Prvotrimestrální screening, posílá na něj gynekolog?

berblin
11. pro 2014

Dnes jsem byla na UTZ u své gyn.dr., ačkoli jsem již 10+2, tak se vůbec nezmínila o protrimestrálním screeningu. Teprve příští týden mi chce vystavit TP. Moje otázka zní: Na screening posílá pacientku gynekolog s žádankou nebo se musím sama objednat do patřičného centra či v mém případě asi do fakultní nemocnice? předem děkuji za radu 🙂

terinda
11. pro 2014

Já se objednávám sama, ale můj gyn. aspoň o tom screeningu ví.
V tomto týdnu bys měla absolvovat krev a ve 13.tt utz. 😉

kalipso
11. pro 2014

@berblin žádanku nepotřebuješ, stejně si to budeš sama hradit, takže si zavolej kam chceš na screening jít.

lucifereeek
11. pro 2014

jak který dr. mě vždy vypsal dr. žádanku na screening a odeslal mě tam, nikdy jsem ani nic neplatila ale vím, že někteří na screening neposílají hlavně proto aby ti pak mohl dělat tripply a měl za to body 😉 jinak pokud jdeš do nemocnice, tak většinou to dělají vše naráz, napřed utz a pak ti vemou krev, výsledky jsou druhý den

berblin
autor
11. pro 2014

@terinda, @kalipso děkuji. Je super mít doktora, který je tajemný jak hrad v Karpatech, aspoň že vás tady na MK mám 🙂

jusinka
11. pro 2014

Hradíš si ho sama, takže pokud máš o něj zájem, honem zjisti, kde Ti ho udělají a objednej se, protože krev se musí nabrat nejdýl 10+6 tt 😨

berblin
autor
11. pro 2014

@lucifereeek děkuji za radu 🙂

berblin
autor
11. pro 2014

@jusinka děkuji za upozornění, tak to si musím opravdu pohnout

lucifereeek
11. pro 2014

@jusinka to máš špatné informace, krev se bere až do 14tt

jusinka
11. pro 2014

@lucifereeek jsem zrovna 18 tt, čekám třetí dítě, tak si fakt nevymýšlím 🙂

http://cfm.gynpor.cz/informaceprotehotnepacient...

frantiska85
11. pro 2014

Screening se dělá 10. až 13. tt. Já jsem nechodila nikam jinam než ke svému doktorovi. Krev posílal do laborky a ultrazvuk má kvalitní. Neplatila jsem nikdy nic.

jusinka
11. pro 2014

Jinak ano, ultrazvuk se dělá dýl, ale nejdřív se musí nabrat krev a ta je právě do 10+6 tt

frantiska85
11. pro 2014

Mám před sebou žádanku z dne, kdy jsem byla 9 plus 6 tt a tam stojí: optimální termín UZ od 15.12. do 29. 12. a odběr krve od 5.12 do 15.12.
Na krev půjdu zítra a na UZ osmnáctého.

terinda
11. pro 2014

Je lepší - průkaznější, když se krev bere dřív 😉

ejmisek
11. pro 2014

@berblin moje dr naštěstí screening dělá,na krev mě poslala 11+0tt a na vyhodnocení a UZ jdu 17.12.,ale jinak kamarádka se objednavala do nemocnice má zas jinou dr.

berblin
autor
11. pro 2014

@ejmisek raději se do nemocnice hned zítra objednám. další kontrolu mám za týden, to budu 11+2 a to už mi připadá pozdě, podle toho, co čtu.

dasara
11. pro 2014

@jusinka nemusí. U nás se to dělá naráz a není s tím vůbec žádný problém.
@berblin každopádně se co nejdříve objednej. Můžou Tě poslat na krev dříve, ale můžou Ti ji také vzít zároveň s utz. Ale aby ses dostala - bývají plné termíny

ejmisek
11. pro 2014

@berblin každý posílá asi jak chce,taky mi to u mě přijde pozdě,ale screening se prý děla do 14týdne,držím pěstí ať je vše v poradku 🙂

lucifereeek
11. pro 2014

@jusinka a já čekám druhé a taky si nevymýšlím, teď jsem byla na krvi ve 12+6 takže vím o čem mluvím 😉 a u prvního ve 12+2

nolies
11. pro 2014

Já se taky zapojím. Pokud se dělá krev i UZ dohromady, tak je termín do 13+6. Zvlášť to dělají většinou nemocnice. Vyšší pracoviště, co mají vlastní laboratoře, to dělají naráz. @berblin

bobulka_216
11. pro 2014

Ahojky tak ja jsem byla dneska na NT screeningu a to jsem 12+4 🙂 dnes mi brala krev a dělala i UZ ( ten dopadl skvěle) 🙂 vše mi dělala moje Dr. 🙂 výsledek krve za týden 🙂

franerka
11. pro 2014

Já půjdu na krev v 11 týdnu a v 13 na utz

heliik
11. pro 2014

@berblin : Já dostala žádanku, ale to proto, že v rodině máme rozštěpovou vadu... nejdřív jsem byla na krvi,myslím, že týden dopředu a pak jsem byla objednaná na uz... kolem 13 tt.. 12+... už nevím přesně.. 😉

Ale ví, že hodně holek si ho platilo... kolem 1500kč..

simka77spain
12. pro 2014

Mě brali teda tu krev hned nějak v osmém tt a sulivan. A ten screening až ten 13tt. Ale ta krev byla fakt brzo.

elilinnet
12. pro 2014

Je to doktor od doktora, mne na krev poslal a utz sam udelal,, ve 13tt, neplatila jsem nic, rikal, ze to tam mají jako standard. Takze se domluv se svym doktorem.

hvizdalka
12. pro 2014

Krev se muze brat do 14 tt urcite a v zahranici se klidne bere jeste pozdeji, nevadi to. Nikdo nerika ze se nemuze brat drive samozrejme, ale hranice je min 14tt

elana
12. pro 2014

@berblin záleží na kraji (resp. na krajském hlavním genetickém pracovišti...v případě Prahy je těch velkých víc, takže spíš na centru, s nímž gynekolog spolupracuje), každý to má jinak. V jižních Čechách například automaticky gynekologové berou 10+0 až 11+3 krev na PaPP A a je na pacientce, zda dobrovolně a za úhradu si v CLG s.r.o. zaplatí i NT ultrazvuk (neplatí se pouze pokud vyšla špatně ta krev) nebo jde až na (opět "automatický" a plně hrazený) triple test, jehož výsledek se nehodnotí sám, ale souběžně s tou prvotrimestrální krví, takže pacientka má hotový tzv. sérum integrovaný test (záchytnost 90%), pokud byla sama i na tom NT, tak integrovaný test (zách. 92%). Jestliže by triply odmítla a nechala to jen na tom prvotrimestrálu, má tento záchytnost "pouze" 83%, takže to není moudré rozhodnutí, resp. zbytečně si tím snížila přesnost testu, ten integrovaný skríning je v současnosti maximum, co lze v této oblasti nabídnout.

takže pokud o prvotrimestrální skríning stojíš, našla bych nejbližší "genetiku", zavolala tam a informovala se. Pokud vím, tak ten odběr krve na PaPP A a volný beta hcg by se neměl platit snad nikde, NT uzv naopak téměř všude.

akmitaf
12. pro 2014

Rozhodně bych si zavolala do centra a tam se na všem domluvila. Já jsem řekla u své Dr. že chci jít na tu genetiku a brala mi krev hned v 10tt a pak s tím měli v tom centru docela problém . Znovu mi krev vyšetřit nemohli - respektive bych ji musela platit a ten výsledek zase nebyl kompaktní s jejich ultrazvukem a programem na vyhodnocení vad. Měla jsem štěstí, že jsem narazila na moc ochotnou paní DR. a ta si vše vytelefonovala s laborkou až k něčemu došli. Hned mi říkala, že příště musím na krev k nim. Jinak na první genetice mi brali krev současně s ultrazvukem - takže cca 13 tt

katculilinka
15. pro 2014

@berblin mě doktorka poslala s žádankou ať se objednám a že ideální je 12tt 😉 koukám že máš tak termín v červenci a já jdu na screening příští týden.

laurajohana
15. pro 2014

@lucifereeek jusinka @jusinka má pravdu v tom, že se krev nabírá pouze do 10+6, pak se teprve dělá ultrazvuk... mluvíme-li tedy o prvotrimestrálním screeningu..

http://cfm.gynpor.cz/informaceprotehotnepacient...

@berblin Mě na něj objednala doktorka do jiného pracoviště, ale zase mi neříkala nic o triple testech, což mi nevadí, stejně jsem na ně nechtěla.. Ale zkus se jí zeptat.. jsou doktoři, kteří na to neposílají... a kdyby mě neposlala, určitě bych si to sama zařídila... 😉

bajana
15. pro 2014

s tou krvou to vobec nie je take jednoznacne...ja som bola v spickovom diagnostickom centre Prenatal v Brne a tam robia vsetko v jeden den - UTZ aj odber krvi...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru