Potřetí těhotná a nevím, jak dál

xy58
23. pro 2017

Ahoj holky, přišla jsem se poradit. S velkou pravděpodobností čekám ne zcela plánovaně třetí dítě. S manželem jsme měli minulý víkend nechráněný pohlavní styk ve 28. DC, menstruaci jsem měla dostat ten den, ale už nepřišla. Těhotenský test je zatím negativní, ale už týden mám divné pocity v podbřišku, a protože takovéhle zpoždění nemívám, mám vážnou obavu, že jsem těhotná ☹

O třetím dítěti jsme se v teoretické rovině s manželem bavili, já jsem o něm uvažovala více, manželovi se do něj chtělo méně... u mne hrál roli pocit, že mi starší děti rychle odrůstají, velká rodina by byla fajn apod. Vše z toho samozřejmě platí i teď.... ale dostihl mne strach, jestli to dáme. Naše rodinná situace: máme dvě děti (2 a 5 let), hlídací babičky hodně daleko, obě děti nám jako maličké daly hodně zabrat, měli jsme s manželem při obou dětech velké krize, moc nechybělo a rozešli jsme se. Bojím se, že se to teď bude opakovat, až na nás zase spadne břímě v podobě nočního vstávání, uspávání, nedostatku času na sebe i navzájem :( Navíc plánujeme na jaře začít stavět rodinný dům (ne svépomocí, ale stejně) a bojím se, jak se říká, že to je pro manželství náročná etapa, aby nás to v kombinaci s třetím dítětem úplně nepoložilo. Hodně se bojím i odsunutí mého návratu do práce o další 2-3 roky... měla jsem před dětmi kariérně hodně dobře našlápnuto, pracovala jsem ale jen krátce (2 roky po VŠ), sice za parádní peníze, ale popravdě mne to až tolik nebavilo (asi se budu profesně v životě trochu hledat). Nyní jsem už přes 3 roky s dětmi a bojím se, jak budu za dalších pár let shánět dobrou práci. Finančně bychom třetí dítě dali, manžel vydělává slušně, ale máme i vysoké provozní náklady - bydlíme v nájmu, máme dvě auta, čeká nás celkem vysoká hypotéka na dům... nemám radost, že by zodpovědnost za uživení rodiny byla i dalších pár let jen na manželovi.

Jak jsem si první dny po vynechání myslela, že to dáme, tak teď se to ve mne mele víc a víc a začla jsem uvažovat i nad potratovou pilulkou. Absolutně nevím, jestli nám další dítě nezkomplikuje život (časově, finančně, organizačně) a jestli není rozumné zavčas vycouvat. Zároveň jsem dost cíťa a nevím, jestli bych se k potratu po letech v hlavě stále nevracela.

Máte někdo zkušenosti z (byť částečně) podobné situace?

misuled
23. pro 2017

Sla bych na odber hcg nez bych zacala vypisovat tyhle romany. Zpozdeni ovulace u pravodelnyho 28denniho cyklu na 28.den je dost nepravdepodobny, ale samozrejme ne nemozny

xy58
autor
23. pro 2017

Brala jsem v půlce cyklu ATB, takže by pro zpoždění ovulace důvod byl. Na krev plánuji zajít hned po Vánocích, ať vím, na čem jsem.

almara2
23. pro 2017

Řešila jsem to samé v červnu 2016, jsem poměrně stará, bylo mi tehdy skoro 37, prostřední syn byl dost náročné miminko. Uvažovala jsem o interupci. Nakonec jsem na ni nesla, teď se mi tu houpe čerstvě desetiměsíční kluk. Je to můj hribecek, byl naprosto hodnoucke miminko. Jsem ráda,že jsem si ji nechala. My máme barák nedodělaný, chybí dodělat celý spodek, máme zvířata, zahradu, dá se to zvládnout a neměnila bych. Když se malý narodil, nejstaršímu bylo 3.5 roku a prostřednímu 20 měsíců.

shine2015
23. pro 2017

My máme deti tři taky 6,5 a 2 roky... náročné to bylo to bezpochyby....ale ne nezvladatelne.... krize byly, ale ne neřešitelné - dá se to zvládnout - krizové období podle mě trvá do cca roku roku a půl max ze na sebe nemáte tolik času atd - zvládnout se do když chceš - když budeš vidět důvody proč ano..... jinak já mam podobnou věc a to ze beru HA a měli jsme sex a teď mi přišlo ze mam ovulaci - za celou dobu co beru ha mě nebolelo u vaječníku a teď ano úplně stejne jako při ovulaci.... upřímně na 4 deti jo kdyby byly narozené...ale to tehotenstvi bych asi už nedala.....a teď už malému jsou 2 a já už mužu s kamoskou už mam i čas na sebe a teda nevím.... jsem z toho nervózní a doufam ze teda to byla jen náhoda....

hofida
23. pro 2017

Taky myslím, že v tento den cyklu už otěhotnět nelze. Ale to co popisujete, nejsou důvody pro potrat. Také u nás bylo třetí těhotenství překvapení, situace byla opravdu hodně komplikovaná už jen tím, že dítě nebylo a ani nemohlo být manžela, přítel byl také stále ženatý.... Všechno se během těhotenství vyřešilo a dnes jsme všichni šťastni, že prdolu máme....
Materiální, kariérní důvody, hlídání daleko, atd. jsou jen záminka, jde ve skutečnosti o pohodlnost.

shine2015
23. pro 2017

A jinak u nás manžel chce a říkal ze by to byl nejkrásnější dárek k narozeninam ....

shine2015
23. pro 2017

Tak jasné ze jde k pohodlnost @hofida ale i obavy aby to ustálí jako manžele.... potrat já samozřejmě neuznávám ... pokud není zdravotní důvod dítěte..
Ale víš jak ono je to i dost o omezení starších deti atd

Za mě kdZ už tehotenstvi je i když třetí čtvrté atd tak v závěru pak jsou rádi všichni ale ze jsi ve stresu a přemýšlis jak to dáte je asi normální 😉

puresin
23. pro 2017

@xy58 Ja nevim, mne u Tebe tehotenstvi prijde jako nesmysl. 1. jste soulozili v den, kdys to mela dostat, takze i pres ATB pochybuju o posunu ovulace z cca 13. dne na 28.
2. je to teprve tyden, takze to vajicko jen putuje do delohy, “citit se divne” jeste nejde. Cca po 6 dnech az se zahnizdi v deloze (to jsem ja mela vzdycky pocit, jakoze ma prijit MS), a az pak se zacne hormonalne propojovat s Tvym telem, tzn. muzes citit jakes takes priznaky. Takze podle me je to cele uplne mimo. 🙂
Jinak tri deti jsou skvele, prala jsem si je a mame je, a nemenila bych. Naopak - ve svete, kde nic neni jiste, jsou rodina a deti poradna kotva. 🙂

hofida
23. pro 2017

@shine2015 ja ty obavy samozřejmě chápu, ale ty důvody pro potrat mi přijdou úplně nesmyslně malicherne.
Z pohledu dítěte by to byl ideální vstup do života, ale paní se bojí, že jim dítě příliš zkomplikuje život... trochu mi prostě z toho padá brada...

verusky
24. pro 2017

@hofida kdyby to nahodou neutahli, tak ona zustane s tremi detmi... ja tento duvod zakladatelky chapu. ale jinak jsem naprosto proti potratu, takze bych ani neuvazovala, spis jak upevnit vztah 🙂 psycholozka, kterou jsem v krizi se ctvrtym navstivila ja, rekla, ze zpravidla tyto nechtene ci neplanovane deti byvaji nejsikovnejsi a ja musim rict, ze mam klucinu uplne bajecneho...

tomikjoejoe
24. pro 2017

@xy58 byla jsem v podobné situaci minulý rok, kdy jsem zcela neplánovaně a nechtěně otěhotněla počtvrté. Měli jsme v té době děti s věkovým odstupem 18 měsíců s tím, že nejstaršímu 4, prostřední 2 a nejmladšímu 1 rok. Čtvrté dítě pro nás bylo rozpočtově už opravdu na hraně, manžel dítě nechtěl a málem jsme se rozvedli a několik měsíců se ke mě choval jako "hovado". Miminko jsem si nechala. I když jsem vážně uvažovala o potratu, ale nakonec jsem na něj nešla. Teď mám děti 5 let, 3 roky, 2 roky a necelých 5 měsíců. Je to náročné a to hodně, ale už jsem si celkem zvykla a manžel si už se dopracoval k tomu, že zvládne čtyři děti půl dne relativně dobře sám.

Bohužel náš vztah manželových chováním hodně utrpěl a bude ještě chvíli trvat než se z toho vzpamatujeme, ale pomalu se to lepší a myslím, že to za nějakou dobu dáme.

Organizačně jsou tři děti hodně náročné, už teď rozvážím dvě děti po kroužcích a příští rok to bude jen horší. Všechno musím plánovat a vypravování všech dětí ven je dlouhý proces - zvlášť teď v zimě.

Pokud jste měla jako první rozhodnutí, že si miminko chcete nechat, je to pravděpodobně to, co opravdu chcete. Já bych si teď zpětně ten potrat nikdy neodpustila.

demetritis
24. pro 2017

ahoj zakladatelko mame podobnou situaci , npřed jsme planovali pak vybouchlo par vecí mi behem dvou dnu přišli cca o 100tisic no a byl ohen na střeše dotoho pozitivní test naš stah je ko s chlapem ale neumím si přectavit že by tu mala nebyla je ji už 9 mes a je to náročne ale zvladase to sice se schlapem dost hadame , už nedela ani chlapské prace , darky jsme museli dohne omezit i mesícni rozpocet dost utrpel ale da se s detmi mam na den na 3 lidi cca 55kc ted na 4 už 75 jestli dobre počítam chlap má svuj rozpočet a ..., ale na potrat bch nešla resilasem že od nej odejdu vic než že bych se rozhodla díte zabít už radeji příma adopce , asi bych dala na to cos citila pri pohledu na pozi test hodne zdaru , jinak pocítam že do podzimu budu tak z detmi sama a nebojím se toho sice to bude boj ale co děti 4roky 3 mes , 2 a pul roku a 9 mes

terezapetrova
24. pro 2017

Tak samozřejmě, že dítě život "zkomplikuje" nechápu jak si matka od 2 děti může pokládat takové otázky

terezapetrova
24. pro 2017

Teď myslim přemýšlet ó tom jestli zkomplikuje nebo ne

lalen1
24. pro 2017

Nemeli by mit lidi nechraneny sex driv nez zacnou premyslet nad takovyma vecma? Zkoncila jsem v pulce Tve slohove prace a vubec nechapu o co Ti jde....

odula
24. pro 2017

Hele - v tvým príspěvku je ... asi 5x "bojím se". Čeho se bojíš jsou vesměs "co když". Co když nás to položí, co když bude těžký se vrátit do práce, bojím se.... "co když" jsou uplně nejhorší svině. úplně je odřízni. ;) a neboj se sněhuláka v červenci. Řeš problémy až když - a a jestli - přijdou. Jo a ještě jedna informace. Z rozjetýho těhotenství nemůžeš "vycouvat". Ty z něho můžeš "vycouvat" ještě jaksi před tím, než se stane. Pak už ne. Pak už ho můžeš jedině ukončit. A víš co to znamená, že jo. Jinak - nás třetí děcko dost posílilo. I když jsem si myslela že to bude mazec - je to andílek, kterej nás všechny drží při zdravým rozumu. Jo a důvodem manželský krize není dítě, ale chyba komunikace. tož tak.

verusky
24. pro 2017

@odula pekny prispevek 🙂 moc pekny 🙂

saoirse
24. pro 2017

Chápu, že i když jsi v podstatě nechávala možnost třetího dítěte otevřenou, tak už jen ta pravděpodobnost, že by se to stalo "nezřízeně ", nečekaně, tě vyděsila. Kor když člověk plánuje relativně dost energeticky náročný projekty (stavba domu) dlouho dopředu. Pokud by to opravdu tak bylo a tys i přes tu malou pravděpodobnost byla těhotná, asi bych to brala tak, že za tebe osud vyřešil to, na co bys sama možná neměla i přes veškerou touhu odvahu - mít třetí dítě. Sama jsem člověk, co vidí ty "coby kdyby" a vím, jak mohou být tato planovaná rozhodnutí náročná, brala bych tedy tuto životní "náhodu" jako dar🙂

saoirse
24. pro 2017

@saoirse neřízeně, ne nezřízeně🙂)

dagmar_hribek
24. pro 2017

Ja se divim, že se najdou najdou tací co děti nechtějí, neplanují a přesto maj nechráněný sex.já bych takové závěry nedělala.jestli nemáš jasno jestli jsi těhotná nebo ne.tohle si budeš muset vyřešit doma s manzelem jestli to dáte nebo ne.mnmoje máma otehotnela treba ve čtyřiceti čtvrté dítě a rozhodně nic takového neresila.prostě to přišlo.a jak povídá má zábavu do duchodu.ono az to poprvé uvidíš na porodnim sále tak vyměkneš a nebudeš řešit jestli to dáš nebo ne.hold si zopakuješ noční vstávání, uspávání, první zoubky ale stojí to za to.zvlášť když se na tebe poprvé to dítě usměje

ilonne
24. pro 2017

@dagmar_hribek Tezko soudit pokud v te situaci nejsi. Me po porodu nesedla ani jedna antikoncepce, tak jsem si hlidala ovulaci, fungovalo to temer cele tri roky. Pak jsem zacala uzivat letrox na srovnani SZ a zrejme se mi posunul cyklus. A vysledek je 24tt a cekame kluka. Necekane, neplanovane.
@xy58 Tady ti tezko poradime, budete si to muset doma probrat a rozhodnout sami. My jsme v lete byli ve stejne situaci. Rika se, ze kde se uzivi dve, uzivi se i treti. Nakonec jsme dosli k tomu, ze nejsme "socky" a treti dite zvladneme. Hodne stesti.

snezenka123
24. pro 2017

@xy58 ohledně ovulace...s poslední dcerou, tu jsme plánovali a spali spolu skoro každý den, a v den ms nikde...testy negativní...v tom cyklu jsem brela dvoje!atb, nejdřív na angínu...pár dní na to na zánět močáku...noo a ms nedošla. test i z krve negativní pár dní po vynechání...píchl mi vyvolávačku...a za deset dní jsem šla s absencí ms znova k dr a v krvi 50 hcg a dnes tu mám dvou a půl letou dcerku...v mém případě opravdu muselo dojít k otěhu až někdy v termínu a nebo po termínu ms...dle dr to prý nemoc a atb dokážou..posunout ovulaci...mě skoro o 14-21 dní...

co se týká tvého problému...chápu tě a rozumím ti...já čekám 4.dítě, neplánvaně. mám tři děti s předešlých manželství a s přítelem čekáme..on nechtěl dítě, hrozně jsem se sesypala...nakonec v rámci dohody a kompromisu jsem kývla na potrat☹a že bych to pořešila pilulkou...ale vím, že by to bylo proti mému přesvědčení a dlouho bych se s tím nemohla vypořádat...nakonec mi řekl, at si mimi nechám, a moc se mi ulevilo...nebude to lehké...ale miminko už pryč nedám, jednou přišlo a postarám se o něj a dám mu tolik lásky, co jen budu moct a i přítel...věřím, že bude tím nej tátou na světě...neporadím ti, jak tvoji situaci řešit, ale držím moc palce, at se rozhodneš❤

sarkoc
24. pro 2017

@puresin ja to u první dcerky poznala 4.den po otehotneni a teď u druhého uz mi bylo druhý den nevolno a bolely prsa, takže poznat příznaky skoro hned je výjimečné, ale jde to...i lékařka mi říkala, ze u obzvlášť citlivých žen to tak mozne je, i když z lékařského pohledu je to téměř nemožné ..

konvalinka_vonna
25. pro 2017

Co ti na to říct? Že Tvé starosti bych chtěla mít... pracuji v nemocnici, manžel taky... (nestěžuji si, je to poslání)... platy máme podprůměrné, víc jak půlka padne na bydlení, auto nemáme ani jedno, dům stavět nebudem nikdy a šetříme a utrhujeme si od pusy, abychom našetřili alespoň na jedno miminko...
Jak koukám, tak i když máte všechno, co potřebujete, stejně se najde důvod k nespokojenosti. :(

sarkoc
25. pro 2017

@konvalinka_vonna U tohohle záleží, jak je člověk nastavený...dělala jsem po VŠ s holkou, která měla cca 25 tis, její manžel přes 80 tis!!! a on strašně chtěl miminko po cca sedmiletém vztahu, ale dle ní si ho nemohli dopřát, protože by to neutáhli...takoví lidé jsou zvyklí na určitý standard a pak pro ně i toto může být málo, když se neobejdou bez kadeřníka za 2500 Kč co 14 dní apod...spousta lidí jí to záviděla, ale mě je takových lidí spíš líto,je to dost smutné...

alassel
25. pro 2017

Matka od dvou deti nezna antikoncepci????!!!! Nebo jine zpusoby ochrany??!! Tvoje blbost...

klarka1992
25. pro 2017

Reknu vam to asi tak, NEPLANOVANY deti jsou nejlepsi!!😉 myslim, ze by jste to s prehledem zvladla😉

kajalka
25. pro 2017

@sarkoc To je pravda, taky znám rodinu, co mají příjem přes 120000 a dle nich žijou tak tak od výplaty k výplatě a nechápou, jak my dokážeme prezit a ještě šetřit.

bayt
25. pro 2017

@konvalinka_vonna To je zase kritiky. Každý má jiné představy o životě. Ono když si člověk zvykne na určitou normu a standard, tak se mu těžko zvyká na něco horšího. A není v tom rozmazlenost. Tobě by zase někdo s minimální mzdou nebo bytem na ubytovně mohl říct, že si nemáš co stěžovat...Zakladatelka tu nepíše o kadeřníkovi za 5 tis. měsíčně, ale o dvou malých dětech, hypotéce na barák atd. 😲

xy58
autor
25. pro 2017

Děkuji za všechny reakce.

Souhlasím s tím, jak tu některá z vás psala, že rozhodnutí je o "pohodlnosti" - ano, pokud je tou pohodlností myšleno to, že nechci padat na hubu, být chronicky nevyspaná, chci mít čas se věnovat ostatním dvěma dětem, sobě a manželovi, abychom neskončili jako zničení rozvedení rodiče tří dětí.

Rozumím, že životní úroveň je různá - máme v okolí lidi, kteří vydělávají, resp. utrácejí třetinu, ale i trojnásobek co my. Tohle je o osobním nastavení, kdo kolik peněz má a kolik jich k životu, ke své spokojenosti potřebuje. My nejsme ochotni jít pod určitý standard pro nás a naše děti, a pokud bychom museli, raději do třetího dítěte nepůjdeme.

Děkuju za dosavadní příspěvky. U mne se MS zatím stále nedostavila, miminko bychom si ale spíše nechali, byť by to nebylo jednoduché, zejména po časové stránce. Ale ještě to zvažujeme.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru