Doprovod k porodu - koho zvolit?

lolam10
14. črc 2018

Ahoj,

nemůžu se rozhodnout, koho jako doprovod k porodu. Partner nechce jít a přesvědčovat ho nechci. Při prvním porodu jsem měla svoji vlastní porodní asistentku, ale porod nebyl dlouhý a skončil císařským řezem. Nicméně jsem s asistentkou nebyla tak úplně spokojená, ne vše co jsme si domluvily pak platilo apod. Jde mi vlastně hlavně o psychickou podporu a o to, abych tam nebyla sama, žádné alternativní přístupy nepotřebuji. Myslím, že to byl ten problém, že jsme si tolik nesedly a hold porod je krizová situace a potřebujete někoho, kdo vám vážně sedí a to se těžko odhaduje předem. Nyní zvažuji zda vzít mamku (která mě minule vezla do porodnice a byla až překvapivě klidná, to jsem vůbec nečekala), zvolit jinou porodní asistetku a nebo tam jít rovnou sama. Jaké máte zkušenosti? Je lepší někdo bližší (mamka) nebo naopak někdo cizí, kdo má odstup? S mámou máme pěkný vztah,a proto si nejsem jistá, že jí chci tento zážitek dopřát a navíc pracuje v porodnici, kde budu rodit,což nevím, zda je pro tuto roli až taková výhoda, a kdyby to nedopadlo podle představ nebudeme si my dvě vzájemně něco vyčítat? Cizí člověk má odstup, když to nebude ideální, už se vidět nemusíme, takže i moje případné scény apod. budou zapomenuty, ale zase dokáže cizí člověk opravdu podpořit, když chci hlavně držet za ruku a nepotřebuju diskutovat s doktorama apod.? Co myslíte? Za postřehy a zkušenosti předem moc děkuji🙂

p.s. máma tvrdí, že by to zvládla, a že do toho chce jít, že bych to taky pro dceru udělala, ale nevím, zda to dokáže posoudit. nechci, aby to protrpěla, myslím, že bude stačit moje fyzická bolest:-/

puresin
16. črc 2018

@lolam10 Urcite bych volila nekoho blizkeho, a pokud mas s mamkou takovy vztah, ze Te to vubec napadlo, brala bych ji. Krome toho, ze vi, co prozivas to i pro ni bude zivotni zazitek se svou dcerou a vnoucetem.

linee
16. črc 2018

Souhlasim s @puresin.pokud vis,ze te maminka podpori,tak ji vezmi sebou.Ja bych nikoho ciziho u porodu mit nechtela, maminka by byla z toho vice znicena,nez ja,takze jsem byla roznodnuta byzlt nakonec sama. Nakonec se na posledni chvili manzel rozhodl jinak a byl pritomen... At se dobre rozhodnes a budes spokojena!

nikaak
16. črc 2018

@xkalisto takhle jsme to měli taky domluvené. Že tam přítel bude jen do doby, než dojde na samotné finále... Ale na jednou, po 17cti hodinách to byla taková smršť, že odejít nestihl, možná už mě tam nechtěl nechávat.. :D hodinu po porodu se s Pa loučil se slovy -,, tak za dva roky přijdeme s tím klukem,, 😂

lolam10
autor
17. črc 2018

Moc dekuju vsem za nazory a komentare☺nakonec jsem se rozhodla pro mamu.vyhoda mi mj.prijde v tom ze kdyz uvidim ze ji to nedela dobre apod.tak ji poslu pryc a nemusim resit spolecenskou vhodnost s porodni asistentkou ktera prijela jen kvuli me ale verim ze na to nedojde☺a hlavne ze podporu mi poskytne pravdepodobne mnohem lepe nez cizi clovek☺tak snad to zmaknem☺

babanci
19. črc 2018

Mám se svou dcerou úžasný vztah, ale modlila jsem se, aby to po mě nechtěla. Nechtěla bych jí vidět tak trpět, ale stejně jsme u jejího porodu šílela ... doma. Ale, pokud by mi řekla, šla bych a jak se znám, před ní bych byla úplně v pohodě. Pak bych se asi položila. 🙂

kristyna99
30. črc 2018

Ahoj,taky uvažuju jestli vzít mamku,ona sama teda narodila přirozeně. Při mě měla akutní CS a pak u obou sourozenců to už bylo plánované. Mám strašné dilema,nedokážu si představit jak mě vidí v téhle chvíli ale zároveň nechci být sama,právě kvůli personálu. Když tam někdo bude,budou se chovat lépe. Ale zase nevím,jak by to mamka zvládla psychicky,má maniodepresivní schizofrenii a zvládá hůř stres,sama teda říkala,že by to zvládla. Nevím no,co myslíte vy?

dc2015
30. črc 2018

@kristyna99 Maminku s touto diagnózou bych nebrala. Může to zanechat následky. A ve výsledku by třeba ani nebyla tou potřebnou oporou, nebo ano, ale odnesla by to... Co nějaká kamarádka? Kdokoliv jiný blízký? Partner?

lolam10
autor
30. črc 2018

@dc2015 partner je podle mě vždycky volba číslo jedna, ale ne vždy to jde...a co se týče kamarádky, tak to si vůbec neumím představit, přijde mi to tak soukromá a intimní věc, že ani já bych nechtěla kamarádce dělat doprovod například...

@kristyna99 řekla bych, že ten stres tam bude veliký a možná i po porodu...ale můžete se domluvit, že když jí to nebude dělat dobře tak odejde...taky záleží, jak je ta její nemoc kompenzovaná, pokud dobře, nemusí to být zas taková zátěž....a co zkusit dulu nebo porodní asistentku?jestli vám jde o to, aby si na vás personál nedovoloval, tak to by asi obě splnily dobře . ..ale je to těžký rozhodování,blbě se to odhaduje dopředu...já jsem zatím celá, tak nemůžu posoudit, ale začínám mít pocit, že když mě budou všichni štvát nebo uvidím, že to mámě nedělá dobře, tak že tam budu sama, protože, kdo ví, jestli budu stejně nekoho vnímat a stejně to musím "oddřít" já a s tím mi nikdo nepomůže, bohužel:-/ držím vám palce🙂

dc2015
30. črc 2018

@lolam10 Popravdě já si umím představit jen jednu jedinou... Na to už ten vztah musí být fakt blízký, ale spíš teda tu jednu kamarádku než ségru, s kterou mám super vztah ,ale nerodila...

kristyna99
30. črc 2018

@dc2015 bohužel nemám koho jiného vzít,kamarádky jsou téměř všechny na dovolené. Čekali jsme,že tam malá ještě pobude ale chce se jí ven dřív. Jinak asi máte pravdu,já si sama myslím,že by to nezvládla.

@lolam10
Nevím vlastně ani jak se PA a dula zarizuje😁 Ale urco se platí,a teď setrim každou korunku. Budu to muset zvládnout sama a taky držím palce 🙂

bervidova
30. črc 2018

@babanci Přesně takto to brala mamka, já chtěla u prvního porodu ji, tak šla (nějak jsem to brala jako ženskou záležitost,manžel nic neříkal - u druhého byl, změnili jsme názor)- dodnes říká,že je moc ráda, že byla, ale že už by to nechtěla nikdy zažít,protože nemohla pomoci svému dítěti

lolam10
autor
1. srp 2018

@kristyna99 dula stoji asi 6000kc(je v tom predporodni i poporodni navsteva a doprovod k porodu myslim).maji svoji asociaci ale spis bych dala na doporuceni.PA bude drazsi...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru