1.porod císařem a obava z 2. porodu. Máte zkušenost?
ahojda maminky!!poprvé jsem rodila císařem ale bojím se druhého porodu prý může prasknou děloha při normálním porodu po císaři máte někdo zkušenosti??napište prosím
Stručné shrnutí
- Po prvním císařském řezu není automaticky nutné plánovat druhý císařský řez; rozhoduje současný stav (poloha a velikost plodu, důvod prvního řezu, stav jizvy na děloze) a doporučení gynekologa či porodníků.
- Některé porodnice používají ultrazvukové měření hrúbky dolního segmentu dělohy k rozhodování o vaginálním porodu po císaři; v diskuzi byly uváděny hodnoty 1,7–2,4 mm i 6 mm jako naměřené příklady.
- Hlavní komplikace zmiňované v souvislosti s porodem po císaři jsou ruptúra maternice a špatné hojení jizvy; dostupná opatření zahrnují opakované konzultace s odborníky, plánovaný císař, hospitalizaci a lokální ošetřování rány (např. Framykoin, Betadine, tea tree oil).
Nejčastější otázky
Q: Můžu rodit přirozeně po předchozím císařském řezu?
A: Ano, je to možné, pokud současné vyšetření (poloha plodu, velikost, ultrazvuk jizvy) ukáže nízké riziko; v diskuzi byly příklady žen, které po prvním císaři porodily vaginálně i s normální porodní délkou.
Q: Jak se v praxi posuzuje riziko prasknutí dělohy při pokusu o vaginální porod po císaři?
A: V některých porodnicích se měří hrúbka dolního segmentu dělohy ultrazvukem a podle výsledku se rozhoduje; v diskuzi byly uváděné naměřené hodnoty 1,7–2,4 mm a 6 mm a také poznámky, že rozhodnutí často dělá samotný porodník.
Q: Co dělat při špatně se hojící ráně po císaři?
A: Konzultovat gynekologa nebo chirurgii; v diskuzi ženy popisovaly léčbu hospitalizací, čištěním rány a lokálními prostředky jako Framykoin (pudr), Betadine, tea tree oil, heřmánek a doporučovaly držet ránu v suchu a čistotě.
Q: Kolik císařských řezů je bezpečné mít?
A: V názorech se objevilo doporučení „2–3ד, některé ženy zmiňovaly, že po třetím císaři mohou následovat další intervence (v diskuzi bylo zmíněno podvázání vaječníků jako anekdota), ale existují i případy žen se 3 a více císaři; není jednotné pravidlo a rozhoduje individuální posouzení lékařů.
Q: Ovlivní epidurál možnost včas rozpoznat ruptúru dělohy?
A: V diskuzi někteří lékaři a pacientky uváděli, že při pokusu o vaginální porod po císaři někteří odborníci epidurál nedoporučují, protože by mohl tlumit bolest, kterou by pacientka jinak cítila při začínající ruptuře.
Q: Jak vypadá běžná rekonvalescence po císaři podle zkušeností z diskuze?
A: Hospitalizace po císaři se v příspěvcích lišila od 2–9 dnů; strava často začínala tekutinami (den 1), postupně polévkami a normální stravou kolem 3. dne; některé novorozence v porodnicích dokrmovali glukózou a používání sondy či inkubátoru bylo v komplikovaných případech zmiňováno.
Závěry z diskuze
Shoda
- Po prvním císařském řezu je rozhodnutí mezi plánovaným císařem a pokusem o vaginální porod individuální a závisí na příčině prvního císaře, poloze a velikosti plodu a stavu jizvy na děloze.
- Doporučuje se konzultovat více odborníků a případně provést ultrazvukové vyšetření dolního segmentu dělohy před rozhodnutím o typu porodu.
- Špatné hojení jizvy po císaři vyžaduje lékařské vyšetření; domácí ošetření z diskuze zahrnovalo Framykoin, Betadine, tea tree oil a udržení rány v suchu.
Sporné názory
- Někteří účastníci trvají na plánovaném opakovaném císaři z obavy před ruptúrou maternice, jiní upřednostňují pokus o přirozený porod pokud současné vyšetření neprokáže riziko.
- Někteří lékaři a pacientky v diskuzi považují epidurál za rizikový při VPOC (vaginální porod po císaři), protože by mohl maskovat bolest při ruptuře, jiní epidurál běžně používají.
Otevřené otázky
- Jaká konkrétní prahová hodnota hrúbky dolního segmentu dělohy (mm) spolehlivě určí bezpečnost vaginálního porodu po císaři?
- Jak se mění hrúbka jizvy v průběhu těhotenství a jaký vliv má toto změření v 37.–39. týdnu na konečné rozhodnutí porodníka?
Zmíněné značky a firmy
Betadine, Framykoin, Sokolovská porodnice
Zmíněné produkty a metody
teatree oil, Framykoin (pudr), Betadine, epidurál, spinálka/spinálna anestézia, glukóza, oxytocin, Vojtova metoda, myomektomia, sterilizace/podvázání vaječníků, ultrazvukové měření hrúbky dolného segmentu dělohy, preeklampsie, ruptúra maternice, DMO, hypoxie, inkubátor
Místa a osoby
Cheb, Sokolovská porodnice, New Jersey, Řecko, pan Danko, Beckhamka
Holky, snad vás trochu potěším a uklidním. První dceru jsem rodila před dvěma lety plánovaným císařem pro konec pánevní. Rekonvalescence nebyla úplně procházka růžovým sadem, břicho vypadalo děsně ještě dlouho, kojení nám nešlo. Minulou sobotu jsem porodila druhou dceru přirozeně. Mnohem větší pohoda, rychlejší zotavení, týden po porodu jsem měla svoji postavu, s kojením sice taky bojujeme, ale aspoň trochu mlíka mám. Takže když je jizva po císaři v pohodě a není predispozice k dalšímu, tak určitě doporučuju zkusit to přirozeně. Rozhodně to stálo za to.
Ahoj holky.... Anežka roste jako z vody...ted trochu stoná, ale nic vážného....tatínka stávkování už malilinko opouští, ale jěště není důvod k úplné radosti...s ním je to běh na dlouhou trať 😀 držím palečky všem kterým miminko teprve přijde....a žádný strach....já vím vím ode mě to sedí, já byla strachy a hrůzou bez sebe!!!!
Dobrý den, mám osobní zkušenost..první dítě jsem rodila v roce 2009..snažili jsme se o normální porod, ale protože jsem měla preeklampsii porod mi vyvolávali..nakonec jsem musela rodit císařem-měla jsem pouze opidurál nikoliv celkovou narkózu..v roce 2013 jsem rodila druhé dítě přirozenou cestou...jediné, co mi doktoři řekli bylo, že nedoporučují rodit do 2 let od císaře, ale protože nám to vycházelo přes 3 roky, bylo to v pohodě...je pravda, že když jsem byla od svojí gynekoložky odeslána před porodem již do nemocnice, vždycky se mě doktoři ptali, jestli chci další císař nebo to zkusím přirozeně...na žádné komplikace jsem nemyslela, prostě jsem věděla, že to musí jít (s císařem jsem měla děsnou zkušenost)..malé se bohužel moc ven nechtělo a tak mi bylo doktory sděleno, že pokud neporodím do termínu, musím na císaře-přenášet se prý po prvním císaři nesmí...tak jsem si s malou v bříšku pěkně promluvila a nakonec jsme 2 dny před termínem porodili přirozeně..🙂 A moc děkuji za to, že jsem na druhý císař nešla! Přirozený porod byl proti mému císaři úplnou procházkou.. 😀
Tak já mám dva krásný zdraví kluky,první Tomáš kterému už je dnes šest a půl,ten byl císařským řezem a druhého Pepu,kterému budou za týden dva a ten se narodil normální cestou.Pokud máte maminky tu možnost rodit normálně,tak je to rozhodně lepší a po porodu méně bolestivé!!!! 🙂
Dobry den,je mi 36 let,pred 13 lety jsem spontenne porodila dceru-3850g 51 cm,2 roky pote jsem podstoupila operaci patere a rok na to reoperaci. Ted jsem znova tehotna 32+ a neurolog doporucil cisarsky rez.Nejdriv jsem to vitala,ted uz si nejsem jista,jestli je cisar spravne rozhodnuti. Chtela bych nejakou radu.... V pripade prifozeneho porodu se obavam nevratneho poskozeni patere resp.michy... Cisar take neni bez rizik.. Jsem jako v pasti...
@andreapavkova já jsem psala i do jiných diskuzí...a já si nemůžu císaře vynachválit....pokaždé mě uspali, jeden akutní, druhý plánovaný....a i kojila jsem, všechno...fungovala, doma zvedala druhoud ceru, ktere bylo 14mes....
pokud doporučují sekci a vůbec když je rizik poškození páteře, určitě bych sekci podstoupila....přece nebudete riskovat že nebudete chodit!
@andreapavkova mám za sebou 3 sekce a hned po první či druhé bych ti řekla, že už nikdy. Vždy jsem měla sekci plánovaně neplánovanou. Všechno bylo jen shoda náhod, která mi nakonec (troufám si říct) zachránila děti. Nejsem žádná fanynka sekce, ba naopak. Ale v tvém případě bych neváhala a nijak se tím nazabývala a sekci podstoupila.
První sekci jsem měla v úplné narkóze, protože jsem měla strach podstoupit spinál. Sbírala jsem se po ní nejdýl a ty bolesti po ní byly neskutečný. Syna jsem si nepochovala měsíc a se slzami v očích koukala na jiný jak ho chovají. Pro mě to bylo hrozný.
Druhá sekce už proběhla ve spinálu, ale to napíchávání míchy byl děs běs. To co jsem protrpěla po první sekci za bolesti, proběhly nyní při napichování zad. Napíchli mě snad až na 12. pokus. Ta bolest, která mi šla až do konce prstů se mi vryla do paměti a řekla jsem si, že sekci už nikdy. Nicméně jsem si po sekci celkem mohla pískat. Zahojila jsem se opravdu rychle
Třetí sekce byla opět ve spinálu, malý se narodil dřív a měl vážné zdravotní problémy, takže co se dělo se mnou jsem moc neřešila. Každopádně tahle poslední sekce mně pomohla se srovnat se všema a brát to tak jak to je. A to, že bez nich bych nejspíš neměla 3 úžasné děti.
Po všech sekcích jsem šla po 5 dnech domů a plně jsem kojila do doby dokud jsem se nerozhodla děti odstavit (všechny až po roce a dýl). Neříkám, že jizvu necítím. Cítím a myslím, že celkem dost, ale přece jen mám 3 sekce, tak co bych chtěla. Pro mě je důležité, že jsou děti zdravé a já také a můžu se o ně naplno starat.
Snad jsem ti trochu pomohla. Kdybys něco potřebovala vědět, tak se klidně zeptej 😉
Ahoj holky. ajá měla v r. 2007 taky císařský řez - malá byla koncem pánevním. Ted sem v 17 tt a čekám, jak to dopadne, jestli taky císař, nebo normál. Docela se normálního porodu obávám, ale zase mě mrzí, že jsem si to neprožila už s dcerkou.. Tak uvidíme ..
Ahoj vsem, v roce 2010 jsem cekala svoje prvni miminko. Pri prvnim monitoru me hned odvlekli na porodni sal, hypoxie plodu, nasledoval cisarsky rez v cele narkoze. Vse se sebehlo behem 10 minut, neuveritelne. Moji holcicku mi zachranili, velky dik porodnici v Podoli. V roce 2013 me cekal dalsi porod. Byla jsem pevne rozhodnuta, ze bude normalni a taky byl. Oproti cisari nesrovnatelne krasny a neskutecny zazitek. Po cisari jsem si prisla neschopna, vsechno me dlouho bolelo, protoze to bylo akutni a rez byl z tohoto duvodu vedeny jinak nez normalne a poporodni blues sileny. Po klasickem porodu jsem mela pocit, ze bych mohla skaly lamat a hlavne jsem byla moc stastna, ze jsem vubec klasicky porod mohla zazit a hned si maleho pochovat. I za to dekuji zase porodnici v Krci. Do cisare me nenutili a respektovali me prani rodit normalne.
Mám podobný zážitek, jen s tím, že hypoxie plodu nastala až cca po šesti hodinách urputných kontrakcí (vyvolávaný porod) a skončilo to císařem. Druhý porod jsem si strašně přála zažít normálně, povedlo se a byl to skutečně dost rozdílný zážitek, mnohem intimnější, nebo jak to popsat. Nemůžu říct, že byl mě pak nic nebolelo, ale dobu rekonvalescence do jakžtakž použitelného stavu odhaduju na polovinu oproti císaři.
Ahoj holky jsem v 34 týdnu a rozhoduji se kde budu rodit, máte některá čerstvé zkušenosti z jindřichohradecké porodnice?

ako dlho ste v nemocnici po cisarskom reze,