V jakém měsíci odejít z práce?

katii2020
18. srp 2019

Dobrý den.
Chtěla bych se zeptat v jakém měsíci odejít z práce? Jsem v 5mesici.
Dělám operátora na lince. Když jsem oznámila mistrovi že jsem tehotna řekl mi že jiná práce není jen že by mě nechal na lince, ale netahala bych nic těžkého. Ale na lince je stres musíme plnit normy. A jednou když jsem chtěla půl dne dovolené tak mi ji nebyli schopné dat. Chtěla jsem si vzít neschopenku a také bylo zle. Poradíte mi někdo?

hezz17
19. srp 2019

@hasara33 u manžela v práci (fabrika) chodí všechny těhotné na práci vhodnou pro těhotné, pokud chtějí, chodí jen na ranní. Mají častější pauzy a svoji mistnustku, kam si můžou na chvíli lehnout. Mě v práci (nemocnice) také umožnili jít na ambulanci, pokud bych chtela. Ale já ze zdravotních důvodů na tě pn nakonec stejně skončila. Takže to rozhodně neni žádné scifi, jen si stř za svým právem.

hasara33
19. srp 2019

@hezz17 to ano, ale já měla na mysli to, že jsem ještě neslyšela ani nečetla, že by někdo byl doma za 100% platu v případě, že vhodná práce nebyla

swan42
19. srp 2019

@hasara33 u nas v praci nechavaji tehotne sedet celou pracovni dobu v praci na gauci 😄 obcas neco okopirujou nebo neco nekam odnesou, ale jinak pro ne jinou praci nemaji tak tam proste sedi...prochazi se, ctou si, jsou na telefonu... Ale taky je nenechavaji doma...

sdu
19. srp 2019

@sudylichozrout to je pravda, Vy to tu opravdu řešíte pořád. Žádnou takovou diskuzi nevynechate. To Vas někdo pověřil, nebo Vás fakt baví tady pořád dokola poučovat a být ta paní správná, uvedoměla a jediná spravedlivá? Upřímně tyhle dotazy nechápu, to je jak kdyby se tazatelky ptaly, jestli se mají jít vyčůrat když se jim chce, ale Vaše urputnost, to je až obdivuhodné 🙈

zuzajulie
19. srp 2019

Pracovala jsem v 1. tehu na smeny a v 5. mesici uz jsem prestala davat nocni, tak jsem si pozadala a preradili me na denni. To ale bylo mozne, nebranily provozni duvody. Rozdil za praci za smeny vs. bez priplatku za smeny mi taky proplatili, pozadala jsem si skrze ucetni, ktera byla tak hodna a upozornila me na to 🙂 jinak jsem kazdy mesic prichazela cca o 4-5 t.

swan42
19. srp 2019

@zuzajulie hlavne te personalni melo upozornit, ze jako tehotna ani nesmis delat nocni. Meli te preradit automaticky hned...

zuzajulie
19. srp 2019

@swan42 no ono to bylo na mem uvazeni, vedeli to hodne brzo, ale ja se jeste do 5. mesice na ty nocni citila 🙂 vedela jsem o tom, ze si muzu rict klidne hned. Nastesti mi ve vsem vysli vstric. Je to kancelarska prace, tak mi to proste do te doby nevadilo :D

dominikaromanova
19. srp 2019

@katii2020, asi takto:

Pokud žena vykonává práci, která není vhodná pro těhotné, je těhotným ženám zakázána nebo která podle lékařského posudku ohrožuje její těhotenství, je zaměstnavatel povinen převést ji dočasně na práci, která je pro ni vhodná a při níž může dosahovat stejného výdělku jako na dosavadní práci. Požádá-li těhotná žena pracující v noci o zařazení na denní práci, je zaměstnavatel povinen její žádosti vyhovět.

Když se jedná o pozici s nižším platovým ohodnocením, má zaměstnanec (žena) nárok na vyrovnávací příspěvek podle předpisů o nemocenském pojištění. Pokud zaměstnavatel nemá pro zaměstnance vhodnou pracovní pozici, zaměstnanci přísluší náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku.

tulikiss
19. srp 2019

@swan42 to ale neni pravda. tehotna delat nocni muze, pokud chce. v zakoniku prace je jen psano, ze pokud tehotna pozada o prerazeni z nocni, tak ji musi byt vyhoveno.

priefi
19. srp 2019

@katii2020 pokud prace neni vhodna vseobecne pro tehu (ne individualne, to jedine s papirem od dr.), musi Te preradit na jinou vhodnejsi praci. Pokud neni, tak je to prekazka na strane zamestnavatele, ty bys mela byt doma a pobirat normalne mzdu

hezz17
19. srp 2019

@swan42 blbost

merope
19. srp 2019

@hasara33 Protože nějaká vhodná práce se vždycky najde. Jen zaměstnavatelé se snaží si to zjednodušit.

lucajda17
19. srp 2019

@sudylichozrout
Podivej, pisu jen to, jak jsem to mela ja a me kolegyne. Co se tyka horka, tak u nas v tech vedrech bylo na halach 36 stupnu a ver, ze i netehotne se dela pekne spatne. Co se tyka nadrizenych, tak ti umi pekne zneprijemnit praci i netehotne. Me treba rekl mistr. Tak to si jako delas prdel, ty vole dalsi co ma nastekano v boude a delat tu jako bude kdo?! On to byl a porad je hrozne hovado, takze vim, co nekteri jedinci dokazou. Delala jsem tam dlouho, mistra jsem znala z dob kdy byl stejna lopata jako ja a delal tam jen par let a ver, ze jsem se s nim pekne pohadala. Jenze holky co tam delaly dva tri roky si nechaly srat na hlavu a baly se o praci a kdyz otehotnely, tak sly na PN, nemely na to nervy se nechat urazet a buzerovat.

motylcice29
19. srp 2019

@lucajda17 rozhodne se nevysmivam tomu, ze by v těhotenství mohla mít žena problém. Naopak, pokud ho ma, tak by měla být doma a odpočívat, ale pokud ten problém pomine, tak se opět vrátit do práce. Napr. první mesice je ji hodně špatně, tak zůstane třeba měsíc doma, nevolnosti přejdou a zase se vrátí do prace, takhle by to proste podle mě mělo probíhat 🙂a ne říct si, jsem těhotná, budu doma, protože se mi nechce pracovat z x různých důvodu. Pokud je problém dlouhodobý, tak je samozřejmě v zájmu matky a dítěte byt doma. A každý si muže myslet, co chce....Ale kolik je opravdu takových, které proste musí ležet a strachovat se o každý další den? Minimum ze všech PNek.

lucajda17
19. srp 2019

@motylcice29
Ano, mas pravdu, ze nektere toho zneuzivaji. Tehotenstvi=PN. Treba u nas byla jedna, ktera v prvnim tehotenstvi prisla o mimco v 16tt a potom nekolik let nemohla otehotnet az kdyz byla na IVF a zadarilo se, tak sla okamzite na PN, presto zi ji nic nebilo, ale chtela radsi zustat doma. Ja jsem to naprosta chapala a bylo mi to uplne jedno,ze se hodila marod.

lucajda17
19. srp 2019

@motylcice29
Tehotestvi rovna se PN. Skocil mi tam ten nesmysl.

astyna88
19. srp 2019

Ruku na srdce, v kazde praci se najde neco,co by tehotna nemela, od smradu v laborkach, az po noseni papiru do tiskarny. Otazkou je, jestli je tehotna fit. Jasne,ze nebudu nosit 20kg baliky,ale to by nenosila ani tak, tak si pojedu v praci vlastni tempo a je to. Ja si teda hledala takovou praci,kde muzu delat i jako tehotna. Kdyby se mi ovsem neco delo,co vyzaduje lekarsky dohled,odesla bych. Zbytecne se temito diskuzemi maluje cert na zed.

astyna88
19. srp 2019

@lucajda17

Po ivf se chodi na rizikove tehotenstvi,to je uz diagnoza,dite nebylo pocato spontanne.

lucajda17
19. srp 2019

@astyna88
To jsem tedy nevedela.

lnk84
19. srp 2019

Ono je nekdy zaměstnání vhodné pro těhotnou ze zakona, ale presto pro ženy v pokročilém těhotenství nebezpečné.. Třeba pecovatelka nezveda těžká břemena, protože člověk není břemeno.. přesto, když vám uklouzne klient ve sprse a vy ho instinktivně zachytíte, což se mi stalo.. dostane to těhotné břicho docela zabrat..a říct pravdu, měla jsem docela strach i v tom šestém měsíci a chápu, že někdo má strach a skončí v práci radeji ihned..

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru