Má postižené dítě právo žít?

majka07
1. čer 2006

Dneska jsem se dozvěděla, že v Brně je paní co čeká miminko, měla problémy a odvezli ji do nemocnice, aby ji mohli dát injekci aby nepotratila, ale nejprve prý museli udělat vyšetření zda je to dítě zdravé, páč dle ministra zdravotnictví nemá cenu zachraňovat postižené díte 😲 to je mazec co? Psychicky je na tom docela blbě, ani se nedivím, když tohle někdo řekne natvrdo:o(((

Myslím si, že aj postižené dítě má právo žít, mělo by to být spíše rozhodnutí rodičů než nějakého ministerstva ne? Zajímal by mě docela Váš názor.

saska73
4. čer 2006

Samozrejme, ze MA postihnute dieta PRAVO ZIT. Hovori sa o modernej demokratickej humannej Europe postavenej na krestanskych zakladoch - zdoraznujem humannej - to znamena, ze sa mame o svojich starych, nevladnych, chorych,... postarat. Ak sa nevladze postarat rodina, napr, kvoli financiam alebo z nezaujmu, je tu este stat. Ked sa mozu najst peniaze v rozpocte na vselijake somariny, nech sa najdu i na toto. Ved aj uplne zdravemu dietatu (aj dospelemu) sa moze nieco stat, (denno denne spravy o havariach), co potom ? cisto hypoteticky, zoberiem svoje napr. uz 7 rocne dieta a poviem lekarovi, dajte mojmu Palkovi (Agatke) nejaku injekciu, ved uz normalny nikdy nebude.
Nemam este svoje vlastne dieta, pochopitelne by som nechcela byt v tejto situacii a mat postihnute dieta ale ak ho budem mat - bude zit. Zit cely zivot s vycitkami svedomia ( a ony pridu skor ci neskor) to by som nedokazala.

sue
4. čer 2006

...človek bojuje kým bojovať vládze...a kým dieťatko rastie a bojuje v mojom brušku nemám právo vziať mu nárok na jeho vlastný boj...keď prestane vládať, samo sa vzdá (prišla som o bábätko...preto viem o čom hovorím...)...ako by to vyzeralo, keby o tom, či máme nárok bojovať rozhodoval niekto iný? Nehovoríme tu o ukončení utrpenia...hovoríme tu o zobratí šance na vlastný život...

bianca
4. čer 2006

Ahoj.Myslim,ze to ta pani s prispevku fakt zle pochopila.Sama s vlastnych skusenosti viem,ze ludia v kritickych situaciach pocuju to,co chcu pocut.Pracujem v zdravotnictve a na odd.kde su smutne spravy hovoria rodinam kazdy den,takze viem ako clovek dokaze reagovat.
Ale k teme.Som presvedcená,ze postihnute dieta ma pravo zit.Ved aj ked sa narodi zdrave dieta,tak malo staci k tomu aby o svoju (mentalne) zdravie prislo. ☹

majka07
autor
4. čer 2006

bianca, myslím si, že to pochopila dobře, ono totiž po větě: "Injekci dostanete pouze v případě, že vyšetření ukáže, že budete mít zdravé dítě, v opačném případě je nám líto"....... Jak bys to pochopila ty? A pak se zeptala to jako nemá postižené dítě nárok na život? A oni dodaly ten zbytek, že je to kvůli ministrovi ..... Myslím si, že je to srozumitelné a jasné ☹

lienka82
4. čer 2006

Aj ja sa pridam a poviem ze postihnute dieta ma pravo zit.Samozrejme ako ostatne deticky na tomto svete.Maju take iste pravo na zivot ako zdrave deti.Je mi to luto ze niektori tomuto zivotu zit nedaju... ☹

samera
5. čer 2006

denik
co si pisala na vedlajsej strane to bola sila....... 😠 takych ludi zavriet 😠 a pan minister dosttane svoje 😠

silvinecka
5. čer 2006

baby tak som sa vyrevala a teraz píšem vlasny príbeh
ked som sa narodilabola som uplne zdrava no však potom som dostala zapal mozgových blán a krvácanie do mozgu bla bla bla no neurologičky tvrdili ze nikdy nebudem chodiť ani rozpravať že budem totalny demenko že budu mať so mnou strašne tažky život
moja mama so mnou cvičila učila ma rozpravať stala sa zo mňa uplne normalna ženska bola to drina ale nič mi nechyba
v tej dobe po narodení moja stara mama ak sa to da tak nazvať chcela aby mi dali injekcii a ja by som zaspinkala na veky to som sa po rokoch dozvedela od babičky a potvrdila mi to aj mama
no naštastie sa tak nestalo som tu
to nie je všetko
sesta pred rokom potratila a ked znovu otehotnela krvacala a prve čo jej stara mama - bosorka jedna zavolala že bude mať postihnute dieťa a mala by isť na potrat
a začala to rozpravať sestrinym kamaratkam no to bol pekny otras pre moju sestru všetko sme prekonali sestra ma krasneho zdraveho chlapca
a moje ponaučenie

život je zložity a myslím že osud sa často s nami zahrava a otazka či by som si dala vziať postihnute dieta
odpoved asi kazda poznate
dieta je najcenejšia vec čo vam život može dať a aj keby som mala postihnute dieťa stale by to bolo moje dieťa a stale by som ho milovala a preto si myslim že všetky deti maju pravo žiť!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

bielanevesta
5. čer 2006

Tak v sobotu sa tete mojho miláčka narodil chlapček!! Všetko by bolo krásne keby to neprišlo o niekoľko týždňov skor. Mal sa narodiť 25.7. Ale to teraz je vedľajšie. Čo som chcela povedať je, že ošetrujúci lekár jeho tety zanedbal starostlivosť o ňu a nezistil jej, že má tehotenskú cukrovku. Predstavte si lekár a nezistí takú závažnú vec 😠 !!!!!!!!!! V sobotu jej začali opúchať nohy...skrátka museli ju vziať do nemocnice a urobiť jej cisársky rez. Chlapček má 3,5 kg!! ale má nevyvinuté srdiečko a pečeň. Museli ho vziať do nemocnice do vačšieho mesta. A mamička ho ešte ani nevidela!!!!!!!!!!! A lekár v tej vačšej nemocnici až zistil, že vlastne priateľova teta mala tú cukrovku. A že v takom prípade mala byť úplne iná starostlivosť...atď. Že to proste jej ošetrujúci lekár zanedbal. Tak teraz sa len všetci modlíme aby bábatko bolo v poriadku aby sa mu čím skor začalo dariť dobre a aby nemalo žiadne následky. Lebo v tom prípade nech si nás ten lekár nepraje.........Držte mu spolu so mnou palčeky

silvinecka
5. čer 2006

Och ty doktory su ....
Budem sa aj ja modliť to pomaha mam to odskušane

silvinecka
5. čer 2006

bielanevesta
a inak ako sa to malučke storenie vola

bielanevesta
5. čer 2006

Je to malý Luboško. Dúfam, že sa mu anjelikovi teraz vedie dobre, stále naňho myslím! Ja by som tomu doktorovi vedela ukázať. Ale silvinecka máš pravdu budeme sa modliť, to pomože skor ako rozculovanie. Ďakujem za podporu 😉

peha
5. čer 2006

a este jedna cudna vec - jednej mojej znamej hovorili, ze bude mat postihnute dieta, ale ona ho milovala, a nenechala si ho zobrat, nesla na prerusenie tehu, a porodila krasne zdrave dietatko, a dnes je stale zdrave.
aj lekari sa mozu obcas mylit, znie to ako z rozpravky....
ved dnes by si to vycitala.

podla mna je podstatne, ci my mamy a ocovia - budeme to dieta milovat, aj ked je chore, alebo zdrave. to je nas vnutorny pocit, a to je podstatne, dolezite.
aj chore dieta moze davat lasku radost.
na druhej strane, nikdy nehovor nikdy, nevieme, co nas caka,.... tazko je rozhodnut, tazko je povedat.

my sme sa manzelom prebrali moznosti "co keby". a nie vo vsetkych pripadoch sme sa zhodli, a skonstatovali sme, ze taketo veci budeme riesit az ak by k tomu nedajboze prislo.

a este - jedna znama ma malu velmi choru, je na pristrojoch - preziva a denne musi byt nonstop niekto pri nej. jej muz ju opustil kvoli tomu, neposiela ani korunu. ona je ucitelka (ten plat) a plati si osetrovatelku, aby aspon trochu mohla nieco zaplatit. no hrozna nekonecna situacia. a mala je pritom inteligentna, komunikuje, no vsetko, cely jej zdravotny stav ma klesajucu tendenciu.
a teraz babo rad .....
na to sa neda nic radit, co ma robit. miluje to dieta, nemoze ho predsa zabit, odpojit od pristrojov, alebo dobit radsej toho exmuza, nech jej prispieva.... a sud s tym nepohne....

to su zivotne situacie, na ktore treba nervy zo zeleza a nekonecnu trpezlivost, ci zmierenie s osudom... neviem co v takych chvilach robit, ako vobec pomoct.... ved kolko je takychto pripadov....

denik
5. čer 2006

kočky neverili by ste, čoho všetkého sú lekári schopní.. či neschopní?? prípad na predchádzajúcej strane je len jeden z tých, čo poznám.. a sú aj horšie, oveľa horšie.. ja viem, nikto nie je neomylný, každý občas pochybí, ale je rozdiel, či dvihnem hlavu, uznám chybu a ospravedlním sa, alebo sa tvárim, že sa nič nestalo a ešte "hladkám" obálku vo vrecku.. a pokračujem v tom ďalej..

držme si pršteky, aby boli naše nádejné deťúrence zdravé a posielajme pozitívne myšlienky všetkým tým, ktorí to šťastie nemali 😉

peha
6. čer 2006

presne tak denik. 🙂

ivett
6. čer 2006

Ahojky, prispeji svym nazorem...
Podle me ma na zivot pravo kazde dite bez ohledu na to, jestli je postizene...Pokud bych ale uvazovala za sebe, kdybych vedela predem jeste v tehotenstvi ze moje dite bude psotizene, vzdala bych se ho, vim sama za sebe, ze bych to nezvladla (nikdy jsem to nezazila ja vim, ale je to videt vsude v okoli, TV, jak je tezke se starat o nekoho postizeneho), nemuzu rict, co by se delo, kdyby se mi dite narodilo a bylo postizene aniz bych na to byla predem upozornena...Ja vim, je to hrozne, ale zalezi asi na povaze tech rodicu, na tom, jestli to dokazou a zvladnou, protoze to nebude napor na psychiku jen toho ditete, ale hlavne rodicu a bude zalezet na tom, jak to oba zvladnou, jak jsou silni..Ja bych to asi nedokazala a proto kdybych vedela predem, ze se mi ma narodit postizene dite, sla bych asi na potrat... 🙂 Ale jak uz tu zaznelo nikdy nerikej nikdy, treba by to bylo nakone vsechno jinak kdyby se me to bezrpostedne tykalo... 🙂
Jinak vam preju pekny den...

denik
6. čer 2006

myslím, že dosť záleží aj od druhu postihnutia.. o to, aké bude rozsiahle a vôbec.. je totiž rozdiel, či je dieťa nepočujúce, či má aspoň zvyšky sluchu.. tak, ako je aj rozdiel, či je dieťa mentálne postihnuté, či telesne.. vezmite do úvahy aj to, koľko postihnutých ľudí žije úspešne, či už v športe, či v bežných zamestnaniach.. určite si treba takúto situáciu pozorne zvážiť a potom už.. je na každej žene, ako sa rozhodne.

majcik
6. čer 2006

Kazde dieta ma pravo zit. Clovek nie je darcom zivota, takze nema pravo rozhodovat o jeho ukonceni!

lusy
6. čer 2006

a kto je, podla teba, darcom zivota?
nemusis ani odpovedat, tusim co myslis, ale je na kazdej zene ako sa rozhodne

ikke
6. čer 2006

na otazke ohladne darcovstva zivota sa ludstvo (a uz vobec nie citatelky tohot fora) asi nikdy nezhodne, kazdopadne darcom zivota nie je minister (az na vynimky-jeho vlastne deti). takze aby som sa vratila k povodnej otazke tejto temy, minister je naozaj ten posledny, kto ma pravo rozhodnut o potrate... s vynimkou jeho vlastnej manzelky/druzky, a aj tu ma iba pravo spolurozhodovacie...

je pravda, ze je to na kazdej zene, aspon podla zakona. druha vec je jej vlastne svedomie, a tiez pripadne zdravotne nasledky v buducnosti 😒

samera
7. čer 2006

suhlasim s majcik 🙂

majcik
7. čer 2006

Samera 🙂

Ikke - asi mas pravdu, ze sa tu nezhodneme, tak sa nejdem zbytocne hadat 🙂

husenka
14. srp 2006

dámy.doktory často strašia a potom sa čudujú alebo naopak.
ďalšia skúsenosť, ktorá možno dakomu pomôže:moja sestra sa narodila postihnutá,a lekári jej dávali nádej na dva týždne, potom dva mesiace. mamina sa pri nej natrápila,krmila ju striekačkou, strážila ju, aby sa nezačla dusiť, dýchala z úst do úst,cvičila metódy na svalstvo,chodila k logopédke,vozili ju do špeciálnych škôlok a škôl na druhom konci BA,popri tom mala dalšie dve deti oktrem nás-úplne zdravé,a chodila do práce ako vedecká pracovníčka vo svojom odbore a dnes?Moja segra má 24 a 1/2 roka.nevie síce čitať a písať-podpísať sa vie.má svojich priateľov,obľúbené filmy, vie uvariť fantastické kakao, ktoré vám zdvihne náladu aj upiecť koláč,počúva CD,
navštívila belgicko, Chorvátsko, Maďarsko, čechy...má mobil a vie normálne telefonovať, prezváňať,a je to super parťáčka, ktorá nás ľúbi,ktorá sa rozumne porozpráva a aj sa povadí mala pubertu a obľúbené zvieratá,nerada upratuje atď.
o čom ma tu bude kto presviedčať? 😠
A navyše, postihnutí ľudia majú podľa mna jedinečnú funkciu vo svete a to dávať na nás zdravých pozor, aby sme nestratili, srdcia a city.Tí ľudia sa netrápia tým akí sú!!!Tí ľudia sa trápia tým, akí sú zdraví ľudia, ak im ubližujú, ale tým sa trápime aj my zdraví, ak je k nám niekto protivný...tóľko "normálnych"ľudí, čo sa narodili zdraví skáču pod vlak...
takže je uplná blbosť a može si o mne myslieť, kto chce, čo chce 😉 že postihnuté dieťa, sa nemá narodiť,lebo neprežije plnohodnotný život.SWebeckí ľudia nežijú plnohodnotné životy, extrémnekarieristky, čo zabúdajú na rodinu, už či ju majú alebo nie-nežijú plnohodnotný život.sebeckí chlapi, čo sa nevedia postaviť tvárou k problému-koľko ich je naokolo-nežijú plnohodnotný život,
Premúdry ľudia,ktorý nevedia vnímať srdcom a majú na všetko obmedzené pohľady čo je a čo nie je šťastie -nežijú plnohodnotný život a obmedzujú sami seba-to na margo konzumu. 😝
Obetovať sa pre niekoho na tom nie je nič obmedzujúce-ani zväzujúce a kto to tvrdí...pravdepodobne nezažil nikdy skutočnú lásku, lebo tá veľa dáva ale veľa aj pýta, často krát všetko.a vo svete sú aj iné hodnoty ako dovolenka v egypte,či na malorke, alebo najsammodernejší kočík pre dieťa,alebo 4 ročné dievčatká s dvomi barbiami v ruke.nemyslím, že takto vyzerajú šťastné deti a ani si to zrejme myslieť nikdy nebudem.
A naozaj šťastie a plnohodnotný život je o inom ako o zjednodušovaní si zložitých situácií, ktoré nám život priniesol najrýchlejšou cestou(potraty, drogy,sebevraždy,alkohol...)a nemyslím, že niekto mmôže vedieť dopredu, kto bude mať o 10 rokov plnohodnotný život alebo bude či nebude šťastný 😀 😀 😀
Uf nestíham autobus 🤐 🤐

alexandra
14. srp 2006

husenka toto bolo tak nadherne napisane, ze opat raz slzim.. Tvoja sestra je stastny clovek, ze ma tak super rodinku 😵

yesno22
14. srp 2006

husenka, fakt dobre napisane 🙂 Suhlasim s tebou, len taki ludia nam dokazu otvorit oci a naucit nas, ako sa stat lepsim clovekom 🙂

dorotka
14. srp 2006

husenka presne kto nezazil nepochopi ja som s postihnutymi ludmi stravila tyzden a viem ako vedia byt nekonecne stastny viem aj to ze ked postihnutie nie je az take velke tak "downici" aj ine postihnutia dokazu pracovat v chranenych dielnach a mat pocit ze nie su zbytocny 😉
a naozaj si to krasne napisal mam zimomriavky na rukach 😉

nikolasko
14. srp 2006

Fakt klobúk dole husenka a aj ja mám rovnaký názor

husenka
16. srp 2006

😉každý má len raz šancu sa narodiť,tak si myslím, že by bolo spravodlivé, aby ju dostal každý a neprišiel o ňu kvoli tomu,že rodičia majú strah o jeho, ale často žiaľbohu o svoju vlastnú budúcnosť.A z takého myslenia ľudí mi teda býva na grc. 😉 Ale to platí aj pre zdravé bábatká,napokon, ešte že naše maminy mali rozum a neboli zbabelé slabošky,kiežby všetky bábatka, čo sa hlásia na svet mali také maminky 😵.Možno by bolo viac Beethovenou, ale aj obetavých učiteľov a šikovných gynekológov,lekárov a ... 😉 no kiežby, a to všetko závisí len na nás.Na rozhodnutiach budúcich matiek.Takže kto je hybnou časťou sveta najsamdôležitejšou? 😀 My!!!!Normálne sa mi dvíha nosalik od hrdosti 😀 😀 😀

consti
16. srp 2006

Nečetla jsme vaše příspěvky, ale ze života.Mé známé se narodilo těžce postižené dítě.Doktoři mu nedávali šanci, i přesto se chlapeček dožil osmi let,ale vývojově byl tak asi jako roční dítě...Nedávno zemřel.Je to hrozné, člověk si te´d může jen klást otázku, jestli není lepší zvolit potrat.Takto ta známá obětovala malému 8 let života(má můj velký obdiv) a malý nakonec ze života nic neměl(ani nevnímal)a zemřel jí, když mu bylo 8let.Myslím, že tato bolest je mnohem větší než kdyby šla na potrat... 😢

zuz11
16. srp 2006

necitam predchadzajuce prispevky ale podla mna by to malo byt slobodne rozhodnutie rodicov a vsetci by ho mali akceptovat.. ci uz rodina, lekari, poistovne az po ministrov a vladu a tak....
zijeme v demokracii, teda aspon sa snazime 😀 ale samozrejme ak chce niekto potrat tiez by to malo byt iba na rodicoch a nikto by to nemal obmedzovat alebo zakazovat. kedze je to zasa iba vec tych rodicov 🤐

consti
16. srp 2006

zuz přesně tak 😉 !!je to vždy na tom páru..já osobně pokud bych věděla, že dítko bude těžce postižené, bych šla na potrat.Určitě s těžkým srdcem, ale šla 😔 .Nejsme věřící a myslím, že je takový život trápením nejen toho dítěte, ale i rodičů. 😒

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru