1.porod císařem a obava z 2. porodu. Máte zkušenost?
ahojda maminky!!poprvé jsem rodila císařem ale bojím se druhého porodu prý může prasknou děloha při normálním porodu po císaři máte někdo zkušenosti??napište prosím
Stručné shrnutí
- Po prvním císařském řezu není automaticky nutné plánovat druhý císařský řez; rozhoduje současný stav (poloha a velikost plodu, důvod prvního řezu, stav jizvy na děloze) a doporučení gynekologa či porodníků.
- Některé porodnice používají ultrazvukové měření hrúbky dolního segmentu dělohy k rozhodování o vaginálním porodu po císaři; v diskuzi byly uváděny hodnoty 1,7–2,4 mm i 6 mm jako naměřené příklady.
- Hlavní komplikace zmiňované v souvislosti s porodem po císaři jsou ruptúra maternice a špatné hojení jizvy; dostupná opatření zahrnují opakované konzultace s odborníky, plánovaný císař, hospitalizaci a lokální ošetřování rány (např. Framykoin, Betadine, tea tree oil).
Nejčastější otázky
Q: Můžu rodit přirozeně po předchozím císařském řezu?
A: Ano, je to možné, pokud současné vyšetření (poloha plodu, velikost, ultrazvuk jizvy) ukáže nízké riziko; v diskuzi byly příklady žen, které po prvním císaři porodily vaginálně i s normální porodní délkou.
Q: Jak se v praxi posuzuje riziko prasknutí dělohy při pokusu o vaginální porod po císaři?
A: V některých porodnicích se měří hrúbka dolního segmentu dělohy ultrazvukem a podle výsledku se rozhoduje; v diskuzi byly uváděné naměřené hodnoty 1,7–2,4 mm a 6 mm a také poznámky, že rozhodnutí často dělá samotný porodník.
Q: Co dělat při špatně se hojící ráně po císaři?
A: Konzultovat gynekologa nebo chirurgii; v diskuzi ženy popisovaly léčbu hospitalizací, čištěním rány a lokálními prostředky jako Framykoin (pudr), Betadine, tea tree oil, heřmánek a doporučovaly držet ránu v suchu a čistotě.
Q: Kolik císařských řezů je bezpečné mít?
A: V názorech se objevilo doporučení „2–3ד, některé ženy zmiňovaly, že po třetím císaři mohou následovat další intervence (v diskuzi bylo zmíněno podvázání vaječníků jako anekdota), ale existují i případy žen se 3 a více císaři; není jednotné pravidlo a rozhoduje individuální posouzení lékařů.
Q: Ovlivní epidurál možnost včas rozpoznat ruptúru dělohy?
A: V diskuzi někteří lékaři a pacientky uváděli, že při pokusu o vaginální porod po císaři někteří odborníci epidurál nedoporučují, protože by mohl tlumit bolest, kterou by pacientka jinak cítila při začínající ruptuře.
Q: Jak vypadá běžná rekonvalescence po císaři podle zkušeností z diskuze?
A: Hospitalizace po císaři se v příspěvcích lišila od 2–9 dnů; strava často začínala tekutinami (den 1), postupně polévkami a normální stravou kolem 3. dne; některé novorozence v porodnicích dokrmovali glukózou a používání sondy či inkubátoru bylo v komplikovaných případech zmiňováno.
Závěry z diskuze
Shoda
- Po prvním císařském řezu je rozhodnutí mezi plánovaným císařem a pokusem o vaginální porod individuální a závisí na příčině prvního císaře, poloze a velikosti plodu a stavu jizvy na děloze.
- Doporučuje se konzultovat více odborníků a případně provést ultrazvukové vyšetření dolního segmentu dělohy před rozhodnutím o typu porodu.
- Špatné hojení jizvy po císaři vyžaduje lékařské vyšetření; domácí ošetření z diskuze zahrnovalo Framykoin, Betadine, tea tree oil a udržení rány v suchu.
Sporné názory
- Někteří účastníci trvají na plánovaném opakovaném císaři z obavy před ruptúrou maternice, jiní upřednostňují pokus o přirozený porod pokud současné vyšetření neprokáže riziko.
- Někteří lékaři a pacientky v diskuzi považují epidurál za rizikový při VPOC (vaginální porod po císaři), protože by mohl maskovat bolest při ruptuře, jiní epidurál běžně používají.
Otevřené otázky
- Jaká konkrétní prahová hodnota hrúbky dolního segmentu dělohy (mm) spolehlivě určí bezpečnost vaginálního porodu po císaři?
- Jak se mění hrúbka jizvy v průběhu těhotenství a jaký vliv má toto změření v 37.–39. týdnu na konečné rozhodnutí porodníka?
Zmíněné značky a firmy
Betadine, Framykoin, Sokolovská porodnice
Zmíněné produkty a metody
teatree oil, Framykoin (pudr), Betadine, epidurál, spinálka/spinálna anestézia, glukóza, oxytocin, Vojtova metoda, myomektomia, sterilizace/podvázání vaječníků, ultrazvukové měření hrúbky dolného segmentu dělohy, preeklampsie, ruptúra maternice, DMO, hypoxie, inkubátor
Místa a osoby
Cheb, Sokolovská porodnice, New Jersey, Řecko, pan Danko, Beckhamka
@jelka21 ahoj tebe lekar odporucal sekciu, aj ked nemas ziadne problemy po sekcii? lebo ja som mala prvu sekciu tiez pre nepostupujuci porod, takisto ako ty, obmotana pupocna snura okolo krku, a teraz mi moj obvodny gynekolog povedal, ze urcite pojdem na sekciu, ale z dovodu, ze som mala uz jazvu po cisarskom otvaranu trikrat, vyberali mi po porode myomy, ale ked idem na nejake vysetrenie do nemocnice, tak mi lekari vacsinou hovoria, ze nie je dovod na sekciu, tak nechapem, ako ja sa bojim ist prirodzene, velmi tenku mam tu jazvu, no uvidime co povedia lekari, ja viem ze je to este daleko, ale nechapem, ako sa mozu nazory lekarov tak rozchadzat.
@fecova Ahoj, no u mna je to kvoli velkosti babatka. Vyzera to tak, ze aj druhe bude mat asi 4500g. Moj prvy syn mal obvod hlavicky pri narodeni 40cm. Neviem si to predstavit porodit normalne. Dnes som bola na internom a aj sestra aj doktorka mi povedali, ze mam riadne brucho. No este ma caka aro a utz a az potom to bude naisto. Keby som cakala mensie babo, velmi rada by som rodila prirodzene. Ved ja sa ani nemozem pochvalit, ze som rodila. hi hi
ahoj, měla bych jeden dotaz. Svoje první dítě jsem porodila císařským řezem před třemi měsící a teď řeším , jak dlouhou zvolit mateřskou. Chtěli bychom tři děti,takže by bylo lepší zvolit kratší variantu, ale někde jsem četla, že je lepší počkat po císaři 1,5 - 2 roky. Je to tak? Jaké máte osobní zkušenosti? Jak dlouho jste čekali? Nebo co vám radil váš dr? Předem díky za odpovědi. 🙂
@jitulisek mne v porodnici uz 2x po cisari rekli, ze nesmim 1 rok otehotnet. Mame mezi detma rozestup 2 roky a 4 mesice, planovali jsme 2,5 roku a zrovna to tak nejak vyslo...
Ahoj holciny, tak ja taky prispeju svou trochou do mlyna... Syna jsem rodila neplanovane cisarem, prenasela jsem a neotvirala jsem se ani po oxytocinu. Druhe jsem si moc prala rodit normalne, chtela jsem zazit ten nepopsatelny pocit zrozeni.. a bohuzel to opet nevyslo. I kdyz jsem se plne otevrela, mala se zasekla a sla opet cisarem. Je mi to sice moc lito, ze uz nikdy nezaziju ten pocit, ale jsem rada, ze to dobre dopadlo. Musim ale rict, ze po druhem cisari jsme se citila mnohem lepe, vstavani ani chozeni ci ohybani mi delalo problemy jen prvni 2 dny a pak uz pohoda.. takze se nebojte, koho ceka druhy cisar, neda se to porvnat! 🙂
@miriam11 prepac,ze tak neskoro pisem...odpoved je jednoznacne cisarsky rez...4 dni po cisaraku som ficala akoby som nerodila vobec.po normalnom porode som mala zdravotne problemy,ktore ma dodnes tazia....natrhol sa mi konecnik a museli ma operovat.podla mna sa neda jednoznacne povedat,ktory porod bude lepsi...niekto trpi mesiace este aj po cisarskom a normalny porod prirovnava k rychlej hnacke bez bolesti 😅 je to velmi individualne a nikto nevie povedat presne ako bude tvoje telo reagovat cisarsky rez ci na normalny porod.musis prezit oba,aby si sama vedela zhodnotit co bolo pre teba horsie....a tak isto mozes mat 2 rozdielne skusenosti pri cisarskom ci pri normalnych porodoch...ja ale za seba hodnotim cisarsky ako prechadzka ruzovym sadom a normalny porod bol pre mna peklo.
ja mám za sebou dva cisárske, ale vôbec sa nedajú porovnať. Prvý som zvládla v pohode aj bez analgetík, ale po druhom som mala silné bolesti. Každý deň mi museli pichať injekcie, lebo som nemohla vydržať. Rana sa mi zle hojila, doma ma to ešte niekoľko týždňov veľmi bolelo. Takže naozaj sa to nedá nijako zovšeobecniť, že čo je lepšie.
Ahoj, první porod nakonec skončil císařem. Druhý mimčo jsem měla vyvolávaný, ale začla mě hrozně při kontrakcích bolet jizva po prvním císaři. Udělali akutní císařský řez, protože hrozilo protrhnutí dělohy. Jizva byla hodně ztenčená.
@sjuzi moja kamaratka teraz porodila druheho synčeka prirodzene,prveho mala CR. druhy porod jej trval 1 hod 40 min. No na "prvorodičku" skvely vykon 😵
@martinka1981 fiiiiha, no super... kiež by viaceré sme boli také šťastné ženy... 😉 😀
ahoj kocky pripajam sa k vam tiez ma caka druhy porod ale zatial vobec netusim ako 😅 bola by som rada keby bol prirodzeny ale ked nie neva len nech je vsetko ok, o dva tyzdne idem do poradne a dohodneme sa co prichadza do uvahy podla polohy babätka i placenty tak uvidime
@sjuzi treba veriť že všetko bude ok. Hlavne je aby boli deťurence zdrave 😉.
Moj prvy porod trval 11 hod. a druhy 5,5 hod. Oba vyvolavane bez EPI. Užila som si riadne,takže tejto kamoške len tiško zavidim 😀.
Baby držte sa 😵
@sjuzi ahoj. ja som mala prvé cisárskym a teraz by som mala mať tiež. prvý bol z dôvodu , že sa mi malá otočila . teraz mi lekár odporučil , aby som išla znovu cisárskym. mne to aj vyhovuje , lebo rez sa mi rýchlo zahojil a nemala som žiadne problémy. zajtra , ale idem do nemocnice sa ukázať pôrodníkovi a som zvedavá čo mi ten povie. dúfam , že bude toho istého názoru. musím sa totiž priznať , že mám nízky prah bolesti a neviem ako by som to zvládla ☹ ☹
@janinkad74 tak držíme palce... ja samozrejme, že ak by nastali komplikácie, tak som zmierená aj so sekciou, ale dobrovoľne by som do nej už nešla. Síce som nemala žiadne zdr.komplikácie, ale skôr psych.problémy... a tiež mi vadilo, kým som sa rozhýbala a mohla starať o malého, rozbehnúť kojenie... no vidím v tom viacero negatív... Ale nehovorím... aj prir.pôrod môže byť komplikovaný a ťažký, ale to si nepripúšťam... 😉
@sjuzi Ahojky, poprvé jsem také rodila císařem (nepostupující porod, syn 4050g). Týden před termínem druhého porodu mi řekli, že je to na hraně - přirozený porod x císař. Že malá má ccc 3700g a vše je ok, tak mi ještě nechají deset dní a pak mi rovnou udělají císaře. Za dva dny neskutečný bolesti, kontrakce. Jedna, po 40 minutách druhá a za dalších 30 minut třetí, ale bolestí jsem se svíjela a brečela. Tak jsme vyrazili do porodnice. Cestou kontrakce po 8 minutách. A okamžitý císař, děloha jen průhledná blána. Měla jsem to taktak.
@sjuzi ahojky. dnes som sa bola zahlásiť a ukázať sa k pôrodníkovi do nemocnice kde chcem rodiť. rozprávali sme sa dlho a hovoril , že sa nemám báť prir.pôrodu. že to zvládnem , ale samozrejme že to nebude siliť. vraj by to malo prejsť v pohode. tak som na 60% zmierená. aj tak mám strach z tých bolestí. 😒 😖
Ahoj holky tak i já se přidávám do tohoto tématu, první synek byl plánovaný císařem na 31.12. protože byl koncem pánevním, ale bohužel se mu chtělo na svět o něco dřív, takže mi dělali akutní císařský řez...hodně špatně jsem se hojila a ještě 14 dní po porodu jsem byla v nemocnici, ale těhotenství ok, jen ten porod na nic 😔 😔 😔 No a nyní je naše mimi už otočené hlavičkou dolů, takže mě čeká klasický porod a taky jsem zvědavá jak to bude probíhat...má odhad, že bude stejně velké jako Kubík kolem 3,5 kg, ale prý se tyhle odhady hodně liší....všechno to bude pro mě vlastně jako poprvé...
@luca30 ahoj! Vidím, že máme rovnaký "problém" a ešte aj rovnaký termín... Tak som zvedavá, ako nakoniec dopadneme, určite napíš, ak by si šla skôr ako ja... 😉
Ja som mala neplánovaného cisára, kvôli tomu, že som 10! dní prenášala a ani po 2 vyvolávačkách sa nič nedialo... Resp. bolesti som mala po vyvolávačke brutálne, ale som sa otvorila po 6tich hodinách tak na pol prsta... 😒
Bolestí sa ani nebojím, myslím, že horšie ako tá vyvolávačka to nebude... 😝 😝 😅
@janinkad74 tiež nám potom napíš, ako si sa nakoniec rozhodla... najdôležitejšie je, aby bolo bábätko i ty v poriadku, nech to dopadne akokoľvek. Ale ak sa na to necítiš, tak by som to asi nesilila... 😉
@sjuzi hmm , určite napíšem . v každom prípade aj pre mňa ako napísala luca30 to bude ako poprvé. veď uvidíme 😕

@jelka21 ja mela nakonec cisare, primar mi ho doporucil, takze jsem se pak uz nebranila. S vahou se sice sekli, ale mala mela snuru 2x kolem krku a pak jeste kolem tela, takze bych ji normalne stejnak neporodila. Navic pry jsem mela delohu v miste jizvy opravdu tenkou, takze si primar za tim rozhodnutim stal i kdyz videl ze je Annabel mensi nez mysleli.
Holky musim rict, ze ve finale mi je to sumak, ze to byl zase cisar, hlavne ze jsme obe zivy a zdravy... V boha neverim, ale asi to byl osud a melo to tak byt!
Po cisari jsem se opet zotavila rychle, v patek mne rezali a v utery jsme sly domu, ted uz mne ani nic neboli, jen kdyz si vecer masiruju jizvu, tak je to pak citlivy...