Otec neuveden v RL, nechtěné těhotenství, potrat. Poradíte, prosím?

brtn
2. čer 2023

Ahojky,
Mám dotaz. Je mi 23 let a zjistila jsem že jsem těhotná. Přítel ho nechce a nutí mě jít na potrat ale já si ho chci nechat. Na to mi řekl že když si ho nechám tak ho nemám uvést do rodného listů jako otce a necche se mnou a dítětem mít nic společného. Mohla bych mít i přes to, že nebude uveden v rodném listě, příspěvky na bydlení, dítě atd. Abych zvládla vše po finanční stránce? Jsem zaměstnaná 4 roky a bydlím sama. Jaký máte na to názor? Mám ho poslechnout a jít na potrat? Děkuji předem za odpovědi

lv
2. čer 2023

Ne, nemusíš nikoho poslechnout, zvlášť v tak zásadní věci. A uvést do RL ho jako otce můžeš, dítě má právo na otce. A ty na alimenty, na dítě a do 2let i na sebe. Máš podporu rodiny?

journals
2. čer 2023

To je mi líto ☹

Ale - když Máňa z Horní Dolní napíše, že na potrat máš jít, půjdeš? Ona za 10 min třeba ani nebude vědet co napsala (a že tu některé dámy jsou nevymáchané dost!), natož zítra, ale ty tím teď žiješ každou minutu a po zbytek svého života budeš taky. Ať tak, či tak…
Na tohle se nejde ptát na anonymní diskuzi. Přeju, ať svého rozhodnutí nikdy nelituješ!

brtn
autor
2. čer 2023

@lv hodně důrazně mi řekl ani ani nepomyslím na to, abych ho uvedla jako otce do rodného listů a díky tomu nebudu mít žádný příspěvek na bydlení ani na mateřskou, takže musím prostě podle neho na potrat protožeto finančně nezvládnu a ze jsem jsem mlada na dite a muzu si ho udelat s nekym jinym kdo dite bude chtit. Mám maminu a sestru které mě podporují 🙂

konidana
2. čer 2023

@brtn materskou a dalsi socialni prispevky( pokud na ne dosahnes) samozrejmne mit budes. Akorat , bez uvedeni otce , nebudes mit narok na alimenty a vyzivne od nej.

te_reza
2. čer 2023

Na druhou stranu, pokud ho do rodného listu uvedeš, může si jednou vzpomenout, že dítě má a ještě se můžete hádat o péči. Na příspěvky mít nárok budeš, na alimenty od něj ne.

mydlova
2. čer 2023

@brtn je to tvoje rozhodnutí. Ale určitě zvaž jestli máš dostatek peněz abys na dítě měla. Ono sice můžeš mít alimenty ale muži s tím umí odrbat a může ti posílat par stovek. Zapis do RL budeš muset řešit přes soud ale to az po porodu. Zvladneš koupit celou vybavicku ze sveho? Ach joo holka...

hezz17
2. čer 2023

@konidana
@te_reza ja mam teda pocit, ze pokud neni uveden otec v RL, tak na nektere prispevky narok neni- primarne maji zaopatrovat rodice, ne stat.
Na materskou se otec v RL nevztahuje, na tu mas narok i bez nej- mas-li odpracovano.
Osobne bych ho uvedle chca nechca, budes mit narok na vyzivne pro sebe do 3 let veku, dite na alimenty. Pripadne kdyby neco…dite na sirotci duchod.

lv
2. čer 2023

Mateřskou a následně rodičovský příspěvek samozřejmě mít budeš, s tím nemá zápis do RL nic společného. Jen na výživné pro dítě, a pro sebe (+polovinu na výbavu pro dítě) ne. Takže on nechce mít odpovědnost? Rozchází se s tebou? Protože si nedokážu představit být s chlapem, co tlačí do potratu, za cenu výhrůžek a ultimát (říct názor tím nemyslím, je ok říct na děcko se necítím, teď ho nechci, raději bych kdybys šla na potrat).

marketanovakova14
2. čer 2023

@brtn Pokud se už nyní chová takto, spíš bych zvažovala ho do rodného listu neuvést. Jak tu píšou holky - pokud nebude v RL, nemá na dítě nárok. Nemůže ho chtít na návštěvy, nemůže žádat o střídavou péči a ušetříš si tím dle mého spoustu problému a možná i naschválů z jeho strany. Těch pár stovek na alimentech a výživném bych obětovala.
Jak dlouho se znáte? Jaký jste měli vztah před otěhoteněním?
Máš něco ušetřeno? Co se týče výbavičky, dítko toho teď moc nepotřebuje. Kočárek se dá pořídit za nějakou tu tisícovku na fb na marketplace stejně jako postýlka, ta je tam někdy dokonce i k darování. Oblečení bych koukla jestli někdo nedaruje nebo se nedá koupit balík od někoho za symbolickou cenu. Snažila bych se připravit na kojení, ideálně absolvovat nějaký kojící kurz před porodem (často nabízí nemocnice), ať pokud možno můžeš kojit. Hodně tím ušetříš za UM. Zkus se podívat i do nějakého mateřského centra poblíž nebo skupinu na fb lokální, co nabízí - často tam někdo daruje nebo prodává levně věci.
Pokud jen trochu víš, že si dítko chceš nechat, šla bych do toho a potrat nezvažovala. Zvládneš vše ❤️

marketanovakova14
2. čer 2023

@brtn Pokud máš v práci smlouvu, máš nárok na mateřskou. Rodičovskou také dostaneš. A na příspěvek na bydlení a na dítě bys také mohla dosáhnout - zajdi se zeptat na úřad, na co budeš mít nárok. Bydlíš v nájmu? Jak to máš se smlouvou?

te_reza
2. čer 2023

@hezz17 to nevím, na druhou stranu, jestli bude v rodném listě, není to záruka alimentů, znám takové,co pošlou tři stovky za rok, podle soudu se snaží a problem solved a vzhledem k tomu, jak se chová teď, bych na to moc nespolíhala

klokanka31
2. čer 2023

@brtn Moje známá má dítě bez otce v rodným listě, a má nárok na příspěvky. On se tě snaží jen vystrašit a dohnat do potratu. Nedej se. Jestli miminko chceš tak si ho nech, a jeho bych jako otce nezapisovala. Aspoň se pak vyhneš dělání naschválů z jeho strany.

cherie24
2. čer 2023

@brtn taky jsme otěhotněla ve tvém věku, ex tenkrát o miminko nestál. Dost urputně mě přesvědčoval o potratu a o tom, že přijde lepší příležitost a pak si to miminko uděláme. Moje kamarádka taky tvrdila, že si tím zničím život a mám jít na potrat, miminko si udělat až přijde ta správná chvíle a ten správný chlap. Měla jsem podporu v mojí rodině, věděla jsem, že to po finanční stránce zvládnu,mám krásnou holčičku a nikdy bych neměnila. ❤️ S tím otcovstvím si to velmi dobře promysli. Pokud ho napíšeš do RL, tak mu tím pádem vzniká sice povinnost platit alimenty na tebe, na dítě, i v těhotenství výdaje (z toho se prostě nevyvlíkne), ale taky bude mít právo na styk s dítětem. Tzn, že si klidně může brát dítě, které bude brečet, že k němu nechce, bude si trhat vlasy hrůzou z návštěvy u něho, ale ty mu ho budeš muset dát, protože otec... A jen tak pro zajímavost, když ho dítě udá k soudu třeba v pubertě a prokáže se testem otcovství, tak on bude muset všechny alimenty doplatit zpětně, to je pak pěkná částka třeba na studia nebo zařízení budoucnosti. 😉 Do příspěvku na bydlení ho vůbec neuvádíš. Do všech příspěvků dáváš jen svůj plat, případně alimenty nebo plat tvého partnera, se kterým žiješ a pak výdaje (elektrika, nájem, voda apd). Vůbec k tomu nemusíš mít nějakého blba v rodném listě.

klokanka31
2. čer 2023

@cherie24 Tohle absolutně nechápu co to máme za soudy, že dítě musí k otci i když nechce. A že takových případů je spousta...😟

snahnah
2. čer 2023

Otce uvedeného v RL nemám a alimenty dostávám. Je to o dohodě 😉

katherine177
2. čer 2023

@klokanka31 bohužel je to pravda ,jsem rozvedená ,mám děti ve své péči ,ale otec povoleny návštěvy každou sobotu 14-17:00 ,o děti se nikdy nestaral ,ale práv otce se dožaduje ,a ten cirkus každou návštěvu když děti plakaly,protože s ním nechtěly být ani nikam chodit .Ještě se urážel ,že je otec a že mám děti naučit ho chtít a být s ním ...katastrofa

brtn
autor
2. čer 2023

@marketanovakova14 Děkuji za zprávu 🙂 výbavu ještě nemám, ale mám dvě starší sestry a mají 2 děti a už mi nabízely nějakou výbavu, kočárek a oblečení že kterých děti vyrostly 🙂 akorát mě trápí přítel, 2 roky už jsme spolu-nespolu, spíš se scházíme. Právě se mi svěřil po tom co jsem mu řekla, že jsem těhotná, že blízký z jeho rodiny umírá na rakovinu a že ještě můj stav nezvladne a jestli se rozhodnu si ho nechat ta si něco udělá a jeho život je v mých rukách..prostě nevím co mám dělat...

klokanka31
2. čer 2023

@katherine177 To je strašný 😞 přitom by si měl uvědomit že tím akorát dětem ubližuje 😟

barulina
2. čer 2023

@brtn takže nárok na příspěvek máš, osobní zkušenost 😉 a to že on nechce je sice pěkné, ale pokud jsi si jistá tím, že ho tam chcesy podej návrh na soud po narození, ale samozřejmě zápisem do rodného listu nevznikaji jen povinnosti ale i práva. A alimenty? No to je hodně na prd. Ten paragraf je ne moc šťastné napsaný, pro toho kdo má na ně nárok

klokanka31
2. čer 2023

@brtn Ježiš to je magor 🤦‍♀️ od takového co nejdál, manipulátor a s*áč v jednom. Prosímtě jen se nenech oblbnout.

brtn
autor
2. čer 2023

@klokanka31 podle něj mu zničím život a jsem sobecká protože se chci rozhodnout podle sebe

klokanka31
2. čer 2023

@brtn Zničila bys mu život tím že by měl dítě? Jak už jsem psala, takového nezapisovat jako otce. Jednou bys toho litovala. Kdybych byla na tvém místě, miminko bych si nechala, jeho nezapsala, a okamžitě ukončila jakýkoliv kontakt.

honatko092
2. čer 2023

@brtn Prosím tě, od takového ruce pryč. Rozhodnutí, jestli si necháš dítě nebo ne je na tobě....ale z toho, co tu uvádíš je to asi magor. Každý je za svůj život zodpovědný sám, ty za ten jeho zodpovědná nejsi. Nenech se manipulovat výhružkami. Držím palce 😊

brtn
autor
2. čer 2023

@honatko092 děkuji

janule0123
2. čer 2023

@brtn v první řadě bych kopla do zadku ho.. a pak premyslela co s těhotenstvím …mateřská je o tom jestli si splnila podmínky co se týká práce, určitě ne jestli mas otce k dítěti …zvazila bych jestli ty chceš,ses připravena a zvládneš to finančně … pokud bude v RL, můžeš po nem chtít nějakou finanční spoluúčast…do dvou let by měl platit něco i na tebe … z druhé strany jestli je to velkej tydýt a nechceš s nim řešit další věci a aby si prcka bral, když se nakonec třeba rozmyslí, tak je lepší ho tam neuvadet… a co ještě teď čtu.. ze ti vyhrožuje ze si něco udělá …utikej od nej co nejdál, ať se rozhodnes jak se rozhodnes… rozhodnutí by mělo byt hlavně o tobě, protože tebe ovlivní nejvíc ..Btw…Troška černého humoru… kdyby si něco udělal, tak by bylo fajn ho mít v RL - dite bude mít nárok na sirotčí důchod 😎😎

rnika
2. čer 2023

@brtn Vydírání tím, ze si něco udělá, to je opravdu hnus. Pokud mas podporu rodiny, pro sebe zázemí, tak to určité nějak zvládnes. S chlapem bych ukončila kontakt, at ho „chudacka„ nestresujes,do rodného listu bych ho případně vůbec ne uváděla. V klidu so sedni a dobře si představ obě situace ....to ze si dítě nechal i to ze ne a rozhodni se podle sebe. Zda si dovedes představit žít dal s tím, ze jsi na potrat šla nebo jestli vis, ze by te to trápilo. Podle toho bych se zařídila.

rebe
2. čer 2023

Opravdu nejsi sobecká kvůli tomu, že ho domítáš poslechnout a zabít vaše dítě. To on je sobecký, protože pro něj je to nejjednodušší řešení, které ale může zničit život tobě. Málokterá žena odejde z potratu s klidnou hlavou, spousta se nikdy nezbaví představy, jaké by jejich dítě bylo, kdyby se rozhodly jinak. Naopak, jsi velmi statečná, že bojuješ za své miminko. A nesobecká, že chceš pro všechny to nejlepší. Tak ještě bys měla vědět, že mít dítě je náročné, ale stojí to za to, a opravdu neznám moc holek, ketré by se rozhodly jako ty a zničily si tím život. Naopak, mají krásné děti, hezký vztah s nimi a taky pana Božského, kterého potkaly jen pár let poté, co opustily toho, kdo je biologickým otcem jejich dítěte, a který je mu opravdovým tátou. Budeš mít krásný život, ničeho se neboj.

jana_zofie
2. čer 2023

@brtn chtela.jsem rict, at ho do RL klidne uvedes, jen bych si pro jistotu archivovala vsechny tyhle konverzace. Ale pokud te citove vydira, tak je to sprosty manipulator, co nejdal od nej, zadny zapis do RL, ale ty konverzace bych si furt archivovala. A idealni by bylo, kdyby vsechno tohle nekde primo napsal, treba v chatu. Protoze si za pul roku vzpomene a bude te vydirat na druhou stranu, treba zes ho neuvedla ze sve vule a on by chtel a bude vyhrozovat... Jako asi ne, ale co kdyz. I takovi "mistri" jsou.

jana_zofie
2. čer 2023

@brtn samozrejme, to jestli si dite nechas je ciste na tobe.

veronicka89
2. čer 2023

Neznam presne legislativu ,ale argument ze si muze nekdy na dite vzpomenput a delat natok kdyz ho uvede do rl je podle me blbost...ptz kdyz ho tam neda a on si vzpomene ...bude chtit test a tim se otcovstvi dtejne prokaze ,ne?

Takove hovado...

Teda pokud jsi to na nej nenasila...

Ale typek se z 50% pricini k poceti ditete a postavi se k tomu takhle? ...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru