Pořízení kočky v těhotenství. Není to nebezpečné?

alcakv
4. čer 2009

Ahoj holky, ráda bych se zeptala,zda není nebezpečné pořízení kotěte - kočky v těhotenství ,kvůli případné toxoplazmoze (snad to píšu dobře) a do budoucna ,zda kočky nevadí novorozencům,nemáte některá zkušenost, děkuji moc 🙂 🙂

kulicka
4. čer 2009

ahoj alcakv, no pokud jsi toxo pozitivni (jako ze jsi ji prodelala) tak v tom nevidim problem. Pokud jsi toxo neprodelala, tak bych radsi pockala az po porodu. Vzdyt to mas za par mesicu 😅. Prave kotata jsou nejvic nachylna k prenosu, pac se s tim jeste nesetkala.

Co se tyce kocky a novorozence, tak jsem slysela, ze pry se alespon z pocatku musi davat pozor, aby si na ne nelehla. Pry ji voni mlicko a pak je to miminko hezky "vyhrate", tak by ho mohla zadusit. No.. kdyz ji ale zamezis pristup do pokoje, tak taky proc ne? 😉

Doufam, ze jsem aspon trosku pomohla v premysleni.

len
4. čer 2009

Alco, mohu zodpovědět na první část dotazu, protože se s tím teď potýkám - kotě jsme si pořídili pár dní před zahájením IVF 🙂

Takže - určitě si nech sama udělat test na toxu, je pravděpodobné, žes ji někdy prodělala, poznají to dle hladiny protilátek. Bohužel to nemusí být zcela jednoznačné, mně vyšly hladiny takové, že sice asi někdy to proběhlo, ale neví se, kdy, jestli to ještě přetrvává, jestli je to vleklá chronická forma nebo už je to za mnou... V takovém případě bych asi kotě nechala na jindy. Pokud bys to měla jasně za sebou, snad už nic nehrozí.

Další věc je, že za celkem velký peníz se dají udělat testy i kočce. Ale byla jsem veterinářkou varovaná, že dost velká část koček toxo opravdu má (a to včetně těch bytových! mohou si to předávat po generace už od maminky) a že - bacha! - koťata do jednoho roku mají cca tři týdny období, kdy jsou nakažlivá - nikdo neví, kdy ty tři týdny budou. Ale pokud už kočku máš, je vhodné dodržovat základní hygienu zejména v čištění záchůdku a mytí misek, to radši přenechat manželovi a čistit aspoň 2x denně, aby se toxa v trusu nedokázala rozmnožit, nakažlivá bývá až po 48 hodinách. Běžné mazlení určitě nevadí, od veterinářky mám schválené i spaní v posteli, i v těhu 🙂 Obecně mi ale bylo doporučeno otěhotnět až po jednom roku věku kotěte, na což já samozřejmě čekat nechci.

Také čím pokročilejší těhotenství je, tím pravděpodobněji se dá toxa chytit, ale zase tím méně je případná nákaza škodlivá pro vývoj plodu.

A poslední věc, to už určitě taky víš - zdaleka ne všechna toxoplazmóza pochází od koček, bez problémů ji můžeš chytit například ze špatně tepelně upraveného masa (což v těhu jistě nejíš) a dokonce i ze špatně omyté zeleniny, dokonce i ta domácí ze zahrádky je dost riziková, protože sousedovic kočka může chodit kakat na záhonek 😒 Já mohu zodpovědně říct, že ty protilátky, co mi našli, určitě z kočky nebyly...

Takže shrnuto - pokud ty protilátky zatím nemáš, asi bych kotě pořídila až po porodu. Pokud je máš a manžel na sebe vezme zodpovědnost drhnutí kočičího WC a mističek, tak bych se toho nebála, koťata jsou fajn 🙂

kocicinka
4. čer 2009

Ahoj, toto jsem hodně řešila, protože kromě toho, se mnou sdílí aktuálně jeden kocourek lože, náruč, kuchyň a mnoho jiného, tak já jsem doslova kočičí maniak a vždycky jsem se mazlila a pusinkovala s každou micinou, která mi vběhla do cesty. Takže jsem si zaplatila testy na toxoplazm. a šla na ně s tím, že ji určitě mám. Ale nemám a nikdy jsem neměla- protilátky negativní. Konzultovala jsem to i s několika veterináři a bylo mi sděleno, že toxoplazmoza je hodně vzácná a kočky žijící v bytě se nakazit nemůžou, protože nákaza probíhá přes myš. Takže v bytě se nemá jak nakazit. Toxop. se přenáší tzv. oocyty, které vznikají ve stolici nakažené kočky druhý den. Takže i kdyby ji měla, tak při dodržení určitých hygienických pravidel bys ji dostat neměla... Já bych si kotě pořídila a nechala ho vyšetřit- buď ze stolice, nebo z krve, poraď se s veterinářem. Ale pokud se kotě nikdy nedostalo ven, řekla bych, že je to celkem zbytečné. Náš kocour pobýval střídavě venku a v bytě.
Jo, nákaza z masa a neumyté zeleniny je pravděpodobnější, hlavně pokud někdo holduje syrovému masu.

konja
4. čer 2009

alcakv: podle mě záleží jakou kočičku si chce pořídit. Asi bych si nevzala kotě od "vesnické micky" co funguje jako venkovní kočka, ale jsou kočky gaučovky, co by z venkovního prostředí dostaly šok a myš je pro ně zvíře které nikdy neviděli a ani by nevěděli co s ní 😀 Nevím jestli se vyjadřuju správně a dobře mě pochopíš, ale pokud chceš koťátko od kočky co žije doma, nechodí ven a nepřichází do styku s venkovními kočkami tak není čeho se bát. Zkus si dojít na veterinu a informovat se přímo u veterináře 😉

jeudi
5. čer 2009

ahojky ja bych si kocicku teda do bytu neporidila je to hezke zviratko,ale myslim ,ze patri nekam k chaloupce na zahradu a ne k tehotne zene a malemu mimcu.. 😉

wsmoulinkaa
5. čer 2009

tak já kočičky mám ráda, ale mám na ně alergii-teda na chlupy....ale bála bych se i kvůli toxoplazmoze. svagrový kluk ji měl a pak kočku dali někomu jinému raději. 😒

alcakv
autor
5. čer 2009

holky moc díky, zatím kotě nepořídíme, počkáme

jeudi my bydlíme na baráčku se zahradou,ale ven bych kočku asi nepouštěla , a to hodně dlouho a pak minimálně, psi nám zakousli už tři kočky,takže tak....

jeudi
5. čer 2009

aha,no vim ze tchyne ma dve kocicky a ma je jen doma a kdyz nahodou utecou ven tak jdou hned pod sprchu,ale vim ze z nich strasne litaj chlupy ..teda z te jedne..no je to jen muj nazor ja bych si kocicku ani jine zviratko k miminku neporidila

nuuna
5. čer 2009

Ja nevidim na porizeni kocky k miminku zadny problem. Neverim, ze by tak senzitivni zvire jako je kocka zalehla dite. Ale i kdyby, nemusi sekocka k postylce vubec poustet. Co se tyce toxoplazmozy, len to napsala presne - covek se muze nakazit pouze z kociciho trusu, ktery zacne byt infekcni az po 48 hodinach. Takze pokud se tehulka nebude rochnit v kocicim zachudku a bude se dobre uklizet, riziko je minimalni. Nejlepsi je nechat uklizet manzela 🙂 Jinak riziko nakazeni je opravdu mnohem vyssi u neumyte teleniny nebo syroveho masa. Bohuzel neinformovanost verejnosti udelalo z tehle nemoci prakticky postrach vsech tehotnych, ackoli spousta jinych nemoci jim hrozi mnohem vice.

Ja se docel atesim, az budeme cekat i s nasima dvema chlupacema 🙂 Je k nezaplaceni aby dite melo kladny vztah ke zviratum uz od malicka, nehlede na to, ze deti, ktere se narodi do domacnosti se zviretem maji mnohem mensi riziko toho, ze budou alergici, protoze ziskavaji protilatky uz od matky.

miska66
9. čer 2009

Holky ahoooj muzu se pridat? ja jsem si pred 9ti mesici poridila kocku pak jsem otehotnela, tezce po umelem nic az pak se podarilo normalne. A ted co s kockou, britska modra, nadherny modry kocour a ja ho mam dat pryc?tak to vubec to bych asi neprezila, stal se clenem rodiny. Byla jsem na toxoplazmu a nic, pak jsem nechala testovat kocourovi kakani a nic, a veterinarka mne uklidnila ze at nestresuji. No a ted jsem ve 26tem tydnu a na stole mam dalsi problem. Co s nim kdyz se za 3 mesice mimino narodi, jak se chovat? co zakazovat co ne, co hlidat atd, pryc ho dat nechci ale si myslim ze dodrzujem hygienu a dite cim bude driv ve styku se zviratem tim lepe. kdyz by melo alergii tak to nevim to bude muset pryc.

Nebo mate jiny nazor nebo zkusenost? poradte ja fakt nevim ☹

estrellita
9. čer 2009

misko: mam ted cerstvou zkusenost s tim, ze je u nas doma na hlidani miminko a my mame dve kocky. ani jedna neni na deti zvykla, ale chovaji se k ni uzasna, trosku se boji, kdyz zacne pistet/plakat, protoze to neznaji. ale to je vse. prijdou se k ni i pritulit. takze ja bych se toho nebala.
Zalehnuti podle me neni mozne. Kocky jsou hodne citlive, chteji teplo a naopak by male zahrivali, ale nezalehnou. a kdyz se nekdo boji, tak do loznice/pokoje, kde bude dite, kocku nemusi vubec poustet.

wsmoulinka: a vis svagrova, ze to bylo opravdu od kocky? protoze jak pise kocicinka, tak toxo se da chytnout od kocky opravdu jen vzacne. neni to tak jednoduche, za to z neumyte zeleniny a ovoce to jde velmi velmi rychle. a nebo take kdo si da rad tatarak, tak se vystavuje velke sanci, ze toxo chytne. ale bohuzel to z velke vetsiny pak odnesou kocky .....

kocicinka
9. čer 2009

Estrelita: jo, přesně...Moje býv. kolegyně v práci se vyhýbá naprosto nesmyslně kontaktu s jakoukoliv kočkou, ale přitom v těhotenství dle jejích slov holdovala tataráku. Takže já myslím, že většina nákaz probíhá přes to jídlo. Jako kočka jí může mít, ale opravdu jen ta, co žije venku. A z normálního pohlazení se to chytnout nemůže, nebo mi aspoň není jasné jak by mohlo.U nás to funguje tak, že Čikýskovo WC uklízí manžel, ale normálně se s ním pusinkuju 😅 .
Co se týče kočky a mimi, tak já se spíš bojím o našeho kocourka, než o mimi. Jako fakt si nemyslím, že by ho zalehl, on se totiž dětí hrozně bojí. Takže záleží na chování každé kočky. Asi bych je nenechávala spát v jedné postýlce, dokud bude mimi úplně malinké, ale potom, proč ne... Čikýs s námi normálně spí v manželské posteli.

jeudi
9. čer 2009

misko:ja bych take zviratko nedala pryc kdyz uz bych ho mela,to se neda ...ale treba ted v mem stavu bych si zviratko neporidila..jo mame krecika zase nekde beha po byte protoze mi vzdy utece

cervena_vila
10. čer 2009

Můj gynekolog mi řekl, že s toxoplazmózou se za celou praxi ani jednou nesetkal, že to promoření domácích koček je minimální a riziko zanedbatelné.

Známá je "kočičí máma" a občas hlídá dvě malé holčičky, když je odpoledne uspí, hned se k nim kočky nasáčkujou do postýlky. Akorát je chodí častěji kontrolovat, ale kočky jsou hodné.

Myslím si, že riziko zalehnutí je u zimních miminek, které mamky dávají v kočárku spát ven. Jediné, co mu kouká je obličejíček, přijde kočka, chce se zahřát a může být malér. Ačkoliv moje teta tak uspávala všechny tři děti, kočky lezly ke všem a ze všech jsou už puberťáci...

strouzek
10. čer 2009

tady je docela dobrý článek, který souhlasí s tím co mi řekl veterinář i doktor

http://family.cz/scripts/detail.asp?id=3445

pokud dodržujete normální hygienické návyky jako je mytí rukou po výměně záchodku tak nic nehrozí,stejně tak se dá něco chytit od psa, ptáků aj. co se týče toxoplazmozy tak prý mnohokrát častěji jí lidi chytnou z neumytého ovoce

co se týče toho zalehnutí tak toho bych se nebála, já stejně budu používat monitor dechu . každopádně znám spoustu maminek s mimčama co mají kočku a ne jednu a neměli žádný problém ani s nemocema ani se zalehnutím, spíš naopak mají kočky skvělý uklidňující účinek.

len
10. čer 2009

No, to je gynekolog docela dobrej, že se s tím nesetkal, když se tím prý za život nakazí 50-60 % populace 😀 Stejně tak o množství nakažených koček by se dalo polemizovat, včetně nesmyslu, že kočka, co nechodí ven, to nemůže mít (může a snadno, prostě se nakazí od mámy, která se zase nakazila od mámy...).

Co je ale fakt - není problém mít kočku s toxoplazmózou, ale je sakra problém to od ní chytit. V porovnání s tím, jak snadno se to dá chytit jiným způsobem... Jak už jsem psala, i moje jó opatrná veterinářka mi řekla, že jakékoli mazlení či společné spaní v posteli je naprosto bez rizika. Což je asi to, proč si člověk kočku pořizuje (a záchod čistí manžel) 😉

barca3979
10. čer 2009

Já bych si kočičku k miminku domů nepořídila,proto,že dítě do 3 let si může vytvořit alergii a to bych neriskovala. Dokonce mi doktor říkal,že ani papoušek není vhodný ani myšky,křečci atd...

len
10. čer 2009

Naopak je dokázané, že děti, které vyrůstají v domácnosti se zvířátkem, trpí alergiemi výrazně méně než děti ze "sterilních" domácností 😉

strouzek
10. čer 2009

len nad tím právě taky uvažuju, že asi ten dotyčný gynekolog nemá moc pacientů když se s tím nesetkal 😀 fakt to má hrozně moc lidí,já znám cca 4 lidi a ani jeden neměl a nemá kočku takže hold neumí pořádně umýt zeleninu nebo ruce po práci na zahradě 😉 podle mě si lidi prostě našli nějakého viníka jako jsou kočky, na ty se všechno svede ale že pes pokouše dítě, že při venčení často sežere cizí výkal a pak vám olíže obličej to je v poho.

co se týče alergie tak je souhlasím s len, je dokázáne že děti které se narodili do rodiny kde mají zvíře mají méně často alergie jako ty které se narodili rodin bez zvířat. stejně tak to platí o prachu aj. alergenech.

navíc se mi to už mnohokrát potvrdilo že čím víc byla nastávající mamina ciprlich a domácnost vydesinfikovanou tak o to víc pak mělo dítě alergií

barca3979
10. čer 2009

Nemluvím o sterilních domácnostech,ale o tom,že je přirozené mít zvíře na zahradě a dítě s ním občas do styku dávat. Ale mít ho doma, kde je nonstop,to vhodné není a vím to kvůli mé sestře,která má dva syny a oba alergiky a to měli doma hafl zvířat od jejich narození, od křečků, přes papoušky až po psa. Nakonec je mají na zahradě a je to v pohodě.

len
10. čer 2009

Barco, ale z jednoho případu se soudit nedá... Jasně, že jsou domácnosti, kde mají kočku doma a děti jsou alergici, ale taky jsou pak tisíce dalších, kde mají doma zvěřinec a děti jsou zcela zdravé. Tohle bylo prostě vědecky ověřené, že děti, které přijdou s alergenem do styku už od narození, jsou pak výrazně méně alergické, fakt 😉 Což neznamená, že se mezi nima nenajde žádné, které pak alergické není, to by byla blbost. Další věc jsou samozřejmě dědičné dispozice - pokud by jeden z rodičů měl na něco silnou alergii, tak je dost pravděpodobné, že dítě ji bude mít taky - nezávisle na tom, jestli doma kočka bude nebo ne. V takovým případě bych ji pochopitelně nepořizovala...

jeudi
10. čer 2009

souhlasim s barcou toxopl.bych se nebala ale tech alergii ano mam take znamou s podobnym pripadem

len
10. čer 2009

Ježíš holky, pokud chcete soudit dle případů v okolí, tak znám dva hodně silné alergiky, co v životě žádný zvíře neměli, no a pak asi pět rodin s několika kočkama, co netuší, co je alergie 🙄

strouzek
10. čer 2009

Souhlasím s len, podle mě by možná tvoje sestra měla alergické děti i kdyby zvířata neměla a možná taky ne, to takhle prostě nejde zjistit.

Člověk nikdy neví jestli nebude mít dítě alergické, no necháme se překvapit. Já třeba u sebe vycházím z toho že alergii na kočky (nebo spíš žádnou alergii) nemám já ani manžel, ani jí nemá nikdo z rodiny do 3. kolena takže šance na alergii je u nás o dost menší. Navíc kdyby dítě opravdu alergii mělo tak dám kocoura třeba k našim, moje stejně touží po zvířeti. Upřímně já si kočku pořídila s tím že si jí pořizuju pro radost a pro to abych ty děti měla, neboť po potratu je doma smutno, psychika v háji, nové těhu se nedaří a tak jsem mohla mít super bezalergenní domácnost ale mohla jsem taky skončit na psychině. Když mi to moje zvířátko pomůže k těhu tak mu budu nadosmrti vděčná. Podobných bezdětných párů znám hodně co si pořídili zvířátko aby měli něco pro radost. Možná mít dítě tak mě to ani nenapadne ale takhle prostě kašlu na alergeny, na nějaký kecy lidí o toxoplazmoze aj. prostě mě dělá kocour radost a těším se na to až budu těhu a bude mi ležet na břiše a těším se na to jak si s ním pak bude dítko hrát.

Řekla bych že nic není jisté, kdybych o všem takto přemýšlela nedělala bych nic jiného, protože stejně tak si někdo může říct že si nekoupí barák na vesnici protože je tam více polí a tím pádem více pylů (a věřím tomu že na pyl je alergických více dětí) a i tak to nikoho neodradí si ten barák koupit před těhotenstvím

barca3979
10. čer 2009

Asi je to fakt individuální. Ale já prostě vyrůstala v rodinném domku,měli jsme na dvorku slepice,kachny,husy, na zahradě psa a kočky. Byla jsem venku každý den, mamka ríkala,že jsem jako batole dokonce snědla slepičák 😀 😝 a nikdy jsem neměla alergie,to samé mí sourozenci. Ale domů prostě zvířata nepatřila. Proto mi možná připadá tak divné mít doma zvíře a sdílet s ním denno denně domácnost.
Navíc jak píšete,že kočka, kterou máte doma se musí furt mýt a furt se všechno čistit,tak to mi spíš připadá jako sterilní prostředí a méně vhodné než přirozený nepořádek (nemám na mysli bordel),ale prostě přirozené prostředí bez čisticích prostředků každý den. Myslím si prostě,že zvíře do bytu, kde je mimi, nepatří,ale berte to jen jako můj názor.

barca3979
10. čer 2009

Navíc bych neriskovala pořízení zvířete do bytu,když bych dopředu nevěděla jak to dopadne. Jestli ta alergie bude nebo ne,jeslti toxoplazmoza bude nebo ne. Prostě bych to neriskovala,protože jak jste už psaly,je těžké se zbavovat zvířátka,když už ho máte.

len
10. čer 2009

Jasně, Barco, názor beru 😉

Jenom k tomu drhnutí a čištění - já teda rozhodně denně doma s hadrem nelítám 😉 S mýma dlouhýma vlasama se nějaké chlupy v bytě zcela ztratí a jediné, na co dbám, je pravidelně čistit kočičí WC (tzn. lopatkou vybrat 2x denně hrudky a jednou cca za 7-14 dní ho manžel pořádně vymyje - jinak je to kryté WC, nesmrdí, nepráší). Vytírám stejně často, jako když tu kočka nebyla, identickými přípravky. Ano, mističky jí pravidelně myjeme, jako myjeme talíř sobě po obědě 😉 Co se týče kočky samotné, tak ta se myje sama 😀

No, co se týče možné alergie, toť samozřejmě otázka... Fakt je, že tahle diskuze byla o pořízení kočky přímo v těhotenství. Já si ji pořídila těsně před IVF, takže ja taky tak 50 % šance, že do měsíce budu těhu. Ale proč jsem si ji pořídila... chtěla jsem taky jednou myslet sama na sebe, chtěla jsem mít kámoše a zároveň vím, kolik v životě číhá potenciálních rizik. Kočka je jedním z nich, ale osobně - mám ji třetím týdnem a vidím, že i když to není jenom med, tak pozitiva, která mi už teď přináší, mnohonásobně vyvrátí všecka negativa... A když člověk něco řešit chce, tak to i řešit jde 😉

konja
11. čer 2009

len: přesně tak 😉
barca: jsi zvyklá na kočičky venkovní, ale představ si takového polštářového peršana. Ten kdyby vylezl na vesnický dvorek se slepicema, husama atd. tak by od šoku chcípnul! 😀 Kočky žijící 100% doma jsou VĚTŠINOU" šlechtěná plemena, která s venkovním prostředím nepřijdou téměř do kontaktu. To už je mnohem nebezpečnější pes! A kolik lidí má v těhu psa? Spousta a neřeší to! Nikdo to neřeší! Jen kočka má bohužel takové stigma, že je to tvor venkovní, který do bytu nepatří, má chytat myši a těhule na něj namá šahat atd. Jo, to platí právě pro ty kočičky co běhají po dvorku a občas si přitáhnou nějakou tu myšku, těm bych se v těhu také vyhýbala (prostě jistota je jistota), ale pořídit si domů kočičku z chovu, šlechtěnou gaučovku (omlouvám se, gaučákem nazývám všechny kočičky žijící doma 😉 ), "výstavní" plemeno, tak tam prostě žádné riziko nevidím. No a s těma alergiema je to taky dost nejasný. Pokud jsou rodiče alergici (nemusí být na zvířata) nebo v rodině se hodně alergie vyskytují, tak bych asi počkala, ale pokud široko daleko není po alergii ani známka, tak bych do toho šla, to riziko je hrozně malé. Stejně tak díte může být alergické na pleny, na kosmetiku, na prach, na světlo,...To by se člověk musel zbláznit, kdyby měl vše přispůsobovat tomu aby se vyhnul všemu nebezpečí. Taky asi nevyhazuješ v těhu záclony a závěsi, protože co kdyby náhodou bylo dítě alergické na prach a v záclonách a závěsech se nejvíc drží 😉 . Já bych to tolik nehrotila. Kdyby se v této diskuzi jednalo o pořízení psa, tak by se sice také našlo pár odpůrců, ale mnohem méně než u kočky. Kočky jsou totiž mnohem méně oblíbená zvířata než psi!
A s tím mytím kočky - kde jste to holky četli??? Našeho peršana jsme koupali jednou v životě, protože nám jako kotě utekl a zhrůzy se schoval do motoru auta! Byl celý od oleje. Na to koupání nadosmrti nezapomenu! Málem nás všechny sežral, poškrábaný jsme byly až víte kde a zuby otisklý na všech částech těla! Kočky se nekoupou, čistá se samy 😉 Málokterá kočka to totiž snese 😉

barca3979
11. čer 2009

Já doma záclony ani závěsy nemám 😀 ,bydlíme ve 3. patře staré vily, v bytě a máme malé okýnka. Mám ráda světlo,takže vůbec záclony nepoužívám a mám spoustu kytiček na oknech,takže by mi ty záclony jen zavazely 🙂 .

Já si myslím,že i to s těmi rodiči alergiky není pravidlem. Moje již zmiňovaná sestra a je ji manžel alergie nemají a dva syny mají alergiky. To samé můj bratr se ženou, mají dceru astmatičku,ale syn je zdravý a přitom jsou ve stejném prostředí.

Jinak pozoruju,že jsou tu dva tábory. Lidé co doma kočku mají nebo měli,tak to obhajují a ti co ji neměli a proto to zavrhují. V tom případě jsou odpovědi docela sporné a na zvážení a tazatelka alcakv se nakonec bude muset stejně rozhodnout podle sebe.

len
11. čer 2009

Barco, jestli to třeba nevypovídá o tom, že když jsi jednou pořídíš kočku, jsi navěky ztracen 😀
V tom případě bych teda asi dala na názory kočkařů, protože ti mají osobní zkušenosti 😉 Jó, kdyby se tu objevil někdo, kdo by řekl - fajn, mám kočku, ale je to záhul, v těhotenství určitě nepořizovat... Ale zatím názory kočka nee padly jenom od nekočkařů (tzn. lidí, kteří sami doma kočku nemají a co to obnáší, vědí jen zprostředkovaně).

Každopádně si myslím, že když si Alca nebyla stopro jistá a je teď ve 22.tt, tak dospěla asi k nejlepšímu řešení - ZATÍM počkat. Až se mimčo narodí, uvidí, jak to bude zvládat, bude si moct ověřit, jestli alergii má nebo ne, no a pak se znovu rozhodnout 🙂

A k alergikům - jasně, že to není 100%, to není v lidském zdraví nic. Ale obecně platí, že alergie se může objevit kdekoliv, ale dítě rodičů alergiků ji bude mít s výrazně větší pravděpodobností než dítě nealergiků. Ale zase podle jednotlivých případů soudit nelze, například táta alergik je a ani já ani brácha nee 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru