1.porod císařem a obava z 2. porodu. Máte zkušenost?
ahojda maminky!!poprvé jsem rodila císařem ale bojím se druhého porodu prý může prasknou děloha při normálním porodu po císaři máte někdo zkušenosti??napište prosím
Stručné shrnutí
- Po prvním císařském řezu není automaticky nutné plánovat druhý císařský řez; rozhoduje současný stav (poloha a velikost plodu, důvod prvního řezu, stav jizvy na děloze) a doporučení gynekologa či porodníků.
- Některé porodnice používají ultrazvukové měření hrúbky dolního segmentu dělohy k rozhodování o vaginálním porodu po císaři; v diskuzi byly uváděny hodnoty 1,7–2,4 mm i 6 mm jako naměřené příklady.
- Hlavní komplikace zmiňované v souvislosti s porodem po císaři jsou ruptúra maternice a špatné hojení jizvy; dostupná opatření zahrnují opakované konzultace s odborníky, plánovaný císař, hospitalizaci a lokální ošetřování rány (např. Framykoin, Betadine, tea tree oil).
Nejčastější otázky
Q: Můžu rodit přirozeně po předchozím císařském řezu?
A: Ano, je to možné, pokud současné vyšetření (poloha plodu, velikost, ultrazvuk jizvy) ukáže nízké riziko; v diskuzi byly příklady žen, které po prvním císaři porodily vaginálně i s normální porodní délkou.
Q: Jak se v praxi posuzuje riziko prasknutí dělohy při pokusu o vaginální porod po císaři?
A: V některých porodnicích se měří hrúbka dolního segmentu dělohy ultrazvukem a podle výsledku se rozhoduje; v diskuzi byly uváděné naměřené hodnoty 1,7–2,4 mm a 6 mm a také poznámky, že rozhodnutí často dělá samotný porodník.
Q: Co dělat při špatně se hojící ráně po císaři?
A: Konzultovat gynekologa nebo chirurgii; v diskuzi ženy popisovaly léčbu hospitalizací, čištěním rány a lokálními prostředky jako Framykoin (pudr), Betadine, tea tree oil, heřmánek a doporučovaly držet ránu v suchu a čistotě.
Q: Kolik císařských řezů je bezpečné mít?
A: V názorech se objevilo doporučení „2–3ד, některé ženy zmiňovaly, že po třetím císaři mohou následovat další intervence (v diskuzi bylo zmíněno podvázání vaječníků jako anekdota), ale existují i případy žen se 3 a více císaři; není jednotné pravidlo a rozhoduje individuální posouzení lékařů.
Q: Ovlivní epidurál možnost včas rozpoznat ruptúru dělohy?
A: V diskuzi někteří lékaři a pacientky uváděli, že při pokusu o vaginální porod po císaři někteří odborníci epidurál nedoporučují, protože by mohl tlumit bolest, kterou by pacientka jinak cítila při začínající ruptuře.
Q: Jak vypadá běžná rekonvalescence po císaři podle zkušeností z diskuze?
A: Hospitalizace po císaři se v příspěvcích lišila od 2–9 dnů; strava často začínala tekutinami (den 1), postupně polévkami a normální stravou kolem 3. dne; některé novorozence v porodnicích dokrmovali glukózou a používání sondy či inkubátoru bylo v komplikovaných případech zmiňováno.
Závěry z diskuze
Shoda
- Po prvním císařském řezu je rozhodnutí mezi plánovaným císařem a pokusem o vaginální porod individuální a závisí na příčině prvního císaře, poloze a velikosti plodu a stavu jizvy na děloze.
- Doporučuje se konzultovat více odborníků a případně provést ultrazvukové vyšetření dolního segmentu dělohy před rozhodnutím o typu porodu.
- Špatné hojení jizvy po císaři vyžaduje lékařské vyšetření; domácí ošetření z diskuze zahrnovalo Framykoin, Betadine, tea tree oil a udržení rány v suchu.
