Kontroly na těhule na neschopence

andelaaa
1. črc 2019

Dobry den chci se ze zeptat jsem měsíc doma už na neschopence a byla u mě kontrola v tydnu dopoledne je tady někdo z okresu nachod dekuju za odpovědi jestli taky byla kontrola v těhotenství

eviicka
2. črc 2019

Když ono to je těžký, většina prací je taková, že je těhotná vykonávat může, ale ruku na srdce, dělat je naplno do nějakého 32tt nemusí být žádná sranda. Nechávat doma těhotnou za plnou mzdu může být pro drobné živnostníky opravdu likvidační a může to také vést k tomu, že je zkrátka lidi nebudou zaměstnávat.
Na druhou stranu, jsou neschopenky v těhotenství extrémně zneužívané. Já pracovala až do MD, ale třeba sestra na OGTT se divila, že chci podepsat propustku, že ještě pracuju. Znám podnik, kde se v jedné směně pohybuje hodně zaměstnanců a pracovní náplň je různá (byť stále manuální), takže není problém, aby těhotná dělala jen co to zvládne, stejně 80% odchází hned a ten zbytek tak do 16tt.
No a v neposlední řadě PN podporuje i systém. Pokud otěhotní žena které právě končí MD (u čerstvě tříletých dětí je běžné, že je do školky nevezmou) má možnost buď pracovat (platit často soukromou školku, dojíždění do práce a být doma každou chvíli s ošetřovačkou), jít na PN (brát solidní poměr platu a počítat si dobu do důchodu), nebo zažádat o neplacené volno (pokud je ji vyhověno, je doma zadarmo a bez doby do důchodu) a nebo dát výpověď a připravit se o nárok mateřskou, peníze z neschopenky atd...
Kterou možnost si většina i za cenu vycházek vybere...

nita1984
2. črc 2019

@eviicka bohužel, na tohle téma je tu každou chvíli diskuze. Jakože dělám sice v kanceláři, ale mám tu stres, jdu na Pn a podobně ☹ a pak se ještě rozčilují, že nemají neomezené vycházky

lucinkamarecek
2. črc 2019

@zuzan88 Zuzka má pravdu já bych raději chodila do práce doma to byla šílená nuda protože jsme byla v pohodě, kdybych díky práci obchodně provozního manažera neměla denně nalitano tolik kilometrů pres půlku republiky a nezačala spinit nebyl by důvod být doma.

libra
2. črc 2019

@tulikiss
@lucinkamarecek Já jen potvrzuji, v Brně chodí a hodně. Byli na mě 3-4x...Vycházky jsem dodržovala. Jedině že by se to teď změnilo.

drep
2. črc 2019

@nita1984 za osm let práce na aru byly na neschopence dvě doktorky. Obě měly fakt sakra rizikový těhotenství. Těhotných nás bylo dalších osm, všechny jsme poctivě chodily do práce. Ano, byly jsme přeřazené na nerizikové pracoviště, ale že bychom neměly stres nebo frmol nebo neběhaly od čerta k ďáblu v celém velkém areálu po konzíliích, to se tedy říct nedá.
Vlastně mě to hrozně překvapuje, jaká je všeobecná tolerance k těmhle vylhaným neschopenkám těhotných. Když si za těhotnou dosadíš někoho, kdo chce pracovní neschopnost na záda (bolí bolí, bez jakéhokoliv klinického korelátu), tak bychom jistě tak tolerantní nebyly.

nita1984
2. črc 2019

@drep jop. Já to taky nechápu. Všechny bych je poslala na pár měsíců dělat OSVČ 😀 By si to válení doma rozmyslely 😀

janule1940
2. črc 2019

@drep Já lékař nejsem, takže chápu, že asi může být práce ve zdravotnictví, kterou může žena v těhotenství vykonávat, ale to už slovíčkaříme, měl to být jen příklad. Já řeším práci, kterou prostě vykonávat nemůže. Nemůže běhat 12 hodin po place, nemůže manipulovat s břemeny, nemůže stát celý den u linky, byť třeba u ruční výroby, atd. atd. To prostě při nejlepší vůli nejde. Vedla jsem před RD dvě firmy, teď je vede manžel, obě se zaměstnanci, kteří pracovali manuálně, jednou restauraci a jednou ruční výrobu, u které se celou směnu stálo a muselo se zvládnout určité množství produktů. Prostě tohle by těhotná žena zvládla tak max. do 16 tt těhotenství. Já jako vedoucí jsem sama tyhle práce střídavě zaskakovala do 28tt a to už teda jen tak tak a to jsem docela drsňák. Jenže já díky své kvalifikaci mohla pokračovat v kancelářské práci. Bohužel jiné ženy tuto možnost nemají a zbývá jim buď nemocenská (nelegální) a nebo náhrada platu - v malé firmě mnohdy likvidační. Ale upřímně musím říct, že sestru v ambulanci praktika bych prostě odmítla v těhotenství dělat vzhledem k častému kontaktu s infekčními nemocemi, ale asi i takoví odvážlivci jsou.

janule1940
2. črc 2019

@nita1984 Pravda, akorát já, byť ve vlastních firmách, jsem to déle než do 28tt nedala a to už jsem hodně fyzicky přetahovala, brečela jsem mnohdy na konci dne bolestí, jak mě bolely vazy. Pak jsem přešla jen čistě na kancelářskou práci, musel mě zastoupit manžel, ale některé ženy tu možnost prostě nemají. Musím sama za sebe říct, že v pohodě se to dalo zvládnout tak do 20tt, pak už to bolelo. A to jsem zcela zdravá, žádné potíže s pohyb. aparátem, žádné léky, chronic. onemocnění atd.

nita1984
2. črc 2019

@janule1940 vidíš a já mám práci, kdy jsem taky celé dny na nohou, zhruba 2-3x tydne dvanáctky. Dělám venku, což v tomhle počasí a 28tt je taky celkem lahůdka. Moje mamka pracovala jako zahradnice, takže žádný lehká práce a na PN se tenkrát nechodilo. Jak říkám, nic proti, když má někdo opravdu komplikace, bohužel, PN v těhotenství se brutálně zneužívá. A to mi prostě vadí a vadit bude. Obzvlášť, pokud to platím ze svého, že.

janule1940
2. črc 2019

@nita1984 A jak to dáváš? Já už to prostě od cca 25 tt určitě měla s bolestma takovýma, že jsem prostě nechala v restauraci zavřít kuchyň, protože už jsem prostě nemohla. Je pravda, že to bylo přes léto a to je tam fičák jako blázen. Prostě začnes v 9 ráno přípravu, což ještě jde a od 11 jedeš jako blázen bez přestávky do 21.00. Zhruba od 16.00 už to začínalo být kruté a v 18.00 jsem už odpadala. Kolem toho 28tt jsem končila. Fakt mi to za to nestálo. Vzhledem k tomu, že to taky platím ze svého, nemocenské bez důvodu nesnáším a že jsem jich od zaměstnanců zažila, ale teda v našich provozech bych těhuli od 16tt max 20tt nechtěla. Měla bych fakt strach, že se jí něco přihodí.

motylcice29
2. črc 2019

@drep me ještě navíc udivuje ta všeobecná tolerance k těm vylhanym neschopenkam...

nita1984
2. črc 2019

@janule1940 dávám docela v pohodě. Co jsem nedávala byly cesty do a z práce, mám to hodinu autem a bez klimy to bylo peklo v tomhle počasí. Ale to jsem vyřešila a dobrý. Občas mám v noci křeče do lytek, to je nepříjemné a musím si nosit svačiny. Nejvíc mě obtěžuje, že nemám v práci splachovaci WC. Jinak i doma funguju normálně. Pobehat se sekačkou 3000m taky ještě zvládám. Pro mě byly horší nevolnosti na začátku, které jsem si protáhla do pátého měsíce. Mám v plánu pracovat až do porodu, i když už v menším tempu. To uznávám

andelaaa
autor
3. črc 2019

@lachtanice86 ja neříkám ze nechodí na těhotný..jen mě zajímá zda je někdo z okresu nachod a byli na ni taky 😉

andelaaa
autor
3. črc 2019

@tulikiss kdo ví jestli přijdou ještě znova 🤔🙂

freyidis
25. kvě 2022

Omg vy jste tady všechny opravdu chytré jak rádio. Chápu, ze pro zaměstnavatele je to na prd ale zkuste se zamyslet než něco napíšete. Ja jsem doma v NP, předtím jsem 5x potratila. Pracuji na Úřadě. Doktorka mi vystavila neschopenku, kvůli předchozím komplikacím + obrovské cystě. Neříkám, že chci stát nějak obírat nebo co, ale můj stav mi dovoluje se normálně pohybovat, nemusím 24/7 ležet, ale pokud chci aby to tentokrát vyšlo vše v pořádku je pro mě lepší se šetřit a nestresovat se. Pro ty co tady píšou jak pracují do úmoru pro prodělaných potratech nebo pracují v těžkých podmínkách pomalu do porodu po nějakých komplikacích, tak se nezlobte ale přijde mi jako by jste to dítě ani nechtěly nebo je Vám to u prd… jak to vlastně dopadne. Tyhle emancipované ženy které si berou příklad ze svých maminek a babiček by si měly také uvědomit že doba se změnila a dnes je mnohem větší procento potratovosti + je pro mnoho žen těžké dítě vůbec donosit… Neříkám to proto, že bych v NP chtěla jet na dovolenou nebo chodit na párty ale nepřenesu to co tu ostatní píšou typu, skoro jsem vykrvácela ale budu chodit do práce protože jsem přeci čestná a těhotenství není nemoc a ženy před 30 lety taky chodily!! 💪🏻
Jako sorry ale to je bullshit.. Pokud to dítě opravdu chceš tak se snažíš šetřit, nestresovat se a ne se tomu ještě naschvál vystavovat a pak tady ještě psát takovýhle nesmysly… můj názor ✌🏻

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru