Kontroly na práce neschopné těhotné. Přišly na vás?

eicul82
9. led 2012

Přišla na někoho z vás kontrola ze sociálky, když jste měly neschopenku kvůli rizikovému těhotenství? Slyším dost názorů, že na těhotný nechodí a z mého okolí znám jen jeden případ, kdy na kontrolu přišli a to opakovaně.... 😒 Tak jsem si řekla, že udělám průzkum 🙂

romca13
9. led 2012

@baibies no chtěla bych vidět někoho, kdo v 22 h někomu otevře,, mě například by už vzbudil, to už dávno chrním,,,

i tu večeři s manžou bych oželela a pokud bych chtěla, ta si to přispůsobím tak, abych byla v 19h doma,,, spíš mi jde o to, že se prostě nehneš z baráku, ve smyslu, několik měsíců nejedu k rodičům,,, to mi vadí nejvíc,,,,

megy
9. led 2012

@sayast taky jsem zdrav. sestra a všechna rizika chápu a i ty, co mají rizikové těhu, těžkou fyz. práci atd, ale tohle nevysvětlíš úřadům - prostě je to tak nastavené.

můj dr. ctí názor, když napíšu nemocenskou těhotné, je to z nějakého důvodu, dám ji vycházky, ale pouze nezbytné, jak stanoví mi zákon, jinak se dostanu do maléru. že někdo vycházkovou dobu nedodrží, ať si následky přičte sobě.

romca13
9. led 2012

@baibies to rozmezí hodin, kdy můžou příjít máš někde ověřené? vím, že tu kolují různé hodiny, ale zajímalo by mě, jak je to opravdu,,,jestli to mají někde stanoveno, děkuji 🙂

llluckaaa
9. led 2012

@evelp Protože místo večeře s ním můžeš jít v sobotu a neděli na oběd a mít se dobře tam. Ok, pár měsíců, ale i před porodem ti zbyde ještě már týdnů na zábavu (konkrétně cca 6-8) a že se ti nebude chtít po narození dítěte, to je tvůj problém.
Ale jinak souhlasím, já bych to těhotným a "zlomeným rukám" klidně dopřála, jenže ono je dost těžké poznat, kdo je simulant a nemakačenko a kdo jen teď krátkodobě do práce chodit nemůže, ikdyž by třeba jinak chtěl. Tohle je prostě nutné zlo v jinak rozumném řešení.

evelp
9. led 2012

@llluckaaa já to chápu u nemocných- ale ne u těhotných- těhotenství asi sotva někdo nafinguje, ne?

a nejde jenom o ty večeře, ale o ty návštěvy rodiny a pod... a 6-8 týdnů před porodem už asi moc schopná cestovat nebudu

llluckaaa
9. led 2012

@evelp Tak jako jo, ale já právě znám i těhotné případy, které raději zůstali na nemocenské, aby stavěly třeba barák. Zrovna v těhotenství je to ošemetné, když si vymyslíš nějaký problém, tak tě většina gyndařů doma nechá, ikdyž to vůbec není potřeba.
No to mi povídej, já u našich nebyla kvůli tomu asi 4 měsíce a jela jsem až co mi začala mateřská (což bylo vlastně asi 3 týdny před porodem). A jak už jsem psala, já mám rodiče 400 km daleko na druhém konci republiky. A konkrétně jsem se i ptala gyndařky, jestli můžu jet... řekla že jo, že na porod to zatím nevypadá a že případně porodnice mají i tam 🙂 Jako souhlasím, je to nepříjemné a bohužel jsou na tom biti i ti poctiví, ale co naděláme, stejně si myslím, že je to posun k lepšímu.

mamkamarketa
9. led 2012

@sayast a jak by sis to predstavovala? nevim,ale 6h je vazne malo??? 😕
proste je to tak dany, muzes akorat nadavat. nebo davat vychazky presne podle diagnoz?

mamkamarketa
9. led 2012

@evelp to finguje a hooodne zenskych! ver mi! treba,ze te boli ukrutne zada,nebo kycle....to ti nikdo nedokaze.

evelp
9. led 2012

@mamkamarketa takhle jo, ale já myslela těhotenství jako takové 🙂

llluckaaa
9. led 2012

Zvláštní, čekala bych, že budou proti hlavně maminky s více dětmi, protože ty to budou mít asi nejsložitější. Zorganizovat přesun několika malých dětí do školky, do školy, obíhání jejich doktorů, když jsou nemocní (což je třeba u nás skoro furt), do toho nákupy... Že by tu žádná taková nebyla nebo jim to nevadí?

mamkamarketa
9. led 2012

oni ti doktori jsou kolikrat hodne tolerantni k tehotnym. ja kdyz jsem si sla k moji prakticky pro razitko do prukazky,hned se me ptala,jestli nechci nemocenskou a proc jeste pracuju? joo, jsem chronicky nemocna,ale snazila jsem se pracovat co nejdyl to slo

mamkamarketa
9. led 2012

@evelp ahaaa blbe jsem to pochopila 😀

llluckaaa
9. led 2012

@mamkamarketa Taky takové znáš? My jsme se o tom takhle bavily s kamarádkami a nakonec se ukázalo, že ty rizikovější raději chodily do práce, aby nemusely na své problémy myslet a ty zdravé byly doma (aby pomáhaly na stavbě baráku, aby měly čas zařídit výbavičku atd...) Ale samozřejmě jsou důvody, proč musí být těhotná na nemocenské, o tom se nepřu.
Přesně... Když pracující ženské dr. odklepne těhotenství, tak se často hned zeptá: A chcete být doma?

sayast
9. led 2012

@mamkamarketa
jenze me nic nebylo! ja sla na PN pouze z duvodu ze jsem nemohla zustat v praci. jako 6 hodin malo neni, ale kdyz mi nic neni a mam starsi dite, tak se mu chci taky nejak venovat, vzit ho na vylet, navstevu a ne 8 mesicu max okolo baraku, protoze zbytek vychazek si vycerpam na to abych ji odvedla a vyzvedla ze skolky...

mufinka26
9. led 2012

ahoj holky, já sem na neschopence od začátku těhu, zezačátku sem občas zakrvácela, musela sem mít klid, nakonec mi byl opět zjištěn vysoký tlak v těhotenství, zatim léky zabírají, ale musí mě hodně hlídat, aby bylo mimi OK. popravdě první trimestr mi bylo tak zle, že sem nikam nechodila, ted je to to samé, akorád mám každý týden různé kontroly, takže změna ve vycházkách se mě ani moc nedotkla, jelikož sem prostě doma, riziková těhulka.

mamkamarketa
9. led 2012

@llluckaaa hehe u nas vic nez polovina firmy (jsou tam jen asi 4 chlapy)jakmile objevila // tak letely koupit flasku pro doktora a vypravet pohadky,ze je jim spatne a maji sefa krutase,co je nuti tahat tezky baliky... 🙄 a duvod?
aby si uzily rostouciho briska,pac ony uz makaly dost,tak je rada na ostatnich 🙄
jasny,nemerit jednim metrem vsechny,ale tohle se deje viiiic nez dost

baibies
9. led 2012

@romca13 Ahojky ano četla jsem to myslím na webových stránkách OSSZ..
Jinak mě taky stačí těch 6 hodin, jen mám občas strach když se odnekud vracíme, že musíme pořad sledovat hodiny, ted v zime je to dostacující ale pri predstave ze budu do porodu na neschopence.. přes léto, tak to teda není lakavé navíc se máme na přelomu jara/léta stěhovat a nedovedu si to vubec ani predstavit... taky mi prijde že tehotenství není nemoc.. nemuzu za to že práce kterou jsem vykonávala je pro tehotnou nevhodná...

mamkamarketa
9. led 2012

@sayast jenze tak to je a nic moc se s tim delat neda...