Sporné názory
- Někteří účastníci trvají na plánovaném opakovaném císaři z obavy před ruptúrou maternice, jiní upřednostňují pokus o přirozený porod pokud současné vyšetření neprokáže riziko.
- Někteří lékaři a pacientky v diskuzi považují epidurál za rizikový při VPOC (vaginální porod po císaři), protože by mohl maskovat bolest při ruptuře, jiní epidurál běžně používají.
Otevřené otázky
- Jaká konkrétní prahová hodnota hrúbky dolního segmentu dělohy (mm) spolehlivě určí bezpečnost vaginálního porodu po císaři?
- Jak se mění hrúbka jizvy v průběhu těhotenství a jaký vliv má toto změření v 37.–39. týdnu na konečné rozhodnutí porodníka?
Zmíněné značky a firmy
Betadine, Framykoin, Sokolovská porodnice
Zmíněné produkty a metody
teatree oil, Framykoin (pudr), Betadine, epidurál, spinálka/spinálna anestézia, glukóza, oxytocin, Vojtova metoda, myomektomia, sterilizace/podvázání vaječníků, ultrazvukové měření hrúbky dolného segmentu dělohy, preeklampsie, ruptúra maternice, DMO, hypoxie, inkubátor
Místa a osoby
Cheb, Sokolovská porodnice, New Jersey, Řecko, pan Danko, Beckhamka
Ahojky,já jsem prvního syna rodila akutní sekcí(KP,nepostupující porod a hypoxie plodu).Hrozně jsem se bála,že i druhý porod bude císařem,ale doktor mi řekl že k tomu nevidí žádný důvod,pokud nebude tenká jizva a mimi nebude moc velké.A vyšlo to,porod byl normální,všehovšudy jsem rodila 2 hod,ani mě nenastřihávali 😉.Akorát jsem musela podepsat papír,že souhlasím s normálním porodem po sekci. 🙂
holky - vy ostatní - jaké máte zkušenosti s druhým porodem? chtěla bych vědět jak je to v praxi, kolik maminek znovu rodí císařem a proč a kolik ne...
tak ja rodila červen 2007 dceru sekcí a syna prosinec 2008 spontáne 😉
taky sem mnela strach z druheho porodu ale ja chtela rodit prirozene a tak se i stalo 😵
Už jsem reagovala v jiné diskuzi, ale mohu přidat osobní zkušenost. První dítě sekce pro nepostupující porod a velké dítě 4800 g, ale druhé a třetí dítě spontánně a naprosto v pohodě (i když velikost taky nestandardní 3900 g a 4400g) - máme to prostě v rodině (sama jsem měla 3800g, ale narodila jsem se o měsíc dříve a brácha měl 4500g)). Nebojte se, první císař neznamená automaticky druhý... 🙂
mě doktor řekl, že když jsem měla prvního císaře tak šance na druhý spontánní porod je cca 40%
u mě porod nepostupoval, kluk měl omotanou šňůru kolem krku 4x a byl velkej 4500g
ráda bych druhý porodila přirozeně, abych mohla pomýšlet i na třetí miminko, ale popravdě, než se mordovat s mackem 4500g a 55cm, tak snad raději zase císaře - mám strach o to mimčo, né o sebe. Aby se nezasekl a neměl problémy s kyslíkem, apod.
ygreen císařem můžeš rodit i 3x pokud nejsou u těch dvou komplikace. akorát by to teda nemělo být hned za sebou.
já rodila taky císařem - původně to měl být přirozený porod, jenže kvůli těhu diabetu jsem měla porodit do termínu, takže 4dny vyvolávání, bolestí a nic 😒 vůbec jsem se neotvírala. nakonec i praskla voda, tak zkoušeli i infuse a nic, takže nakonec císař. a moje gyn. říkala že příště asi raději plánovanou sekci. upřímně já bych se přirozeného porodu dost bála, navíc jsem po operaci srdce 😕
a taky chci 3děti (jeslti schválí manžel 😀 😀 )
ygreen nebála bych se velikosti miminka moji kluci byli taky velký a doslova ze mě vylítli jak špunt ze šáňa 🙂 a to nejsem žádná velká mamina 168 cm a 57 kg. Navíc byli menší než první dcera, takže ani to jak se říká, že druhé mimčo je větší než první vůbec neplatí. Záleží jak se budeš cítit, já byla od začátku přesvědčená, že porodím normálně a byla jsem celou dobu porodu naprosto v pohodě a povedlo...druhé dva porody s tím prvním se nedají porovnat...
Ahojte mne sa nepodarilo porodit prirodzenym sposobom a mam za sebou tri sekcie prve dve neplanovane tretie planovane. Deticky mali porodnu vahu 3770g, 4500g po prenasani 10 dni a posledny 4400g planovany o 14 dni skorej 😉 takze ak sa to nepodari nebudte smutne tri cisaraky sa daju zvladnut
prajem vam ale radsej co najviac prirodzenych porodov 😉
mitinka • 1d, 13tt • Dnes o 10:32
chcem sa spytat tie čo ste to už zažili a mate prvy cisarsky porod aky ste mali druhy,.... dost som o tom čitala,že to zavisi od lekara ale jednoznačne by mal byt aj druhy cisarsky,aby nepraskla vnutri maternica,lebo ak ano vykrvaca a zomrie lebo sa to zistit neda,či krvaca akože po porode alebo krvaca,že ma maternicu prasknutu tym tlakom ☹ nakolko ma to čaka až v januari,čo rychlo uteče,...bojim sa aby mi nepovedali že normalne,... ☹ 😔
avanka • 1d • Dnes o 10:35
Miti, mne povedal dr, ze automaticky po 1 cisarskom sa u nas robi aj druhy....mna to caka o 6,5 mesiaca, lebo teraz som v cca 8tt
tilly • 1d, 25tt • Dnes o 10:38
mne dr povedal, že to nie je dôvod na cisarák, že sa to uvidí... ale ja mám väčší rozdiel medzi pôrodmi, po 4 rokoch by už mala byť maternica OK...
mitinka • 1d, 13tt • Dnes o 11:03
tilly aj ja mam už 3 roky,ale čitala som aj by som dala tu stranku len fakt neviem kde to som len nahodne vygooglila 🙂 že cisarsky už ked raz sa urobil maternica pružna nieje tak ako predtym,.. ☹ a može sa roztrhat presne na mieste kde je jazva hocikedy pri hociakom tlaku,.. ☹ tak neviem ja som sa ešte dr. nepytala nejak sa bojim čo by mi na to povedal a potom cele tehu by som nespala keby povedal normalne,.. sice on ma rodit nebude takže nerozhoduje on,.. ale aj tak,... 😔
avanka to mna tiež skoro za 6mesiacov a bojim-bojim 😖
janka1874 • 1d, 25tt • Dnes o 12:38
no ja tiež tak viem že po jednom CR by už mal byť aj druhý pôrod automaticky na CR lebo monožstvo zrastov ja nedá odhadnúť presne tak je lepšie sa vyhnúť komplikáciám a ja ináč ani neuvažujem pre istotu
ivush • 1d, 12tt • Dnes o 13:27
No neviem, ja som zas počula, že pokiaľ je pôrod viac ako 2r. po sekcii tak môže byť i riadne....ja som teda tiež mala CR prvý a čo sa týka druhého tak Dr, povedal, že teoreticky by nemal problém ma pripustiť k spontánnemu pôrodu pokiaľ by tam nebola na to nejaká vážna indikácia....ale myslím, že existuje spústa žien, ktoré aj po sekcii rodili prirodzene....
ja som sa vcera vratila z porodnice. prve dieta sa mi narodilo cisarskym rezom a ked som sa bola prihlasit mesiac pred druhym porodom v nemocnici, automaticky si ma zapisali na planovay cisarsky, o osem dni skor ako bol termin porodu. akurat som si mohla vybrat, ci chcem spinal, alebo celkovu anestezu. rozdiel medzi detmi mam 3 roky a jeden mesiac. ale kdesi je tu aj tema o cisarksych rezoch a pisali tam baby, ze v kazdej porodnici je to inak, niektore rodili druhy krat prirodzene, ine planovanou sekciou - takze, treba zajst za doktorom v porodnici, kde budete rodit a tam sa uz dozviete konkretne...
Ahoj, ja som rodila cisarom pred 8 rokmi a vobec sa mi to nepacilo, velka bolest, tri dni uplne nemozna....babo mi nosili len na kojenie...a potom doma som este asi 3 mesiace bola out, co som nemohla sportovat, dvihnut daco tazssie...proste o nicom. Dovod SC bol vtedy odovodneny....babatku slabli ozvy. Ale aj tak som teraz pocas 2 tehotenstva bola odhodlana spravit vsetko pre to aby sa podaril klasicky porod. Porodila som pred 11 dnami krasneho chlapceka a aj ked som si dala epidural, co tiez mozem doporucit....je takyto porod uplne super oproti SC. Babo som mala hned na izbe, od druheho dna aj v noci, proste uplne ina pesnicka. najviac ee bola bolest po nastrihu hradze....to stipanie, tahanie stehov, krvacanie do toho a este aj teplo vonku....bola som z toho riadne nervozna...ale dnes je to uz docela fajn....o par dni si snad uz budem sadat, ze si ani nespomeniem....
Takze maminy nedajte sa odradit a bojujte za klasiku.
Ahojte!
Ja mam prveho syna na cisarsky, lebo bol komlikovany porod. Druhy syn sa nam narodil rok a pol po prvom a prirodzene. Velmi som potom tuzila a chcela som to zazit a podarilo sa nam to. Bez vyvolavciek, epiduralky (lebo kvoli prvemu cisarskemu to aj tak davat nemozu). Nebol ziaden problem, bolo to uzasne. Porod zacal spontanne, dva tyzdne po termine. Treti syn sa narodil tiez prirodzene. Robili sice vysetrenia na pripadnu sekciu, keby bolo treba, ale netrebalo. Narodil sa tyzden po termine, uzasnym prirodzenym sposobom.
Pri tretom synovi mi povedali, ze je zazrak, ze mi dovolili rodit druheho syna prirodzene po sekcii. Vraj tu v NZ by si to nik nevzal na zodpovednost. Vsetko zavisi od daneho lekara, zeny a aj jej tehotenstva.
reruna - pri prvom dietati som mala komplikacie, to nebol planovany cisarsky, bol tyzden po termine a druhy uz bol planovany, bol mi navrhnuty kvoli moznym komplikaciam (ruptura maternice) a ja som to vzala, uz som bola s tym nejak zmierena. ale poviem ti, ze po tom prvom,co som si prezila bolesti tak som velmi nechcela, ale po tomto druhom som bola ovela skor fit, ovela lepsie sa mi vstavalo z postele a mozem povedat, ze uz styri dni po sekcii som sa citila uplne v pohodicke 😉
ja som rodila prvykrat sekciou, kvoli ocnej indikacii, ale s tym ze je rozhodnutie este na mne, ale kedze som porodila v den ked som bola na ocnom, nejako som nemala cas porozmyslat a urobili mi sekciu.... poviem vam ze som sa zbadala az na operacke, bolo to vtedy starsne hekticke, mesiac pred terminom, no des. 😒 strasne by som chcela druhy porod prirodzene, ale kvoli tej ocnej indikacii pri prvom to vraj asi nebude mozne 😖 nemate tu neiktora podobnu skusenost?
Ahojky, první porod mi byl ukončen akutním císařem pro nízké ozvy. Teď čekám druhé dítko a v pondělí jsem měla termín porodu. Už zítra mám nástup do porodnice na vyvolání. Někde jsem slyšela, že by se porod neměl vyvolávat, když byl první císař. Nemáte s tím někdo zkušenost?
ladza,
máš dosť dlhý odstup medzi tehotenstvami, tak ak nepretrváva dovod, pre ktorý bol robený 1. cisársky, je veľká pravdepodobnosť, že porodíš prirodzene.
Ja mám všetky 3 deti cisárskym pre nepomer dieťaťa k úzkej panve.
Držím palčeky.
ladza, mne 6 rokov po 1. sekcii chceli pôrod vyvolávať, ak by som prenášala týždeň. Našťastie som po 4 dňoch prenášania začala rodiť prirodzene bez vyvolávania...
ako píše atrami, u teba zatiaľ nie je dôvod na sekciu a pôrod ti môžu vyvolať...
to je blbost, spolužačka říjen 2007 měla sekci a květen 2009 vyvolávaný porod, takže to asi jde, i když je menší odstup 😉
ahojda,
tak ja jsem po 2.SC. Deti mam presne dva roky od sebe ...Prvni jsem mela - velky plod a KP a ted jsem mela velky plod a slaba jizva (dolni segment pod 3mm), takze opet doporucili sekci. Pokud je plod okolo terminu porodu do 3800g (ci 4000g)a dolni segment nad 3mm mohou porod vyvolavat a je mozne rodit normalne ... jinak doporucuji sekci. Oplakala jsem to...
Děvčata to je jak kdy já měla 2 SC a obě byli z jiných důvodů, syn velký a konec pánevní, a Dcerka byla malá ale jizva byla moc napnutá a báli se že by se mohla poškodit zevnitř, a prodleva od jednoho k druhému 14 a pul roku 🙂 tak si myslím že je to dost na lékaři a jeho posouzení 😉
vsechny kamaradky, co mely 1. porod sekci vetsinou porodily podruhe normalne... i kdyz se nektere snazily, aby sly na cisare a jedna mela dokonce dite 4200g :O ...
ta sila jizvy je dost zasadni ...
AHoj Mirando, já měla taky první dítě cs, a vypadá to, že i to druhé bude sc. Jen sem se chtěla zeptat, kdy a jak ti tu jizvu měřili, kdy ses dozvěděla, že to bude sc? děkuji předem za tvou odpověď.
baby, nechcem vás strašiť, ale maternica môže rupnúť, aj keď ste jazvu celé tehu mali O.K. 😢
Píšem z vlastnej skúsenosti - som tá z 2 % žien po sekcii, ktorým rupne jazva...
Rodila som 6 rokov po S.C., jazva ma celé tehu nebolela, UZV boli O.K., tak sme sa pokúsili o prorodzený pôrod, ale veľmi silné a bolestivé kontrakcie mi spôsobilu ruptúru maternice v jazve po 1. sekcii, takže mi zachraňovali život urgentnou sekciou...
gabka30:
dekuji ...
sc mi doporučili 3 dny před termínem, to mi měřili jizvu a plod ... jinak jsem celou dobu doufala, ze to pujde normalne :(
akejka: jizva je na konci tehu nejslabsi - jak se deloha rozpina ... a samozrejme je vzdy riziko, ale cim slabsi tim vetsi a proto pri odhadu pod 3mm doporucuji sekci a proto jsem s ni i souhlasila...:(
ahoj tak já měla 1 porod sekce a ted po 5 ti letech normální porod ale jen proto že se rozběhl sám v nemocnici mi tvrdili že po císaři nedávaj vyvolávačku tak nevím 😉
jinka málá byla o dost větší než malej a jizva nepraskla 🙂
Ahojte,
vidim ze riziko rupnutia maternice je tu stale, aj po niekolkych rokoch odstupu medzi detmi. Sice riziko je velmi male, ale clovek nikdy nevie.
Ja som bola teraz na kontrole po sestonedeli a doktor zahlasil ze taky rok pockat, hlavne skrz toto riziko.
Ale myslim ze niekto moze cakat pol roka a aj tak sa mu nic nestane...
Je to asi uplne individualne...

tak to jsem ráda!!! Tos mě potěšila. U nás v čechách prý nemusí císař automaticky znamenat císaře...