnitř, tak si říkám, že mám snad dost elastickou hráz a nástřih by mohl být minimální. A pokud se nezadaří no tak holt bad luck...

isabella_fly
12. únor 2013

kocky, tak dneska som dala kusok viac ako 9,5cm... naozaj vas tu s tym nechcem provokovat (hlavne tie, ktorym to nejak stoji), ale tak velmi sa tesim a nemam sa komu pochvalit a tesim sa hlavne ked si spomeniem ako som vdaka potrhaniu trpela po prvom porode a tentokrat sa takemu masakru zrejme vyhnem 😵

rybicka2
12. únor 2013

Zdravim. Aj ja sa dnes pridavam do klubu epino. Som v 36 tt a dnes som to skusila prvy krat a dalo to 6. Ta desiatka je skutocne tazko predstavitelna. Kupila som suche nelubrikovane prezervativy cele 200 ks balenie, lebo inak takmer nemozne to kupit. Takze niejake tie kusy nasledne predam ak budete potrebovat.

isabella_fly
12. únor 2013

@rybicka2 urcite das aj 10 😉 a kolko by to vychadzalo cena na 1ks keby to predavas?

ferinka
12. únor 2013

Holky já jsem se dostala u obou dělí na max 8 a oba porody bez jediného poranění a hned druhý den jsem si letěla pěšky o tři patra níž pro denní tisk a to měli šišky jak pátrací balony 😀 😀 😀
,jde o to, že máte ten spodek natrénovaný, že si zvykne na to pnutí a ne najednou, že se cosi narve a pak je jasné, že to jen tak nejde a puď to lupne nebo musí být nástřih 🙂

katja77
13. únor 2013

@tessie79 Tys měla zároveň i výhodu, žes byla v super porodnici.... 🙂 To víš, já jsem všude... zjišťuju informace, aby prcek přišel na svět co nejlepším způsobem a jeho maminka při tom moc netrpěla 😉

Děvčata, divili byste se, jak moc se odlišují poměry nastřižených žen v jednotlivých porodnicích... Někde je procento nástřihů 80% a někde jenom 30%. Přitom světová zdravotnická organizace doporučuje dělat nástřihy jen u cca 5-10% případů, tzn. většina nástřihů je zbytečných ☹

marcelka123
13. únor 2013

@tessie79 díky za povzbudenie.. 🙂 To je supeeer 🙂

marcelka123
13. únor 2013

@isabella_fly Krááása... Ide ti to ako po masle 🙂 Ja cvičím menej, som nejaka precitlivelá, rozdráždená, síce nakoniec skončím na 9,5 LTT, ale nejde to tak hladko. Bojím sa či nemám nejaký zápal alebo niečo s moč. mechúrom....
@katja77 Hmmm.. ty si z ČR, tam máte jednu pôrodnicu, ktorou sú ženy max. uchvátené. Niekde vo Vrcháblí. alebo ako sa to volá.. Tam tuším rodiš ako chcš, prístup je úplne iný, mamička je považovaná za tú najdôležitejšiu, podľa toho sa k nej aj pristupuje, plnia jej očakávania... 🙂

A s tými nástrihmi, to je hrôza...

tessie79
13. únor 2013

@katja77 Do porodnice s 80% nástřihů bych teda rodit nešla. Hořovice byly fajn, ale já měla fakt rychlý a bezproblémový porod, takže by to asi bylo fajn všude 🙂 Ale je pravda je, že u nás se nástřih dělá téměř rutinně. Bude to ještě dlouhá cesta než to pochopí. Taky si pamatuju, že když nějaká holka u svého Dr. zmínila Epi-No, tak to hned bylo špatně. Je tu ještě hodně staré školy. Snad se nám podaří alespoň našim dcerám ušlapat cestičku.
Bez nástřihu je to po porodu v mnoha ohledech jednodušší a příjemnější. Druhý den ráno jsem si ke snídani sedla na tvrdou dřevěnou židli a všichny šly do kolen 🙂 A o tom zajít si na velkou ani nemluvím 😀 😀 😀

katja77
13. únor 2013

@tessie79 Přesně tak.... Hele, já dělám v kanceláři se ženskýma (60-65let) a ty cítí nástřih dodnes!!! Dřív se to navíc dělalo bez umrtvení a hrozně necitlivě.... Kolikrát stačí aby byl porod dobře veden a nástřihy se dělat nemusí🙂 Někdy je to nutnost, ale ve většině případů to jde přirozeně!!! Tvůj porod Ti fakt zááávidím! 🙂 Je slyšet takové skvělé zprávy...

@marcelka123 Vrchlabí mám mooooc daleko🙂 Ale nebudu rodit ve velké porodnici, našla jsem si malou, kde je ten přístup taky skvělej.... Těším se🙂 Pokud Tě to s tím Epinem bolí, tak bych zvolnila tempo... nic by se nemělo dělat na sílu a na krev, aby Ti tam nepraskly nějaký žilky..... 😒

marcelka123
13. únor 2013

@katja77 Nie, nie, na silu nerobím, skor som unavená a premáham sa.. Ale ide o to, že som už bola na číslach, ktoré som bezbolestne zvládala a teraz ma na začiatku dosť bolia...

katja77
13. únor 2013

@marcelka123 Někdy se to asi může zastavit.....Já v tom teda ještě nejedu, ale slyšela jsem, že někdy se to prostě zastaví, a víc to nejde...z toho si nedělej.... Až bude samotný porod (to mám přímo od duly), tak se to všechno hormonama roztáhne, zvlhčí, prokrví, a půjde to samo naprosto přirozeně!!!

isabella_fly
13. únor 2013

@marcelka123 urcite sa nepremahaj, mozno je to aj bliziacim sa porodom, ze ta to stresuje alebo take nieco podvedome

katusica
13. únor 2013

Ahojte baby tiež už mám epino doma a plánujem zacať s cvičením tak za tri týždne. Chcem sa vás spýtať akú značku kondomov a gelu používate? kondomy musia byt nelubrikovane, co len na vodnej baze? čítala som už nejake diskusie ale nejako som z toho jelen 🙂

domeli
13. únor 2013

@tessie79 mám rovnako povzbudivý príspevok ako Ty pár strán dozadu - tiež obvod hlavy 36, váha 3940 g a bez trhlinky 🙂 Takže, kočky, isto sa cvičiť oplatí 🙂 Držím päste aj na dobrý personál.

rybicka2
13. únor 2013

@katusica
Ja som akurat vsetko zhanala, takze prezervativy suche cize nelubrikovane. Gel ide iba na povrch, aby sa neposkodil balonik. A dezinfekcne stvorceky sa daju kpit v zdravotnickych potrebach. Snad to pomoze 🙂

edulkobaby
13. únor 2013

Ahojte, ja som tu bola aktivna 8 a viac tyzdnov dozadu. Nakoniec nastrih bol a nebolo to take strasne, ako som si myslela a bala sa. Po prevezeni na izbu som sa zdvihla a sama isla do sprchy, chodila som veselo od zaciatku, sedela som opatrne a po 7 dnoch uz normalne. Urcite epino pomohlo, mohol byt ten nastrih vacsi, bolestivejsi...Ale berte to tak, ze ak aj nastrih bude, nie je to koniec sveta. Ja uz jazvu vobec necitim, a so zrkadlom ked som pozerala, tak som ju ledva nasla, tak sa pekne zahojila.

isabella_fly
13. únor 2013

@edulkobaby tak to si vlastne stastna zena, mna nastrih bolieval skoro rok po porode vzdy ako sme sa s mm o nieco pokusili... ono nieco na tom bude, ze nastrih je horsi ako ked sa zena prirodzene potrha, aj ked je potom tazsie sitie, ja som mala nastrih a do opacnej strany som sa potrhala az po klitoris a teda to co som sa potrhala prirodzene o tom som rychlo nevedela, ze take bolo, ale nastrih ma bolieval dlho predlho... uz si to nechcem zazit, preto cvicim o 106... ked si predstavim, ze s mm som si to prvykrat naozaj ze uzila asi rok po porode, tak to uz nikdy viac, urobim pre to maximum

olusenka
13. únor 2013

@isabella_fly takže to má smysl, začít s Epinem až při druhém těhotenství, i když jsem při prvím necvičila? Nemůže ta jizva po nástřihu vadit? že je jako méně pružná ta zjizvená tkáň?

isabella_fly
13. únor 2013

@olusenka podla mna prave preto, ze to tkanivo je uz oslabene je o to dolezitejsie to natrenovat a zpruznit, inak by to podla mna mohlo dopadnut este horsie, ale to je moj zatial nazor, po porode budem mudrejsia, ale zmysel to podla mna urcite ma, lebo ked si predstavim, ze by som taka stiahnuta ako pred dvoma tyzdnami isla rodit hlavicku s priemerom 10cm, co som ledva s epinom dala 6cm, tak teraz by som to uz zvladla urcite s daleko mensimi zraneniami, ked dokazem dat 9,5cm... podla mna to teda zmysel ma, ale dam vediet po porode, ze ako som dopadla, ono s nejakymi trhlinkami pocitam, ale dufam, ze taky masaker ako pri prvom porode to nebude, s tym neratam

olusenka
13. únor 2013

@isabella_fly tak dobře. Ještě si o tom budu muset hodně zjistit, teprve před týdnem jsem se dočetla, že se snad v kombinaci s balonkem používá kondom? myslela jsem, že se balonek zavádí přímo? Až na to přijde, tak si tedy Epi-No seženu. Jizva po nástřihu mě děsně bolela 3/4 roku, i teď ji občas cítím ještě na WC. Mě ji ale museli pár hodin po porodu rozpárat a sešít znovu, udělal se mi tam hematom, pak se mi ještě rozpadala ta jizva pár dní ž týdnů nato, hůř se to hojilo . Udělám cokoliv, abych se tomu vyhla nebo tyhle obtíže zmenšila.

fazulka_mala
14. únor 2013

Ahojte. Chcela by som sa poradit. Chcela by som cvicit s epi-no, len neviem, ci je to pre mna bezpecne. BOla som pred tyzdnom hospitalizovana, ze krcok zmaknuty na 60%, ale takmer uplne zatvoreny (neviem, co to presne znamena, ale tak mam na papieri) a tvrdlo mi velmi brucho, vsetky ostatny vyledky su OK (kultivacia, USG, ctg). Dalsiu poradnu mam az 7.3. a to uz budem v 36tt, ale tak len vtedy sa dozviem, ci mi stale drzi krcok. Takze, neviete, mohlo by cvicenie s epino prispievat k otvaraniu krcka resp. k predcasnemu porodu? Je to velka namaha cvicit s nim? Myslim ten tlak a tak.. Dakujem.

Inak, nepredavate niektora? Kupim pouzity balonik, aj s kondomami ked mate.

marcelka123
14. únor 2013

@fazulka_mala počkaj do poradne. Začať sa má až neskôr, od 36-37tt, takže akurát a môžeš sa spýtať na názor svojho doktora...

Čo som čítala diskusiu, tak niektoré kočky písali aj várobcovi či dodávateľovi a oni im poradili či to je vhodné či nie.

katja77
14. únor 2013

@edulkobaby Anebo si měla štěstí na dobrýho doktora!!

katusica
14. únor 2013

@rybicka2 dik za radu 😉 a kde si tie kondomy a gel kupila, prípadne aká je to značka? objednávala si to cez net?

isabella_fly
14. únor 2013

@olusenka no mna to tiez hrozne dlho bolelo, ale uplne sa mi to upravilo ked mm odisiel na 7 tyzdnov pracovne prec... lebo mne sa zdalo, ze raz za dva tyzdne to tomu nemoze skodit, ale ked potom odisiel takto, vratil sa a zrazu to bolo omnoho lepsie, potom odisiel este raz na 8 tyzdnov a odvtedy som to uz necitila, cize riadne dlha absencia pomohla...
a teda neviem ktory si tt a ci si tehu, ale ked budem mat po porode, tak ti dam vediet a ak to malo vyznam tak to potom urcite zvazuj... a ano, pouzivaju sa s tym kondomy, ale skor ak som dobre ja pochopila, tak preto aby to bolo co najhygienickejsie, aby si to mohla predat dalej

isabella_fly
14. únor 2013

@fazulka_mala ono zasa keby zacnes cvicit aj v 37tt tak ak by to aj urychlilo porod, tak to urcite nebude hned a po takom tyzdni by to uz bolo aj ok, ale urcite sa na najblizsej poradni spytaj, ja som taky problem nemala... inak nie je to nejaky velky tlak podla mna, ze by to spustalo porod, alebo by zena musela velku snahu vynakladat na vytlacenie balonika

eva518
14. únor 2013

Ahoj holky. Chtěla bych se zeptat, jestli není několik maminke, které EPI NO používaly a jsou už třeba 3 měsíce a dýl po porodu. Jak se svaly a kůže zregenerovaly? Mě jde o to, jestli pokud se ta oblast takhle roztahuje pravidelně, tak jak dlouho a jestli je problém s tím, aby se to pak v rámci možností upravilo do původního stavu. Díky moc 🙂

olusenka
14. únor 2013

@isabella_fly já sem četla, že se epi-no prodá, a balonek si holky dokupují svůj zvlášť. Tak nevím. Určitě dej pak vědět. Taky je otázka, kdy člověk rodí, že. Aby nerodil ve 38.tt, to to pak pořádně nestihne využít. Moje kamarádka rodila takhle brzy první. Mě to bolelo normálně,a při sexu taky, samozřejmě mnohem víc, a pak to najednou samo od sebe povolilo.

Prý se dá opatrně používat mnohem dříve než ve 36.tt, jen kvůli posílení pánevního dna, je to pravda? Nebo tedy pak porodu....?

domeli
14. únor 2013

@katusica tu v BA kúpiš nelubrikované návleky na vaginálnu sondu v lekárni Medpharmacentrum, Teslova 33, predávajú aj na kusy, 22 centov/ks alebo 17 centov/ks, teraz presne neviem.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru