Triple test - ano, nebo ne?

operetka
28. črc 2016

Ahoj holky. Jsem v 13 tt a půjdu na screening. Už ale přemýšlím o tripple testech - dočetla jsem se, jak často vychází falešně pozitivně, že jsou zastaralé a že se od nich začíná opouštět. Vím, že v Gennetu mě do nich budou tlačit, a já zvažuju, jestli se na ně objednat, nebo ne. Můj gynekolog je pořád asi taky dělá (nebo je v 16 tt i jiné vyšetření z krve??). Od přírody jsem nervák a vím, že v těhotenství je nejdůležitější klid a pohoda, tak se chci zbytečným stresům z falešných výsledků, případné amniocentézy a čekání na výsledky vyhnout. Dělám dobře? Byli jste nebo se chystáte na tripple testy? A proč ano nebo proč ne?

lenkalechnyrova83
24. srp 2016

@lepsa oni Ti prave po tech prvnich odberech tadny vysledky nedaji, jen Ti zmeri to NT, reknou, ze utz na vady je taky ok a vysledek, tedy vycislene riziko dostanes az po tech druhych odberech. To rak je v poradku, muj dr taky ty vysledky dela jinde 🙂

lepsa
24. srp 2016

@lenkalechnyrova83 aha 🙂 vsechny holky pisou jak maji nejake papiry a tak 🙂 hned jsem zase klidnejsi 🙂

lenkalechnyrova83
24. srp 2016

@lepsa neboj, vse bude urcite ok, pujdes na druhe odbery a za tyden jsou vysledky a pokud Ti dr bude delat utz, tak uz by ses i mohla dozvedet pohlavi. Ja to tak mela a rekl mi, ze na 99% holcicka 🙂

lepsa
24. srp 2016

@lenkalechnyrova83 jj, DR mi říkala, že mi řekne pohlaví 🙂 takže si myslím, že už to viděla, ale ještě si nebyla uplně jistá :D

lucie206
2. zář 2016

Mně udělali triple test úplně nevědomky, nevěděla jsem, proč mi berou krev. No a test vyšel pozitivně. První screening byl negativní, takže mě uklidňovali, že bude vše ok. Ale ty nervy! Ultrazvuk byl vpořádku, ale pro jistotu jsme si udělali Visibility test z krve, který nás stál 15 000 Kč. Test vyšel dobře a miminko se narodilo zdravé. Už teď ale vím, že bych na triple test nikdy nešla. Pokud vyjde první screening vpořádku se správnýma hodnotama, tak bych do toho nešla. Pokud by byly hodnoty hraniční, tak možná, ale to bych raději volila Visibility test, který je určitě přesnější.

operetka
autor
2. zář 2016

Tak holky, jak to s tripply dopadlo: v Gennetu jsem je odmítla s tím, že se domluvím se svým doktorem (což mi ostatně sami navrhli).No a doktor, když viděl výsledky ze screeningu, tak mi řekl, že jsou tripply zbytečné. Půjdu až na velký utz v 21tt. Jsem ráda, že to takhle dopadlo. Jsem klidná a v pohodě. Díky všem za Vaše názory a zkušenosti.

pinkmonkey
20. říj 2016

Zdravím Vás holky, ráda by jsem se zeptala. V I.timestru jsem byla na NT screeningu a dopadl mi dobře. gyndr nic neříkal že by tam bylo něco špatně. Ani na tom UTZ. Pak jsem šla v 15+6tt na Tripl test a ten mi vyšel pozitivní na AFP..☹ Podle mého gyndr je všechno v pohodě že se mu nezdají být hodnoty vysoké . Ale řekl mi že jestli chci ať se objednám na genetice :/ Tak sem se objednala od té doby co jsem vylezla od lékaře jsem z toho celá na prášky :( Vyšel také Vám někomu takhle že by Vám dr. řek že podle něj je to v pohodě ? :( A byl by když tak rozštěp vidět i na UTZ u gynekologa ? :( Děkuji za Vaší odpověď za případné chyby se omlouvám, ale přes ty slzy není nic vidět :(

fallingstars
20. říj 2016

@pinkmonkey Mně doktor řekl, že při tom prvotrimestrálním screeningu zkoumá kromě DS, apod., právě rozštěpy, a že teď u nějaké maminky odhalili nějakou velkou vadu břišní stěny. Takže bych řekla, že minimálně rozštěp páteře by vyškolený gynekolog nepřehlédl... Taky mi řekl, že tripple testy pak není třeba dělat, právě kvůli falešné pozitivitě, a že pokud je na tom prvotrim. vše v pořádku, nemají větší výpovědní hodnotu 😉 A na genetiku znamená někam na konzultaci?

pinkmonkey
20. říj 2016

@fallingstars jj na konzultaci asi mi to slovicko tam vypadlo, ale jsem rada že vubec dokáži něco napsat...:-/

fallingstars
20. říj 2016

@pinkmonkey Tak za tu nic nedáš, ale jestli už i Tvůj doktor byl v klidu, věřila bych, že to bude v pořádku 😉 Já na tripple testy slyšela jen kritiku, jak se kamarádky zbytečně stresovaly 😉

pinkmonkey
20. říj 2016

No právě že jsem celou noc co sem nemohla spat brouzdala jen po internetu a kazdy psal na to spise negativní nazory. :-/ A podle lekare meho jsou hodnoty pry v norme, ale ze hold genetici jsou genetici. Ani neřekl že by jsem měla jit určitě na tu konzultaci, ale že pokud chci tak muzu ze za to nic nedam. Tak jsem se hned objednala. Fu jen cekat na to kdy uz bude ten Den a co mi řekne...:-/

pinkmonkey
20. říj 2016
fallingstars
20. říj 2016

A kdy jdeš?

valeri10
20. říj 2016

Ja na těchto testech byla a naštěstí jsou v pořádku.Mela jsem i první screening v pořádku.taky jsem o těch testech četla samé negativní zkušenosti,ale pořád je to jen pár názorů.O dobrych zkušenostech se moc nepíše.Mě bylo prostě blbé to odmítnout pořád si myslím,že doktoři ví líp co dělají než různé diskuze.

pinkmonkey
20. říj 2016

@fallingstars 25.10 ( utery ) :-/

fallingstars
20. říj 2016

@valeri10 Ale sami doktoři od tripple testů upouštějí, viz třeba http://www.porodnice.cz/poradny/vysledky-nt-scr...

fallingstars
20. říj 2016

@pinkmonkey Tak to je za chvíli a budeš mít jistotu. Já bych na tu genetiku asi taky šla, když už by to zmínil jako možnost, pro klid duše 😉 Držím palce!

valeri10
20. říj 2016

@fallingstars ano a někteří se jich drží.ja věřím doktorům víc než pár diskusím.ale to je každého věc.já celkově beru to těhotenství pozitivně,miminku věřím,že s námi chce být a je v pořádku a to mi pomáhá od veškerých stresů.A hlavně toho nečtu zbytečně moc🙂.

pinkmonkey
20. říj 2016

@fallingstars taky řaději jdu ne že bych nevěřila svemu gyndr. Ale jistota a klid je pro mě důležitá věc...🙂

fallingstars
20. říj 2016

@valeri10 Tak můj doktor je taky nabízí, protože je to stále varianta hrazená pojišťovnou. Ale rovnou mi řekl, že pokud mi nevadí si připlatit, tak ať jdu do toho kombinovaného. Jinak já taky nic jiného nehledám, nevím, jaké mám mít hodnoty čeho(jdu na něj 1.11.), ale tohle mi doporučil sám, ať to zvážím, tak jsem trochu pátrala a připadá mi to jako lepší varianta 😉
Jinak se taky snažím myslet pozitivně, ale obavy trochu jsou s myslím, že je normální, že pokud doktor řekne "tyhle hodnoty jsou zvýšené", tak že si o tom pak člověk hledá informace a zkušenosti jiných. Je jasné, že když je vše v pořádku, je snazší být optimistou 😉

valeri10
20. říj 2016

@fallingstars Ono se tento odběr v cca 16tt jmenuje jako kombinovaný screening, ale ať jsem googlila jak jsem googligla tak mi všude našlo, že je to tripl a i sestřička na klinice řekla, že jdu na tripl. Takže asi tak. Obavy chápu, že jsou, ale někdo je z toho na nervy až moc. A přitom ještě může něco hrozit u druhého screeningu např.,že je v nepořádku nějaký orgán takové příběhy tady taky jsou. A pak zase budou obavy, že se něco stane při porodu. Je to pořád dokola a ty obavy budou celý život. Nejlepší je si to na začátku hned nastavit a tím předejít těm stresům. Já mám přesně takhle obávajícího manžela, nejdřív nevěřil testu, pak se bál zda bude srdíčko pak jestli bude v pořádku 1. screening (co se zkoumá u druhého screeningu jsem mu raději ani neříkala) a pomalu se začíná bát porodu a hups jsme v půlce těhotenství a nic z toho nemá. A už vidím, že až se dítě narodí tak na něj bude pořád koukat jestli dýchá.

fallingstars
20. říj 2016

@valeri10 😀 Začínám být docela ráda, že chlapa to zatím moc nebere 😉
Obavy už asi budou pořád, to je pravda. A je určitě pravda, že příliš stresování dopředu člověku nikdy nepřidá, naopak. Ale zase na druhou stranu kolikrát to člověk ví, ale hlavě neporučí...

elchacz
20. říj 2016

Ahoj holky, já mám trochu jiný dotaz. Na triplech jsem byla, protože jsem nestihla NT screening a sestřička mého gynekologa mě přesvědčovala, že není tak důležitý, že naopak triple testy jsou povinné! (to jsem nekomentovala) 🙄
No nicméně jsem tedy šla a měla jsem si po týdnu zavolat o výsledky. Když jsem dneska na gynekologii volala, sestra mi řekla, že ty výsledky tam jsou, ale že ona mi nemůže říct, jak vyšly, protože tomu nerozumí! A že se to dozvím až na utz ve 20. týdnu. No absolutně mě tím zaskočila, že jsem nebyla schopná nic říct. Setkala jste se s tím některá z vás? Že vám nikdo neřekne výsledky několik týdnů? Já mám prostě pocit, že by můj gynekolog měl těm hodnotám rozumět a sdělit sestře, co mi má říct, obzvlášť, když ta mi kladla na srdce, ať si za týden zavolám. Vůbec teď nevím na koho se obrátit a nechce se mi čekat 3 týdny než půjdu na ten utz. Od koho jste se dozvěděly výsledky vy?

lepsa
20. říj 2016

@elchacz ahoj, to mas nejspis integrovany test a vysledky se opravdu rikaji az na velkem UTZ. Bere se 1. Screening (pokud tedy maminka jde) + treiple testy + velky UTZ. To vse se da dohromady a az pote je vysledek. Ja to tak mela taky. Doktorka mi po 1. Screeningu rekla jen, ze je to vse negativni, ale vysledky mi prej vubec nemela rikat, az po velkem UTZ. Tento integrovany test by mel byt nejpresnejsi co vubec je.

lepsa
20. říj 2016

Pokud se vyhodnocuji triple testy samostatne, tak je vyskova pravdepodobnost, ze vyjdou falesne pozitivne. Proste se nesmi vyhodnocovat je triple testy, ale vse dobromady. To uz je pak na kazdem DR, jak to dela

elchacz
21. říj 2016

@lepsa děkuju moc za odpověď. Já jsem nebyla na tom prvním screeningu, ale asi to tedy nevadí...no měla jsem za to, že se dozvím aspoň něco ve smyslu, že výsledky jsou negativní, popř. jedna hodnota je trochu jiná. Prostě takové lehké shrnutí. Upřímně nijak mě konkrétní hodnoty nezajímají, nejsem lékař, abych si z toho něco vzala, ale na to ujištění, že testy jsou negativní, jsem čekala

lepsa
21. říj 2016

@elchaczkdyz jsem byla na 1. Screeningu, tak jsem vsude cetla, jak holky dostaly papir s vysledky a ja nic,tak jsem po tom patrala 🙂 a papir jsem nakonec dostala az ted po tom 2. Screeningu. Az se vyhodnotilo vse dohromady 🙂

elchacz
21. říj 2016

@lepsa doobre 🙂 dekuji za uklidneni ze v tom nejsem sama. Ja mam na tu "mou" sestricku uz docela spadyno, nepusobi na me jako prilis inteligentni clovek a jeste ma ve zvyku dost zvelicovat a strasit pacientky (nekdo by mozna rekl ze je uprimna, nevim). No zkratka ji moc neverim, proto jsem se potrebovala poradit.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru