Císař nebo rodit koncem pánevním, co je bezpečnější?

sarka2010
15. bře 2016

Ahoj holky,jsem ve 33tt a ještě se mi holka neotocila.Vím že má ještě chvilku ale přeci jen se Chci zeptat na zkušenosti porodu panevnim koncem a nebo císařem.Co je bezpečnější, lepší a méně náročné pro mimi.Dekuji

teeerez
12. dub 2016

@blondynka400 Aha, vidis to. Taky jsem zjistovala co se dalo a vlastne jsem nechapala, proc je CS tak nebezpecny, takze mi to vysvetlovala docentka v porodnici a mozna jsem neco spatne pochopila od zacatku, neco si uz nepamatuji presne nebo mi treba neco schvalne rekla trochu "nepresne" 🙂
Obecne s tebou souhlasim, u druheho porodu jsem - byť pouchych 17 mes. co sekci - trvala na tom, ze na cisare nejdu, kdyz pro dite neni riziko a bylo to pro me mnohem snazsi a prijemnejsi nez cisar.
Ale zaroven toho, ze jsem do KP jako prvorodicka nesla nelituji, doufam, ze kdyz bude treti ditko tak se otoci spravne, protoze vubec netusim jak bych se rozhodla mit ho KP...
A porad si myslim, ze CS horsi pro matku, ale bezpecnejsi pro dite. Pro dite tam ta rizika snad opravdu skoro zadna nejsou

nirelen
13. dub 2016

@blondynka400 ano,ještě je malá šance.Doktorka mi ukázala cvik,kterým bych jí snad mohla donutit se otočit,tak snad...Každopádně moc děkuji 🙂

everunka
13. dub 2016

@nirelen můžu se zeptat jaký cvik vám doporučila? Také jsme KP a pokud bych to mohla alespoň teoreticky malinko ovlivnit, budu ráda za tip;)

nirelen
13. dub 2016

@everunkadoktorka mi řekla, že se mám položit na tvrdé lůžko, nebo podlahu a dát si pod bedra nějaký válec o cca průměru 12 cm... ona použila tu jejich roli s ubrousky, co potahují lůžko, ale říkala, že to může být srolovaná nějaká deka či podobně, ale musí to být tvrdé. No a musím říct, že je to na ta záda dost nepříjemné, až trochu bolestivé.... a břišní stěna musí být jako propnutá...to prý na miminko tlačí a jemu se to nelíbí a snaží se přetočit.
Prý je třeba cvičit min. 2x denně a s dohledem, páč se může stát, že se vám udělá špatně na omdlení, jak si tlačíte na dolní dutou žílu. Kdyby se tak stalo, nebo by jste omdlely, tak vám mají pouze přetočit na levý bok.
Snad jsem to popsala nějak srozumitelně.Pokud ne , zkusím to znovu 🙂

blondynka400
13. dub 2016

@nirelen cviků je řada, stejně tak můžeš zkusit baterku, rolničku do kapsy... Každopádně ono KP má obvykle důvod, proč se neotočilo, takže většinou si myslím, že to moc nepomohá.....
@teeerez mně spíš přijde, že ono doktoři ty rizika neříkají. A mnohdy je ani nevědí, protože to už jde mimo ně. Protože řada "nepříjmeností" po CS se pozná až časem a taky stále velká část doktorů to bagatelizuje s tím, že to nemá žádnou přímou souvislost.
Já najednu stranu taky chápu že ny, co s KP jdou na CS. Určitě nikoho neodsuzuji, je to každého věc, na co se cítí.
Určitě je CS rizikovější pro matku, ale nemůžu souhlasit, že CS nenese žádná rizika pro dítě.

fidorka86
13. dub 2016

@apacheee rodila přirozeně mimčo koncem pánevním
Tady její porod:https://https://www.modrykonik.cz/blog/apacheee/article/jak-se-eliasek-narodil-prirozeny-porod-w3llmo/
A nebo @petruska_rs : https://www.modrykonik.cz/blog/petruska_rs/article/jak-se-rodi-kapecko-q10lvq/

Dnes bohužel skoro všichni Dr. automaticky dělají CŘ a v rodičce vyvolají pocit, že porodit KP nedokáže. COž je smutný. ☹ CŘ je vždy daleko větší zásah / operace než porodit dítě vaginálně a to i KP. Mrkni ještě do skupiny Přirozený porod : https://www.modrykonik.cz/group/5794/

katyxq
13. dub 2016

@fidorka86 obě, co zmiňuješ, porodily vaginálně, ale ne přirozeně (tedy bez zásahů) ... ne každý vaginální porod je přirozený porod (v ČR i při porodu hlavičkou je přirozených porodů minimum ☹)

katyxq
13. dub 2016

tady některá rizika CŘ pro miminko (není tam vše, podceňují tam rizika um) - http://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2013/0...

fidorka86
13. dub 2016

@katyxq ano vím, tohoto rozdílu jsem si vědoma. Obě holky porodily vaginálně a ne CŘ a o to jde.
Jo teď vidím, že mám v první větě přirozeně. Myslela jsem samozřejmě vaginálně, někdy mi to ujede 😅 V následující větě už mám terminologii správně 😀

apacheee
AMBASADORKA
13. dub 2016

@katyxq pokud se nepletu, tak jediný zásah do mého porodu bylo podání oxytocinu poté, co jsem vytlačila tělíčko, což si myslím, že je na ČR prostě asi maximum🙂 Jinak teda svůj porod za přirozený považuju. Ty myslíš, že tam bylo ještě něco "blbě", navíc?

zuzajda20
13. dub 2016

@sarka2010 Já měla první dceru KP a dělala jsem všelijaké cviky a pokusy, ať se otočí a nehlo to s ní, na konec jsem se rozhodla pro sekci a malá tam byla pěkně seknutá a normálně bych jí neporodila, tak jsem byla ráda, že jsem takhle rozhodla. U druhé dcery to vypadalo nadějně na přirozený porod a ve 30 tt se otočila na KP a mi bylo hned jasné, že takhle zůstane, už jsem se ani nesnažila cvičit, nehlo s ní nic a opět jsem šla na císař, ale nelituji toho, asi to tak měly být a holky určitě věděly, proč takhle jsou, věřím, že kdybych čekala třetí, tak bude taky KP.

fidorka86
13. dub 2016

@apacheee Katy asi myslela úplně bez chemie. Nebyla jsem si jistá.....tvůj porodní příběh jsem četla před více jak rokem, ale taky si myslím, že tvůj porod KP byla na ČR víc než přirozený a naprosto bez zásahů!

apacheee
AMBASADORKA
13. dub 2016

@fidorka86 jasně, rozumím tomu - ale oni mi vyšli vstříc úplně ve všem co jsem chtěla, takže jsem já zase vyšla vstříc jim. Dohodli jsme se, že ten oxytocin píchnou až bude vevnitř jen hlavička a tak to i bylo. Měla jsem opravdu velmi úžasnou dr., která se opravdu i běžně snaží dělat porody co nejvíce přirozeně a říkala, že opravdu toto doporučuje. Věřila jsem jí, takže jsem neměla důvod neposlechnout🙂

katyxq
14. dub 2016

@apacheee na ČR měl tvůj porod k přirozenému hodně blízko 🙂 - ale PA zatlačovala miminko zpět, oxytocin s dítětem ještě na pupeční šňůře, tyhle dvě věci k př. porodu nesedí

katyxq
14. dub 2016

Jinak tady studie, která nebezpečnost vag. porodu KP neprokazuje - PREMODA (http://rixarixa.blogspot.cz/2012/11/the-premoda...) - a zmiňovaný Term Breech Trial, který ano, tak má vážné metodické nedostatky

snecek.v
14. dub 2016

Přidávám svoji zkušenost🙂. Rodila jsem dcerku KP v záchrance, bez nástřihu, bez oxytocinu. Vše bez problémů - dcerka neměla žádné poranění, modřiny, nic. Dr pak v porodnici ani nechtěla věřit, že šla zadečkem. Vážila 3300g. Jen u mě teda byl rozdíl, že jsem byla druhorodička a jednalo se o překotný porod - ani ne do hodiny od první kontrakce. Ale nakonec to dobře dopadlo, já jsem se vyhnula všem lékařským zásahům, akorát jediné, co mě mrzelo, že jsem dcerku měla jen chviličku u sebe po narození, pak ji držel dr než jsme dojeli do porodnice, asi půl hodinky, no a pak už byla pořád jen se mnou 😉 Kdybych rodila klasicky v porodnici, asi bych byla možná i více vystresovaná, ale CS jsem rodit nechtěla. 🙂

nirelen
13. led 2017

@everunka mohu se zeptat,jak to u vás nakonec dopadlo?Zda jste tehdy zkoušela cvičit a jestli se miminko otočilo? Nevím,zda u mě tomu pomohlo cvičení,ale malá se mi otočila a já mohla rodit normálně 🙂

zuza733
13. led 2017

Ahoj. Jen vam chci dát tip ( třeba to víte, ale pro me to byla zajímavá novinka) ze se poloha dítěte da změnit i diky akupunktuře. Provádí se od 36.tydne. Četla jsem to na internetu a pak se i ptala mého akupunkturisty a je to prý běžné.

everunka
15. led 2017

@nirelen taky tak🙂 otocila se az asi v 34.tt a rodila jsem prirozene. Nic moc jsem necvicila, jen kocici hrby 🙂

nirelen
16. led 2017

@everunka Tak paráda 😉 Hold si dávali na čas 😀

kolka88
5. dub 2017

Ahoj... Taky jdu jen s tipem... Dnes v Liberci v rizikové poradně jsem vyslechla, že se nebojí rodit spontánně KP, pokud jsou k tomu dobré indikace (váha, postavení nožiček). Dělají také otáčení miminek v bříšku. Kéž bych to byla bývala věděla u prvního mimča (CS v Jablonci n.N.). 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru