Epiziotomie - obávám se následků

hromka35
18. črc 2015

Vím že se toho tu už popsalo mraky, ale většinou se diskuze zaměřujou na jiné věci..mě zajímá nástřih a hlavně jeho následky po porodu i dlouhodobé..abych byla upřimná, bojím se toho víc než porodu..zkouším masírovat i cvičit, nemám dojem že by to ale k něčemu bylo..spíš počítám s tím že nástřihu se při porodu nevyhnu. S bolestmi při šití a poté při hojení, nemožnost sezení, s tím se snažím nějak počítat, i s tím že každá malá i velká potřeba asi bude zážitek..ale mnoho žen mluvilo i o dlouhodobých následcích..únik moči, stolice, bolesti jizvy, bolesti při sexu, to jsou věci co mě děsí, v tomto ohledu bych se hned radši rozhodla pro SC..holky po porodu, podělíte se se zkušenostmi? děkuji..

jana7744
18. črc 2015

Jsem po porodu 6 měsíců, jizvu jsem měla opravdu velkou, několik centimetrů a taky vnější šití, bohužel se mi udělal i obrovský otok a modřina, takže to bolelo neskutečně. První dva týdny, nejen že jsem nemohla sedět, ale ani chodit natož se sama zvednout.... Bolest fakt ukrutná, proti tomu byl porod brnkačka (a to měl malý 4400 g)... Nicméně třetí týden už to bylo lepší a lepší a měsíc po porodu jsme zkoušeli i sex 🙂 nic moc, ale to se taky zakrátko zlepšilo. Po šestinedělce jsem o jizvě ani nevěděla... Takže za mě, raději nástřih než CS.
Ten se hojí daleko hůř a déle, a taky asi víc bolí (soudím podle paní, která byla se mnou na pokoji a byla po CS)

apacheee
AMBASADORKA
18. črc 2015

Já osobně jsem se bála nástřihu jako čert kříže, opravdu snad nejvíc🙂 Takže jsem masírovala, cvičila a díky tomu jsem porodila chlapečka co šel koncem pánevním bez nástřihu. Takže být tebou - cvičím a masíruju dál, prý hodně na uvolnění porodních cest pomáhají i homeopatika, a věř tomu, že se tomu nástřihu s největší pravděpoodbností vyhneš🙂 Jinak čím víc se blíží porod, tak se dole vše uvolňuje a určitě i to cvičení půjde lépe...

andelka
18. črc 2015

Cvičila jsem,poprvé ne úplně poctivě,ale měla jsem tuhou jakoby dvojitou hráz,a nastrih nakonec mám. Jen pár stehů,šiti na 15 minut,druhý den jsem seděla,žádný problém nebyl,omyvala jsem,mazala gelem a za 14 jsem o tom nevěděla. Podruhé jsem cvičila pečlivě,dobře měřila,dítko narozené 9 dní před TP a bez poranění. Luxus. Určitě masirovani a cvičení ( epino,aniball) mají smysl,nastrih nebývá potřeba vůbec,nebo drobný, bezproblémový.

nonnni
18. črc 2015

@hromka35 dle meho je to spis na fyzicke konstuci a predispozicich zeny, rodila jsem prirozene 3x, necvicila nikdy a mam celkem 3 stehy (druhy porod 1 a treti porod 2, nastrih zadny ani u jednoho porodu) a stejne mam pocit, ze jich ani nebylo treba, ze si jen porodnik chtela zavysivat 😠

Vnimam to podobne, jako u strii...nekdo maze a stejne se mu udelaji a nekdo na to pece a nema ani jednu (ja) a to jsem v tehotenstvi velikosti patraciho balonu a navic mam ekzem a suchou kuzi...takze bat se preventivne ti naximalne sekne porod a pak s nastrihem skoncis pravdepodobneji.

Jinak (opet muj nazor, abych se nekoho nedotkla) je to spis na tom, jak bude porod veden (k tomu patri i to, ze nebudes strizena, ale treba natrzena)...coz si predem malokdy vyzkousis.

A pokud se hodne bojis, tak vez, ze i v opravdu spatnych pripadech natrzeni, nebo nastrizeni a naslednych problemu existuje plasticka chirurgie.

sara84
18. črc 2015

Ja jsem necvicila,nemasirovala a nastrizena i sita jsem byla. Nastrih nebolel vubec,byl na vrcholu kontrakce a siti taky vubec. Za 3 dny jsem normalne chodila i sedela...zaden nasledny problem nebyl!

werunqa
18. črc 2015

Tak já rodila 2x.
Poprvé jsem měla nástřih a podruhé si mysleli,že syn projde bez,ale měl velkou hlavu,tak mě natrhl a pohoda.
Samotné šití nic moc,to jsem cítila i když to umrtvili,ale jinak jsem žádné problémy neměla.Ani jsem nástřihu nevěnovala žádnou zvláštní péči.Po WC jsem se vždycky osprchovala dole,nic víc.
U obou se mi nástřih rychle zhojil a nevím,že jsem kdy rodila 😉 .
Kdybych měla možnost,tak bych cvičila s Epi-nem,jsou na něho kladné recenze,ale u obou dětí mi hrozil předčasný porod,takže mi to gynekolog nedovolil..

A s tím císařem..já bych do toho nešla ani náhodou.Porod je pohoda,za chvílí nevíš,že něco bylo (nebo aspoň já to tak měla u obou dětí).Do císaře bych dobrovolně nešla..už jen kvůli té jizvě na břiše..to radši budu mít jednu dole,kde to nikdo nevidí 😉 😀

hromka35
autor
18. črc 2015

Holky, děkuji za podporu 🙂 ..furt si snažím říkat že od přírody je to vymyšleno nejlíp. Moje mimčo je od začátku těhu bezproblémové, od cca 32.tt je stabilně dolu hlavičkou a dle UZ velikost odpovídá, teoreticky by neměl být žádný problém, ale člověk nikdy neví..Známá mi také nepřidala, vyprávěla mi jak má dlouhodobé problémy s pocitem náhlého nutkání na moč a pokud nejde hned tak to neudrží..a že se to změnilo po nástřihu..také jsem slyšela o natrhnutí se až ke konečníku...samozřejmě že člověk když neví do čeho jde tak si přehrává ty nejhorší scénáře.. já masíruju olejíčkem ale už mi to moc nejde, nedošáhnu tam pořádně přes břicho 😀 a cvičím jen cviky, epi-no nemám, a 2 týdny před porodem se mi zdá už pozdě si ho pořizovat.. 😒

jajulinkaa
18. črc 2015

Já jsem rodila předčasně a necvičila jsem s ničím a tím,že mi malou tahali kleštěmi tak mě natrhli vevnitř a + jsem měla nástřih protože jsem byla úzká,takže jsem byla dost pošitá...nástřih bolel jelikož byl v blbou chvíli a pak jsem měsíc taky nemohla pořádně sedět a vstávala sem k malé z postele z boku abych si nepotrhala stehy ale sex po 8 týdnech od porodu nijak extra nebolel a s únikem moči také problém nemám,takže se neboj můžeš mít rychlý porod a nebo taky ne ale tohle neovlivníš a i kdyby tě nasttřihli tak se to zahojí 🙂

terinda
18. črc 2015

@hromka35 mám za sebou císaře i přirozený porod s nástřihem a přirozený je mnohem lepší, méně bolestivější.
Nástřih jsem ani necítila, šití se dalo zvládnout a s jizvou a sezením žádný problém (resp. problém byly hemoroidy, ale to je jiná kapitola).
Císař bolel jak prase, každý pohyb dlouho bolel.

Neřeš to a zbytečně se nestresuj 😉

jitavrtule
18. črc 2015

Zrovna tohle je věc, kterou fakt moc neovlivníš a podle mě se jen zbytečně stresuješ přemýšlením coby-kdyby. Každý porod je jiný, i kdyby milion holek kolem tebe mělo nástřih a s ním spojené nějaké blbé následky, u tebe to tak vůbec být nemusí.
Já třeba nástřih neměla, cvičila jsem s aniballem (byť jsem to dost flákala), rodila jsem přirozeně tříkilový miminko, šlo to všechno krásně, ale stejně jsem se krapet potrhala a šitá jsem byla - dva stehy na hrázi a pak pár vnitřních a vnějších na pyscích. Sedět jsem přesto mohla hned po porodu, jediná nepříjemnost byl docela velký otok a modřina právě na těch měkkých tkáních dole, ale nic zásadně k nevydržení to nebylo a do týdne jsem byla zahojená a v pořádku. Jako jo, ty první dny to je dole takový všelijaký, první návštěva záchoda taky nic moc, ale fakt se to tam dole rychle hojí, je to dobře prokrvený. Oproti tomu císař - velká břišní operace.
První den co jsem strávila na oddělení se mnou na pokoji byla maminka po císaři a oproti ní jsem teda byla fyzicky podstatně víc v pohodě.

andelka
18. črc 2015

@jitavrtule to je fakt. Po prvním porodu jsem byla taky na pokoji s maminkou, rodila o 2 nebo 3dny dříve a teda byl to rozdíl. Nevím jestli to s tím souvisí, ale i bříško poporodní jsem měla menší a takový běžný komfort byl taky lepší (šlo mi i líp kojení a tak celkově jsem byla víc v pohodě, fakt jsem jí nezáviděla a preventivně císaře bych teda nechtěla)

hromka35
autor
18. črc 2015

@jitavrtule vidím tě na foto s koněm, já (taky) jezdím a nemohu se dočkat až budu zas nachvilku v sedle a na to jsem taky pomýšlela jesti to nějak pak nebolí...asi jsem hrozný posera 😀

apacheee
AMBASADORKA
18. črc 2015

@hromka35 Nad císařem na přání bych fakt nepřemýšlela, nikdy bych se nechtěla připravit o tak úžasný zážitek, jakým porod bezesporu byl🙂

lu777
18. črc 2015

@hromka35 cvičís s Epi-no?
po prvním porodu potíže s hojením a bolest víc jak půl roku při sexu, děs 😖 byla jsem tehdy i u doktora, ten mi tvrdil, že je vše v pořádku, já jsem se hrozila, že to takhle bude už navždycky...

u druhého dítěte jsem cvičila s Epi-no i masírovala hodně a do porod. plánu jsem si napsala, že nástřih v žádném případě.... nástřih nebyl, vše super 😎

hodně to je i o pozitivním myšlení - já jsem měla i dulu, takže jsem si věřila a na porod se těšila, viděla jsem to po schůzkách s ní úplně jinak 🙂 vřele doporučuju, za mě to byly nejlíp utracené peníze za celou dobu na MD! 😉

lu777
18. črc 2015

@hromka35 jinak teda císaře bych nechtěla ani za nic... mně když u porodu řekli, že malému klesají ozvy, tak jsem se vyděsila a tlačila jsem jak blázen, jen aby to bylo přirozeně...
císař pokud není fakt nutný, tak je to škoda... je to operace.. i s cvičením se pak nemůže začít hned a celkově, mně to přijde fakt zbytečný... bolest tam stejně je 😉

a ono hlavně když se mimčo narodí, tak se člověk potřebuje o něj postarat a ne řešit ještě nějak hodně sebe... do císaře bych dobrovolně nikdy nešla

jitavrtule
18. črc 2015

jojo, já už zas jezdím. taky jsem byla celkem nervózní, jak to tam dole bude nebo nebude fungovat v sedle. poprvé jsem seděla asi na 15 minut 6. týden po porodu a hele, úplně v pohodě 🙂
ale teda po 8 měsíční pauze můžu jen zkonstatovat, že mi někdo ukradl všechny jezdící svaly 😀 hlavně břicho, vnitřní strana stehen, lýtka..dost jsem opadla ze svalů, i přes to , že jsem hodně chodila až do porodu.
Mnohem větší překážkou v ježdění než spodek , je po porodu jak pořešit hlídání a zkoordinovat kojení, abych mohla jet ven. Zatím jsem nebyla na delší jak 45-minutový vyjížďce, jak jsou vedra, tak malá prostě pije třeba po hoďce a půl, dvou, což znamená, že doma nakojím co to jde, ale než tam dojedu, než nacajkuju, odjezdím, obstarám a dojedu zas zpět, tak mám dost co dělat. Takže já se zatím těším vyhlídkou na pořádnou vyjížďku snad někdy v budoucnu.

lu777
18. črc 2015

@hromka35 hlavně neposlouchej story kamarádek 🙄 🙄
je fakt hodně důležité, aby sis věřila... pro to miminko ten porod taky není lehký kolikrát, zkus si to představit 😉
ono se rodí na tenhle svět a ty mu pomáháš...
je to velký okamžik... a ten pocit po porodu je super... i když to k miminku třeba hned nenaskočí všechny ty hezké pocity, tak ten pocit, že to člověk dal je úžasný...
na porod se těš, to je to nejlepší co můžeš udělat 😉
povídej si s miminkem, užij si i to bříško i porod... každá ta fáze má svoje, ale nikdy se to už nevrátí... 😉
(i kdyby byl člověk znovu těhotný, tak s jiným dítětem a ta situace nebude stejná)....

kamiska
18. črc 2015

Cvicila sem s aniballem, natrenova!a sem Jen ask 23cm, Vic to neslo. Bez nastrihu, natrzeni na 2 stehy, po porodu sem sedela na balone I v tureckym sedu 🙂. Cvic s balonkem, Vic pro to Ted udelat nemuzes. Pri porodu jina poloha nez na zadech a pomale tlaceni.

lu777
18. črc 2015

@hromka35 a jinak na potíže s močením a podobné věci - po porodu je potřeba cvičit... i když problémy nejsou, tak je to dobré, už kvůli postavě 🙂
dobré jsou Kegelovy cviky... nebo Mojžíšová 😉
obecně obojí je dobré i pro ženy po 45-50 letech... takže lepší začít dřív, ať jsme pak baby jako lusk 😎 😀

lu777
18. črc 2015

@kamiska jo "jiná poloha než na zádech".. přesně!
já jsem mladší rodila skoro v sedě a rozdíl to byl obrovský... na zádech mě kontrakce i víc bolely a tlačení bylo celkově horší...
ono pro porodníka to je přehlednější, ale pro tu rodičku horší prostě....

alik26
18. črc 2015

První porod delší s nástřihem, po porodu to šití ani necítíš. Zahojená celkem rychle, ještě v šestinedělí sex. Druhý porod o hóóódně rychlejší, bez nástřihu, ale malá mě roztrhala, i uvnitř, takže šití větší, i vnitřní, trošku to štípalo, ale druhý den po porodu vše ok, brala jsem vše psychicky jinak, než u prvního porodu a dělá to hodně. Sice i teď sem tam cítím tlak na jizvě, ale myslím, že následky po porodu jsou horší než nástřih a šití - problémy s močením, se zvýšenou sekrecí, se změnou velikostí pochvy a jejího okolí...., atd. Ale jsem ráda, že to bylo bez císaře a mohla jsem se o holky normálně starat hned po porodu.

lu777
18. črc 2015

@hromka35 epi-no klidně ještě pořiď, stačí použité a pak vydezinfikovat a dát na to kondom vždycky... 😉
však si ho můžeš schovat třeba na další těhotenství...

já koupila použitý, vydezinfikovala, používala s kondomem a pak prodala a nebyl problém prodat za skoro stejnou cenu 😅
hrozně mi to pomohlo i psychicky, že jsem věděla, že to dám a vrátil se mi ten pocit jaké bylo to tlačení a co čekat víc... fakt výborná pomůcka

blondynka400
18. črc 2015

@hromka35 za mne se není čeho obávat. První byl domluven dopředu, kvůli sponátnímu porodu KP, kdyby náhodou, každá sekunda se hodí.. S tím, že nástřih to byl fakt velký. Šití samotné nebolelo, nebylo to moc příjemné, ale dalo se. Každopádně hned po porodu jsem si sedla úplně bez problémů, na WC velkou jsem si sice prvně bála, ale úplně zbytečně, po týdnu už jako kdyby jizva nebyla. Co se týče sexu tak taky úplně bez problémů. Druhý porod byl záhlavím, takže jsme se domluvili, že dle potřeby. Nakonec k němu došlo, na mojí žádost, protože jsem měla pocit, že mi tam něco při tlačení vadí, stačil maličký nástřih a byla venku hned. Co se týče hojení jako přes kopírák jako u první. S tím, že první byl fakt velký nástřih, druhý maličky.
Za mne se to musí umět střihnout (někde to pižlají mimo kontrakce, no hrůza) a pak hlavně zašít. Ale to platí i obecně o trhlinách a pak taky jak se kdo hojí.... Ale při standartní hojivosti a když se to udělá správně, není se čeho obávat.

yagga
18. črc 2015

@hromka35 ten únik moči bych dala spíš za vinu povolenému pánevnímu dnu než nástřihu

petrasipkova1
18. črc 2015

já rodila 9.7., takže čerstvý zážitek, cvičila jsem s annibalem, ale jen na 26 cm, malá měla 33 cm, nenastřihli mě, ale trošku jsem se natrhla šikmo ke konečníku, tam se to naštěstí zastavilo, nevim kolik mám stehů,je to šití cca 3 cm, seděla jsem při kojení první den na kruhu pak už ok, nebrala jsem si ani nic na bolest na rozdíl od osatních, při propušttění jsem už o tom nevěděla.,šití nebolelo, umrtvili to,takže se fakt neboj.

