Kontroly na práce neschopné těhotné. Přišly na vás?

eicul82
9. led 2012

Přišla na někoho z vás kontrola ze sociálky, když jste měly neschopenku kvůli rizikovému těhotenství? Slyším dost názorů, že na těhotný nechodí a z mého okolí znám jen jeden případ, kdy na kontrolu přišli a to opakovaně.... 😒 Tak jsem si řekla, že udělám průzkum 🙂

verbalinka
11. led 2012

@verisek.s
@llluckaaa
doporučuju www.aperio.cz tam je poradna a můžete se na ně s čímkoli obrátit 😉 Nebo pročtěte tady na MK paragrafy, abyste do budoucna věděly, co a jak 😉

@llluckaaa jasně, vymahatelnost práva je problém. Můj zaměstnavatel taky nebyl nadšený (skoro zuřil), když zjistil, že mám nárok na dovolenou za celý rok, přesto, že jsem doma na MD. Naštěstí mu to účetní vysvětlila. Jenže účetní odešla a druhý šéf mé kolegyni odmítl tu dovolenou proplatit (ona špatně žádala proplacení, místo čerpání) a nakonec nesebrala odvahu si to vydupat. A to je mi právě líto, když ženská přichází o o tu malou část výhod, co má. Jinak žena v pracovním procesu žádné výhody nemá ☹

llluckaaa
11. led 2012

@verbalinka Aperio znám, tam je plno informací a dobrá poradna. Oni řeší i spory u soudu? Jakože to udělají za mě a zaplatí to? To jsem nevěděla.
No vidíš, já myslela, že mezi mateřskou a rodičovskou zrovna zaměstnavatel nemá povinnost ti dovolenou proplatit. Ten můj to tedy udělal, ale myslela jsem, že to bylo spíš z dobré vůle.

xsuzzi
23. led 2012

holky naděje pro těhotné se starším dítkem 🙂 dle zákona v tomto případě může dr. napsat delší vycházky( neomezené)
http://aperio.cz/poradna/23876

jaru30
23. led 2012

@xsuzzi Tak to je parádní zpráva! 😵 Díky díky díky!!!!!

xsuzzi
23. led 2012

Jaru jj je to super, že 🙂 já jsem taky ráda, že jsem našla něco právnicky podložené, teď by to chtělo,aby jestli někdo z vás je v té situaci,pač my se o miminko teprve snažíme, to dr. říct a zeptat se na to, i když není na co se ptát,protože z tohohle příspěvku je jasně napsané, že by měli neomezené vycházky dát s ohledem na starší dítko zakon ...bla bla 🙂)
Tak pak někdo napište jestli jste v té situaci a řešili jste to dr. ju? 🙂

amazonka.k
24. led 2012

@mamkamarketa Na trajdání po parcích nevidím osobně nic špatného, myslím si, že se na to nedá pohlížet pouze tímto jedním směrem. Problémy každého člověka na PN jsou individuální, proto by se k nim tak mělo i přistupovat. Osobně bych nechala toto rozhodnutí plně na ošetřujícím lékaři, který posoudí zdravotní stav nemocného a dá mu vycházky tomu odpovídající. Omezit vycházky na 6 hodin se mi zdá být jako projev nedůvěry k lékařům.

verbalinka
24. led 2012

Holky, evidentně jste to pořádně nečetly, ale je tam napsáno, že by měli povolit, ne že povolí. Takže pokud se zaseknou, tak ani starost o starší dítě není důvodem pro delší vycházky.

martusinek
24. led 2012

Ahoj holky, nevím, zda se v této diskusi ještě pokračuje, ale zajímalo by mě, zda má někdo další zkušenosti s kontrolou. Já jsem na neschopence od 2.1.2012. Vycházky mám od 8 do 18 hodin. Normálně jsem celý den doma, občas zajedu s manželem nakoupit nebo jedu k doktorovi, ale jinak je v podstatě nevyužiji. Bydlíme v pronájmu na samotě, takže tady není kam chodit, jen na procházku kolem rybníků. Kamarádi každoročně pořádají ples a my na něj s manželem chodíme pravidelně, teď váhám, jestli tam jít nebo raději ne, samozřejmě nemám v plánu tam být do noci a rozhodně nebudu tancovat, jen jsem byla nadšená, že bych viděla jiné lidi než manžela a sebe v zrcadle. Po přečtení vašich příspěvků mám chuť raději nikam nejít. Manžel říká, že nemáme stejně popsaný zvonek a nemůžou tak vědět, kde přesně bydlíme, ale stejně. My totiž zvonek ani nemáme🙂. Návštěvy u nás buší na deře🙂. Asi ten ples vzdám, co myslíte?

jaru30
24. led 2012

@verbalinka četla jsem dobře. Díky bohu aspoň za tu naději. Doteď to všechno znělo tak, jako že 6 hodin a přes to prostě nejede vlak (s výjimkou onko pacientů). Takže jsem šťastná aspoň za to, že tady nějaká možnost je 😉

verusa.j
25. led 2012

@martusinek - to máš super vycházky, mě mudra řekla, že v našem okrese mohou dávat jen 4 hodiny denně, což je pro šíleně málo, protože když chci jet znašeho zapadákova autobusem do města, tak půlku ztoho strávím v autobuse 🙂 Řekla jsem jí, že v zákoně je 6 hodiny, ale prý u nás to nejde, že to má zakázané, což nechápu, jaký je to bordel

romca13
25. led 2012

@martusinek no už to , že ti dala v lednu vycházky od 8-18 je docela divný, bo by ti měla dát jen 6h,,,, a s tím zvonkem,,, od ledna jsou nová pravidla, takže můžeš platit pokutu i za to, že nemáš řádně označen zvonek, nebo žeho máš nefunkční,,, vyjímkou jsou prý pouze domy v rekonstrukci,,, :(

martusinek
25. led 2012

@verusa.j ahojky, jojo, vycházky mám super, stejně je nevyužiji, ale když jedu po doktorech, tak jsem za ně ráda, stačím i zajít na kafe s kamarádkou. Je to fajn.

romca13
25. led 2012

tady je info k neschopenkám,,, úpně dole je i info k vycházkám 🙂 http://www.cssz.cz/cz/o-cssz/informace/zivotni-...

martusinek
25. led 2012

@romca13 Děkuji moc za odkazy, musím si to přečíst. Zvonek si tedy asi pořídíme, protože jsem nevěděla, že můžeme dostat pokutu. On tu zvonek nebyl, když jsme se stěhovali a jak jsme opravdu na samotě, nestane se nám, že by se někdo jen tak stavil na návštěvu 🙂 , takže návštěvy většinou vyhlížíme a mají dovoleno rovnou vejít: 🙂 .Máme stejnou adresu jako školský komplex, který je hned vedle, manžel má služební byt. Do města je to dva kilometry a náš dům není označený i pošta nám chodí do školy. Každopádně zvonek pořídím, aby bylo vše v pořádku.

verbalinka
25. led 2012

@martusinek s tím zvonkem bacha - pokud nebude popsaný nebo označený, tak ti mohou dát pokutu. Já myslím, že to z ty nervy nestojí někam jít 😉

@jaru30 já jsem to psala jen kvůli tomu, aby ostatní věděly, že se na to nemůžou spoléhat. Se starším prckem je to organizačně dost těžké, na druhou stranu 6 hodin denně je docela dost na vycházku, nebo vyzvednutí ze školky. Prostě nemocenská je od slova nemoc 😒

martusinek
25. led 2012

@romca13 ahojky..akorát jsem tam nevyčetla nic o těch zvoncích...jinak mě to docela vyděsilo, protože když jedu k doktoru, kterého mám v Budějcích, tak strávím dohromady hodinu cestou na zastávku do města, dvě hodiny cesta budějce-vodňany a minimálně hodina a půl (včetně čekání) cesta městskou hromadnou dopravou, což je celkem 4,5 hodiny na cestách a kde mám čekání u doktora na uz a pak u své doktorky, to dohromady prostě dá víc jak šest hodin, to přece nejde.

martusinek
25. led 2012

Ahojky, rozhodně nikam nepůjdu, fakt mi to za to nestojí, stejně bych netancovala, jen bych si povídala s přáteli, takže je spíš pozvu některý den na návštěvu a bude to bez nervů. Nemáte někdo ještě odkaz na informace ohledně toho od kolika a do kolika můžou chodit kontroly atd?
Děkuju moc

verusa.j
25. led 2012

@martusinek - pokud jsi u doktora, tak ti jednoznačně omluví, nech si vždy pro jistotu nechat napsat takový papírek, že jsi tam byla, mě mudra radila, že doktory ať si dávám i v jiný čas než vycházky, ať je zbytečně nestrávím u doktora v čekárně

romca13
25. led 2012

@martusinek tak třeba tady http://www.mesec.cz/clanky/nefunkcni-zvonek-uz-...,,, když si zadáš do vyhledavače, tak ti toho vyjede mnohem víc,,,, no jinak doba u lékaře by se přece do vycházek počítat neměla,,, nemůže po mě nikdo chtít,abych se k lékaři objednávala v době vycházek,,, tak se objednávej před začátkem vycházek a pak si to vycházkou prodloužíš

romca13
25. led 2012

@martusinek já to nikde nenšal ,ale už jedna paní tu dávala na nějaké diskusi info, že kontroly můžou přijít kterýkoliv den a to od 6-22h,,,, což třeba já bych večer, pokud bych byla sama doma těžko někomu otevřela,,,

martusinek
25. led 2012

Koukala jsem na net a opravdu se to tam píše, spousta změn od letošního roku, ale co, stejně jsem pořád doma, pořídím bezdrátový zvonek, doufám, že bude mít baterky, které opravdu vydrží🙂. A tradiční ples prostě vynecháme, protože bychom stejně neplesali🙂. Pozvu kamarády na návštěvu a užiju si to v klidu a bez nervů z kontroly.

martusinek
25. led 2012

@romca13 Plně s tebou souhlasím, já bych tady v deset večer nikomu neotevřela, když bych byla sama. manžel chodívá večer na posed a to se tu opravdu bojím, takže kontrola nekontrola, maximálně bych s nimi mluvila přes dveře a i tak bych se moc bála.

salomee
25. led 2012

@martusinek Četla jsem si, jak je to napsáno přesně, a nikde jsem nevyčetla, že by mezi 6-22h vysloveně nesměli chodit, píše se tam, že můžou kdykoliv, jen mezi tou 6-22.h by to mohlo být pokládáno právě za narušování léčebného režimu..ale že by vysloveně nesměli, to jsem nikde nenašla.
Já to studuju jen tak teoreticky, bo mám neschopenku bez vycházek a nemám ambice někam chodit, ale..právě co mám teď doma dělat, než jen studovat různé věci🙂.

martusinek
25. led 2012

🙂 Tak já, jak už jsem psala, většinou vycházky nevyužiji, jen když jedu k doktoru, odpoledne s manželem na malou, max hodinovou vycházku a třeba, když jedeme k jeho rodičům. Jinak jsem stejně doma. Ale ta kontrola mě děsí, je to jen proto, že mi to je nepříjemné a říkám si, že naše diagnóza nemůže být nijak simulovaná, prostě člověk těhotný je, nebo není a vadí mi, že nekontrolují tmavě obyvatele, kteří marodí a přitom jim nic není. Nejde jen o tmavé obyvatele, já nejsem žádná rasistka, ale vadí mi, že nám nedají vycházky neomezené, protože si prostě nic nevymýšlíme a koneckonců čekáme děti, které jsou budoucí generací národa a neměl by nás za to stát spíš trestat a stresovat kontrolami.

martinka81
25. led 2012

Píší tam že ..Kontroly se provádějí pravidelně během celého týdne, případně i o víkendu. .. co to jako znamená případně? já to chápu tak, že o víkendu chodí třeba jen na udání a tak, ale standardně namátková kontrola o víkendu nechodí. Nevíte někdo?

mika2
25. led 2012

holky tak po 20 hodině kontrola klidně přijít může, zákonem není dána přesně doba, ale nesmí chodit v době nočního klidu a to od 22 hodin do 6 hodin ráno 😠 četla jsem však ale i to, že pokud přijde po 20. hodině není naší povinností jim otevřít, protože tou dobou už klidně jako těhule můžeme spát...což u mě není nic neobyvklýho, většinou už ležím a kdyby zvonil kdokoliv otevřít prostě nejdu a hotovo 😝

megy
25. led 2012

já osobně jsem kontrolu zatím neměla a doufám, že ani mít nebudu. vycházky mám 6hodin denně a naprosto mi to tak vyhovuje 🙂
vím, že teď asi píchnu do vosího hnízda, ale vycházky déle jak šest hodin je proti stanoveným předpisům a mohou z toho být patálie - jak lékař, který může dostat pokutu, tak i bohužel dotyčný člověk, kterého neznalost neomlouvá a je to jen ku prospěchu všech stran aby to bylo jak je to dané. Já bych osobně nechtěla platit pokutu nebo dokonce přijít o peníze jen kvůli tomu, že někde mě někdo někam pozval nebo spoléhat na to, že mě nechytnou - nevím :-/ , ale to si musí každý udělat ve svém svědomí pořádek

martusinek
30. led 2012

Ahoj holky, tak jsem dnes byla na kontrore a doktorka mi stáhla vycházky na 6 hodin. Takže máme smůlu.

romca13
30. led 2012

@martusinek já jdu na kontrolu v pátek, tak jsem zvědavá,,,,

martusinek
30. led 2012

já jsem dnes úplně hotová, podle minulého uz, což bylo 12.1. jsem měla být 4-5tt, te´d jsem byla na kontrole na uz byl plod, který velikostně odpovídal 6+3 tt, ale neměl srdeční akci, doktorka na uz mi řekla, že to neprosperuje a že z toho těhotenství nic nebude, úplně jsem se složila, moje gynekoložka mi ale řekla, že má mimčo ještě deset dnů čas, tak nevím, hrozně se bojím

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru