Těhotenské vitamíny a velké miminko. Je tam souvislost?

cherie24
11. kvě 2021

Ženy braly jste v těhu vitamíny? Já se celé první těhu dopovala vitamíny, načež jsem rodila skoro 4,5 kilové dítě císařem. Moje Dr. mi k tomu ale řekla, že bych měla vitamíny brát i další těhotenství, neboť málokdo má vitamíny v těle v pořádku a že mě pošle do Dia poradny, i přesto, že t.cukrovka mi vyšla negativní. Že mě tam prý preventivně pošle. 🤷 Tak já nevím, už jsem z hodně stran slyšela, že vitamíny mají vliv na porodní váhu, stravu mám pestrou a zdravou, na druhou stranu ještě i kojím. Vážně nestačí brát jen kyselinu listovou? Nerada bych zase přivedla na svět 5ti kilové dítě císařem 😒

anettkah
11. kvě 2021

Ja vitaminy brala. Dokonce jsem mela i tehotenskou cukrovku a presto vsechno jsem porodila dite v terminu s vahou 3 kg.. kyselina listova staci. Ale ja si neverila, ze mam tak pestrou stravu, abych prijala vsechny potrebny vitaminy v dostatecnym mnozstvi..

ruzova_pastelka
11. kvě 2021

Vliv na větší váhu má jen a pouze právě ta kyselina listová, proto by se od druhého trimestru nemělo brát víc než 800 (lépe 400) jednotek denně. Zbytek zobej dle libosti, žádná souvislost mezi váhou dítěte a užíváním libovolného jiného vitamínu prokázaná nebyla.

maxulekapcule
12. kvě 2021

To je asi hloupost, já první tehu brala poctivě, a malý měl dvě a čtvrt kila..

farka
12. kvě 2021

V obou těhu jsem brala femibion nebo gsmamavit a obě holky 3,3kg. Ve druhém i cukrovka. Sousedka zobala jen listovku nebo nic, oba kluci 4kg. Dle mě, to je dáno genetikou ne vitamíny.

barulina
12. kvě 2021

U dcery jsem brala byla velka, bez 100g 4kg. U syna jsem nebrala a byl jeste vetsi 😁

netopejr
12. kvě 2021

@cherie24 umělé vitaminy nejez, neni to lpotreba, jsou skodlive z dlouhodobého hlediska (uzitecny je jen ten, ktery ti chybi, ne se tim oreventivne krmit). Je to super business pro vyrobce.
Ano, deti jsounpak vetsi. Ne absolutně, ale zena, ktera by mela normalni 3,5 kg dite ma pak 4 kg, na ni uz velke. Ta ktera by mela 3 kg dite, ma 3,5.kg - tabulkivej novorozenec, ale ne pro ni. V dobe boomu vitaminu vzrostl pocet komplikací v souvislosti s velikosti ditete. (Tezsi porody, vetsi a castejsi porodni poraneni).

Co Ti tu nekdo pise, ze bral vitamjny a mel tehu cukrovku - pri te jsou zas deti mensi, casto zas eneuz by mely byt.

Neni to absutnj, ale tam, kd3 je tendence k většimu diteti pred oreventivnim uzivanim vitaminu nekteri gynekologove a prodnici varují.

Nemusis se nechat poslat na zadne vysetreni. Ty rozhodujes o tom, co absolvujes. Zmenila vych lekare, kdyz Te akorat strasi. Velke dite automaticky neznamena cukrovku, ale je dana predevsim geneticky. V nekterych rodinach se nerodi male deti, vsichni majj k 5 kg a jsku zdravi (rodice normalne velci, matky i male), a jinde zas nromalne velci lide a maultmy velke prumerbe (170 cm, otci vetsi) a deti maji po 3 kg, pak jim jeste porodnici zhubnou, deti separujou doninkubatoru, ale nic jim vůbec nenj, jsou zdravé, donosene, jen mensi proste). Nerikam nehlidat ale jen tabulka rozhodně nestaci.

Ja snad neznam nikoho, kdo by se vitaminama v teh.preventivnr krmil. Deti mame ruzne velke, vsechny zdravé, mnoho z nas ma hidne deti hodne po sobe. Pokud je deficit, trpet bude hkavne matka. Lepsi je hlidat si slozeni jidla. Uplne se s tim blbje. Kdyz si vezmes, kde kdy a jak ktere ktury ziji, a jak my dnes.... tak urcite treba inuiti berou vitaminy, maji min vseho nez my tady. Driv ja zimu byly jabka, susene ovoce, zeli,pozdeji co si kdo zavaril a nalozil.

jjasmina
12. kvě 2021

Nebrala jsem nic a malá měla 4kg

miskatus
12. kvě 2021

První těhu s dcerou- žádné vitaminy- dcera 4000g. Druhé těhu-cele těhu femibion- syn 3500g.
Teď jsem ve 20tydnu se třetim, vitaminy jsem brala do tohoto týdne, tak uvidíme kolik druhy syn bude mít, nicméně břicho mám velké a pohyby od 14 týdne tak se začnu modlit ať nemá víc jak dcera😂 vitaminy to fakt není, já jsem toho důkaz.

journals
12. kvě 2021

Zadna souvislost neni, je to mytus

tasimia
12. kvě 2021

@cherie24 brala jsem a malá měla rovné 3kg. A taky mi všichni říkaly jak bude obrovská.

cherie24
autor
12. kvě 2021

@netopejr já mám právě objednané přírodní vitamíny, kde je železo a listovka, listovka pro mimi a s železem mám problémy od puberty + vápník, kvůli kojení a já mléku moc nedám. Hlavně mám problémy s žaludkem a právě vitamíny mi nedělají dobře, mívám po ní bolesti žaludku a návaly na zvracení 🙄 ale Dr je prostě zastáncem, že bych je brát měla a to ještě 3 měsíce před těhu. V prvním těhu mě tím teda taky vyděsila neboť dcera byla těžce neplánovaná, já zhubla 5 kilo kvůli stresům v práci a to už tak jsem vychrtlá dost a ještě jsem brala v době početí antibiotika. Dle ní absolutně nevhodné 😀 Právě že jsem drobná a už ty 4 kila by byly hodně hraniční k porodu a malá měla 4400 a můžu říct, že mě to těhotenství a péče o velké mimi hodně zrasovalo. Záda v háji, kýla se mi udělala, musela jsem chodit na rehabky, abych se vůbec byla schopná pohnout, s císařem jsem se nemohla vůbec psychicky srovnat a všichni mě děsí, že druhé bývá ještě větší 😭

terezia10
12. kvě 2021

Ja jsem brala u obou v druhém tehu dokonce cukrovka a obe holky stejnou váhu 3050 kg

leniczka23
12. kvě 2021

Je to mýtus

biciklissie
12. kvě 2021

Brala jsem snad půl roku před otěhotněním femibion. A pak celé těhotenství. Dcera se narodila a 2,6 kg.

margriet
12. kvě 2021

Když jsem otěhotněla, tak mi doktorka vitamíny doporučila. Nicméně říkala, že nejde ani tak o dítě jako o matku. Že dítě si vezme, co potřebuje a mamině pak může něco chybět. Na váhu miminka má hlavně vliv genetika a stravovací návyky matky.

nagojka
14. kvě 2021

No vzhledemk tomu ze od zacatku tehu dokazu snist pouze cerstvou zeleninu bez upravy(upravenou max cinu) a dost ujizdim na pizze,hambacich a samejch bombonech vitaminy beru pac prirodni cestou bych rekla ze jich mam minimum..beru od sameho zacatku Femibion..ted premyslim zda stale brat ci prestat protoze presne tohle taky dost casto slycham ze po vitaminech se rodi velka miminka..v rodine byli a jsou vsechny kolem tri kil...tak uvidime..🙂vahovy odhad od doktora beru s rezervou,venovat pozornost tomu budu az na tech poslednich kontrolach...

inkheart
14. kvě 2021

Mně dula doporučila dietu pro ženy s tehotenskou cukrovkou během těhu, jen tak, preventivně. Co se týče vitamínů, tam ještě nejsem rozhodnutá... Ale nejspíš je budu brat jen v 1.trimestru a před početím jako prevenci rozstepovych vad. Každopádně dula zdůrazňovala i velikost porcí, v dnešní době se každý precpava, protože žijeme v blahobytu (v porovnaní s dobou před 100 lety a pod). Takže já osobně věřím, že velikost porcí a skladba jídla může velikost mimca ovlivnit.

mattie
14. kvě 2021

@cherie24 ak si nie si istá svojou lekárkou (aj keď jej inak veríš), neboj sa požiadať iného lekára o druhý (tretí, štvrtý..) názor.
Osobne by som sa určite nespoliehala na rady od ľudí, ktorý nepoznajú tvoj zdravotný stav alebo ani nie sú lekármi.
Prípadne sa možno skús pripravovať na to, že mimi bude zase veľké alebo/a budeš musieť rodiť sekciou (terapeut, dobrá dula, PA..), aby si sa toho tak nebála. Niektoré veci sú bohužiaľ mimo našu kontrolu.
Držím palce!

cherie24
autor
14. kvě 2021

@inkheart no je pravda, že při prvním těhotenství, když pominul ten prvotrimestrialní teror nevolností, tak jsem měla šílené chutě a vzhledem k tomu, že jsem byla hodně hubená a všichni mi to pořád říkali, jak bych měla přibrat a mě chutnalo, tak jsem fakt jedla za 2 🙈 Tenkrát jsem měnila doktorku kvůli stěhování a ta ani neřešila, že jsem přibrala 23 kilo během těhotenství. To pak po porodu zase šlo dolů, ale myslím, že tuhle doktorku by to tak klidnou nenechávalo. Možná, že ta dieta by nebyla od věci. Ono i okolí do těhotných pořád ryje, jak mají pořádně jíst a člověk je pak i sám nejistý jestli teda opravdu nejí málo. Tak možná by ta poradna nebyla na škodu 🙂

cherie24
autor
14. kvě 2021

@mattie no kdyby na to mělo dojít, popravdě asi bych se s tím sama srovnat nezvládla. Asi nemám pořádně v sobě zpracováný ani ten první porod. Když jsem šla k porodu, tak jsem nad možnosti císaře nepřemýšlela ani na chvilku, o to horší to pak bylo, když padlo rozhodnutí od lékaře a vezli mě na sál. Moje Dr velké ultrazvuky nedělá a doktor, ke kterému na ně posílá, je docela špička, tak to kdyžtak proberu pak i s ním. Nad tou dulou nebo PA teda taky docela přemýšlím. Tak nějak si myslím, že jak se porod bude blížit, tak se mi bude v hlavě výřit proud samých negativních představ. Ale už vidím, jak se na mě bude rodina dívat, co zas vymýšlím za blbosti 🙄

linguistlucy
25. kvě 2021

@cherie24 vitamíny mají vliv na správný vývoj, ale ne na váhu. Jestli bylo mimčo velké, tak to bylo něčím jiným ( genetická predispozice, cukrovka nejčastěji). A upřímně větší mimčo oproti mrňouskovi s rizikem špatného vývoje už jen třeba nervové soustavy, za mě je jasná volba. Takže vitamíny určitě beze strachu jez.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru