Rh negativní - injekce - máte zkušenosti?

babuna
15. dub 2016

Dobrý den, zakládám novou diskuzi na tohle téma neb ty ostatní jsou již postarší. Prosím ty z Vás které máte RH - (A-) krevní skupinu a museli jste dostat injekci imunoglobulinu jestli jste měli nějaké následky - reakce (či jestli prostě bodanec a nic).

Já mám krevní skupinu A- (RH negativní), manžel i jeho rodiče také, čekáme holčičku. Přesto všechno gynekolog trvá na injekci v 28 týdnu - důvod mě trochu dá se říct urazil - prý proto, že otec není nikdy jistý (upřímně teda trochu síla). Měsíc na to mi jiná lékařka řekla, že to není třeba - podepíše li manžel že má také RH- či si nechá nabrat krev a vyšetřit se ... nějak se mi ho do toho nechce cpát neb vím jaký má strach z doktorů (a hlavně jaké má dodací lhůty na vše) 😀 ale zase si říkám jestli to očkování není zbytečné, ale mám strach abych neublížila malé (v obou případech skrz očkování/neočkování).

Díky 🙂

eficenka
15. dub 2016

@alboo
dává se ted nově, ale je to jen kvůli financím.
stačí sledovat protilátky a dávat se až po porodu, kdo se o to více zajímá, tak ví, že se nemusí 😉

@pavluska82
jsou tam vedlejší účinky, jako každá látka v sobě má injekce konzervanty ( sloučeninu rtuti atd)
pokud je to první dítě, má se dle doporučení dávat až po porodu - až se zjistí krevní skupina dítěte, pokud ude mít + nedá se, pokud bude mít - dá se

andelka
15. dub 2016

@pavluska82 to nikdo neví úplně asi,je to novinka pár let teprve. Osobně mi to prostě přijde zbytečné, takže vlastně jen proto. Nemusím mít všechno jen proto že to lze a je to in.

pavluska82
15. dub 2016

@eficenka @andelka Tomu rozumím, taky nemusím mít všechno. Jenom čekám na někoho, kdo napíše, že po tom měl to a nebo tamto. Zatím všechny holky psaly, že bez problémů. Přece jenom nejsem doktorka a pokud budu chtít tuto injekci odmítnout, tak si myslím, že bych měla mít nějaký argument, proč ji nechci a ne jenom, že holky na Modrém koníkovi povídali, že je na prd.

petrasipkova1
15. dub 2016

mám A negativní , dostala jsem injekci v těhotenství, žádné změny jsem nepocitovala, nic špatného se mi potom nedělo, manžel neví jakou má kr. skupinu, dcera se narodila 0 negativní. 😉

vilibalda
15. dub 2016

@eficenka Prosím tě, můžeš dát odkaz na to doporučení, že se injekce v 28tt nemá dávat u prvního těhotenství? Děkuji

marki00
15. dub 2016

Mám Rh- a injekci jsem dostala automaticky po porodu ve 20. týdnu a nic mi po ní nebylo, takže v klidu.

evulina77
15. dub 2016

@maky05 tahle injekce nemá doživotní platnost. Po každém porodu se u pozivních dětí negativní matka musí znovu očkovat. Tato injekce má zabrátit reakci matčiny krve na krev dítěte. Pokud by se injekce nedávala, mohlo by v dalším těhotenství s pozitivním dítětem dojít v extremním případě až třeba k vysrážení krve dítěte a jeho úmrtí ještě v břiše. Většinou při prvním těhotenství není problém, ale může být problém s každým dalším byť i započatým těhotenstvím. To se dělo dříve, v dnešní době se to nestává, protože se u RH- vícematek dělají častější kontroly protilátek, jsou ultrazvuky a prostě je jiná péče a ví se o tom.
Takže je u tvého druhého syna je víc než jasné, že je negativní po tobě. Jinak by jsi injekci dostala.

marki00
15. dub 2016

@evulina77 já měla ucpaný pupečník, myslíš, že to může souviset s tím, že mám Rh-?

slupicka
15. dub 2016

Tak já to mám úplně stejně. Já Rh negativní, manžel také Rh negativní a obě děti samozřejmě také Rh negativní. Injekci jsem dostala u obou těhotenství, taky prý proto, že je otec vždy nejistý, nevěděla jsem, jestli se mám zlobit nebo co. Každopádně žádné změny jsem pak nepociťovala.

evulina77
15. dub 2016

@vilibalda sice nejsem tázána, ale v prvním těhotenství není potřeba, protilátky se netvoří, tělo o protilátkách neví. Ty se začnou tvořit až při kontaktu krve dítěte a matky, takže ideálně až při porodu...

silvie1982
15. dub 2016

Ahoj,já jsem A negativní,manžel A pozitivní a dcera A pozitivní.Injekci jsem dostala v 28tt a pak ještě dvě po porodu.Dvě proto,že jsem rodila císařským řezem.Žádné reakce jsem neměla.Je to tak jak píše evulina77.Druhé těhotenství neplánujeme.

vilibalda
15. dub 2016

@evulina77 To dává smysl, ale přijde mi, že v doporučení od lékařů jsem nic takového nečetla. Možná jsem přehlédla, možná mám zastaralé doporučení. Pokud to tak je, proč to není v tom doporučení?

andelka
15. dub 2016

@pavluska82 tak já bych prostě řekla že já si myslím že je to naprd a důvod říkat nemusíš.

andelka
15. dub 2016

@evulina77 proto aby se to nestávalo se už desítky let dává anti D po porodu. Tím se zabrání v dalším tehu reakcím. A protilátky se sledují taky. Injekci by měly dostat i ženy po potratu, prý,ale to nevím zda v reálu funguje.

babuna
autor
15. dub 2016

@slupicka Děkuju za odpověď. Měla jsem asi stejné pocity. Prostě mi to nepřijde normální to takhle paušalizovat a od toho doktora (možná by mě to nenaštvalo tak říct to ženská, nevím) to prostě znělo přinejmenším divně - možná vás to některé neuráží, nezlobí se, ale mě to prostě zamrzelo a nic mi k tomu dalšího neřekl (jelikož vím od koní co to může způsobit, takže jsem tušila co se může stát). Na reakce se ptám neboť od jisté doby reaguji divně na kde co i věci co mi obyčejně nevadily a nerada bych třeba proseděla státnice na WC nebo proležela s horečkama už tak to nebude žádná sranda.

challidona
15. dub 2016

@stumfova jako z toho co jsem si přečetla tak logicky by to bylo v tom 28 tt jelikož je riziko pri porodu ze se smisi ty dva eventuální druhy krve.

stumfova
15. dub 2016

@challidona ale je to novinka, vždy se dávalo po porodu podle krve dítěte. Holka je nejspíš po mě negativní, takže mi nic nedávali,dávají to kvůli dalšímu těhotenství, tak to já stejně neplánuji

andelka
16. dub 2016

@babuna ale to není nic osobního. Vůbec to tak neber, oni k tomu musí tak přistupovat, chrání tím životy.

bonulinka
16. dub 2016

@babuna Mám A-, manžel A+. Injekci ve 28. tt jsem odmítla. Vedlejší účinky ( stačí si přečíst příbalový leták ) + vedra v létě byla argumentem. MUDr. jsem jen musela podepsat, že s aplikací injekce nesouhlasím.
Syn má A+ po otci, druhý den po porodu jsem dostala injekci a tím to bylo vyřešené. Jestli mi bylo nevolno po porodu, anebo po injekci nezjistím, ale jsem ráda, že jsem to nechala až po porodu. Syn nakonec neměl ani žloutenku, kterou mě tedy velmi strašili.
Pokud máš A- a manžel také, tak bych to vůbec neřešila a v těhotenství si injekci píchnout nenechala. Protilátky Ti určitě MUDr. sleduje.

lenbenn
17. dub 2016

@eficenka je to právě naopak. Když je matka + a dite -, tak se dáva. Pokud jsou ona i dite negativní, tak se nedává 😉

yume9
17. dub 2016

Taky jsem dostala včelku v 28tt. Žádné reakce se nedostavily. 🙂

lenbenn
17. dub 2016

@eficenka teda matka minus a dite plus , tak se dáva 😄

jancip
17. dub 2016

@babuna Injekce v těhotenství se nemusí vůbec dávat, je to novota. Úplně stačí až po porodu v případě, kdy se zjistí, že dítě má RH+. Gynekologové by to ale podle nějakého doporučení měli nabízet. Ta moje mi jen řekla, že mě o tom musí dle nového doporučení poučit, ale že je to na mně. Jen jsem ji podepsala papír, že mě poučila....Otec je opravdu nezajímá. V dnešní době se na to fakt nedá spoléhat, takže to bych jim neměla za zlé.

eficenka
17. dub 2016

@lenbenn
?
přesně tak jsem psala, vadí je, pokud je matka rh - ....

zuzkazuzu88
17. dub 2016

já mám A- a dr mi taky něco říkal o injekci v 28tt. Mám za sebou ale potrat a to mi v nemocnici píchli automaticky po revizi injekci,takže teď ji během těhu nepotřebuju....U toho prvního těhu se to prý tolik neřeší,víc se hlídají až další těhotenství.

lenbenn
17. dub 2016

@eficenka Ze jste psala, pokud je dite +, tak se nedava a pokud míinus, tak dava...teda aspon to tak vyznelo 🙂....kopiruji....pokud je to první dítě, má se dle doporučení dávat až po porodu - až se zjistí krevní skupina dítěte, pokud ude mít + nedá se, pokud bude mít - dá se

bioneeds
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
lastovenka
11. únor 2019

@evulina77 no ale když mají oba partneři faktor negativní tak po potratu se vůbec nic píchat nemusí......

geonisa
30. kvě 2021

Ahoj , já se tedy připojují s dotazem . Protože , teď po očkováni v 28 tt . Mě brali zase krev na kontrolu . Protože jsem měla zvýšenou dávku protilátek . Já jsem B - manžel 0+ , jedno dítě už máme očkováni jsem dostala po porodu . Proste řekli proč a naočkovali . Teď to zase v těhotenství hlídala . Takže mi před očkováním v 28 tt vzala sestra krev a poslala na kontrolu . Potom jsem šla na očkováni . A pak mi za 14 dni po očkováni vzala krev a poslali na kontrolu . Než jsem se dostala do poradny .. tak jsem mezitím skončila ještě v nemocnici . Začínající porod v 33tt , který mi zastavili . Pustili mě domu . Tak jsem šla pak k doktorce na kontrolu po propuštění , kde mi teda řekla , že jsem měla zvýšené protilátky . Nechtěla mi k tomu nic moc vysvětlovat . Jen , že mi musí zase vzít krev a uvidíme . Měl někdo takovou zkušenost ? Nevím co si o tom všem mám myslet . Teď jenom čekám co mi řekne . Ale nepřijde mi to normální .

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru