Jak se vyhnout glukózovému tolerančnímu testu OGTT?

martinka_33
9. zář 2014

Ahojte maminy a budoucí maminy 🙂 Mám jít na OGTT, ale jsem rozhodnutá, že mě tam nikdo nedostane. Ani se tak nebojím toho humusu, co se musí vypít (můj žaludek stráví všelicos), jako těch třech odběrů. Nemam skoro vůbec vidět žíly, takže 3 z 5 odběrů (záleží na zručnosti sestřičky) u mě končí modřinou. Nepatřím k rizikové skupině a z testu mam opravdu hrůzu a stres jen při pomyšlení, jak do mě píchaj 3x během dopoledne.. Jen nevím, jak to říct svojí dr. Mám jí to říct zítra na poradně, že tam jít nechci nebo tam prostě nejít? Odmítly jste některá test a co na to váš dr. říkal? Děkuju za rady, názory a zkušenosti 🙂

nocinoci
10. zář 2014

@johankap ale na testech jsi byla že .. tak nemyslíš že by bylo lepší se vyprdnout?... a co kdyby ti zjistili, že ji máš? ☹ .. děkovala by jsi za to, že jsi šla že jo .. já to aspon takhle vidím ... ona to pak není žádná sranda píchat si kvůli cukrovce až do porodu a pak ještě po porodu, ale mám kamarádku která to dělala a taky tu která měla ale nedělala a rozdíl byl jasný ☹ .... já si myslím, že at je to jak je to, vydržet se to dá. prostě si člověk může přečíst aspon v klidu konečně nějakou knížku 😉

nonnni
10. zář 2014

@werumka dneska jsem se dozvedela, ze glykovany mam v hodnote 28...zatim kompenzuji v pohode, uvidime, jak budeme pokracovat😉

marie_anna
10. zář 2014

@nocinoci taky si říkám. Jestli se mi podaří sehnat hlídání, budou to tři báječné hodiny nerušeného odpočinku. 😀

nocinoci
10. zář 2014

@marie_anna jj asi tak ... odpočinek je pro nás vzácný a nikde jinde ho nemáš tak klidný jako při čekání na vyšetření 😀 😀 ... pro mě je ta hematologie fakt relax 😀

martina_z
10. zář 2014

No, jestli si myslis, ze je to to nejhorsi, co te na materstvi ceka, tak Panbuh s tebou... :D

ebsian
10. zář 2014

Dá se to obejít. Až budete plánovat těhotenství holky. Začněte hubnout. Asi 3x za rok během hubnutí mi dělala internistka krevní rozbor, včetně cukru a jelikož aktuální výsledek byl z krve i v těhotenství, tak jsem na glokózový test nemusela. 😀 😀 😀 UF

aaggyy
10. zář 2014

@stellamaris ale to nebylo snad v těhotenství..? Jestli se neplteu, tak metformin je v těhotenství kontraindikovaný

johankap
10. zář 2014

@nocinoci né - to bylo myšleno jinak (doufám že jsem to napsala srozumitelně) - že pokud ten test dělají jinak /asi tedy špatně, tak výsledky jsou zkreslené a nemusejí odhalit právě cukrovku.. naopak si myslím, že test je důležitý, ale stejně tak je důležité u něj zachovat "správný" postup, jinak je to k ničemu a cukrovku odhalit nemusí... pak se to stává jen stresujícím a zatěžujícím testem bez vypovídající hodnoty - tedy na prd 😉

martinka_33
autor
10. zář 2014

Holky, všem vám moc děkuju za rady 🙂 Dnes jsem byla u paní doktorky a hned jak jsem vlezla do ordinace sestřička se mě zeptala, jestli už jsem byla na OGTT (protože jsem dostala žádanku už před měsícem), jen jsem zakroutila hlavou a paní doktorka poznamenala směrem k sestřičce: "ale ona má všechno v pořádku, tak je to zbytečný, aby tam chodila." Na to jsem se musela znova přeptat jestli jsem se nepřeslechla a ne, vážně tam nemusím a to jsem ani nemusela odmítat, asi nějaká telepatie nebo nevim 🙂 Každopádně modřinka bude až za měsíc při odběrech na jiná vyšetření, kdy mi při té příležitosti změří i cukr..

nocinoci
10. zář 2014

@johankap aha já to blbě pochopila .. s tím naprosto souhlasím 🙂 .. už jsem říkala manželovi, vezmu si knížku a zvládne se to 😉 ... tři hodiny klidu a ticha při dvou dětech mi nikdo jen tak nedá 😀

stellamaris
10. zář 2014

@aaggyy no bolo v tehu.Metformin som brala pocas celeho tehu,po dohode s gynekologom aj diabetolog radil dalej ho brat.Je kontraindikovany iba preto,lebo vyskum liekov sa nesmie prevadzat na tehotnych zenach.
Podla vysledkov anglickych lekarov ma Metformin v tehotenstve pomahat udrzat tehotenstvo pacientkam s polycystickymi vajecnikmi a zlepsovat metabolizmus.Moj syn sa narodil zdravy a metformin som brala v pohode aj pocas kojenia. 🙂

evulina77
10. zář 2014

já teda nevím, ale mě to příjde jako blbost nejít na test. Já byla pokaždé a jsem ráda, že se to hlídá. Cítím se plus mínus stejně jako předchozí těhotenství a teď mi zjistili těhotenskou cukrovku. Absolutně bych to nepoznala. Naštěstí je to u mě mírné a dá se to ovlivnit dietou, mám doma glukometr a chodím na diabetologii. Nejsem obézní, neujíždím na sladkým a stejně ji mám. Podle toho, co jsem si zjišťovala ohledně těhotenské cukrovky, začíná se projevovat po 25. týdnu a pokud není správně kompenzována je zatěžovaná placenta a může předčasně stárnout a tím ohrozit dítě. Ten roztok se dá vypít, podle mě to chutná jako sladký energetický nápoj a dá se to vydržet. Není to žádná hrůza ani horor...

beruna84
10. zář 2014

Já taky nepatřím k rizikové skupině a mám hodnoty dost hraniční. Sice nemusím držet dietu tak přísnou, ale na hlídání jídelníčku to bylo. A to nemám ani nadváhu, 6 kg nahoře od začátku těhot (jsem 31.tt) Za prvý není to tak hrozný to vypít (mně osobně to dokonce i chutnalo a klidně bych si přidala) :D:D A za druhý - ty testy děláš hlavně pro svý vlastní dítě, aby bylo příp. vše pod kontrolou, aby to miminko neohrozilo, pokud bys ji měla a nic s tím nedělala. Už jenom tohle mi přijde jako dost velkej důvod tam jít..

aaggyy
15. zář 2014

@stellamaris supr, dík za info, to jsem nevěděla 🙂

ilonne
15. zář 2014

@martinka_33 Promin, ale tvoje dr. se minimalne nevzdelava. Na Ogtt by mely plosne chodit vsechny tehotne. To, ze mas na lacno glykemku dobrou, jeste neznamen, ze se po zatezi nezvedne.

kvakuska
15. zář 2014

@martinka_33 hele je to tvoje riziko, když kvůli pár modřinám odmítneš test ... jen potom neříkej, že pro zdravé miminko bys udělala cokoli ... jo a dej si pozor, i při porodu by ti mohli udělat modřinu, abys z toho potom neměla trauma 😝

alneka
15. zář 2014

@martinka_33 nenech se vykolejit, moje dr. mi sice žádanku napsala, ale když jsem s ní probírala, že nemám v plánu tam jít, tak jen poznamenala cosi o potřebnosti vypsání žádanky kvůli pojišťovně (ona tím splní povinnost), ale donutit mě tam jít nemůže a je tedy na mě, co s žádankou udělám. Nejdu tam z důvodu toho, že sladké pití nedávám, kostička cukru na jazyku mi i netěhotné udělá blbě, takže by pravděpodobně šlo všechno ven. Pro jisottu jsem si půjčila glukometr a koupila papírky, párkrát se změřím na lačno a po odměřené dávce sacharidů ze stravy a nazdar.
Řeči o tom, že bych ten test měla vydržet pro dobro dítěte, a tudíž jsem nezodpovědná, mě nechávají chladnou. Sama vím, že mnohem hůř bych nám oběma udělala, kdybych tam šla.

Mít v nepořádku krevní cukr (moč a krev na lačno), tak se pokouším hledat laboratoř, kde dělají tyto testy víc lidsky - místo roztoku se jí přesně napočítané množství sacharidů ve stravě, odběry se dělají sice vícekrát, ale o to jsou výsledky spolehlivější apod.

marie_anna
19. zář 2014

@nonnni tak jsem na testu na Karlaku a tady to delaj spravne. 🙂 Za chvili uz to mam za sebou. Predstav si, ze muj gynekolog pote, co jsem mu to rekla, taky najel na ten system. Predtim o tom proste nevedel. 🙂

guinea
2. bře 2015

@alneka Můžeš mi prosím napsat, až takovou laboratoř najdeš? Taky mi ten klasický zátěžový test připadá brutální. Ani ne tak kvůli mně, jako kvůli mimi. Vždyť když je po tom špatně dospělým ženám, tak co to asi dělá s mrňousem ☹
Mimochodem, někde jsem četla, že tomu testu ze stravy se říká "rohlíkový test" 🙂

alneka
2. bře 2015

@guinea nehledám, dovolila jsem si projít celým těhotenstvím ve zdraví i bez testu 🙂 Ale co jsem tak zjišťovala, spíš bych se zaměřila na to, a y ten test udělali správně, když už (odběr ze žíly, časování odběrů). Rohlíkový nikde nenabízeli, i když jsem moc nehledala.

keckemet
9. čer 2015

@katyxq glykovany hemoglobin se odebira na lacno? dekuji 🙂

katyxq
9. čer 2015

@keckemet u toho by to mělo být jedno ... ale pokud si necháš zkontrolovat i glykémii nalačno, tak to vezmou najednou

keckemet
9. čer 2015

@katyxq Aha tak prima,necham...chci odmitnout ogtt....ani jedno teh.jsem nebyla,ale to bylo tusim do 26 let nepovinne...ted jit nechci zamerne....nebudu pit cukru,co snim za mesic 😀 ale nejakou pojistku co se tyce glykemie mit chci...

michael2611
9. čer 2015

prostě jsem řekla, že to nechci 🙂

korticka
10. lis 2015

Holky koupím Metformin...nezbyl někomu? čeká mě v Novém roce IVF...strašně ráda bych ho předtím chtěla vyzkoušet...

keckemet
14. lis 2015

Třikrát jsem odmítla a třikrát vše v pořádku,děti zdravé 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru