Mám nárok na mateřskou dovolenou, když nemám odpracovaný rok?

m1chalka
14. pro 2017

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat jestli mám nárok na mateřskou. Na přelomu roku 2016-2017 jsem pracovala 3 měsíce na dohodu. Potom jsem byla na ÚP. V pracovním poměru jsem od 10.4.2017, poslední den kdy jsem pracovala byl 1.prosince, poté jsem nastoupila nemocenskou kvůli nevolnostem. Termín porodu mám 19.7. což je dlouhá doba, do práce už nemůžu abych ještě něco odpracovala, nutí mě být na neschopence, protože si za mě našli náhradu. Tudíž nevím jestli budu mít nárok na md? 😕

bassetlady
21. pro 2017

@lucie_91 souhlasím, ale v tom případě porodné nikomu.

ai30
21. pro 2017

@bacika No porodne ale neni odmena za to, ze zena porodi. Je to jednorazova financni pomoc extremne nizkoprijmovym rodinam.

bassetlady
21. pro 2017

@ai30 Je to dávka, těm co jsou na dávkách. A množit by se měli především Ti, u kterých je reálný předpoklad, že vychovají řádného platiče daní ne sosače systému. Takže buď férově všem a nebo férově nikomu.

ai30
21. pro 2017

@bassetlady No ani jedna moznost neni spravne. Cilem davek je dostat je ferove k tem, co je potrebuji...

bassetlady
21. pro 2017

@ai30 jenže to utopie, takže je dostávají Ti pro, které je to jediné známé živobytí a Ti, kteří je reálně potřebují sítem mnohdy propadnou.

ai30
21. pro 2017

@bassetlady Neni to utopie, je to problem v hodnoceni zadatelu. Resenim neni zrusit davku, nebo ji vyplatit vsem, co porodi, ale zlepsit system vyplaceni.

bassetlady
21. pro 2017

@ai30 možná u jiných dávek, ale u porodného opravdu ne, Tam je to prostě špatně celé. Nemáš ani na plíny? tak nech kolena u sebe. Celkově tahle přebujelá nucená solidárnost je cesta do pekel.

lucie_91
28. pro 2017

@bassetlady Ano tak tak, ale je to složité posoudit. Velice nízkopříjmové rodiny by měly mít prvně srovnané finance a teprve poté uvažovat o rodině...ale kdo tohle rozsoudí, že... jedna věc je plodit děti, abych obrala stát a žila si jak v peřince, druhá věc je nechtěné otěhotnění přes např.selhanou HA, což se taky stává, a ti lidé pak třeba nemají srdce na to dát mimčo pryč, takže tito lidé to porodné fakt potřebují. Ale řekněme si upřímně, dlouhodobě jim fakt 10-13tis nárazových financí nepomůže.

bacika
8. led 2018

@ai30 No to já vím, ale příjde mi to nefér. Podle mě by to měli dostat všichni, i kdyby to mělo být jen na jedno první dítě. Každá žena co porodí si prošla porodem, tak proč by měly být znevýhodněny že si našli lepší práci nebo že jsou zaopatřené a připravené.

bacika
8. led 2018

@lucie_91 V pohodě neberu to zle. A to je právě to, já myslím že každému by se hodily i třeba jako kompenzaci za pořízení výbavičky pro mrně. Právě že mi to příjde nefér, ty si našetříš a máš dobrou práci atd atd a rozvrhneš si to a pak někteří do toho skočí a pak všechno dostanou od státu. Byla bych pro to aby porodné dostali všichni na první dítě a pak třeba už nic, podle mě by to hodně ovlivnilo počty dětí v rodinách.

lucyjanek
9. led 2018

Neschopenka se pocita jako doba pojisteni...pokud s tebou do nejaky pulky 1/2018 neukonci smlouvu tak mas narok na ppm

lucie_91
9. led 2018

@bacika To je fakt, někdo si shrábne porodný a je to... Ale stejně jim to nepomůže k péči o dítě, nějaký ty peníze na to stejně mít musí sami... A bohužel myslím, že ačkoli by bylo třeba porodný jen na první dítě, tak lidi si budou dělat další, i z těch velmi slabých vrstev (nemají na HA třeba), a pak dostanou haldu prachů od státu - přídavky, příspěvky, apod... Si nevyberem :(

bayt
9. led 2018

@bacika No já teda nevím, co je na tom nefér. Jsem fakt ráda, že nemám nízký příjem, na výbavičku jsem našetřila ze své mzdy a fakt neřeším, jestli koupím tenhle jogurt nebo tamten. Jestli nám vyjdou peníze na jídlo do konce měsíce nebo ne. Lidem, kteří to štěstí neměli a jsou chudí, to porodný přeju a fakt jim ho nezávidím 😲 Protože na jejich místě bych teda fakt být nechtěla. Jasně, takové rodiny by měly asi víc plánovat, jestli si dítě pořídí, ale která antikoncepce je třeba 100 % spolehlivá? Co ženská, která si to krásně naplánuje, ale pak ji chlap opustí a ona nemá nikoho, ke komu by šla?

ai30
9. led 2018

@bacika Myslis, ze porodne by hodne ovlivnilo pocty deti v rodinach? Ja teda nevim, ale pro me je rozhodovani o diteti postavene na uplne jinych faktorech, nez je jednorazove vyplaceni 13 litru...

bacika
11. led 2018

@ai30 Myslím že u některých rodin ano. Protože jsou rodiny, které si na takovéto dávky potrpí si myslím.

bacika
11. led 2018

@bayt No jasně, ono je tolik variant co by kdyby, co mohlo být nebo mělo a není, to bychom tu byly dloouho 🙂. Já jim to taky nezávidím, ale mám třeba kamarádku, která otěhotněla neplánovaně, ale malého si nechala a právě její mzda je taková že není ani bohatá a ani chudá a to je právě ten případ, kvůli kterému mi pro připadá nefér, protože jí by se to porodné zrovna hodilo. A taky jmenuje se to porodné, tak proč by ho neměli mít všichni. Je dobře že se máte dobře, ale právě ne každý to štěstí nemá.

bayt
11. led 2018

@bacika To je pak o tom zvýšit počet lidí, kteří ho dostanou, ale já osobně třeba nevím, proč by z mých daní měli dostávat porodné lidi, kteří mají mzdu třeba sto tis. Myslím že u samoživitelky je hranice 13 tis., že? Souhlasím, že to by se dalo zvednout.

bacika
11. led 2018

@lucie_91 To je taky pravda že by si to vybrali na jiných dávkách, to si fakt nevybereme, jen mě to mrzí právě za takové lidi jak jsem psala výše moje kamarádka. No je to komplikované, kdyby byli jen dva druhy lidí třeba, tak by se to třeba dalo vyřešit, ale je tolik rodin v tolika různých situacích a poměrech, že to tak jednoduché nebude.

bacika
11. led 2018

@bayt Jo myslím že je to 13 tisíc a nějaké drobné, přesně to už nevím. No mě by to nevadilo, každému se může jednou stát, že bude na této hranici.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru