Neschopenka v těhotenství

mirkamodrackova
5. bře 2017

Ahojik tehulky jdu za vama pro radu. Jsem 11+2 a jsem na neschopence ale spis z toho duvodu ze delam nocni a v praci mi rovnou rekly at jdu marodit. Ale proc to pisu tchyne dostala pobyt na 4dny v Karlovych Varech a nemuzou jet. Je nejaka moznost jak bych mohla jet ja s manzelem? Riskovat se bojim kdyby prisla kontrola.

marcetta_k
5. bře 2017

@mirkamodrackova noční nejsou důvodem pro neschopenku - zaměstnavatel tě má převést na nějakou jinou práci nebo ti uzpůsobit směny. Jako těhotná na noční směny nemáš chodit.
Dobrovolně bych marodit nešla - přijdeš o peníze a ještě musíš dodržovat vycházky. Vyřešila bych to tedy v práci a pak klidně do KV jet můžeš úplně bez obav 🙂

absintka19
5. bře 2017

@mirkamodrackova muze ti zmenit misto pobytu lekar, nicmene obavam se ze nemusi chtit, to by jsi musela ohlasit presnou adresu a zdrzovat se zde a dodrzovat vychazky. Nechapz ale proc jsi na PN, kdyz nocni delat jako tehu nemuzes, tak zakonik prace umoznuje pozadat zamest.o prerazeni na den a pokud to nelze tak byt na prekazkach doma za 100% platu (nevim jakou praci vykonavas) nez byt na PN ...se 60% pokud se nepletu...

verus04
5. bře 2017

Ahoj, já jsem byla na neschopence 4 měsíce a ani jednou mi kontrola nepřišla..ale samozřejmě spoléhat se na to nedá 😒 Každopádně bych se zeptala doktora, jestli je možné to trochu poupravit na těch pár dní..dřív to prý přepsali s klidem, ale teď je to údajně nějak zpřísněné. Takže těžko říct 😲

mirkamodrackova
autor
5. bře 2017

Delam na benzince a kdyz mi rekly at jdu marodit ze denni jen nejdou tak co jsem mela delat???? Uz jsem na neschopence skoro mesic

marcetta_k
5. bře 2017

@mirkamodrackova to uděláš všechno co ti řeknou? Máš na to právo ze zákona.. Jestli na to zaměstnavatel nepřistoupí, řešila bych to. Rozhodně bych nezůstávala doma na neschopence jen proto, že se to zaměstnavateli nehodí a nechce ti umožnit jen denní.
§ 239
(1) Koná-li těhotná zaměstnankyně práci, která je těhotným zaměstnankyním zakázána nebo která podle lékařského posudku ohrožuje její těhotenství, je zaměstnavatel povinen převést ji dočasně na práci, která je pro ni vhodná a při níž může dosahovat stejného výdělku jako na dosavadní práci. Požádá-li těhotná zaměstnankyně pracující v noci o zařazení na denní práci, je zaměstnavatel povinen její žádosti vyhovět.

absintka19
5. bře 2017

@mirkamodrackova drzet se zakoniku prace. Tedy nejlepe pisemne pozadat o prerazeni ze jako tehotna dle ZP nesmis delat nocni. Pokud to nejde - at ti to daji take pisemne. Zustanes doma na tzv.prekazkach na strane zamestnavatele za 100% platu. Klidne si 'vem' i specialiatu na pracovni pravo. Kdyby te i preradil na praci s nizsim platem, mas narok na dorovnani do 100% vydelku.

johnirvingfan
5. bře 2017

Ahoj vyjádřím se pouze k te změně pobytu na PN. Na změnu mas nárok, ale obávám se, že rekreační středisko nebo hotel a podobne Ti nikdo neuzná. Ani Ti to doktor nenapíše a sociálka by se mohla zajímat. Ale jsou ženský, a ted Te nechci navádět😀, ktere jsou natolik odvážne, že třeba den az dva před odjezdem, nahlásí změnu pobytu třeba k rodičům a sázejí na to, že k tem rodičům kontrola nepůjde. Ale třeba Já na to nemám.

ttm
Autor odpověď smazal
Zobraz
flamarion
5. bře 2017

To je ze strany zaměstnavatele docela sprosťárna...Podle zákoníku práce tě buď musí přeřadit na jinou, tvému stavu odpovídající pozici, nebo se jedná o tzv. "překážku na straně zaměstnavatele" a měla bys být doma, nicméně za daleko výhodnějších podmínek než na neschopence.
Cituji odpověď právníka: Dobrý den,
pokud konáte práci, která je těhotným ženám zakázána (seznam těchto prací naleznete ve vyhlášce č. 288/2003 Sb., v platném znění) nebo která podle lékařského posudku ohrožuje Vaše těhotenství, pak je zaměstnavatel povinen Vás převést na jinou práci. Pokud žena po převedení dosahuje nižšího výdělku, náleží jí vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství.
Pokud zaměstnavatel nemá jinou vhodnou práci, jedná se o překážku v práci na straně zaměstnavatele, těhotná žena pak zůstává doma a náleží jí 100% náhrada mzdy. Pracovní neschopnost je v tomto případě časté, ale nikoli zcela správné řešení.

Holky, nenechávejme se takhle odrbávat...

absintka19
5. bře 2017

@flamarion jojo 🙂 presne tohle jsem ji take psala 🙂 lidi vubec nevedi na co maji narok a na co ne, pritom dnes at uz na webu nebo na urade se staci podivat/poptat a je to 🙂 ja jsem si celkem prolouskala zakonik prace a tam je veci 🙂 jako treba sluzebni cesta kdyz mas dite do urc.veku a pod 🙂 pekna knizka na cteni 🙂

flamarion
5. bře 2017

@absintka19 No právě...zaměstnavatelé pouze využívají naší neinformovanosti a ignorantství...Ač je to od nich nemorální, nelze se vlastně ničemu divit...V dnešní době, kdy si ale prakticky cokoliv můžeme "vygůglit" během 5 minut, je to opravdu tristní.

j.a.n.i
5. bře 2017

@flamarion Přesně, proč by to nedělali, když řeknou (per huba a tedy je to zcela neprokazatelné) jinou práci nemáme, běžte marodit a drtivá většina jde... taky by byli blázni, kdyby to nezkusili a když někdo ví a řeší to ofiko, tak to najednou dost často i u takových zaměstnavatelů jde.

victoria_vamp
6. bře 2017

Já pracovala taky na benzínce. 12h směny krátký a dlouhý týden. Když jsem zjistila, že jsem těhotná (zrovna o noční směně 😀 ) tak jsem dochodila poslední týden nočních a řekla, že další už nepůjdu což nebyl problém. Problém nastal, když mě z 12ti hodinového stání za kasou nebo běhání kvůli zboží (byla jsem něco jako provozní i pokladní zároveň) začaly hrozně bolet záda, nohy.. Mela jsem první 3měs klasické nevolnosti.. a i když mi tam daly židli, měla jsem čas si na ni sejdout fakt minimálně. Snažila jsem se dohodnout, že bych pracovala jen 8h a zbytek by mi doplatily, ale tomuhle se skoro vysmály. Jelikož mě přeřadily na jinou pozici, kterou můžu vykonávat a "podmínky" mi přizpůsobily (židlí) tak se dál nezajímají a nějaký doplatek do 100% platu u nich neexistuje.. Na začátku 5 měsíce jsem odešla na PN protože jsem to už nezvládala.. Mam pocit, že všechno se dá obejít když zaměstnavatel chce ☹

verulevrtule
6. bře 2017

@mirkamodrackova Ja byla na PN cele tehotenstvi - delam u krav, a zamestnavatel taky pro me jine misto nemel, normalni praxe dnes. Ja mela tu vyhodu, ze jsem na PN mela jen o tisicovku min, jak v praci, coz pro me bylo vyhodne, jelikoz mesicne jsem do prace projezdila tisice tri... No a s dodrzovanim vychazek... S tim jsem si hlavu moc nelamala, dopoledne jsem to vcelku dodrzovala, ale vecer to moc neslo 😂 Kontrola nikdy neprisla, ale mozna je to taky tim, ze bydlim daleko od mesta. Ale mamcine kolegyni prisla kontrola dvakrat v jednom tydnu, tak tezko rict 🤔

sovulka
6. bře 2017

@mirkamodrackova Ja jsem taky na neschopence z duvodu nočních a narocne prace i na denni. Takze vás plne chápu, ne vzdy je to tak jednoduché jak holky pisou. Místo pobytu (v ramci ČR) muze lekar změnit, ale musite tam dodrzovat vychazky stejne jako doma.

alboo
6. bře 2017

Ty co maji spoustu reci kolem toho ze se nema byt na pn kuli praci, tak sice mate pravdu. Ale treba v praze neznam jedinou nemocnici kde by to se zdravotnimi sestrami delali jinak nez je posilali na pn... a ze jich je,jak sester,tak těch nemocnic. Ono se to sice hezky rika,ale tezko dela

smecka
6. bře 2017

Tak, ono zakonik je jedna vec, realita druha. Bohuzel.
U dr lze prepsat adresu, kde se budes vyskytovat, ale i tam plati vychazky.

xpila
6. bře 2017

@alboo Zaměstnavatel ale nemá žádnou možnost poslat dotyčnou na PN. O PN rozhoduje doktor a ne zaměstnavatel.

ireniq
6. bře 2017

@alboo v prazske nemocnici, kde jsem pred md pracovala, je bezne, ze tehotne sestry od luzka prechazeji na vypomoc do ambulantniho provozu, s doplatkem do puvodniho platu. Takze aspon jedna takova existuje 😉

ttm
Autor odpověď smazal
Zobraz
alboo
6. bře 2017

@xpila moc dobre vim ze nema 🙂 ale pokud dotycna rekne u dr ze je sestra napr na odd ARO tak ma papir na pn hned 🙂
Neschvaluji, jen rikam jak to chodi v praxi, bohužel

alzacek
6. bře 2017

To me v práci vedoucí rekla,ze mam jit na neschopenku,ze nepotrebuje polovičního člověka.V obleceni jsem prodávala,nakonec,jsem onemocnela dřív.Tak jsme se uz do práce nevratila,pul roku jsem byla na neschopence,ani jednou mi neprisla kontrola,ke konci srpna jsem na tyden jela na dovcu🙂

alboo
6. bře 2017

@ireniq tak to sem rada, ze to takhle funguje aspon někde. Ale treba motol jip/aro, homolka, ikem i vfn hlavne těžší pracoviště hned pn a kdyz ne hned tak po 12.tydnu jo.
Tohle je proste dost nevyreseny. U nas v předchpzim pul roce tehotny jen na nasem odd 3, to by se ani na tu ambulanci nevesly 🙂 a to nepocitam zbytek spitalu... sou i takovy co do prace chodi, ale nikdo z tohl není nadsen, rodina, kolektiv a ani dr. ☹

xpila
6. bře 2017

@alboo Nemá, a pokud ano, tak doktor riskuje kontroly ze sociálky. Ono je hlavní problém v tom, že prostě málokdo zná svoje práva. A když už je zná, tak si za nimi nestojí. A bohužel ani většina zaměstnavatelů tohle netuší.

denda89
6. bře 2017

Holky, muzu mit otazku take ohledne neschopenky? Musim na ni nastoupit na mesic, nez pujdu z prvniho rodicaku na materskou. Bydlime v dome, ale nemame jeste kolaudaci, takze ani cislo popisne. Co ni tedy doktor napise do neschopenky za adresu? Staci treba cislo parcely? Nebo mam zajit radsi se zeptat na socialku? Diky za radu.. 🙂

dagmar_hribek
6. bře 2017

Ja byla na neschopence hned od 4týdne na rizikovým.ani mi to nevadilo mě ze začátku bylo tak zle ze jsem treba ani nemohla vylézt z postele.takze bych byla vic doma nez v praci. za celou dobu mi kontrola nepřišla.jinak dneska uz se na to tolik nehraje.pro zamestnavatele je lepší poslat tehotnou marodit nez ji hledat jiné misto.a hlavně nekde to ani jinak nejde hledat pro těhotnou náhradní pozici kdyzr stejnak ví že za par měsíců půjde na mateřskou.zkusila bych se zeptat DR vysvetlit mu ze máte moznost ject tam a tam.co na to rekne.vetsinou kdyz to schválí nahlasi na socialku změnu pobytu po tu dobu co tam budete.ty vychazky pri neschopence jsou na hovno.kdyz uz se člověk cítí ven tak může ven jen na sest hodin a to všude opakujou jak tehotenstvi neni nemoc ale chovat se musíte jako nemocný.

xpila
6. bře 2017

@dagmar_hribek Ano, těhotenství není nemoc - a proto pokud těhotné není, nemá co dělat na neschopence. Pak je jasné, že se jí nelíbí dodržovat vycházky, když jí nic není.

pajulax
6. bře 2017

Já jsem byla normálně na dovolené a kontrola mi za celé těhu nepřišla ani u jednoho dítěte. 🙂 No ale švagrová marodí teprv přes měsíc a dneska jí kontrola přišla.

ninive211
6. bře 2017

@denda89 No tohle může být fakt problém. Na neschopence musí být nejen uvedená adresa, ale je povinnost i označení např. zvonku na dveřích.
No a proč bys musela být nutně na neschopence a omezovala se vycházkami, když ti nic není, nemáš rizikové těhotenství ani rizikovou práci? Můžeš být buď na ÚP anebo se nahlásit na ZP jako osoba pečující o dítě, aby ti stát platil aspoň zdravotko.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru