1.porod císařem a obava z 2. porodu. Máte zkušenost?
ahojda maminky!!poprvé jsem rodila císařem ale bojím se druhého porodu prý může prasknou děloha při normálním porodu po císaři máte někdo zkušenosti??napište prosím
Stručné shrnutí
- Po prvním císařském řezu není automaticky nutné plánovat druhý císařský řez; rozhoduje současný stav (poloha a velikost plodu, důvod prvního řezu, stav jizvy na děloze) a doporučení gynekologa či porodníků.
- Některé porodnice používají ultrazvukové měření hrúbky dolního segmentu dělohy k rozhodování o vaginálním porodu po císaři; v diskuzi byly uváděny hodnoty 1,7–2,4 mm i 6 mm jako naměřené příklady.
- Hlavní komplikace zmiňované v souvislosti s porodem po císaři jsou ruptúra maternice a špatné hojení jizvy; dostupná opatření zahrnují opakované konzultace s odborníky, plánovaný císař, hospitalizaci a lokální ošetřování rány (např. Framykoin, Betadine, tea tree oil).
Nejčastější otázky
Q: Můžu rodit přirozeně po předchozím císařském řezu?
A: Ano, je to možné, pokud současné vyšetření (poloha plodu, velikost, ultrazvuk jizvy) ukáže nízké riziko; v diskuzi byly příklady žen, které po prvním císaři porodily vaginálně i s normální porodní délkou.
Q: Jak se v praxi posuzuje riziko prasknutí dělohy při pokusu o vaginální porod po císaři?
A: V některých porodnicích se měří hrúbka dolního segmentu dělohy ultrazvukem a podle výsledku se rozhoduje; v diskuzi byly uváděné naměřené hodnoty 1,7–2,4 mm a 6 mm a také poznámky, že rozhodnutí často dělá samotný porodník.
Q: Co dělat při špatně se hojící ráně po císaři?
A: Konzultovat gynekologa nebo chirurgii; v diskuzi ženy popisovaly léčbu hospitalizací, čištěním rány a lokálními prostředky jako Framykoin (pudr), Betadine, tea tree oil, heřmánek a doporučovaly držet ránu v suchu a čistotě.
Q: Kolik císařských řezů je bezpečné mít?
A: V názorech se objevilo doporučení „2–3ד, některé ženy zmiňovaly, že po třetím císaři mohou následovat další intervence (v diskuzi bylo zmíněno podvázání vaječníků jako anekdota), ale existují i případy žen se 3 a více císaři; není jednotné pravidlo a rozhoduje individuální posouzení lékařů.
Q: Ovlivní epidurál možnost včas rozpoznat ruptúru dělohy?
A: V diskuzi někteří lékaři a pacientky uváděli, že při pokusu o vaginální porod po císaři někteří odborníci epidurál nedoporučují, protože by mohl tlumit bolest, kterou by pacientka jinak cítila při začínající ruptuře.
Q: Jak vypadá běžná rekonvalescence po císaři podle zkušeností z diskuze?
A: Hospitalizace po císaři se v příspěvcích lišila od 2–9 dnů; strava často začínala tekutinami (den 1), postupně polévkami a normální stravou kolem 3. dne; některé novorozence v porodnicích dokrmovali glukózou a používání sondy či inkubátoru bylo v komplikovaných případech zmiňováno.
Závěry z diskuze
Shoda
- Po prvním císařském řezu je rozhodnutí mezi plánovaným císařem a pokusem o vaginální porod individuální a závisí na příčině prvního císaře, poloze a velikosti plodu a stavu jizvy na děloze.
- Doporučuje se konzultovat více odborníků a případně provést ultrazvukové vyšetření dolního segmentu dělohy před rozhodnutím o typu porodu.
- Špatné hojení jizvy po císaři vyžaduje lékařské vyšetření; domácí ošetření z diskuze zahrnovalo Framykoin, Betadine, tea tree oil a udržení rány v suchu.
Sporné názory
- Někteří účastníci trvají na plánovaném opakovaném císaři z obavy před ruptúrou maternice, jiní upřednostňují pokus o přirozený porod pokud současné vyšetření neprokáže riziko.
- Někteří lékaři a pacientky v diskuzi považují epidurál za rizikový při VPOC (vaginální porod po císaři), protože by mohl maskovat bolest při ruptuře, jiní epidurál běžně používají.
Otevřené otázky
- Jaká konkrétní prahová hodnota hrúbky dolního segmentu dělohy (mm) spolehlivě určí bezpečnost vaginálního porodu po císaři?
- Jak se mění hrúbka jizvy v průběhu těhotenství a jaký vliv má toto změření v 37.–39. týdnu na konečné rozhodnutí porodníka?
Zmíněné značky a firmy
Betadine, Framykoin, Sokolovská porodnice
Zmíněné produkty a metody
teatree oil, Framykoin (pudr), Betadine, epidurál, spinálka/spinálna anestézia, glukóza, oxytocin, Vojtova metoda, myomektomia, sterilizace/podvázání vaječníků, ultrazvukové měření hrúbky dolného segmentu dělohy, preeklampsie, ruptúra maternice, DMO, hypoxie, inkubátor
Místa a osoby
Cheb, Sokolovská porodnice, New Jersey, Řecko, pan Danko, Beckhamka
ahoj,chci se jen zeptat,sem v 11 tt,a musím jít k ortopedovi,protože když mě mamina rodila byla sem koncem pánevním a oni jí řekli že to zvládne normálně 🙄 jenže aby mě dostali ven tak mi vykloubili obě nohy,ruku a ještě mě křísili 😠 takže sem po luxaci kyčlí,nechci rodit normálně,mám strach abych si stěma nohama něco nepodělala,tak doufám,že mi ortoped dá dopor.na císaře,nemáte s tím některá zkušenost?díky moc
Tak já čtu holky, jak brzy jste šly do druhého mima po prvním císaři a dostvás obdivuju. Taky nosím Filípka, ale nauila jsem se si k němu sedat, přijde mi to pro mimčo v bříšku lepší. Filip má už 15,5kg a ono každý kilčo je znát....Zuz ty už jsi v poho, 38tt to je miminko už donošené, to se máš. Já mám hrůzu, Filda šel o 4týdny dřív a to jsem nic netahala a te´d? No nevím....
Reni7 normálně se domluv se svým doktorem, pokud je jen trochu normální, tak ani on nebude chtít podstoupit riziko u tebe spjaté s norm. porodem.
já se samozřekmě taky cítila méněcenná po porodu císařem, ale teď jsem ráda, že mám zdravýho kluka, horší je to, když lidičkám nejdou mimi vůbec...
Ahojda, tak já mám taky porod císařem. šla jsem na vyvolání a všichni doktoři říkali jak je to hezky připravený, už jsem byla na tři prsty otevřená a jak to bude rychlý, ale po osmi hodinách, kdy jsem dvě z toho strávila na boku a kontrakce měla snad v kuse, aby mimčo dorotovalo, přišel pan doktor a řekl, že to bude císař, chtělo se mi brečet, tak moc jsem chtěla rodit přirozeně a vidět mimčo hned po porodu. Nakonec jssem měla jen spinálku, takže mi malýhohned po zákroku přinesli a dali k prsu, hojení taky nebylo tak strašná, ale i přesto doufám, že druhý porod bude přirozený. Nejdůležitější ale je aby mimčo bylo zdraví 🙂 .
I já jsem rodila císařem, a to plánovaným pro KP a velikost plodu. Díky "plánování" jsem to parádně ořvala, pže mi bylo líto, že u toho nebude moct být manžel a vpodtstatě ani já. Pocit méněcennosti se možná taky trochu dostavil. Malýho jsem viděla asi 5 hodin po operaci, byl "díky" sekci nádherný, ale bohužel jsem ho nedokázala kojit. Co se týče bolestí apod., jizva mě bolela ukrutně tak dva dny, ale pže mi hned 2. den dali malýho na pokoj, musela jsem se o něj starat a moje bolístky šly vturánu stranou a rekonvalescence probíhala lépe než jsem čekala. 😎
I přesto doufám, že druhý porod půjde spontánně a už se na něj moc těším. 🙂
Fim: Kde jsi rodila? Já měla císaře jen s epidurálem, hned mi ho dali k pomazlení, poté mě zašili a do hodinky jsem ho měla u sebe, krásně mi ho donesl manel, který byl u celého porodu a pak hlídal malého, aby na něj byli hodní a to prý byli 😀
No samozřejmě pocit méněcennosti je, ale jak píše stofka, zdraví miminka je nejdůležitější.
No já jdu ve čtvrtek jdu na UTZ, zřejmě i druhé miminko bude muset jít císařem, trochu jsem to obrečela a pak si to v hlavě srovnala, zkrátka nedá se nic dělat a důkežité je, aby vše bylo oK.
Taky jsem rodila císařem, tři dny vyvolávání porodu, nesnesitelné kontrakce, nakonec alterace ozev plodu a byla to rychlovka, měla jsem hrozný strach, že malý nebude v pořádku, kontrakce byly šílené, ale ta několika denní bolest po císaři ještě horší, malého jsem viděla snad až třetí den. Také jsem si dlouho vyčítala, že jsem nezažila ten pocit rodit normálně, hlavní je, že je nakonec vše ok. Jednou bych chtěla zažít ten pocit porodit normálně, ale zdravé miminko je to nejdůležitější.
ahojte, ja som mala cisarsky pri oboch deťoch...ale o plánovanom dr. nechceli ani počuť...planovaný vraj robia len tým, kt. majú zdrav. problémy...takže predoperačné vyš. som musela mať...a o tom či bude cisársky sa rozhodovalo po dvoch dňoch ako mi odtiekla plodová voda, a mala som bolesti ako slon...potom to šlo rýchlo...epidural, sála a bolo...držím vám palce...nech vám všetko prebehne rýchlo a bezbolestne...aj keď pri pôrode sa o tom asi nedá hovoriť 😉
bashka...ja ti nepoviem... 😀 hovorili o epi...tak neviem...ale jedno viem...porodili to za mňa 😀
Já měla prvně epi kvůli kontrakcím, ale pak nastal fofr, tak mi píchli celkovou...
První porod císařem pro srdeční tíseň plodu, akutní s celkovou narkozou. Nesla jsem to špatně hlavně psychicky. Po 15,5 měsících nato plánovaný císař v epidurálu - hezký to bylo 🙂 Horší hojení jizvy, ale to se dalo čekat.
Rozhodně trvejte na měření tloušťky jizvy pod utz, měří se s plným močových měchýřem. A důležité je sledovat i srůsty mezi dělohou a břišní stěnou. A samozřejmě nepodceňovat bolesti v jizvě.
Ja by som sa chcela len spytat:
Prve je cisarskym, pred 1,5 rokom. Je to teraz uz "jedno" ist znovu na cisarak, alebo je lepsi prirodzeny porod? Ja mam pocit, ze ked som "uz rozrezana" 🙂 tak je to uz jedno...
No a ked prirodzeny, tak mozem ist do vody, ked uz bol robeny cisarak? Viete niekto?
Lucia123: Vždycky záleží, proč byl ten první císař. Pokud netrvají důvody k císaři, je obecně vždycky lepší přirozený porod. Do vody klidně můžeš, přece už ses za ten rok a půl koupala, ne? 😉 Tak proč ne rodit.
Ahojda, moje kolegyně y práce rodila 1 dítě císařem-neplánovaným, za rok byla znovu těhotná a doufala v císaře, ale i přestože mimčo mělo 4 200g ji nechali rodit normálně :O. (Odhad velikosti byl do 4kg.)
Ahoj, i já jsem v červenci 2006 rodila císařem-neplánovaně v 37+1tt. Ráno mi odtekla plodová voda, ale byla jsem bez bolestí, tak jsme jeli do porodnice. Byla jsem dost vysmátá, protože jsem celý den byla naprosto v pohodě a malý podle CTG také, i když opět bez známek, že by se schylovalo k porodu. Druhý den ráno mi zavedla p. Dr. tablety, ale ani ty nezabraly, tak začali vyvolávat kapačkama. Poté se dostavyly bolesti po 5 minutách, ale po vyšetřeních jsem byla stále úplně zavřená a ani na CTG nebyla žádná křivka naznačující děložní aktivitu. Vypadalo to, že si své bolesti vymýšlím, no děs. Večer přišli s doporučením na císaře, tak jsem - už docela zoufalá souhlasila. Provedli to ve spinále, ale jak už tady bylo řečeno, možný pocit méněcennosti se také určitě dostavoval do chvíle, kdy mi malého přinesli, byla jsem úplně bez sebe a děsně ráda, že to takhle dopadlo. Doktoři a sestřičky, kteří tam se mnou sdíleli dny čekání, pak za mnou chodili na pokoj a utěšovali mě, ať jsem ráda, že je to tak, že měl malý pupečník kolem krku! Vzhledem k tomu, že jsem měla placentu ve fundu- na opačné straně porodních cest, je zřejmé, že by se při normálním porodu utahoval, a co by následovalo.............................................Jinak kojila jsem plně do 6. měsíce a skončili jsme v 1a1/2 roce, takže pohoda.
Teď jsem těhotná cca 19.tt ( termín porodu mám přesně po 3 letech)a přiznám se, že stále přemýšlím, jak se na konci rozhodnout. Kvůli sobě bych už kvůli zmíněným rizikům císaře nechtěla, ale na druhou stranu je to pro mě po zkušenosti cesta, jak držet zdravé a hlavně živé dítko, tak uvidíme.....
ja som prvy krat rodila CS pre polohu KP a druhy krat normalne....vsetko bolo OK, ale lekar sa viacmenej priklanal opat k CS, ja zas k normalnemu porodu (lebo som dost dlho "predychavala" bolest po CS)
a lekari mali tiez odhad ze babo bude mat cca 3700kg a nakoniec sa sekli o 0,5 kg ....Hanka mala 4,200g 😀
Ahojky, já jsem v roce 2007 rodila císařem a příští týden mám termín a budu rodit normálně ( pokud se nic nestane ) Holky že nemůže prasknou ta děloha???? To jsou jen řeči,že?? Docela mě to vyděsilo, ale lepší je na nic takovýho nemyslet 😉 Vše bude O.K. 😀
trace:
mne praskla maternica. Tiež som bola po 1. SC, druhý raz (po 6 rokoch) ma nechali rodiť spontánne, ale ani som nezačala tlačiť a leteli so mnou na sálu. Som mala ukrutné bolesti v panve, to sa nedalo ani predýchať, len som tam kričala jak šialená...a oni rýchlo pripravovali sekciu...videli, že je zle...
Ale to je veľmi malá pravdepodobnosť, že rupne maternica, žiaľ mne sa to stalo...
Holky a co má porod císařem společného s praskntou dělohou? 😕 Přiznám se, že já má zatím z druhého porodu celkem hrůzu ať by šlo miminko ven tak nebo tak 😔
akejko, to jsi mě vyděsila!!!! to muselo být hrozný. Hlavně že to všechno dobře dopadlo!!Jsi šikulka 🙂
Mobino říká se že když je první císař tak u druhého je nějaké riziko ( když rodíš normálně) ale málo pravděpodobný...ale jak vydíš tak akejka s tím zkušenost má ☹
No pri spontánnom pôrode, ktorý nasleduje po cisárskom, je riziko prasknutia maternice pri kontrakciách v mieste, kde bola zošívaná. A to je potom veľký problém pre celý personál čo je na sále. Musia rýchlo uspať rodičku, vybrať dieťa, vyčistiť brucho aby neprišlo k infekcií brušnej dutiny.
trace no právě proto já chci spíš cs 😉 máma má pacientku, které se to taky stalo a dítko je bohužel celkem dost postižený pač ho nestihli vyndat dost brzy a přidusilo se a ona málem vykrvácela, ale zase je to opravdu dost výjimečný, takže jak říkám do neděle má miminko šanci ale v pondělí se jim tam navezu a budu chtít říznout 😀 😉
Když tak o tom přemýšlím tak jim asi taky řeknu jestli by šel ten císař... já teď vůbec nevím ☹ Počkám do úterý, to máme termín a pak se uvidí...
uvidíš taky podle velikosti a co ti řeknou mudrové, ten můj to taky spíš vidí na cs vzhledem k velikosti mimča a to ještě nedělal ultrazvuk 😉 Nejdůležitější je, aby na ultrazvuku zkontrolovali jizvu, jestli má dostatečnou tloušťku. Kamarádka taky takhle rodila, myslela že to půjde normoš, ale v průběhu porodu, kterej moc nepostupoval jí začla jizva hodně bolet, tak hned cs, takže já bych radši buď tak nebo tak než bolesti stres a nakonec stejně kudla 😝
No necháme to být, musí to nějak dopadnout... fakt mám strach. Už aby to bylo za náma!!!
lante on musí být nějaký objektivní důvod. U mě je to pouze ta velikost dítěte-doufám, to se snad už dozvím teď v pátek na ultrazvuku. Pokud ale nepřetrvává indikace císaře z minula, není poloha KP, není špatná jizva atd, tak se přiklání v dnešní době k přirozenému, ale jde se domluvit 😉
No veď to som myslela, či u vás nepretrváva indikácia k CS. Lebo u mňa hej, takže ja už od začiatku tohto tehu viem, že idem na CS.

Aha...já to prve pochopila jako šířku tý jizvy na povrchu dělohy. Tak to jo.
....ale zas když mýmu muži šili šlachy v kotníku, ptal se po operaci, jestli mu to nemůže rupnout....primář se jen smál, že tam, co to šil, rozhodně ně 😉