Jak jste pečovaly o kočku v těhotenství?

hanpavka
29. únor 2016

Ahoj, je tady nějaké těhule, která má doma kočku - kočky? Poprosím rýpalky a věty typu :" Koček se zbav" apod... aby nereagovaly, děkuji 🙂 My máme v bytě kočky dvě, 8 měsíční, jsou to naše zlatíčka, čistotné, ven nechodí... S přítelem jsme se dohodli, že mi bude pomáhat a hlavně čistit kočičí záchodky, ale přece jenom je to chlap, má rád své pohodlí a nechápe, že se záchodky musí čistit několikrát denně. Vyčistí je,když mu to 3x připomenu, jednou týdně kompletně umyje a vydesinfikuje, ale kašle na to třeba ráno, když jde do práce, tak prostě "nestíhá" a nevyčistí je, nebo večer pře spaním... Mě to nedá a tak jdu a záchodky vyčistím, potom si samozřejmě několikrát myju ruce desinfekčním mýdlem, ale přece jenom to ve mě hlodá... Tak se chci zeptat, jak jste to měly nebo máte vy? Taky jsem četla, že po každém mazlení a hlazení s kočkou si mám umýt ruce? Žádné pusinky na hlavičku? Asi se mi vysmějete, ale těhotná jsem poprvé, navíc díky IVF, jsem 6týden a nerada bych něco podcenila... Miminko je na prvním místě, ale kočky taky patří do rodiny a vyhýbat se jim celé těhotenství? ☹ Děkuji za názory a zkušenosti.

evazchleva
29. únor 2016

@hanpavka Já si myslím, že jestli máš ty kočky v bytě, pravidelně odčervujete a očkujete, tak ti nic nehrozí 😉.

mika251
29. únor 2016

@hanpavka ahoj, v prvom rade si nechaj hned urobit rvne testy na toxoplazmozu. Je celkom dobre mozne, ze si ju uzv minulosti prekonala a mas na nu dozivotnu imunitu a tym padom uz ziaden specialny rezim nepotrebujes. Pokial si je este neprekonala, je zvysena opatrnost na mieste. Takze nevhaj otestovat obe kocky- pokial toxu uz prekonali, opet- je to v poriadku, uz nepredstavuju nebezpecenstvo. Pokial ju este neprekonali, je dobre ich hlidat, nepustat von, nekrmit surovym masom a nepasterovanym mlikom. Kocka je pre tehotnu zenu nebezpecna len v akutnej fazi nemoci, co je asi tyzden za cely jej zivot ☺. Inak, pokial si toxu este nemala, je dobre vediet, ze sa da chytit aj zo suroveho masa, spatne umytej zeleniny, pracou na zahrade.
Takze si nevhaj urobit testy nech vies na com si a uvidis. Urcite nie je dovod na paniku.

blecha94
29. únor 2016

Bytové kočky nejsou co se týče toxoplasmozy vůbec žádné riziko. Nemusíš se bát.

kookinka
29. únor 2016

Také máme dvě kočky. Manžel ní zakázal hrabat se v kočičím záchodě, dali jsme jej na místo kde nebyl tak na očích a čistil jej až odpoledne po příchodu z práce. Stejně mi to nedalo a sem tam jsem uklidila sama. Myslím pokud jsou odčervené a očkované je to v pohodě 😉

majovasnazilka
29. únor 2016

Ahoj, mám taky kočku, pouze v bytě, je pravidelně očkovaná a odčervovaná, vše kolem ní obstarávám sama, mazlíme se pořád stejně a žádné problémy nejsou. I na veterině mi potvrdili, že při zachování běžné hygieny se nemůže stát nic tobě, ani mimču 🙂 Přeji pohodové těhu i s kočičkami 🙂

alboo
29. únor 2016

Neni duvod k panice. Pokud clovek dodrzuje beznou hygienu. Jinak nebezpecny sou kocky fakt jen v akutni fazo toxoplasmozy. A by sis musela domu prinest uplne novou kocku, nebo tyhle nechat litat venku, krmit se surovym masem. Kdyz sem byla tehotna starala sem se o spoutu kocek a nic sem nechytla i kdyz ja. Jak sem s kockama v kontaktu uz xlet tak sem pravdepodobne toxu prodelala

hanpavka
autor
29. únor 2016

@mika251 a test na toxoplasmozu si můžu nechat udelat i v těhotenství?

semisovamys
29. únor 2016

Myslím,že se není čeho bát. Když na exkrementy nesahas rukou, ale lopatkou a pak si týče umyjes...a při mytí zachodku použijes dezinfekční prostředkuly a rukavice,tak se na tebe nic přenést nemůže. Zbytečně se neobavej 🙂

mika251
29. únor 2016

@hanpavka urcite, testuje sa to z krvi. Niektori gynekologovia nechavaju testy urobit v ramci prvych tehotenskych odberov, ale uz sa to nerobi automaticky, takze si to u neho over a popros ho, ci by slo testy urobit. Pokial povies, ze mas doma kocky a mas obavy, tak ti urcite vyhovie.

hanpavka
autor
29. únor 2016

Děkuji Vám za uklidnění, nedovedu si představit, že bych je měla ignorovat celé své těhotenství. Myslím, že toxoplasmozu prodělaly, jak byly malé kotata, protože jsou to útulkové kočky a v té době měly parazity a škrkavky, ale léčili jsme to antibiotikami u veterináře a několikrát po sobě byly odčervené a naočkované, od té doby žádné problémy ani nemoci.. Tak snad jsou už naprosto zdravé a nic mi nehrozí.. Mějte se, dámy 🙂

hanpavka
autor
29. únor 2016

@mika251 děkuji, budu se o tom informovat u doktora.

lucka024
29. únor 2016

@hanpavka Ahoj,mame venkovni kočku a jsem i maly v pořadku delali mi testy z krve 🙂 pro tvuj dobry pocit si kup v lekarne zdravotnicke (chirurgicke) rukavice a bude to v pořadku 🙂

ann_87
29. únor 2016

Taky mám kočku a před časem jsem toto řešila. Tehdy neexistovalo, že by bývalý kočičí záchodek jedinkrát vyčistil... Takže jsem o tom něco načetla a pokud si umyješ ruce, tak se vůbec o nic nejedná. Nehledě na to, že předpokládám, že kočičí bobky vybíráš lopatkou nebo sáčkem, tudíž na ně nesaháš rukama. Daleko větší riziko je například syrové maso.

mon_88017
29. únor 2016

@hanpavka já mám kočku bytovou gaučovou, celý těhotenství jsem její hajzlík stejnak čistila já, protože manžel se přece nebude hrabat v kočičích sra....
Testy na toxoplazmu jsem si nechávala dělat hned při tom prvním velkém odběru, sice doktorka říkala, že je to kvůli kočce, co žije v bytě, zbytečný, ale bydlíme na vsi a dostáváme maso z domácích porážek nebo zeleninu ze zahrady a to je na toxu mnohem rizikovější než kontakt s kočkou.

evcann
29. únor 2016

@hanpavka vubec se tim netrapte, ja mam taky kocku a domaci, ma zachod s dvirkama, s filtrama a menime jednou za 5 dni komplet cele stelivo, chodi na pravidelne prohlidky, je ockovana a odcervena, je cistotna, my si myjeme ruce a i se s ni mazlime a spi s nama posteli a vsichni ji mame moc radi a nebojime se, ze bysme neco chytli. Kocky jsou daleko cistotnejsi nez psi a kdyz nechodi ven tak uplne parada. Pes i kdyz mu omejete tlapky, stejne to taha domu a je to daleko horsi nez kocka. Jen si kocicky uzivejte. V tehotenstvi zachod menil pritel, ale jinak zadny omezovani nebylo, samozrejme nesmela do postylky a tak, ale jinak vsechno v pohode.

matla8
29. únor 2016

Máme doma dvě kočičky, které tedy mohou ven, takže záchůdek sice máme, ale chodí tam jen občas, takže ho nemusíme čistit tak často. Taky jsem našla info, že bych jako těhulka neměla záchůdek čistit, tak to dělá přítel- a bez problémů teda. Jinak ale co se týče hygieny- je normální, že když se s nima mazlim, tak si umyju ruce než jdu jíst, vařit, atd atd. Ale tak to jsem dělala i před tím. Prostě dodržuju normální základní hygienu. Určitě se nemyju po KAŽDÉM kontaktu s kočkou. Pusinkuju je úplně jako před tím a prostě v ničem se neomezuju. Jsem v sedmém měsíci a vše v pořádku 🙂 Nemocí od nich se nebojím....toxoplazmóza a podobný věci se prý dají spíše chytit z neumytého ovoce apod. Myslím, že i to mimčo potom potřebuje spíše protilátky a nějaký ten bacil, aby měl imunitu než vyrůstat v desinfekčním prostředí 🙂 Takže bych se rozhodně ničeho nebála- nebýt ve stresu a strachu, že něco chytím si myslim, že prospěje i prckovi 🙂

ppejskova
29. únor 2016

Celé těhotenství bez problémů, akorát péči o záchod jsem přenechala muži... A teda 1x měsíčně jí koupem jelikož se v tom wc přeci jen hrabe,jinak pokud nepoužíváš tak doporučuji silikonové stelivo místo klasického kockolitu, je mnohem hygienictejsi a pohlcuje pachy, tím pádem nikoho neobtěžuje že to vybere muž až po příchodu z práce... Kdo jí nepotká a nenarazi na její wc,misku na skříni ani neví že tu je... 🙂

olivie14
29. únor 2016

Ahoj měli jsme kocourka v bytě, na začátku těhotenství se manžel snažil čistit záchod jen on, ale následně i já v rukavicích. Pokud je kočka doma a dodržujete striktně hygienu ohledně čištění její toalety a celkově není co by ti hrozilo. Holky s tou toxoplazmozou mají pravdu, že pokud ji už proděláš máš protilátky. No jinak jsme kocourka měli cca do 5 ti měsíců věku naší malé holčičky, a ted je u rodičů. Často jsem k nim jezdila a kocourka vozila sebou. Ačkoli byl pět let v bytě, začal u rodičů chodit ven na zahradu. Skamarádil se s fenkou a dalšíma dvěma kočkama a už prostě nechtěl domů, bylo vidět jak ho to s námi nebaví a evidentně mu chyběla svoboda a hlavně pozornost mojí mamky, která ho tzv. adoptovala. Já už na něho neměla tolik času a tak se prostě rozhodl a nyní náš měšťák žije spokojeně už skoro dva roky na venkově.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru