Vycházky na neschopence - kolik hodin denně?

misulinka44
8. srp 2015

Ahoj (dotaz za kamarádku). Kolik hodin vycházek máte na neschopence? Kamarádce dr napsal 5 hodin a odmítá jí napsat víc, že tak to má správně, na víc hodin nemá těhotná nárok. Je to opravdu tak? Loni bylo ještě 7 hodin. Děkuji za odpověd

starbucks
8. srp 2015

Ja mela maximum a to 6 hodin denne.

xpila
8. srp 2015

@misulinka44 Už několik let je max. 6 hodin. Pokud má někdo víc, musí to jít přes komisi, nicméně těhotné mají víc naprosto výjimečně. Nehledě na to, že to určuje lékař, tak pokud jí dal 5 hodin, tak jí je prostě dal. Na neschopence asi není jen tak pro nic za nic.

misulinka44
autor
8. srp 2015

@xpila jé, v příspěvku mělo být 6 hodin.... Omylem tam mám sedm. Vím, že max je 6. Ona právě potíže nemá žádné... Je na neschopence kvůli práci, kterou ted dělat nemůže

xpila
8. srp 2015

@misulinka44 Tak to ale nemá být na neschopence, měla zaměstnavatele požádat o přeřazení na jiné místo. A pokud takové nemá, tak má být doma na překážkách na straně zaměstnavatele za plnou mzdu.

misulinka44
autor
8. srp 2015

@xpila jo to měla... ale kdo má ,,hubu,, na to , vše vyběhat, vyhádat, případně vysoudit... ona rozhodně ne

xpila
8. srp 2015

@misulinka44 Tak ať si pak nestěžuje, že má málo vycházek...

misulinka44
autor
8. srp 2015

@xpila chtěla jsem pouze vědět, kolik mají těhotné na neschopence vycházek, ano? 🙂 děkuji za první odpověd 🙂

lucykal
8. srp 2015

@misulinka44 měla jsem 4 hoidny od OG POTÉ v nemocnici mě napsala 6 hodin, ale nevyužila jsem je.
Nebyla jsem doma ze sarandy nebo že bych chtěla.

ryshla
8. srp 2015

Jæ měla taky 6 hodin, ale nezlobte se na mě, podle mě se jedná o porušování osobní svobody, před třema rokama měla moje svědkyně ještě vycházky neomezené, já budu muset s druhým na neschopenku hned, protože do práce mě nevezmou a pokud se mi nepovede otěhotnět do konce nynější RD, tak mě stejně dají odstupné a jsem bez práce... Nevím, jak budu synovi vysvětlovat, že se nemůžeme jít projít, kdy chceme... Těhotná není nemocná, jen pro mě už bylo neúnosné sedět 9 hodin v práci, dost mě to unavovalo a hádejte se, že máte nárok na jinou pozici... Mě ředitel od začátku říkal, že když nechci být na kase kvůli hygieně a nechci tahat těžké pytle s mincema, tak ať jdu na neschopenku... Těhotná by měla mít klid, odpočívat a ne být ve stresu např. kvůli plnění plánů... Ale proč by si nemohla večer zajít do kina, na večeři, proč nemůže jít s dítětem třeba na hřiště, kdy ona chce? A něco o tom, že neschopenku vyplácí stát a vyžíráme sociální systém, to vůbec neberu, na to je tu expertem jiná skupina, ale ne maminky čekatelky a na RD...

xpila
8. srp 2015

@ryshla Neschopenka je pro práce neschopné, tzn. pro ty, co nemůžou ze zdravotní důvodů pracovat. Tak jaké porušování osobní svobody??? Uff, to jsou názory.

lucykal
8. srp 2015

@ryshla myslím, že ty neomezené vycházky nejsou právě kvůli tem co zůstaly raději doma než aby šly do práce. Já v práci neseděla a chtěla jsem chodit moc mě mrzelo, že musím být doma. Já jsem měla jen 4 hodiny, ale přes polovinu těhotenství jsem jen proležela já byla ráda že nemusím být v nemocnici takže jsem to doma přežila.
Rozhodně to není porušování osobní svobody:D

ryshla
8. srp 2015

Tak si prosím přečtěte Listinu základních práv a svobod. Pro práce neschopné ano, ale to, že nemůžu vykonávat svou práci neznamená, že nemůžu jít na nákup, navštívit rodinu a pod. kdy já sama chci. A myslím, že mám i právo na svůj názor, aniž bych byla zesměšňována a pod. Nechápu ani, proč jste tak útočně odpovídala na dotaz paní...

xpila
8. srp 2015

@ryshla Listinu základních práv a svobod mám přečtenou, ty by sis měla spíše přečíst Zákoník práce, pak bys tady nepsala to, co píšeš.

ryshla
8. srp 2015

@lucykal já taky chtěla chodit do práce a chodila jsem do konce osmého měsíce, pak už to nešlo, s druhým dítětem budu muset být doma, ale nechci se pohybovat venku jen ve vymezenou dobu, proč?!

ryshla
8. srp 2015

@xpila Listina základních práv a svobod je snad dokument vyšší než Zákoník práce... Prostě můj názor...

mimar
8. srp 2015

6 hodin za den a mohla jsem si říct kdy je chci.

xpila
8. srp 2015

@ryshla O tom nepíšu ani slovo, co je vyšší a co ne. Nicméně pokud nemáš zdravotní problémy, tak tě nikdo nenutí být na neschopence, naopak je to její zneužívání. A právě i proto byly zrušené neomezené vycházky, protože doma byly ty, kterým se prostě jen nechtělo do práce.
To, že nemůžeš vykonávat svou práci, je problém zaměstnavatele a ten to musí řešit.

lucykal
8. srp 2015

@xpila lépe bych to nenapsala.

@ryshla proč mušíš být doma?

misulinka44
autor
8. srp 2015

@xpila když to zaměstnavat neřeší, nechce tvrdí že to nelze, co zbývá? hnát to výš, bojovat... na to ne každá má, zvlášť člověk introvert.... takový je rád alespoň za ty prachy na nemocenské, že má nejaké peníze jisté,, ale proč nemít nárok na plný počet vycházek...

xpila
8. srp 2015

@misulinka44 Proč? Právě proto, že to je zneužívání neschopenky. Právě kvůli takovým byly zrušené neomezené vycházky. A člověk, který nebojuje za svoje základní práva, tak si pak opravdu nemá co stěžovat, že nemá neomezené vycházky. Byla to jeho vlastní volba, nemyslíš?

ryshla
8. srp 2015

@xpila Jelikož zaměstnavatelé zákoník moc nedodržují, tak je jednodušší jít na neschopenku, ale rozhodně si požádám o přeřazení na jinou pozici a pak dám info, jak jsrm pochodila... Soudit se zaměstnavatelem rozhodně nemá cenu, to ví každý...

blondynka400
8. srp 2015

@ryshla nikdo tě nenutí se pohybovat venku jenom vymezenou dobu. Jak už bylo napsáno, neschopenka je pro ženy na rizikovém těhotenství, tedy ty, co práci nemohou vykonávat. Jestliže si v práci neumíš zařídit pracovní náplň vhodnou pro těhotnou a nebo z jakéhokoliv důvodů nemůžeš/nechceš současnou práci vykonávat, myslím si, že ti nic nebrání PP ukončit a být doma a nebo si najít jinou práci a chodit si pak kam chceš, dle základní listiny práv.

misulinka44
autor
8. srp 2015

@xpila to se má nervovat když psychikou na tom není nejlíp?? To je pro miminko jistě nejlepší volba....

ryshla
8. srp 2015

@lucykal psala jsem to, zaměstnavatel mě zpět nevezme jako netěhotnou, natož jako těhotnou, co mám teda dělat?

ryshla
8. srp 2015

@blondynka400 já si to nemůžu zařídit? Já do práce klidně budu chodit, ale prostě mě nevezmou, dohadujte se s obrovskou společností plnou právníků...

blondynka400
8. srp 2015

@ryshla fakt by mne zajímalo, kde jsi vzala, že nemá cenu se soudit se zaměstanavatelem, když soudy jsou bohužel ve většině případů na straně zaměstnance a dost často i neprávem. To samé fakt nechápu, kde jsi vzala, že zaměstnavatelé nedodržují ZP. Možná tak malý živnostníci. Ono taky je bohužel velký problém to, že ZP silně zvýhodňuje postavení zaměstnance nad zaěmstnavatelem, což v kapitalismu vůbec není dobře.
Každopádně první instance v tomto přápadě není soud, ale inspektorát úřadu práce, který to většinou vyřeší ke spokojenosti zaměstance. Přesně jak píše @xpila je to vlastní volba všech......

misulinka44
autor
8. srp 2015

@ryshla právě, kdo na to má mít nervy a hlavně zaplaťte si právníka že.... kdo v takové situaci nebyl nepochopí

blondynka400
8. srp 2015

@ryshla jak nevezmou? Snad máš platnou smlouvu ne? A jestli tě fakt nechtějí, máš nárok na 2 měsíční výpovědní lhůtu a 3 měsíční odstupné. K tomu se pak můžeš zaregistrovat na UP a vesele "dožit" do RD s veškerou volností 😉 Kařdopáděn jestli je to obrovská společnost, divila bych se, kdyby řešily jednoho zaměstnacne na RD 😝

ryshla
8. srp 2015

@misulinka44 vůbec adi nemá cenu to dál řešit... No úplně normálně můžeme dát výpověď, že? Nebo upozornit inspektorát úřadu pràce... To zkoušely holky v bývalé práci, na 10hod. směně nesměli na přestávku, zaměstnavatel nevhtěl, aby se zavřela pobočka... A jak dopadly? Zamědtnavatel přestávky vykazoval, ale jen jako a to inspekci stačilo, stěžovatelku vyhodil...

ryshla
8. srp 2015

@blondynka400 to si pište, že by řešili... Já prostě nechci dávat výpověď, nemám v podstatě důvod, ale spravedlnosti se nedomůžu, prostě mě pošlou na neschopenku... Vy máte asi super zaměstnavatele, já měla dobré peníze, ale to je vše...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru