Je tatarák v těhotenství bezpečný? Zkušenosti uživatelek fóra
Ahoj holky. Včera jsem si dala tatarák, jsem na konci 25tt. Měla jsem na něj chuť od počátku těhotenství, za poslední 3 roky jsem ho snědla snad tunu a nikdy mi nic nebylo. Samozřejmě, že vím, že by se neměl. Včera jsem byla "hrdinka" a "omluvila" jsem si to tím, že je doma dělaný, čerstvé maso, čerstvé vejce. Ale dneska si to vyčítam a nadávám si do krav. Dali jste si v těhotenství a bylo všechno v pohodě? Včera se mi dělali z něho až boule za ušima, jak byl výbornej, ale vím, že do konce těhotenství si ho už nedám, ty nervy mi za to nestojí...
Stručné shrnutí
- Konzumace tataráku v těhotenství nese riziko nákazy salmonelou nebo listerií, ale v diskusi většina žen uváděla, že tatarák jedly bez následků a riziko hodnotily jako velmi malé.
- Jako zmírňující opatření byly v diskusi doporučeny domácí příprava z důvěryhodného masa a „nechat maso pár dní v mrazáku“, zatímco jiné příspěvky zdůrazňovaly, že zmrazení salmonelu nezničí.
- Některé účastnice doporučují syrové potraviny v těhotenství vynechat (tatarák, sushi, syrová vejce, plesnivé sýry), protože pro ně představuje preventivní opatření po dobu těhotenství.
Nejčastější otázky
Q: Je tatarák v těhotenství bezpečný?
A: V diskuzi většina žen hlásila konzumaci tataráku bez následků a odborné stanovisko zde není, rizika zmiňovaná v příspěvcích jsou salmonela a listerie; některé účastnice považují riziko za velmi malé, jiné doporučují vynechat syrové maso na 9 měsíců.
Q: Jaké kroky lidé v diskusi doporučovali pro snížení rizika u tataráku?
A: Doporučovaly se domácí příprava z důvěryhodného masa, znát původ masa a „nechat maso pár dní v mrazáku“ jako metoda, kterou zmínily účastnice diskuse.
Q: Ničí zmrazení maso všechna rizika bakterií a parazitů?
A: V diskusi jedna účastnice uvedla, že mrazem se zničí paraziti (např. tasemnice), jiná účastnice upozornila, že mráz salmonelu nezničí, pouze zabrání jejímu množení; jde tedy o rozpor mezi příspěvky.
Q: Může salmonela nebo listerie ohrozit plod?
A: Některé příspěvky tvrdily, že salmonela nemá přímý vliv na plod, jiné upozornily, že při těžkém průběhu (dehydratace, vyčerpání matky) může být plod ohrožen; v jedné reakci bylo navíc uvedeno, že v ČR je scénář s ohrožením plodu kvůli dostupné zdravotní péči prakticky vyloučený.
Q: Jsou jiné potraviny kromě tataráku, kterých se účastnice v těhotenství vyvarovaly nebo konzumovaly?
A: V diskusi ženy zmínily konzumaci sushi, hermelínu, nivy, plesnivých sýrů a měkkých vajec; některé účastnice tyto potraviny jedly bez následků, jiné je považovaly za „tabu“ během těhotenství.
Q: Má smysl preferovat „domácí“ tatarák místo z restaurace?
A: Některé účastnice uvedly, že doma připravený tatarák z čerstvého masa a čerstvých vajec vnímaly jako méně rizikový než tatarák z pochybné restaurace, jiné v diskusi zpochybnily, že „domácí“ automaticky eliminuje všechna rizika.
Závěry z diskuze
Shoda
- V diskusi převládal názor, že riziko zdravotních komplikací po konzumaci tataráku v těhotenství je v praxi nízké, protože mnoho žen ho jedlo bez následků.
- Mnoho účastnic doporučuje pro opatrnost vynechat syrové potraviny (tatarák, sushi, syrová vejce, plesnivé sýry) během těhotenství.
Sporné názory
- Některé příspěvky uvádějí, že zmrazení masa na pár dní v mrazáku zabije parazity a sníží riziko; jiné příspěvky uvádějí, že mráz salmonelu nezničí, pouze zabrání jejímu množení.
- Některé příspěvky tvrdí, že salmonela není nebezpečná pro plod; jiné příspěvky uvádějí, že těžký průběh salmonely (dehydratace/vyčerpání) může plod ohrozit.
Otevřené otázky
- Jaká je skutečná prevalence salmonely a listerie v čerstvém hovězím mase určeném na tatarák v ČR?
- Do jaké míry zmrazení masa doma snižuje riziko konkrétně salmonely u tataráku?
Zmíněné značky a firmy
Lidl, Nova
Zmíněné produkty a metody
tatarák, syrové vejce, sushi, hermelín, niva, plesnivé sýry, salmonela, listerie, tasemnice, mražení masa (mrazák), pasterizované mléko, těhotenský pás, vaječný koňak
Místa a osoby
ČR, centrální Afrika
Taky jsem ho párkrát měla, protože ho miluju a dokonce se mi o něm i zdálo 😆 maso domácí, vajíčka taky, přesto jsem trochu výčitky měla 🙂 teď už to oželím, ale nechám si ho s topinkama donest snad do porodnice 😁😁
Ja mela taky, v nejakym 25tt a v poho, fakt jsou urcite horsi veci, jako napriklad ja, vcera zabijela silenou bolest zubu vinem...
@lucbednar ahoj, ne nejedla a ten risk by mi za to vůbec nestál a ani bych s nepochutnala upřímně 🤷♀️ jinak jsem tatarákofil, miluju ho strašně a jsem schopná jíst ho na kila i bez topinek 🙈 ale v těhotenství je to pro mě prostě regulérní tabu stejně jako cokoliv jiného syrového, alkohol, léky (nevhodné pro těhotné) a cigarety 🙂 ono se většinou v 9 z 10 případů nic nestane, ale co kdybych náhodou byla já ta desátá 🤔 fakt by mi to za to nestálo 🤷♀️
Jo na konci těhotenství jsem se potom mohla uzrat. 😄😄😄 Na začátku jsem nesnesla maso, tak to jsem si ani nemusela odpírat.
@lucbednar Úplně v klidu 🙂 A poradím jeden tip - pokud si ho příště chceš dát úplně bez výčitek, tak nech maso napřed pár dní v mrazíku - chlad zabije bakterie i parazity stejně spolehlivě, jako horko.
@lucbednar Já jsem měla na úplném začátku těhotenství. Byli jsme na rodinné oslavě a už stačilo, že jsem nepila alkohol (jsem abstinent, ale stejně to všem vždycky přijde divný). Když bych odmítla tatarák, tak by jim bylo jasné, že se něco děje a před screeningem těhotenství nechci oznamovat (a už vůbec ne širší rodině). Každopádně byl také doma dělaný, naprosto výborný a nic mi po něm nebylo. 😃 Teď bych ho už nesnědla, byť jen z pohledu na maso se mi dělá zle, takže nelituji, že jsem si ho předtím užila. 😃
@ruzova_pastelka tohle netvrď, protože mráz sice zničí parazity jako třeba tasemnice, ale salmonelu nezničí, pouze se nebude množit
@hasara33 Jop, jenže salmonela není nebezpečná pro plod, takže je sice nepříjemná, ale nepředstavuje pro těhotnou žádné zvláštní riziko.
@ruzova_pastelka to je sice pravda, že nemá přímý vliv na plod, ale při těžkém průběhu může být plod velmi ohrožen a to hlavně v důsledku dehydratace a celkovémi vyčerpání organismu matky 🤷♀️
@lucbednar pokud je domácí a znáš zdroje, určitě se nic nestalo ;)
Já ho v každém těhotenství také měla, hovězí i lososový
Jako takhle, nedala bych si ho v nějaké no name hospůdce, ale pokud je připraveny doma, výčitky bych neměla
Holky, fakt moc děkuju, už jsem klidná. Psala jsem i tady do poradny a bylo mi řečeno, že mám být v klidu, že riziko je opravdu velmi malé 👌🏻
@hasara33 Jojo, to se píše v učebnicích. A v centrální Africe to je reálný problém. Ale v ČR je takový scénář prakticky vyloučený. Může totiž nastat pouze v případě absence zdravotní péče.
A co je na tom lepšího, že je "domácí"? Ty máš nějaké zařízení, které to maso hloubkově zmrazí, aby se aspoň nějak eliminovaly možné zárodky salmonely a jiných škůdců v mase? Jako sorry, ale v čem ti pomůže, že XY snědla tatarák a byla v pohodě? Jako neřeknu hermelín z obchodu, tam to riziko listerie je opravdu minimální, ale syrové maso a vajíčko bůhví jakého původu, to teda fakt není žádná sláva. Ale tak každý svého štěstí strůjcem. Snad ti nic nebude. 🤷♀️
@prejeta_zaba myslím to tak, že to nebyla žádná pochybná restaurace čtvrtý cenový kategorie, kde mají maso bůhví jak dlouho. Jinak díky za reakci 👌🏻
@ruzova_pastelka i tak mi to přijde jako zbytečný risk, protože si myslím, že to není nic, co si žena nemůže na 9 měsíců odpustit 🤷♀️
Sice nejím tatarák, ale už jsem měla syrová vejce, nivu a hermelín 🙈 ale jak chutím neporučíš 😂 navíc Salmonella a ještě nebezpečnější listerie jsou například i v čerstvé zelenině, takže v klidu. Pokud by jsi chtěla být vyloženě bez bakterií musela by jsi všechno vařit nebo dusit 😟
A ještě tě uklidním, že v prvním těhotenství jsem snědla zeleninu ve které byla prokázána listerie. Na oběd jsem si jí dala a večer v televizi Nova už bylo, že to stahuji z prodeje, byla to tenkrát mražená zelenina z Lidlu. A vůbec nic se mi nestalo 👍 ale nahnáno jsem měla
Já Teda nevím, ale všude píšou jak by se nemely plisnove sýry a pak buch- ležím v nemocnici v 28tt a k večeři vám přinesou celý kolo hermelínu, chleba a máslo... Kdyby to vše bylo tak nebezpečné tak nemůžete nikdo nic, nehledě nato že dneska i když si koupíte něco,, zdravého,, je to ve finále jedovatý
ja si hermelin dam i nivu je to z pasterizovaneho mleka.Je dobre,ze jsi se uklidnila,ale ja bych neriskovala,ze ti tady holky napisou vse ok,neznamena,ze bude (i kdyz ti to nepreju),jen bych si to priste odpustila
Ahoj, moc jsem nečetla předchozí příspěvky, ale jedla jsem fakt vsechno. Tatarak, vajicka na mekko, sushi, plesnive sýry, dokonce i pila tonic. Vse na chut s mírou… a pohoda
Jedla jsem v těhotenství vše, nijak jsem se neomezovala 🙂 Tatarák, sushi, všemožné sýry. Dokonce jsem si na Vánoce ve 12. týdnu dala i panáka vaječného koňaku a malý je zdravý jako řípa 🙂

@lucbednar měla jsem, bylo vše v pohodě, Ale již bych se vyvarovala