jitavrtule
18. črc 2015

@hromka35 a v podstatě souhlas s @apachee, porod byl hezký zážitek, i když to bolelo. Je to nepřenosná zkušenost, kdo si to neprožil, nepochopí.
Hlavně se prostě zkus neděsit a netrápit dopředu, to ti nepomůže. Nějak to dopadne, dovnitř mohlo, ven musí 🙂 a tělo se zahojí.
Kdybych znovu rodila poprvé, strávila bych před porodem víc času studováním toho,jak správně kojit (aspoň ty nejobecnější zásady) a hlavně jak pak s mimčem manipulovat , než řešením porodu samotnýho.

veru11
18. črc 2015

Tak můj zážitek - i přes cvičení s Epi-no mě nastřihli až ke konečníku. Nástřih jsem vůbec necítila, šití nebylo příjemné, ale nebolelo. Horší bylo hojení jizvy, bylo horko a šlo to fakt těžko, to jsem si zkusila. Sedět jsem pořádně nemohla asi 10 dní, pak to šlo. Jinak jizva mě bolí dodnes (téměř 13 měsíců po porodu), to beru jako to nejvíce nepříjemné. Při sexu zprvu také trochu bolest, ale časem se to spravilo...
Brala jsem to tak, že to přežily miliony žen přede mnou, tak musím taky a je to tak... Nestresuj se dopředu... A souhlasím s @jitavrtule - také bych si raději nastudovala jiné věci - manipulace s miminkem, kojení, očkování, motorický vývoj atd., ze všeho jsem pak byla hrozně vyplesklá a nepřipravená...

prcekverunka
18. črc 2015

@hromka35 Věř tomu, že po SC bys mohla mít mnohem větší problémy.
Já jsem nástřih měla, stehy vevnitř i venku, po porodu to samozřejmě bolelo fakt dost, celé 6nedělí bylo dost nepříjemné, pak jsme zkoušeli první sex a bolelo to. Ještě asi půl roku po porodu jsem tu jizvu ,,cítila´´ při sezení a při sexu, ale pak už dobry.

lucy131311
18. črc 2015

Ahoj, já jsem 5 týdnů po porodu. Jako některé holky tady jsem taky cvičila s anibalem, masírovala hráz a doufala, že se nástřihu vyhnu. Nejen, že jsem se mu nevyhla, ale ani mi neuchránil před dalším poraněním. Měla jsem natržený konečník i hodně potrhanou pochvu zevnitř, takže šít mě museli v narkóze. Přesto jsem se šitím neměla sebemenší problém, pár hodin po porodu jsem si mohla normálně sednout, nepotřebovala jsem žádný kruh. Jít poprvé na velkou bylo trošku obtížnější a musela jsem brát lactulosu na změkčení stolice, abych si neporušila šití, ale jak to šlo poprvé, pak už žádný problém. Zatím jen jak je to čerstvé, tak když se mi chce na velkou, musím jít hned, jinak to začne být nepříjemné. Stejně tak jak píšeš že se bojíš úniku moči, to je spíš o povoleném pánevním dně než nástřhu a cvičením po porodu se to dá zase do pořádku. Takže můj názor, cvičením nic nepokazíš, mě pomohlo zejména po psychické stránce a i když to dopadlo jak to dopadlo, je to o té psychice, zda se tomu poddáš a nebo to prostě přijmeš jak to je. Taky záleží hodně na tom, jak se tvé tělo regeneruje, takže i opravdu na první pohled velké poranění se může zhojit zcela bez komplikací a taky minimální nástřih nebo natržení muže zpusobit potíže. Určitě se tím netrap takhle dopředu a řekni si, že to zvládlo spoustu ženských před tebou a ty to zvládneš taky a budeš si užívat krásné miminko a vše zvládneš 🙂

achjonetusim
18. črc 2015

@hromka35 A proč si teda nepořídíš a necvičíš s epinem nebo aniballem 😉 ?
@veru11 Proč k takovýmu nástřihu došlo?
@jitavrtule Souhlasím, ale.... na porod bych se připravovala se stejnou prioritou jak zmiňuješ kojení, manipulace s miminkem atd. Je to začátek všeho a je důležitý jak pro mě matku/ženu tak pro dítě.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru