EPI-NO

petja
20. pro 2007

Ahoj holky,chtěla bych tady poradit všem holkám,které se chtějí vyhnout nástřihu hráze.6-8 týdnů před porodem jsem procvičovala hráz a pánevní dno metodou EPI-NO.Pujčila jsem si to v agentuře porodních asistentek POMAD v Olomouci.Je to takový balonek,který si zavedete do pochvy a postupně pumpičkou nafukujete,nejdřív míň,pak se objem v pochvě zvyšuje,samy poznáte,jak to ještě zvládnete.Výsledkem před porodem je,že zvládnete vytlačit balonek o objemu jako dětská hlavička.Zvyšuje to elasticitu hráze a já zůstala bez nástřihu či natržení,Malej vážil 3,50,což zas není tak málo,jsem přesvědčená,že to zabralo.Pila jsem taky maliník a celkově se na to připravovala,protože si myslím,že když je to bez nástřihu,je vše pak daleko pohodovější a snažší,nejen co se šestinedělí týče,proto to tady zveřejňuji.Proto,vy,co jste ještě těhu,zeptejte se na to svých PA,nebo na netu je to ve vyhledavači pod EPI-NO.Všem moc štěstí při porodu!!!

egiginka
10. pro 2013

@janista83 No s tym mam problem aj ja ci to robim spravne. Lebo mne velmi klze, dneska som nafukla okolo 12 nafukov, ale keby som si ho nedrzala, tak mi vyjde a aj ked ho dzim mi vychadza. Tak to asi az pri vacsom priemere sa bude trenovat vytlacat??? Ci to uz pri takomto malom by som mala vytalcit??? AKo to mas ty???

aknedz
10. pro 2013

@vashaa cvicenie s Epinom nie je na naucenie tlacenia 😉 je to na spružnenie a roztiahnutie, povolenie pôrodných ciest a hrádze - mne osobne pri cvičení vždy "utekalo" epino von, takže som ho musela pridržiavať a nie ešte tlačiť 😀 tlačenie sa nacvičiť nedá, leda tak ak by si sa veľmi snažila na veľkej 😅 (srandujem). Ale naozaj sa nemusíš báť cvičiť pokiaľ si už otvorená - mne to tiež gynekológ povolil. Ale pozerám, že si 35tt, tak ak chceš mať kľud, začni cvičiť až o týždeň 😉

aknedz
10. pro 2013

@egiginka @janista83 kočky, epino sa nemá tlačiť von - ako píšem vyššie, je to na iný účel ako na nacvičenie tlačenia 😉 Veľa zdaru pri cvičení!

aknedz
10. pro 2013

@egiginka @janista83 kočky, epino sa nemá tlačiť von - ako píše vyššie, je to na iný účel ako na nacvičenie tlačenia 😉 Veľa zdaru pri cvičení!

janista83
10. pro 2013

@aknedz takže vsunout a nafouknout co to jde a nechat uvnitř...počkat pak vytlačit a znova?

janista83
10. pro 2013

@egiginka zkoušela jsi to zastrčit úplně, vím, že se tam píše jen do 2/3..ale mně taky vyjíždí a kolikrát když jsem ho chtěla vytlačit tak byl vlastně venku...tak jsem ho zastrčila celý dovnitř a pohoda..jen já jsem jen na 8 nafouknutí a tak nevím, jak to bude probíhat až ho třeba nafouknu jako ty...

egiginka
10. pro 2013

@aknedz .... Ano jasen viem, ze to je hlavne kvoly hradzi , ale co som citala tuto v konverzacii vysie, tak sa casto spomina: ze som mala az hviezdicky v ociach jak som balonik chcela vytlacit, alebo teda si ho chvalia aj vdaka tomu, ze presne vedeli, ake svaly sa maju zapojit pri porode, lebo tak isto sa vytlacal balonik🙂... tak a to mi nejde do hlavy* ked mne sa klze, tak kedy sa dostanem do toho stavu, ze budem vediet asi ake to je ked sa tlaci babo von.

lacamada
10. pro 2013

@egiginka ja si myslím, že je to aj na nacvičenie vytláčania, veď je to tam aj v návode písané, je to účelom tej tretej fázy cvičenia. Pri tých vyšších číslach by ti to asi ťažko len tak samo vyklzlo. Ja teda musím tlačiť teda naporádek.... 😝 Pamätám si, že keď som rodila malú a už som mala tlačiť, sestričky mi stále opakovali, aby som tlačila bruchom, nie hlavou.... 😖 😖 ... Teraz pri cvičení s epinom asi zhruba viem, čo tým mysleli..... 😎

egiginka
10. pro 2013

@janista83 Ja verim ze na to prideme a verim tomu , ci je uplne dnu , alebo len 2/3., stale sa ta hradza roztahuje tak uvidime, Som cvicila rano - som hlavne skusala ako na to ( okolo 8) a vecer sa mi podarilo dat tych 12.... pisem okolo, lebo ten balonik trosku vyklzol, tak som dokazala viac a to iste aj ked bol uplne vo vnutri,,, a v tych 2/3- tak to bolo najtazsie, ale jednoducho aj ked som si to pevne drzala, tak sa mi dostaval prec. Potrebujem na to niaky grif, alebo presny navod🙂

egiginka
10. pro 2013

@lacamada ... a na akom cisle si zacala pocitovat, to co sestricky mysleli???🙂 Nech viem, ci to robim spravne

janista83
11. pro 2013

@egiginka říkáš, že je to těžší když to máš jen 2/3...jako bolestivější nebo horší nafukování..zkusím to dneska jen do těch 2/3 a uvidím

egiginka
11. pro 2013

@janista83 nenafuknes to tak ako ked to mas cele a teda aj viac to boli, lebo prvy krat ked som cvicila som mala 8 nafuknuti a ked som si to dala do 2/3 tak uz pri 5 som citila to co pri 8, ale potom sa to roztiahlo.

aknedz
11. pro 2013

@janista83 ano, tak ako si napísala, akurát nie vytlačiť ale nechať pomaly vyjsť von...ja som robila aj tak, že vsunula, nafukla pokiaľ sa dalo, narátala do desať a ešte skúsila trošku prifúknuť...keď už to bolo naozaj veľa, tak pomaličky nechala vyjsť von - ja osobne som nikdy nemusela tlačiť, skôr pridržiavať aby "neušlo" moc rýchlo von 😅

aknedz
11. pro 2013

@janista83 áno dávala som ho hlbšie ako 2/3 lebo vtedy lepšie držalo a mala som pocit, že potrebujem aj tak tam vo vnútri "povoliť" to svalstvo - a oplatilo sa, stačilo 3x zatlačiť a dcerka bola vonku 😉 .....no 8 nafuknuti, je ešte možné, že neuteká, začne až bude väčšie 😉

aknedz
11. pro 2013

@egiginka ano, viem na čo myslíš, tiež som to čítala...no asi je to tým, že sme každá iná...ja som ale bola prípad ako ty, mne skôr utekalo von ale keď už bolo nafúknuté tak na 25-30 cm tak som tiež už mala niekedy hviezdičky pred očami a musela som dýchať zhlboka keď šlo von - cítila som ako to tlačí už poriadne na tie svaly vo vnútri a potom keď šlo cez hrádzu, tiež to už bolo husté 😀 ....ale nikdy som nemusela tak zatlačiť ako pri pôrode , skôr sa len tak trošku - takže myslím z osobnej skúsenosti, že to určite pomôže trošku si predstaviť aké to je keď dieťatko prechádza pôrodnými cestami - bolo to v skutočnosti podobné, ale tlačenie pri pôrode je naozaj skôr ako keby sa chceš "vykakať" po ležiačky 😉 (pardón ale nedá sa to inak prirovnať 😉 )

aknedz
11. pro 2013

@egiginka
@janista83 kočky, hlavne, že cvičíte, či už musíte tlačiť alebo vykĺzava von, naozaj je to o tom, že sme každá iná, preto aj pôrod vnímame inak, určite na to prídete pri vyšších číslach - nafúknutiach samé, podľa seba a ako píše @lacamada netlačiť do hlavy 😉

janista83
11. pro 2013

@egiginka máš pravdu,zasunula jsem jen do 2/3 a mělo to mnohem větší tlak..pak to postupně povolilo...jsem na 10 fouknutí..21-22 cm

janista83
11. pro 2013

@aknedz taky si myslím, že mi čas ukáže jestli to dělám správně,každopádně děkuji za reakce 😉

aknedz
11. pro 2013

@janista83 niet zač, nech sa darí pri cvičení a krásny pôrod! Potom nezabudnite napísať sem aký malo cvičenie úspech 😉

egiginka
11. pro 2013

@janista83 ,No dneska som spravila to, ze som si nedala kondom, len som balonik umyla, vydezinfikovala stvorcom a zase umyla. vobec sa nesmykal. Nafukla na 8 ze au a chvilu som si to pridrzala a potom to drzalo uplne same. A ked som to chcela dat von, tak musela som trosku jemne zatlacit. ( robim to v polohe na boku) A sa mi podarilo na priemer skoro 24. Ale som to velmi postupne nafukovala.

janista83
11. pro 2013

@egiginka šikovná..já to dělám v polosedě(beztak i tak budu rodit),podložím si záda polštářem a nohy mám pokrčené v kolenou..takhle provádím i masáž hráze....

janista83
11. pro 2013

@egiginka takže by to mohlo klouzat díky tomu kondomu?

kristy46
11. pro 2013

Ahoj holky, taky jsem začala cvičit s epino. Chtěla jsem se zeptat, kolikrát cvičení s nafouknutím a "vytlačením" opakujete? Jinak já musím říct, že při nafukování dávám do 2/3 a i tak mi teda sám nevyklouzne.. Musím ho vytlačit.. Aspoň zas trénuju, jak tlačit při porodu...

kristy46
11. pro 2013

A když vytláčíte ven, sfukujete si trochu? Protože mě to teda dost bolí při tlačení a mám strach, abych se neporanila, tak jsem zatím trochu vždycky ufoukla.. Akorát nevím, jestli je to uplně košér..

egiginka
11. pro 2013

@janista83 , myslim si ze ano , lebo kondom sa dost smyka . Jak hovorim sa mi to vobec nesmykalo dneska, len som si to dezinfikovala tymi dezinfekcnymi stvorcami ( 100 ks v lekarni stoji 3 e) ked vytlacam tak tiez sa dam na polosed, ale ked cvicim tak som na boku, lebo si to aj nohami trosku istim. Skus to a daj vediet🙂 ved my mame do porodu cas , tak aj keby sme rodili na Vianoce, tak budeme mat uz dost nacvicene, ja by som chcela mat uz vsetko nacvicene.

egiginka
11. pro 2013

@kristy46 no urcite to nesfukuj, pokial nezacnes krvacat, alebo velmi silnu bolest budes citit... lebo tym prave si cvicis to rodenie🙂 na akom cisle si, ked to tak silno citis???

janista83
12. pro 2013

@kristy46 neufukuj...zkus to vytlačit tak jak jsi to měla

janista83
12. pro 2013

@egiginka taky dezinfikuji...no počkej až mi kondomy dojdou....jj zkusím,dneska budu trénovat 10 přifuknutí..ale vždy poprvé je to celkem nepříjemné,ale pak to povolí

janista83
12. pro 2013

a já už aspon vím, jak vypadá ten slavný tlak na konečník...myslím si,že bude mnohem větší

paulinkaa
12. pro 2013

stalo sa vám niektorej, že vám išla krv ? ja som včera cvičila, nafúkla som 16-krát, ale nebol to až taký veľký tlak a keď som vytlačila, na balóniku bola krv. keď som však pokračovala v cvičení, krv vôbec nebola, takže vlastne ani neviem, či išlo o krv 😖

pre mňa je najhorší ten tlak na konečník....

egiginka
12. pro 2013

@janista83 , mne kamoska darovala asi 20 kondomov na ten balonik, ale nebudem ich pouzivat, mi to viac vyhovuje bez, lebo tie durex co mam su lubrigovane a strasne sa smykaju tak ved sa zidu este 🙂)))))))))

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru