1.porod císařem a obava z 2. porodu. Máte zkušenost?
ahojda maminky!!poprvé jsem rodila císařem ale bojím se druhého porodu prý může prasknou děloha při normálním porodu po císaři máte někdo zkušenosti??napište prosím
Stručné shrnutí
- Po prvním císařském řezu není automaticky nutné plánovat druhý císařský řez; rozhoduje současný stav (poloha a velikost plodu, důvod prvního řezu, stav jizvy na děloze) a doporučení gynekologa či porodníků.
- Některé porodnice používají ultrazvukové měření hrúbky dolního segmentu dělohy k rozhodování o vaginálním porodu po císaři; v diskuzi byly uváděny hodnoty 1,7–2,4 mm i 6 mm jako naměřené příklady.
- Hlavní komplikace zmiňované v souvislosti s porodem po císaři jsou ruptúra maternice a špatné hojení jizvy; dostupná opatření zahrnují opakované konzultace s odborníky, plánovaný císař, hospitalizaci a lokální ošetřování rány (např. Framykoin, Betadine, tea tree oil).
Nejčastější otázky
Q: Můžu rodit přirozeně po předchozím císařském řezu?
A: Ano, je to možné, pokud současné vyšetření (poloha plodu, velikost, ultrazvuk jizvy) ukáže nízké riziko; v diskuzi byly příklady žen, které po prvním císaři porodily vaginálně i s normální porodní délkou.
Q: Jak se v praxi posuzuje riziko prasknutí dělohy při pokusu o vaginální porod po císaři?
A: V některých porodnicích se měří hrúbka dolního segmentu dělohy ultrazvukem a podle výsledku se rozhoduje; v diskuzi byly uváděné naměřené hodnoty 1,7–2,4 mm a 6 mm a také poznámky, že rozhodnutí často dělá samotný porodník.
Q: Co dělat při špatně se hojící ráně po císaři?
A: Konzultovat gynekologa nebo chirurgii; v diskuzi ženy popisovaly léčbu hospitalizací, čištěním rány a lokálními prostředky jako Framykoin (pudr), Betadine, tea tree oil, heřmánek a doporučovaly držet ránu v suchu a čistotě.
Q: Kolik císařských řezů je bezpečné mít?
A: V názorech se objevilo doporučení „2–3ד, některé ženy zmiňovaly, že po třetím císaři mohou následovat další intervence (v diskuzi bylo zmíněno podvázání vaječníků jako anekdota), ale existují i případy žen se 3 a více císaři; není jednotné pravidlo a rozhoduje individuální posouzení lékařů.
Q: Ovlivní epidurál možnost včas rozpoznat ruptúru dělohy?
A: V diskuzi někteří lékaři a pacientky uváděli, že při pokusu o vaginální porod po císaři někteří odborníci epidurál nedoporučují, protože by mohl tlumit bolest, kterou by pacientka jinak cítila při začínající ruptuře.
Q: Jak vypadá běžná rekonvalescence po císaři podle zkušeností z diskuze?
A: Hospitalizace po císaři se v příspěvcích lišila od 2–9 dnů; strava často začínala tekutinami (den 1), postupně polévkami a normální stravou kolem 3. dne; některé novorozence v porodnicích dokrmovali glukózou a používání sondy či inkubátoru bylo v komplikovaných případech zmiňováno.
Závěry z diskuze
Shoda
- Po prvním císařském řezu je rozhodnutí mezi plánovaným císařem a pokusem o vaginální porod individuální a závisí na příčině prvního císaře, poloze a velikosti plodu a stavu jizvy na děloze.
- Doporučuje se konzultovat více odborníků a případně provést ultrazvukové vyšetření dolního segmentu dělohy před rozhodnutím o typu porodu.
- Špatné hojení jizvy po císaři vyžaduje lékařské vyšetření; domácí ošetření z diskuze zahrnovalo Framykoin, Betadine, tea tree oil a udržení rány v suchu.
Sporné názory
- Někteří účastníci trvají na plánovaném opakovaném císaři z obavy před ruptúrou maternice, jiní upřednostňují pokus o přirozený porod pokud současné vyšetření neprokáže riziko.
- Někteří lékaři a pacientky v diskuzi považují epidurál za rizikový při VPOC (vaginální porod po císaři), protože by mohl maskovat bolest při ruptuře, jiní epidurál běžně používají.
Otevřené otázky
- Jaká konkrétní prahová hodnota hrúbky dolního segmentu dělohy (mm) spolehlivě určí bezpečnost vaginálního porodu po císaři?
- Jak se mění hrúbka jizvy v průběhu těhotenství a jaký vliv má toto změření v 37.–39. týdnu na konečné rozhodnutí porodníka?
Zmíněné značky a firmy
Betadine, Framykoin, Sokolovská porodnice
Zmíněné produkty a metody
teatree oil, Framykoin (pudr), Betadine, epidurál, spinálka/spinálna anestézia, glukóza, oxytocin, Vojtova metoda, myomektomia, sterilizace/podvázání vaječníků, ultrazvukové měření hrúbky dolného segmentu dělohy, preeklampsie, ruptúra maternice, DMO, hypoxie, inkubátor
Místa a osoby
Cheb, Sokolovská porodnice, New Jersey, Řecko, pan Danko, Beckhamka
baby, je nejaky termin v ktorom sa vykonava planovany cisarsky rez? myslim ze ci presne na termin alebo nejake dni pred alebo ci to je indivindi
Ahojky, já jsem měla první porod plánovaný čísař a druhý mám z 90% jasný taky 😉
blumka já jsem rodila 39+3 😉
blumka:Mne doki povedal, že sa cisarák plánuje na cca týždeň pred termínom podľa posl. menštruácie.Ja mám termín 12.1. a cisarák naplánovaný zatiaľ na 7.1.No a pravdaže sa prihliada na výsledky vyšetrení.
HOLKY TO JE ZAJÍMAVÉ ŽE TO DĚLAJÍ VŠUDE JINAK.JÁ JSEM TAKY ČEKALA CÍSAŘE A NEBO ASPON KONTROLY TÉ JIZVY.A TAK 😲 V TÉ PORODNICI ŘÍKALI ŽE CÍSAŘE AUTOMATICKY DĚLAJÍ POUZE POKUD JE TO JEN ROK PO PORODU.A JÁ JSEM BYLA 19 MĚSÍCU TAKŽE BUDU MÍT NORMÁLNÍ POROD. 😵
takze mna cakaju buduci tyzden predoperacne vysetrenia .. len teraz rozmyslam ci ma zmysel si zazmluvnovat lekara pri planovanej sekcii 😕
Ahojte, babule poradte, tiez som pred rozhodnutim - prvy porod cisarskym som mala v 39tt, kvoli preeklampsii a slabym ozvom babetka (mal omotanu pup. snuru okolo krku). Na poslednej kontrole sa ma lekar pytal, ze ako chcem rodit - stale je tu riziko preeklampsie - tlak mi stupa veeeelmi pomalicky a zatial je len velmi malo nad normal, riziko ruptury je tu tiez, kedze od 1. porodu to je 22 mesiacov a mala vyzera byt o tyzden vacsia. A ani ja uz nie som najmladsia (mam 32) a kondicku nemam vobec ziadnu... Ale stale mam pocit, ze pre babo je najlepsie narodit sa prirodzene... ale mam si zase vziat na triko vsetky rizika, hlavne ked o nich viem? A najradsej by som rodila s mojim doktorom, ale on sluzi len jeden den v tyzdni a volat ho mimo sluzbu nechcem. Ja som prvy cisarsky zvladala velmi dobre, na nohach som bola skor ako po 30 hodinach, jazvu mam peknu a bez komplikacii, kojenie sa rozbehlo absolutne bezproblemovo a kojila som 15 mesiacov. Doktor hovori, ze sa mam rozhodnut do buduceho tyzdna, ze cisarsky je najlepsi v 38tt. Priznavam, ze mam paniku z normalneho porodu, ale... pre babo to najlepsie 😅
Kisska tak jak jsi se rozhodla? no já, taky měla první císař, do porodnice půjdu příští týden, jsem zvědavá co mi řeknou, jestli taky budou doporučovat císař........ no sama nevím, ale taky jsem byla po císaři druhý den úplně v pohodě 😎
janica - zatial to vyzera, ze vedie SC so spinalnom, pokial sa mala dovtedy nerozhodne inak 😉 Vo stvrtok padne definitivny termin, tak som zvedava, na com sa s doktorom zhodneme...
tani a preco nie radsej EPI? ja ti tak zavidim, ze ti doki dal na vyber....ja som sa pri gretke bala cisara jak cert kriza a tiez podobne ako ty, na nohach som bola po 12hod a odvtedy som sa hrabala co najviac na nohy, takze hojenie bolo rychle aj som sa rychlo dala dokopy, a kojenie tiez - mlieka som mala aj pre celu ulicu...
momentalne sa viac bojim toho prirodzeneho porodu jak cisara, tiez mam problematicky tlak ale to je skor syndrom bieleho plasta 😀
v utorok idem na prvu poradnu do porodnice, tak uvidim, co na to porodnik, lebo moj gyndr. doteraz tvrdil, ze nevidi dovod nerodit prirodzene...
kazdopadne, keby som si mohla v ybrat, tak jednonacne planovany SC pri EPI, ten spinal, z toho mam troska obavy tiez...
ahoj kati, uz sa nam to krati, ze? Nie som si ista, ci je mozna pri sekcii EPI, lebo ta ti odblokuje len bolesti, ale tlaky citis, ale ked nemas rozbehnuty porod, tak tlacit nemusis. A pri SC by si mala mat asi umrtvenu celu polku tela, tak preto spinal.
Mna pri rozhodovani najviac od prirodzeneho odradza mala pravdepodobnost, ze aj dokoncim normalne... Mne skor povedal, ze ked budem velmi chciet, ze mozem skusit, a keby cokolvek, tak dokoncime cisarom. To radsej nim aj zacnime 😉
A co Gretka, tesi sa na sestricku? Uz mas nejake triky, ako zvladat babenko pri besnom 2-rocakovi 😉 😀 Daj kludne IP, nech neodbacame 😉
CHtěla jsem se zeptat holek, co druhý porod po sekci měly přirozeně, jak je to při kotrakcích nebo poslíčcích? Cítily jste jizvu? Pnutí, pichlavou bolest?
ja sem taky rodila prvy cisarem ale druhy sem rodila prirozene...... 😉 a sou od sebe o rok a pul a 4 dny 😀
Ahojte babenky, zaujímalo by ma či náhodou nemáte info o tom, aká by mala byť hrúbka dolného segmentu teda jazvy na maternici, aby Dr. vôbec pripustili prirodzený pôrod po prvej sekcii resp. teda aby to bolo bezpečné ? vďaka 🙂 😉
já měla první porod plánovaný císař a druhy akutní císař...... ráno mi odešla hlenová zátka a v noci jsem už dostávala bolesti (myslela jsem že to jsou poslíčci), brali mě hned císařem protože už mi praskala děloha takže bylo 5 min po 12 jak podotkl doktor ☹ ale jsme v pořádku 😵
marie: a ako vedeli, ze ti praska ta maternica? to nejako sledovali alebo si mala velke bolesti? ako sa to rozpozna?
když mě rozřezali tak to dokt říkal, asi těmi kontrakcemi mi to začalo praskat. Podle ultr to asi není poznat, protože doktorka co mě přijímala nic neříkala že by bylo něco špatně a ještě se mě ptala proč chci rodit císařem.... tak nevím ☹ bolesti jsem měla tak jak kdybych TO měla dostat jen takové malé křeče. Nic hrozného takže opatrnosti není nikdy dost ☹
kati - mna doki upozornoval, ze keby som mala silnu bolest v podbrusku, tak ze to moze byt ruptura a vtedy treba ist okamzite so nemocnice...
marie: a preco si chcela teda vlastne ten druhy cisarak??? celkom tomu nerozumiem, myslela som, ze ten akutny si mala prave kvoli tom, ze zistili, ze ti ta maternica praska, ale pises, ze to zistili az ked ta otvorili, mozes to prosim skusit lepsie popisat?
tani - no parada....ta moja cholericka mi obcas dava poriadne zabrat, az sa desim, ze mi to tam dole ozaj rupne.....tebe uz doki meral hrubku jazvy? mne nie, a ani sa o tom nejako nezmienovali....
když jsem se ptala mého dok jak budu rodit tak řekl že je času dost a že se domluvíme (to bylo 14 dní před porodem) takže jsem do porodky šla nepřipravená jak budu rodit. První doktorka co me vyšetřovala mi rovnou navrhla CŘ, a večer jak jsem přišla že už mám bolesti tak mě rovnou brali na sál. Malý byl ještě dost velký 4,10 a 52cm. Při příjmu jsem hned řekla že bych šla radši na císař ( špatné zkušenosti jak u prvního tak u porodu mé setry) Měla jsem stahy co 3 min a otevřená jen na špičku prstu tak možná taky proto mi ho udělali abych moc netlačila na dělohu.
Jinak doktoři mi neříkali ☹
jo a malý měl ještě omotaný krk a nožičku pup šňůrou, takže by to asi určitě šlo CŘ ☹
ahojte, vidim ze sa bavite o jazve...ja mam dva roky po cisarskom a teraz ho budem mat znova..najprv mal byt len kvoli polohe KP, potom uz aj kvoli sietnici na lavom oku, no a teraz najnovsie ked mi robili utz lekar zistil ze mam stensenu jazvu, ze aj keby som nemala indikaciu od ocnej lekarky, tak by mi kvoli jazve odporucal cisarsky.
Jazvu som doteraz necitila az tento pondelok ma v nej zacalo pichat a tahat, odvtedy ma boli skoro stale ale hlavne ju citim v noci..
na sprave z utz mam napisane ze jazva 0.4..podla lekara z utz je to stensena a podla druheho ktory mi robil monitor je to este v norme...tak sa vysomar..ale je pravda ze ju citim
ahojte. mam otazocku na baby ktore otehotneli do dvoch rokov od porodu cisarskym. co vam povedal lekar? ja mam pocit ze som tehotna a normalne sa bojim ist k lekarovi, co mi povie. ked som tam bola po porode upozornovali ma ze nemozem otehotniet dva roky.
melanche - to je indivindi niektori lekari vravia, ze staci rok (napr. ten moj) a niektori zas az 2 roky. kazdopadne ty mas uz 1.5 roka od porodu a podla mna ti lekar nemoze povedat nic, ved co sme v skole? ze si si neurobila ulohu tak ti vynada alebo co???? moze akurat povedat, ze budes rizikovejsia pacientka, ale urcite by som sa nebala na tvojom mieste a hlavne bud sebavedoma a nedaj sa, lekar je tam kvoli tebe, nie ty kvoli nemu
blumka - no vidis a mne este uzv jazvy nikto nerobil a ani to zatial nikto nepsominal ako moznu indikaciu SC, pritom tuto o tom citam z kazdej strany....
marie: dakujem pekne za vysvetlenie, uz som z toho mudrejsia....tak nakoniec aj dobre, ze si sla tym SC, no a ku vsetkemu este aj ta omotana snura....tak to je fakt zapeklite....
kacenqa, ja sa skor preto bojim ze je to nas znamy, pozna celu nasu rodinu ine je to keby je to cudzi lekar od ktoreho mozem hocikedy zobrat kartu. no ale diky za povzbudenie. aby vam to vsetkym dobre dopadlo 😉
melanchie, ja budem rodit skoro na den presne po dvoch rokoch a moj gynekolog mi nic na to nepovedal..dokonca, som mala velku sancu rodit spontanne.
kacenqa, mne utz jazvy spravili az potom co som sa zacala stazovat ze ma boli, dovtedy nikto nic nevravel o jazve
Budu malinko mimo téma, ale jste tu všechny po sekci, tak je vás tu snad dost, které by jste mi snad odpověděly. Cítily jste u druhého těhotenství nějaké nepříjemné pocity v podbříšku, které jste u prvnho neznaly? Já mám občas problém, když mám hodně plný měchýř, že mě bolí po vyprázdnění podbříšek. Doktor řekl, že to může být způsobeno lehkými srůsty po první sekci. Celkově mám ,,spodek,, nějaký citlivější. Dost často dělohu cítím, pocit je to jako tvrdnutí, což mě takhle brzo zaráží. Ale zase u prvního těhotenství jsem měla dělohu dráždivou a možná po té sekci je ještě víc. Jen by mě zajímalo, jestli jste měly druhé těhu bezproblémové, uplně stejné jako u prvního, nebo vás něco znepokojovalo, měli jste občas divný pocit -tlaky,stahy...něco.
Budu vděčná za odpovědi 😉
Nikko, já mám sice podstatně kratší rozdíl mezi otěhotněním, ale na tom si myslím nezáleží..já jsem měla pocity tlaku, tahání, někdy možná až mírné bolesti hlavně první tři měsíce. Kamarád gynekolog říkal, že je to naprosto normální. Teď to mám minimálně, spíše takový tlak, cítím to někdy večer.Možná je to tím, že přes den nemá člověk tolik času to vnímat, nebo je to po celodenní honičce 🙂 . Každopádně jestli máš tak hovorného gyndaře jako já, tak se prdlačku dozvíš, ale je to prý normální.

katko mě až po porodu.o sekci u mě vubec nepřemýšleli.