llluckaaa
9. led 2012

@mamkamarketa @sayast Třeba by šlo rozlišit nemocné a těhotné s rizikovým povoláním, já bych nebyla proti. Ale to by muselo být ve vládě asi víc ženských, které něco takového napadne a povede se jim to prosadit.

mamkamarketa
9. led 2012

@llluckaaa napad dobry,ale v nasem state tezko proveditelny 😒

michaela2310
9. led 2012

@eicul82 já byla na neschopence od druhého měsíce těhotenství a měla jsem vycházky od 10 - 18 hod, když mi je dr psal, tak mě varoval, že kontroly chodí.... takže jsem je dodržovala a samo, že nikdo nepřišel... 🙂

leiladelly
9. led 2012

@sheinka je délka vycházky nějak determinovaná typem rizika při práci, kterou žena vykonává? Mně můj gynekolog napsal vycházkyod 10 do 18 hod. a já se domnívala, že jsou to maximální možné, které napsat může. Nemám zájem neschopenku čerpat zbytečně, jsem OSVČ, ale v těhotenství jsem pracovat nemohla, jednak jsem zvracela tak, až jsem skončila v nemocnici, jednak být v prostředí plném bacilů také nebyla žádná výhra. Už jsem si říkala, že se při nějakém hovoru na to zeptám gynekologa, jak to s vycházkami v těhotenství je, jen pro informaci.

sariky
9. led 2012

já jsem od 3tiho měsíce na rizikovým a vycházky mám také 6 hodin denně (3 hod dopoledne a 3 odpoledne) a přiznávám, že je to občas fakt těžké stihout (než dojedu do města, něco vyřídím a stihnu se vrátit.... tak kolikrát je to s vyplazeným jazykem na vestě...). přijde mi smutné, že kontroly peskují těhulky. já jsem na rizikovém být nechtěla, ale vzhledem k okolnostem to tak prostě je :/ Kontrola u mě zatím nebyla a docela se toho bojím, protože představa, že budu zrovna spát nebo z jakéhokoli jiného důvodu ten zvonek neuslyším, mě děsí. a pak ještě přijít o už tak nízkou nemocenskou, to je fakt peklo. škoda, že se kontroly nezaměřují na jisté spouobčany, kt. různé soc. dávky evidentně zneužívají... no co už :( ....a také se mi nelíbí, že místo toho, aby stát podporoval porodnost budoucích ekonomicky aktivních osob, tak jim háže klacky pod nohy - kontroly, mizerná nemocenská, žádné porodné, teď nový způsob výpočtu mateřské....

sheinka
9. led 2012

@leiladelly To určitě ne. Vycházky by se měly hodnotit z hlediska zdravotního stavu. Já měla co se toho týče zapsané jen časté infekty, ale jinak jsem byla naprosto v pořádku. Proto říkala doktorka, že nevidí důvod proč by mě měla držet doma i když neomezené vycházky nejsou úplně standartní.

lucisa
9. led 2012

@llluckaaa ale jsou tady, zrovna já, psala jsem hned na začátku diskuse, měla jsem vycházky rozdělené na jednu hodinu ráno a tři odpoledne, právě z důvodu odvedení a vyzvednutí starších dětí do a ze školky a školy. Byla to pěkná pakárna, furt jsem sledovala čas, abych stíhala.
A právě u mě byl několikrtá kontrola a co se stalo, jsem psala na začátk.

jinak trošku mimo, co se týče kontrol a hlášení vycházek na sociálku. třeba má mamk onemocněla, zprvu to vypadalo banálně, měla klasické nějaké hodiny odpolko vycházky, jenže po týdnu přišly výsledky vyšetření, následoval Ct a rtg a další dovyšetření a mamka z původně zamýšlené kontroly v nemocnici jela rovnou do vedlejšího města na urgentní operaci, nestačila to ani říct nikomu z rodiny, natož něco jiného. my ji až potom balili věci a jeli z aní a co si myslíte?
Za 4 dny přišla kontrola a když jsme řekli, že mamka není doma a je po operaci na JIPce v krajské nemocnici, ještě se s námi dohadovala u dveří, že to není možné, že by to měli hlášené. Potom musela dr. z nemocnice obvolávat sociálku a my si vyžádali potvrzení v nemocnici, že tam fakt leží, i když tam měla vystavený i nemocenský lístek, nějak se to přepisuje, či co.
Všechno je o lidech a někdy ten systém nechápu.

llluckaaa
9. led 2012

@lucisa No jo, vidíš, tebe jsem úplně vytěsnila 🙂 To je mi fakt líto, té tvé situace. V připadech jako jsi ty bude ten dopad určitě nejhorší, škoda, že to není líp vymyšlené. Aspoň že to už máš za sebou, doufejme že ne všechny úřednice budou jako ty tvoje.

neu.sona
9. led 2012

@baibies stejně 8-6 týdnů nastoupíš na MD, takže se do porodu určitě stresovat nemusíš 😉

xsuzzi
9. led 2012

Snad ani není možný, jak se v těchhle diskuzích vyskytne pokaždý někdo děsně chytrej! zase jich je tu pár, který jsou opravdu úžasný, že 🙄 😒
Výbornej názor, že neschopnost je od slova nemoc a nemá se co dělat venku, výbornej názor, že pokud ti nic není, nemáš co dělat na NP a nestěžuj si, že máš málo vycházek. Holky já z vás rostu, všude se najde taková umělkyně, která tohle vypusí z úst. Snad ani pravda není. A co ta varianta, že ti opravdu nic není, jsi těhotná, zdravá, je ti dobře, ale prostě v práci být nemůžeš a náhrada není -viz zdravotnictví, tam se to týká docela často. Co jako pak maj ty těhulky dělat, když doma prostě být musí?!! To si jako příjdete v pořádku, že jim vadí, že mají málo vycházek, chtěli by víc, protože jsou zdravé, mají navíc třeba starší dítko, které potřebuje být venku, to mají jako celé léto sedět doma i se staršim, protože jsou zdravé?!! A, když jsou zdravé, nemají co dělat doma, to vám jako příjde normální tenhle názor, když v tý práci prostě být nemůžou? Mě už je akorát blbě z těchhle chytrých hlav, který vůbec netuší o tom o čem život je 🙄 😔
Jsem zdravá, těhotná, ale nemůžu být v práci kvuli prostředí, musim tudíž celé léto sedět doma, se svym starším dítětem, protože doma vlstaně vůbec nemám co dělat, když jsem zdravá, jen mám rizikové zaměstnaní, takže mám bejt ráda, držet hubu a krok, držet svý starší dítě doma, od 6 prostě žádný ven, jen 6 hodin denně, to je správně? To chcete tady těm všem těhulkám, který jsou z toho smutný říct? Mi připadá dost omezený a ubohý! Nedej bože, kdyby třeba ještě někdo rozšiřoval svoje vzdělání dálkovou formou, to musí samozřejmě přerušit, že jo, protože je na NP 🙄 se nedá tyhle názory!!! 😝 😔

baibies
9. led 2012

@neu.sona s tím počítám.. máme jít segře na svatbu, ale vubec si to nedovedu představit, ale však to léto nějak přežijeme.. ;)

@xsuzzi Velkej souhlas!! Jsem přesně to co píšeš.. stejně mi nezbyde než držet hubu a krok..protože na tohle jsme my všichni tady krátké.. ta představa léta vycházek od 11-17 mě malinko děsí.. teď je to v pořádku a zatím vyhovuje.. i když na rodinných akcí už chybím asi měsíc.. Vánoce taky byli super s těmito vycházky ale to mě tolik nevadilo.. v létě bude to hezzčí období, jak píšete že si to maminky už užívají..ale jít nekam ven k vodě nebo na výlet s rodinou blbost..
vím kdybych makala taky sedím v práci.. ale tady prostě někdo nechápe že pracovat nemůžu/nemůžeme.. někdo to prostě nechápe...

eicul82
autor
9. led 2012

@xsuzzi Děkuji! 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru