Negativní prvotrimestrální screening, pozitivní Triple test

lala123456789
13. bře 2018

Dobrý den všem,

v tomto asi druhému radit nelze, takže si jdu spíš pro názory zkušenějších.

Jsem v 17. tt. Screening v prvním trimestru dopadl dobře, riziko Downa skoro 1:8000. Jediná hodnota, která mi tam vyletěla byl volný beta-hCG, a to 5,8 MoM. Vyšetřující lékař hCG přisuzoval buď dvojčatům na začátku těhotenství (první UTZ jsem měla cca v 7+6 tt a dvojčata gynekoložka neobjevila), nebo jsem se prostě nevešla do tabulek, ale nijak mě neznepokojoval. Výsledek screeningu jsem potom konzultovala se svou gynekoložkou, která byla také v klidu, jen říkala, že by pro jistotu ještě jednou nabrala krev. Takže Triple test a já blbá na to přistoupila.

Triple test vyšel pozitivní s rizikem na Downa 1:140 (AFP 0,57 MoM, hCG 1,82 MoM). Byla jsem poslána na genetickou konzultaci do Motola. Tam mi doporučili, opět pro jistotu, odběr plodové vody...

Samozřejmě vím o nespolehlivosti Triple testu a vlastně teď nevím, co s tím. Na plodovku jsem objednaná na zítra a vůbec si nejsem jistá tím, že je to nutné a správné...

Budu ráda za každou radu, názor či postřeh.

atka68
14. bře 2018

Mě vyšel screening v pořádku a TT s rizikem 1:12....když mi to dr volal, malem jsem se zhroutila...volala jsem to hned manzelovi a brečela jsem do telefonu...Dr mi poslal ty výsledky do mailu a já se nejdříve ani na to nechtěla podívat, jen jsem je chtěla manželovi přeposlat. Pak mi to nedalo a zjistila jsem, že byl špatně zadán týden těhotenství, namísto 16 TT byl napsán 20 TT, tak jsem volala zpět gynekologovi a ten mi dal za pravdu, ihned volal do laboratoře a výsledky pak 1:4900, no Dr se mi asi 3x omluvil, že se mu to ještě nestalo....ale já na ten stres už nikdy nezapomenu

babanci
15. bře 2018

@atka68 V podstatě totéž se stalo mojí dceři a dodnes má z toho noční můry. A to navzdory tomu, že má nádhernou, zdravou holčičku. Za tohle by si zasloužili nakopat zadek.

nikoletaminnie
6. kvě 2018

@apollo20 Také jsem rozhodnutá, že na to půjdu. Mám riziko 1:348 a nechci spoléhat na to, že ikdyž to tu u většiny maminek dopadlo dobře, tak to bude tak i mě. Zrovna já budu ta jedna z tisíce, které se má narodit dítě s DS a když to riziko nepodstoupím budu třeba nešťastná. Moje maminka pracuje v ústavu s tělesně a mentálně postiženými a i to mě dokopává k tomu jít na plodovou vodu, když vidím jaký ne-život mají oni i jejich rodiče. Je to smutné.

apollo20
7. kvě 2018

@nikoletaminnie Souhlasím... Mě tehdy moc pomohlo vědomí toho, že i když jsem nakonec byla jedna z tisíce, pomohla jsem té nevinné sušičce, aby se mohla narodit jindy, jinde, zdravá a žít život. Ne přežívat.

andy6230
20. říj 2020

Ahoj holky, mam dotaz.Pokud se v tom nektera orientujete, budu vdecna za rady 🙂

Byla jsem 2x na genetice - kolem 11tt na prvnich odberech krve, pak 13tt na UTZ a vse ok. Ted v 16 tt jsem byla na tech tripl testech (podle sestricky u ktere jsem si to dnes overila, ale pak jsem nasla ve zprave ze se jednalo o integrovany test, takze nemuzu urcite rict, zda je neco jinak ve zprave nebo sestricka predala spatne info me) a na UTZ jdu za 14dni. A z krve vysel problem. Vlastne jak prvni i druhy odber vysel sam o sobe docela dobre, ale kdyz se ty oba testy porovnaly/zkombinovali, tak tam jsou videt nejake odchylky, ktere by tam byt nemely (jako ze ten prvni vysel nejak a ten druhy o stupen hur nebo obracene a to uz se musi pohlidat) nebo takhle jsem to alespon pochopila. Dle laboratore co to hodnoti jako prvni je to pry ok, genetik ale hodil vysledky do sveho programu  (prave proto, ze vysly s takovym rozdilem) a vysly mu ted na druhem odberu nasleduji vysledky:
Ms-afp 0.47
Ue3 0.77
Total hcg 0.9
Nuchal rozmer 1.07
Hodnota papp-a 1.56
FreeB hcg 2.4
(vse mom)

Poslal me s tim tedy do Sanusu (CAR co se zabyva i timhle). Tam mi vlastne nerekli nic noveho jen potvrdili, ze se to musi zkontrolovat a ze neni obvykle aby to takto vyslo. Nabidli mi bud "prekvapko" po porodu, plodovku nebo krevni testy co se zasilaji do Hong-Kongu za 12500kc. Jelikoz jsem na plodovku jit nechtela, zaplatila jsem si krev.

Pak jsem si procetla zpravu ze Sanus, kde je napsano Integrovany screening pozitivni ze dne 9.9.2020 (13+0) a pod tim jsou ty vysledky viz vys a k tomu:
Integrovane riziko trisomie 21 1/3900
Riziko NDT 1/12000
Integrovane riziko trisomie 18 1/pod 20000
Integrovane riziko trisomie 13 1/pod 20000
Riziko aneuploidie 1/60
A zaver tam je riziko chromosomalni aberace plodu, pozitivni screening, riziko trisomie 21 1/3900, riziko aneuplodie je 1/60, vyssi hodnota PAPP-P 1.56, FB HCG 2.40, nizsi hodnota AFP 0.47, normalni sonoanatomie plodu.

Vysledky z prvniho testu jsou:
Placenta vpredu nizko
NT 1.9
Anatomi plodu hodnocena bud zda se normalni nebo zobrazeno (nerozepisuji).
Papp-a 1.71
FreeB hcg 2.25
(Oboje mom)
Oznameni o doposud neuzavrenem testu. Tato gravidita bude testovana Integrovanym testem (tyto vety jsou jen ve zprave pro Sanus)

Vim, ze je to silenej sloh...Ale prosim...
Vyznate se v tom nekdo? Dopadlo to nekomu uz nekdy taky spatne? Vim, ze tripl testy nejsou uplne spolehlive, ale nechapu proc mi sestra rekla, ze delaji tripl a ve zprave ze Sanus je integrovany pozitivni screening ze 13+0.

Vim, ze to jsou otazky na doktora, ale na genetiku a druhy screening jdu az za 14 dni a vysledky taky za 14dni. To cekani bude sileny. Dkuji moc za odpovedi. Jsem z toho docela nestastna. :(

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru