Pupečníková krev. Máte zkušenost s dárcovstvím?
Chtěla jsem se zeptat, nemáte někdo zkušenosti o dárcovství pupečníkové krve?Nebo jestli nemáte někdo o tom nějaké informace, děkuju moc.
Stručné shrnutí
- Pupečníkovou krev lze darovat do veřejných bank (seznam porodnic na www.bpk.cz) nebo komerčně uchovat u firem jako Cord Blood Center, Cryo-save nebo Archiv buněk s.r.o.; komerční uchování je zpoplatněné (v diskuzi uváděné částky např. ~21 000 Kč, 39 000 Kč nebo jednorázová promo 10 000 Kč).
- Odběry pupečníkové krve provádějí pouze vybrané porodnice a proces zahrnuje vyplnění formulářů v poradně nebo na příjmu, odběr po přestřižení pupeční šňůry a následné laboratorní vyšetření; po cca 6 měsících se provádí kontrolní krevní testy a pediatrické hodnocení.
- V diskusi zazněla shoda, že komerční firmy v propagačních materiálech slibují široké využití a že současné klinické využití štěpů je omezené (převážně léčba leukémie u malých dětí); zároveň byly zmíněny legislativní problémy (zmíněn zákon 296/2008 Sb.) a pozastavení aktivit některých subjektů (Cryo-save).
Q: Jak mohu darovat pupečníkovou krev?
A: Darování je možné jen v porodnicích, které odběry provádějí; většina informací a seznam porodnic je dostupná na www.bpk.cz; rodička vyplní formulář v poradně nebo při příjmu, odběr proběhne po přestřižení pupeční šňůry a odebraný materiál se pošle k vyšetření (v diskusi zmíněno zaslání do Prahy).
Q: Kde si mohu pupečníkovou krev nechat uchovat komerčně a kolik to stojí?
A: V diskuzi byly zmíněny firmy Cord Blood Center (www.cordbloodcenter.cz, včetně kontaktní linky 800 900 138), Cryo-save (www.cryosave.cz, v diskuzi uváděna cena 39 000 Kč za 20 let) a Archiv buněk s.r.o. (uváděna cena 39 375 Kč); v jiných příspěvcích bylo zmíněno zpracování za cca 21 000 Kč s ročním poplatkem (v příkladech 500–1 100 Kč/rok) a promo nabídky (v diskuzi zmíněných 10 000 Kč pro limitovanou akci).
Q: Má smysl uchovávat pupečníkovou krev pro vlastní dítě?
A: V diskuzi porodní asistentka a další uživatelé uváděli, že autologické použití může být omezené nebo nevhodné, protože štěp může nést genetickou informaci nemoci; jiní diskutující uvedli názor lékařů, že uchování považují za „pojistku“ a doporučují jej rodičům, kteří si to mohou dovolit.
Q: Co vylučuje darování nebo komerční uchování pupečníkové krve?
A: V diskuzi byly zmíněny faktory jako prodělaná mononukleóza (diskvalifikace uvedena v FAQ na stránkách banky), velmi časné porody před dokončeným 37. týdnem a některé komplikace porodu (např. akutní císařský řez při velkém krvácení může znemožnit odběr).
Q: Jak probíhá kontrola použitelnosti odebraného štěpu a kdy se platí?
A: U některých firem (u Cord Blood Center podle příspěvků) se platí až po výsledku vyšetření odběru (4–6 týdnů po porodu) a firmy informují rodiče, zda byl štěp použitelný; jiné subjekty vyžadují platbu předem nebo nezávislé platby za jednotlivé části zpracování (vyšetření, zpracování, uskladnění).
Q: Jaká je právní a regulační situace v ČR?
A: V diskuzi bylo uvedeno, že vstup zákona č. 296/2008 Sb. zpřísnil podmínky pro odběry a že Cryo-save dočasně pozastavil aktivity v ČR; dále byl zmíněn problém smluvní úpravy u některých společností (např. smlouvy podléhající právu Slovenské republiky u některých subjektů).
Závěry z diskuze
Shoda
- Darovat pupečníkovou krev je technicky možné pouze v porodnicích, které odběry zajišťují, a je třeba vyplnit příslušné formuláře v poradně nebo na příjmu.
- Komerční uchování pupečníkové krve je zpoplatněné a v diskuzi byly uváděny konkrétní cenové příklady (cca 10 000–39 000 Kč jednorázově plus roční poplatky).
Sporné názory
- Uchování pro vlastní dítě: jedna strana tvrdí, že autologické použití je omezené a firmy „slibují zázraky“ (názor porodní asistentky a části diskuze), druhá strana uvádí, že uchování je „pojistka“ a gynekologové ji doporučují (názor jiných rodičů a některých lékařů).
Otevřené otázky
- Jaká je přesná právní úprava a garance použití soukromě uložené pupečníkové krve v ČR v konkrétních situacích (přesné dopady zákona 296/2008 Sb.)?
- Jak velký objem krve/počet kmenových buněk je nezbytný pro použití u dospělého a do jaké hmotnosti je štěp obvykle použitelný (v diskuzi se uváděly příklady 30 kg, 43 kg, 90 kg, údaje se liší)?
Zmíněné značky a firmy
bpk.cz (Banka pupečníkové krve), Cord Blood Center (cordbloodcenter.cz), Cryo-save (cryosave.cz), Archiv buněk s.r.o., Tkáňová banka Brno, FN Brno, Motol, ÚPMD Podolí, Kapka naděje
Zmíněné produkty a metody
uchování pupečníkové krve pro vlastní potřebu, darování pupečníkové krve, zmrazení pupečníkové krve, kmenové buňky, štěp z kostní dřeně, vyšetření štěpu (laboratorní testy), kontrolní odběry po 6 měsících, přestřižení pupeční šňůry vs. dotepání pupečníku, transplantace (léčba leukémie), zákon 296/2008 Sb.
Místa a osoby
Čáslav, Havlíčkův Brod, Brno, Praha-Podolí, FN Brno, Motol, Apolinář, Kyjov, Hořovice, Neratovice, Chotěboř, Plzeň
Mysulko a jak dlouho už ten první odběr máte uložený? Máš nějakou zpětnou vazbu o tom, jestli je štěp stále v pořádku?
Posílají ti pravidelně nějaké informace?
Mě by tohle zajímalo, když do toho dám tolik peněz, chtěla bych mít jistotu, že je vše OK.
Holky, já jsem teďka našla na stránkách cordbloodcentra, že od novýho roku bude odběr "jen" za 10 tisíc !!!!!
@idril Tak to nemám, taky by mě zajímalo, jak to je, ale zase čím míň se do toho bude "šťourat" tak tím líp, přeci jen je to jen jedna dávka. Máme to 3 roky. Jediné, co nám chodí je složenka na roční poplatek.
A nevíš, zda to platí i pro odběry z prosince, ale vyhodnoceny budou až v lednu? Docela by se mi ulevilo, přeci jen každá kačka se hodí.
ale i pro ostatní mamky super zpráva 🙂
Tak platíme 21 tis. ☹ ale zase jsme stihli porodné, tak nám to jde z toho. Tak je to tak nějak nastejno.
😀
Ahoj, my s manželem jsme měli od začátku jasno, že do pupečníkové krve k vlastnímu využití určitě půjdeme. Počítali jsme s plnou částkou 23.400 Kč od Cord Blood Center a teď mají fakt slevu na 10.000 Kč pro prvních 100 registrací. Což je super a jsem ráda, že se nám to takto povedlo, když to porodné mít nebudeme. Samozřejmě i tak to může být 10.000 kč vyhozené oknem - a doufám, aby to tak skutečně bylo - ale asi bych si neodpustila, kdybych to neudělala a třeba by to někdy v budoucnu mohlo mému dítěti pomoct..
Ahoj mysulko, já jsem nemyslela vyšetřovat transplantát, ten už vyšetřenej je, a jak se to zmrazí, tak už se s tím podle mě nic stát nemůže (nemělo by). Zmražený to vydrží asi až do konce života. Myslela jsem, jestli se Ti pravidelně ozvou, s ujištěním, že je vše OK - a třeba nepošlou nějaké nové informace z výzkumu kmenových buněk, nebo tak? Ale ta složenka je taky zpětná vazba. S tím porodným je to krize a ztráta motivace pro spoustu maminek. Stát se chová hloupě, zase se sníží porodnost.
10 000 Kč beru jako investici do zdraví, kdoví, co bude za pár let, výzkum jde opravdu hodně rychle dopředu, čímdál víc vědců se tím zabývá. V hospodářských novinách byl loni, 31.12. , rozhovor s profesorkou Sykovou, která kmenové buňky zkoumá a říkala, že do pěti let budou v běžné praxi. Tak uvidíme.
Ahoj, na stránkách www.cordblood.cz je teďka zase nová informace o placení - nebude se prý platit za odběr naráz, ale měsíčně po osmi stovkách po dobu jednoho roku a pak roční skladné (1x za rok 1490,- Kč), jestli tomu dobře rozumím. Takže při dalším dítěti to asi budeme mít levnější. 🙂
Nevíte někdo, jestli při dalším dítěti počítají za odběr nějakou slevu?
ahoj holky, kdo jste rodily v Podoli, mohly jste si zaplatit odber pupecnikove krve? Pred 2 lety jsem rodila a spolupracovali s Cord Blood Centre, ale ted mi bylo receno, ze snad nemaji zadnou smlouvu a cili si nemuzu nechat krev uschovat pro vlastni potreby. Diky za info! 😉
Zdravim - tak se mi povedlo zjistit, ze Podoli spolupracuje s FN Brno, s nikym jinym. Cena je cca 21 tis. za odber a zpracovani, pak necela stovka za mesicni uskladneni.
Ahoj, tak to je tedy dost, je to 2 krát víc než u Cord Blood Centra. A není někde poblíž porodnice, která s nimi spolupracuje? Píšou, že spolupracují s 35 porodnicemi, ale seznam je dostupný jen na infolince, nevím proč...
Na www.jenprozeny.cz je poradna o pupečníkové krvi a tam jsem našla, že ÚPMD Podolí právě získává povolení ke spolupráci s CBC a mělo by být akreditováno nejspíš letos v září. 🙂
Bude to určitě výhoda kvůli ceně, ta potom bude poloviční. Ale koukám, že v září to už je pozdě ☹
Přeju krásné zdravé miminko a rychlý bezbolestný porod 🙂
@hlavinka
Ahoj holky, kvůli pupečníkové krvi jsem kontaktovala pojišťovnu - zjišťovala jsem, jestli by mi něco nepřispěli....,
zatím mi odepsala jen Česká průmyslová zdravotní pojišťovna, že při dostatečném počtu zájemců by bylo možné příspěvek schválit... Stačí jim poslat email.
Ahojte, zajímalo by mě, jestli je tu někdo se zkušeností DÁRCOVSTVÍ pupečníkové krve. Je tu několik diskusí na téma odběru PK pro sebe, tak moc nechápu, proč se tu nejaktuálnějí řeší odběr pro vlastní potřebu (jsou to zbytečně vyhozené peníze a nechutný obchod se strachem rodičů - hodně jsem na to téma četla při prvním těhotenství a využítí vlastní odebrané PK v reálném životě je minimální, dokonce v ČR ještě neproběhlo její využití ani v rámci ČR, většinou se jednalo o dárce z jiné země a naopak, český dárce do zahraničí).
Je tu někdo kdo PK daroval, nejlépe v Brně a mohl by mi z vlastní zkušenosti přiblížit jak to probíhalo? Z 3 roky starých info si pamatuju, že se dalo darovat od dokončeného 37tt (bohužel jsem rodila 35+5 a nemohla ji tenkrát darovat), po tuším roce se mělo jít na odběr krve (myslím, že já i prcek), ale pouze v případě, že odebraná krev byla použitelná (to se testuje během toho roku). Je to tak pořád?
Díky
@maximka33 My do toho šli, nechali jsme zmrazit pupečníkovou krev pro vlastní použití. Rodila jsem císařským řezep při celkové anestezii, takže vůbec netuším, jak to všechno probíhalo, ale do 14ti dní jsme měli doma výsledky, množství je tuším až na 50kg, což je super, takže jí "někde" máme schovanou, kdyby se nedej bože něco stalo. Doufám, že ji nikdy nebudeme potřebovat. Při tomhle těhotenství ale nevím, jestli do toho půjdeme, přece jen tenkrát jsme platili 10.000Kč a dnes je to jednou tolik, tak asi zkusíme trochu smlouvat 🙂 Jinak já za sebe mohu doporučit, člověk ví, že udělal maximum..
Maximko, šla jsem do toho u obou dětí, cca 20 tis. za každý odběr, a asi za uskladnění každého platíme 500 ročně, doufám, jako maminka výše, že to nikdy nebudu potřebovat a vím, že jsem se nechtěla dostat do situace, že bych to potřebovala a neudělali jsme to, druhá věc je, že nám to třeba bude k ničemu, ale to už si pak vyčítat nebudu a ohledně dárcovství o to na Plzeňsku zájem nebyl a víc jsem se o to nezajímala, protože jsem chtěla odběr pro prcky.

@idril Přesně tak, ke Cordu se vracíme už po druhé. Když jsem byla u dětské lékařky, tak jí tam zastupovala jiná a ta mi tvrdila, že jde jen o komerční záležitost, že to na odděl. stejně nechtí používat a pod. a i známí, co čekali prťata a odběr si nenechali udělata (rozhodně netrpí finanční krizovkou) , tak že slyšeli a jedna paní povídala a že tohle a tamto, tak jsem právě chtěla vědět realitu.
A zatím žádné špatné osobní zkušenosti nejsou, tak jsem asi hamna, ale radši "vyhodím" tis. za tuhle variantu než abych si pak řekla, a mohlo to malýmu pomoct.