Jsem těhotná

pavlina301
25. zář 2016

Ahojky po velkém snazenim jsem konečně těhotná 6 tydnu uz se z přítelem moc těšíme na nimi..

jujatko
25. zář 2016

@brookmichaela Taky si říkám, že si nedokáži představit uživit tolik dětí. Ono je to sice o priroritách, ale prostě dnešní doba je úplně jiná než před 50 lety, kdy půlka lidí měla statek, prase, slepice, krávu atd. Nebyly mobily, počítače, kroužky pro děti. Všichni měli jedny sváteční šaty, jinak venku lítaly v teplíkách zašívaných od paty k pasu. Dokáži si představit rodinu, která má nějaké své velké hospodářství na samotě u lesa, dokáži si představit rodinu, kde chlap je počítačový genius a uživil by 20 dětí - ale nepředpokládám, že by se paní zařadila do některé z těchto skupin. Ale jako upřímně, ono asi není až takový problém nějak "uživit" 7 dětí, ale zajistit jim rozvoj po všech stránkách - to si nějak nedokáži představit. S manželem máme dcerku a manžel má z prvního manželství 17-ti letou dceru - jeden rok se kupuje PC, druhý rok mobil, letos má jet na praxi na Kypr ..... Dvouletá dcerka ve své podstatě nic nepotřebuje, ale vysvětlete puberťákovi, že mu nekoupíte dotykáč, osmileté dcerce, že nemůže chodit na kroužek s kamarádkou .... Ať má každý dětí kolik chce, ale měl by je být schopen uživit bez neustálého spoléhání se to, že něco dostane od kohokoli (od státu, atd.). Bohužel vícečetné rodiny spíše patří do těch skupin, které se spoléhají na to, že je "děti uživí". Mluvím obecně, ne o zakladatelce diskuze.

lucy_89
25. zář 2016

Paní gratuluji, přeji, ať je šťastná 🙂
Ale myslím, že tento příspěvek se hodí spíše jako "Krátká zpráva" do blogu než jako založení nového tématu v diskuzi....

jujatko
25. zář 2016

Omlouvam se za slohovku, ale priznavam, ze me vzdy dokaze vytocit, kdyz nekteri lide resi, zda si maji poridit druhe ditko a nekteri rodi jak na bezicim pase a nejak ty pocty ani neresi - jedno sem, jedno tam.

nutricnihodnota
26. zář 2016

@trolik
@brookmichaela
Tak ono mnohdy stačí uvažovat, přemýšlet dopředu a nebejt línej. My jsme třeba začínali s pěti pronajatými hektary a prastarým traktorem. Jasně, ze začátku to byla jen dřina a hovno z toho, ale každou vydělanou kačku jsme prostě investovali. Ne do sebe, ale do firmy. Teď máme 150 ha, 4 John Deery, 3 starý ruský traktory, dva kombajny, náklaďák. Do toho cca 100 kusů dobytka, tři koně, prasata, slepice, králíky. Nemáme žádného zaměstnance, jen výpomoc na žně, od jednoho místního mechanika-řidiče. Já jsem donedávna navíc chodila do práce a manželovi jen přicmrndávala. Teď doděláváme barák, kam se nastěhujem s miminem. Ten stávající si necháme, protože je blízko a šikne se, až budou rodiče staří, abych za nimi nemusela dojiždět 80 kiláků. Nemáme žádnou půjčku, hypotéku, nic. 7 dětí by jsme si klidně mohli dovolit, až nebudeme mít výdaje se stavbou. Navíc manželovi rodiče mají minimální důchod, takže se jim platí veškeré výdaje s domem+peníze na jídlo, atd... Ale samozřejmě, neděláme 8 hodin denně, víkendy nepraktikujeme, nikdy nepojedeme na dovolenou, ani na welness víkend. Na televizi koukáme večer v posteli, nemáme žádný videohry, ale ani to není tak, že by jsme od rána do večera dřeli a večer padli do pelech, jak mrtvoly. Já chodím ke kamarádkám na kafe, manžel na pivo, přes zimu občas vyrazíme za kulturou, nebo na večeři, navštěvujeme rodinu. Ale prostě neplýtváme časem a když je třeba máknout, tak těch pár týdnů v roce padáme na hubu. Je to o prioritách. Dneska se peníze vydělat dají (půlka rodiny podniká, každý v jiném oboru, každý začínal sám a s minimálními prostředky a kromě mladšího bráchy, který začal rozjíždět firmu před dvěma lety a a stále je na začátku, jsou všichni relativně zabezpečeni), takže kdo chce, nefňuká, stanoví si cíl a snaží se, ten si může dovolit půl tuctu dětí, aniž by o tom musel nějak přemíšlet, v souvislosti s financemi. Když se někdo spoléhá na jistotu zaměstnání, utrácí za věci jako chytrý telefony, povyraženíčka, dovolený, hadříky, lepší auto, protože to starý je pro ostudu, atd... místo aby na pár let pořádně zabral, kupoval jen to nejnutnější a zbytek investoval chytře, tak proč se pak diví, že musí přepočítávat peníze a přemýšlet, jestli si může dovolit dítě, druhý dítě, nebo třeba čtvrtý?

nutricnihodnota
26. zář 2016

Sakra, to jsem se nějak rozjela. Šlo mi vlastně jen o to, odpovědět na zvídavé otázky ohledně toho, co asi tak dělají lidé, kteří si mohou dovolit více dětí. Takže, takoví lidé dělají ledacos, například makají.

trolik
26. zář 2016

Ahoj,ty si jako vážně myslíš,že lidi co mají jen jedno dítě neví jestli si mohou dovolit další neví co je to práce?

nutricnihodnota
26. zář 2016

@trolik Nic takovýho jsem nepsala. Odpovídala jsem na dotazy, co asi tak proboha dělají lidi, kteří si mohou dovolit tolik dětí. NE, nšichni opravdu nekradou! Navíc je prostě rozdíl, mezi prací a efektivní prací. Když někdo maká jako vůl a přesto musí každou korunu otočit dvakrát, tak ta jeho práce zcela očividně není dostatečně efektivní.

trolik
26. zář 2016

@nutricnihodnota Pokud pracuješ pro někoho jako zaměstnanec,tak se můžeš snažit jak chceš a to já sem vždycky snažila líbilo se mi když sem za sebou viděla kus poctivý práce.Vždycky sem dělala rukama a efektivní jsem byla až dost!Vždycky jsem normu splnila ale pak přišlo vedení,že se musí šetřit a kde jinde než na platech zaměstnanců,že?
Ale promiň to sem asi už nepatří....máš pravdu,že takto asi jde uživit hodně dětí.Někdo kdo má na to palici v čem podnikat kde najít potencionální zákazníky atd.To máš recht!

heduska82
26. zář 2016

@pavlina301 predne gratuluju k uspechu! 🙂 To je dneska pomalu vzacnost.

A pak bych vsem chtela napsat moji zkusenost nebo postreh nebo jak to nazvat... kdyz jsme jeste byli bez deti, na dovolene jsme nejezdili, nijak si neuzivali, presto jsme bez problemu pojeli kazdy mesic dva platy a jeste meli problem pomalu prezit do vyplaty. Dneska mame dve deti, jeden plat a 8000 rodicaku a svete div se, zijeme! Pravda, pocitame kazdou korunu, ale vyslovene nezivorime. Od rijna tedy nastupuju do prace na pul uvazku, protoze finance se tenci a tak posledni pul rok uz jsme na hrane. Ale co tim chci rict....ze kdybych pred lety vedela co ted a mela zkusenosti co ted, mame nasetreno hromadu penez a nemusime je resit....vsechno je to o tom planovani! A planovani rodicovstvi zvlast...protoze to neni jen o hlidani bazalni teploty a plodnych dnu, ale o stradani jakekoli financni rezervy! 😉

kacenka115
26. zář 2016

@pavlina301 gratuluji, komentářů jak to uživíte si nevšímej. 😉 Já jsem ze 6 dětí a taky nás naši uživili, překvapivě prací. 😀 Neměli jsme vše ani super luxus, ale vždy nám bylo dobře. A neměnila bych jediného svého sourozence za všechny prachy světa. 🙂

astyna
26. zář 2016

@brookmichaela

na jiní diskuzi jsi psala, že máš kočár za 55 tisíc, takže nyní je to už těžké pro tebe uživit dítě? 😀

astyna
26. zář 2016

dámy, se mnou chodila do třídy Maruška z 13 dětí. Její máma prostě celý život rodila. Rozptyl asi 25 let. Její manžel měl stavební firmu, silně věřící člověk - 13 apoštolů, 13 dětí 😎

heduska82
26. zář 2016

@astyna 😀 😀 😀 tak s tim kocarkem to byla trefa do cernyho!

trolik
26. zář 2016

@heduska82 To jako fakt?To existuje?To je zlatej ne?

brambora28
26. zář 2016

Mě by hrozně zajímalo, jak může někdo na základě psaného slova poznat, že to "zní" jako odsuzování :D To je tak, když se někdo chytá každého slova a hned vidí vše jako rýpání a odsuzování. Prostě upřímnost a zvědavost je tu asi něco špatného.. Přitom mě by to taky zajímalo, protože jak již bylo řečeno, není to obvyklé, a určitě ani jednoduché, a já upřímně si to nedokážu představit. A to si nemyslím, že bych byla nějaký nemakačenko, a taky si myslím, že to není jen o práci..

aronek
26. zář 2016

@nutricnihodnota ahoj, hrozně se mí líbí tvoje odpověď o hospodaření. Já začínala s prvním synkem se slepicemi, u druhého přibyli králíci a kachny, do toho zahrádka, zelenina ovoce zavařování.... Nyní čekám třetí a hrozně bych chtěla ovečky a kozy. Bohužel přítel na to není, takže všechno leží na mně, ale mně i kluky to hrozně baví. Proti Vám jedu opravdu v malém, ale pravda je, že i tím to hrozně ušetřím a práce mi nevadí. Do toho mám i dobrou práci, která nás uživí, klesá to vždy jen na tu chvilku co jsem doma a to se snažím vykompenzovat prací kolem domu. Obdivuji lidi co hospodaří, mít chlapa, kterého to baví, mám doma zologickou a mateřskou školku 😵 Takže Vám fandím a tiše doufám, že se ještě nějakých zvířátek dočkám. Dítko je tedy asi poslední 😉

astyna
26. zář 2016

@brambora28

Moje babička - nechť je jí země lehká - vždy jako moudrá žena říkala: Papír snese všechno. Do očí by to nikdo neřekl. A měla pravdu. Co si tady lidi dovolí...na pleskanec toto 😀

nutricnihodnota
26. zář 2016

@aronek Jo, já měla na mužskýho vážně velký štěstí. Kromě toho, že je stejně ujetej jako já, je prostě báječnej po všech stránkách. Držím pěsti, abys svoje hospodářství mohla pomalu rozmnožovat. Můj názor je, že děti by měli vyrůstat obklopeni živýmy tvory a prožívat takový ten opravdový svět. Zasadit semínka a koukat, jak z nich roste mrkev, starat se o slepičky a pak sbírat vajíčka, takže hrozně moc fandím maminkám i tatínkům, kteří se snaží, alespoň třeba v menší míře. On už i ten jeden záhonek se zeleninou, udělá velký divadlo 🙂 . My teda čekáme první, ale taky bychom chtěli velkou rodinu a alespoň ty tři děti stihnout.

aronek
26. zář 2016

@nutricnihodnota právě, je úžasné, že si líhneme kuřátka a kachňátka, kluci je nosí do bedýnek, mění vodu krmí mazlí. U králíků sledují dělání hnízda a starost maminky. Nyní se nám narodily koťátka, tak jsou zalezlí s nimi v seně, pro mně ideální dětství. Když jsem malému zaváděla příkrmy, tak podle toho co dozrávalo na zahradě, měl špenátové období, mrkvové období a pod. 😀 Kupované neměl nikdy, přišlo mi jednodušší mu uvařit. Měli zavařené přesnídávky, šli si na zahradu, vzali si rajče, okurku (ty mi tedy nakusovali, když ještě rostli), jabko a pod. Třeba když zrají maliny, chodí si sami, ještě minulý rok jsem tam s malým seděla a střídavě ho kojila a on si to míchal s malinami 😵

lajla
26. zář 2016

@jujatko viz...."Bohužel vícečetné rodiny spíše patří do těch skupin, které se spoléhají na to, že je "děti uživí". Mluvím obecně, ne o zakladatelce diskuze."
- byla bych velmi opatrná toto říkat, my od státu nikdy nedostali jeden jediný příspěvek navic....to spíš manžel měsíčně odvádí větší daně než dvě rodiny dohromady...

lajla
26. zář 2016

@astyna ono je to hodně o tom standartu jaký člověk chce, na který je zvyklý a jaký chce aby mělo jeho dítě
Někomu stačí pole a slepice, někdo potřebuje luxusní bydlení...někomu stačí aby děti vychodily ZŠ,nekdo jim platí už i soukromé jesle...kočár za 50 tisíc s plnou výbavou není v dnešní době žádná obří pálka, já mám takové dva, další za 30,...každý si o tom může myslet své...ale to už je jiná

astyna
26. zář 2016

@lajla

Víte, ono i s milionem na účtu nemusíte rozhazovat a mít se hezky, osobní zkušenost 🙂

lajla
26. zář 2016

@astyna to ano, to máte pravdu... právě proto říkám, že každý to má jinak...netřeba se potom vysmívat tomu, kdo ten luxus chce, potřebuje a má na něj

nutricnihodnota
26. zář 2016

@lajla V tom případě pak ale nejsou podobně nevhodné otázky na místě.

kacenka115
26. zář 2016

@lajla zaujala mě poznámka o vzdělání, zrovna v ČR je vzdělávací systém tak nastaven, aby si jej mohl dovolit každý, státní školy jsou většinou kvalitnější než soukromé a zároveň při řádném studiu od ZŠ po VŠ zdarma. Jinak pravda, že každý potřebuje něco jiného. 🙂 😉

lajla
26. zář 2016

@kacenka115 to je zase úhel pohledu, co je a není zdarma..já sice mám státní VS, ale nepočítám kopu zaplacených knih, studium placené v USA a Německu

kacenka115
26. zář 2016

@lajla jistě, třeba medina vyjde draze i státní, já mám přírodovědu a knihy jsem skoro nepotřebovala a hlavě se daly zase přeprodat nižším ročníkům. Náklady byly samozřejmě za ubytování a dojíždění, chemické pláště... ale nic nezvládnutelného. Spousta děcek chodí při studiu na brigády, já doučovala. Placené studium v zahraničí, to už je zase úplně jiná.

brookmichaela
26. zář 2016

@astyna
@heduska82 Dámy nevím co má společného můj kočárek s touto diskuzí ale budiž. Očividně jste žádná nepochopila to na co jsem se zakladatelky ptala. Nic zlého ani rýpavé jsem zde nenapsala. Nikdy se nikomu nevysmívám. Jen si já osobně nedokáži předstaavit jak průměrná rodina uživí tolik dětí - nevím co je na tom urážlivého a že Vás to tak rozčiluje - moje položená otázka.

@astyna Jinak pokud vím tak jsem nikdy nenapsala, že je problém uživit pro mě jedno dítě. Psala jsem o svém známém. Jak musí chodit po úřadech a vyřizovat si dávky aby malého uživil. Bydlí v Praze, nájem je drahý, škola je drahé - prostě děti jsou "drahý". A ano vše je o prioritách. Mě je úplně jedno jestli má někdo slepice, 10 dětí nebo jen 1 dítě. Já bych chtěla 3. A mohli by jsme jich mít 10 a ani jedno by nestrádalo na ničem. Ale většinou jsou mezi Námi lidé kteří mají v průměru děti 2 aby je uživili. Podle mě je totiž lepší mít třeba 2 děti ale dát jim vše co život nabízí. Jet s nimi na dovolenou, dát jim dobré vzdělání, kroužky atd. To vše dnes něco stojí. Podívejte se kolik nechá peněz 4 členná rodina v kině nebo v aquaparku. Kolik stojí kultura atd. Ne opravdu si nedokáži představit živit 7 dětí z jednoho platu aby rodina nestrádala. A zavřít se s nimi doma a nikam je nevzít a nic jim do života nedat mi přijde vůči nim sobecké. Raději budu mít méně dětí ale kvalitnější život pro ně.

andryyysssek
26. zář 2016

Holky,už to neřešte,
@brookmichaela vysvětlila,jak to myslela,a víc se to rozpitvávat nemusí,ne? 🙂

dorulubi
26. zář 2016

@brookmichaela Ahojky, chtela bych reagovat a prosim, neodsuzujte. Ano, dnesni doba je proste hrozna a deti jsou opravdu financne narocne, ale z velke casti si za to mohou rodice sami. Jeste nedavno bylo normalni, ze se sourozenci delili o pokoj, mladsi hold dedil po starsim, pocitac byl jeden a pro vsechny, telefon nemusel byt top a dovolena nebyla kazdy rok. Aquaparky nebyly a vystacil mestsky bazen nebo reka.
Muj nazor je ten, ze cim vice se detem dava, tim jsou ony samotne narocnejsi. Ted nechci, aby to vyznelo, ze svym detem nikdy nic nedopreju. Ano, dopreju, ale taky jim budu klast, ze nic neni zadarmo. A tady je kamen urazu, ja muzu chtit vychovat sve dite takhle, ale Maruska od sousedu bude mit vse a moje dite se bude (opravnene) citit hrozne, protoze to mit nebude. Takze ja budu nejhorsi rodic, protoze se snazim vest dite jinym smerem. Myslim, ze deti dnes maji jine priority. Je to jen par let zpatky a vse je tak zmenene. Za nasich detskych a dospivajicich let bylo vvse tak nejak hezci. Chodilo se ven v teplacich, telefony mel kazdy takove, jake mel, pocitac byl je na skolni potreby. Tak nejak bylo vice klidu a o mnoho vice detstvi. Jen kdyz si vzpomenu na dopisovani...... Ted jsou deti hodne jine, jsou zle a zavistive. Niceho si nevazi, protoze vi, ze rodice koupi, omluvi, zaplati, vyresi. Myslim, ze kdyby bylo vice prostoru pro detstvi i v dnesni dobe, lide by si mohli dovolit vice deti. Ted jen clovek vidi, ze i batolata sedi v kocaru s mobilem, ktery vydava nejake zvuky a maminky popijeji kafino a jsou rady, ze je klid. Vecer uz cte maloktery rodic, vetsinou se pusti pohadky v na TV nebo PC a ukladani deti zajisti elektronika sama. Myslim, ze nejdrive by se meli nad sebou zamyslet rodicove. Deti jsou odrazem kazdeho.
Nechci tady hrat chytrou, ale tohle je muj nazor. Rodice maji velke naroky a deti jsou taky narocne, ale my jim tu jejich narocnost podporujeme.
Jen si vzpomente, jak jsme vyrustali my a nebylo nam fajn? 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru