Hypnoporod, máte zkušenost?

apollo20
27. dub 2018

Ahoj holky,
Hodně teď čtu a zjišťuji co je hypnoporod a jaké jsou jeho výhody. Zajímá mne, zda máte někdo zkušenosti ?
Jsem prvorodička, takže vše je teprve předemnou 🙂
Děkuji za info ;)

bayt
28. dub 2018

Rodila jsem v Neratovicich, tzv. osvicena porodnice. Bohuzel bez vlastni PA. Byl to hrozny zazitek, kvuli pristupu personalu jsem se zhroutila (syna rozdychavali a dle jedne doktorky to byla moje vina). Mela sem naivni predstavy o prirozenem porodu a pak jsem rodila dva dny a dve noci a zpetne byla vdecna za nejaky zasah. Pokoj po ctyrech, byt sem zadala o jednoluzkac; ani nekomentuju. Podruhe jedine Podoli a vlastni PA. A ambulantne.

suzanna123
28. dub 2018

@bayt já měla opačné pořadí - napoprvé Podolí, napodruhé Neratovice ☹
Ambulantní porod doporučuji nahlásit až ve chvíli, kdy budete opravdu připraveni odejít - já si to napsala do plánu a chodili za mnou v průběhu porodu a do očí mi lhali, že musím v porodnici zůstat nejmíň 24 hodin a nakonec jsem skončila s cévkou, jejíž vyndání jsem si musela vyhádat. A jsem 100% přesvědčená, že jsem ji nafasovala, abych musela zůstat.

bayt
28. dub 2018

@suzanna123 To vam udelali v Podoli s tou cevkou? Ja jsem sla i tak na reverz, z toho vseho stresu se mi nespustila laktace. Nicmene doma jeste tyz den se spustila. Vyslechla jsem si mnoho kritiky a to jsem sla az treti den.

suzanna123
28. dub 2018

@bayt v Neratovicích. Při prvním porodu mě vůbec nenapadlo, že bych mohla jít domů dřív.

bayt
28. dub 2018

@suzanna123 Aha..ja mam nejhorsi zkusenost s tamni pediatrou. Kdybych na to mela silu, tak to je na stiznost.

Zakladatelce radim vlastni PA, je to neuveritelny rozdil.

pavca1982
28. dub 2018

@suzanna123 Dost dobře nechápu indikaci permanentního katetru u porodu?! Jábych si ho dát nenechala bez řádného zdůvodnění.

suzanna123
28. dub 2018

@pavca1982 tak on se mě nikdo moc neptal - v první řadě. A druhá věc je, že když doktor řekne, že je to nutné, tak medicínsky nevzdělaný člověk moc nemá argumenty proti ☹

misa357
28. dub 2018

Já se prvního porodu vůbec nebála. Byla jsem přesvědčená, že "to dám" a neměla jsem ani trochu strach. Rodit jsem šla klidná, veselá, v dobré náladě a velice přátelská ke všemu personálu. Porodnici jsem vybírbala pečlivě, Chtěla jsem bezzásahový porod, bonding, dotepat pupečník, atd.... Na setkání s primářem jsem byla ujištěna, že toto vše je u nich zcela běžná věc, že nezasahují do porodu, když to není nezbytně nutné, žádné zbytečné nástřihy, pokud ano, tak jen se svolením, žádné kapačky na urychlení, atd... Na šestinedělí maximální podpora kojení, atd,atd, atd..... No, debil jsem byla, že jsem jim věřila. Na příští porod budu mít nejen porodní plán, ale pošlu předem vyslovené přání a do porodnice jedině s vlastní porodní asistentkou, číslem na právníka v kapse a s bojovou náladou hodnou amazonky. Jen co se udržím na nohách, tak honem domů.

pavca1982
29. dub 2018

@misa357 Jen co se udržím na nohách, tak honem domů.(přesně moje slova)😊😉

dodor
29. dub 2018

Knížku si přečíst můžeš ale nejspíš tě to bude bolet i tak... Mám to za sebou a jsem ráda že se to už nebude opakovat.

xxx3d
29. dub 2018

@apollo20 Já jsem si o porodu nečetla nic, zaprvé proto, že mi moje máti neustále říkala, počkej až budeš rodit, to si smlsneš, bolesti a tak dokola, za druhé proto, že moje kadeřnice, kamarádka, byla taky těhotná a měla v plánu rodit s porodní asistentkou v porodnici, takže plány a bylinky a tak dokola. Při poslouchání tohodle už jsem nemusela nikde nic načítat 🙂 Především jsem byla přesvědčená, že můj porod bude legranda v podobě císaře, vzhledem k mému věku. Rodila jsem jako prvorodička ve 43 letech. Takže já jsem vůbec nic neřešila. Těhotenství super, bez komplikací, pohoda prostě. Na prvním monitoringu v porodnici mě sice lehce z mých císařských plánů vyrušila doktorka, která mi řekla, že tím, že jsem vysoká (183cm), budu mít hladkej porod. Hodila jsem to za hlavu s tím, že to nic neznamená. No a měla pravdu. Byl to hladkej porod, malej byl na třetí zatlačení venku 🙂
Takže já sama za sebe a s mou zkušeností bych ti poradila, aby sis už nic nepročítala, nenačítala, neobklopovala se knihami s metodikou a soustředila se na sebe a mimi s tím, že to bude váš krásný zážitek. Tečka. Když si vnitřně řekneš, že to bude v pohodě, tak to bude. Věřím tomu a přeju ti, abys to taky tak měla, jako já, jako po másle 🙂

apollo20
autor
29. dub 2018

@xxx3d děkuji,ve své "podstatě" právě o tom hypnoporod je... Nastavit mysl a pustit všechny přirozené procesy bez stresu. Děkuji a klobouček za ten věk, i když mě je také 37 a první 🙂

apollo20
autor
29. dub 2018

@misa357 Díky, o to mi přesně jde, také chci porodní plán.

apollo20
autor
29. dub 2018

@feelin a ty víš, že ta kniha je právě o tom,co mi doporučuješ ? 🤔😊

huggieska
29. dub 2018

Ja mám za sebou kurz hypnoporodu, nácvik v relaxaci a afirmací. A porod před více jak 2 týdny v Rakovníku. Vše proběhlo krásně přirozeně bez jakýchkoliv zásahů a tím jak jsem měla nastavenou mysl a ponořila se do sebe, upřímně vůbec nebolel. Takže za mě Hypnoporod ano 🙂

dora13
29. dub 2018

@apollo20 ja bych ti jenom jeste poradila, at se nenechas odradit recma, at se na to vykasles, ze je to k nicemu, ze je porod hrozny a podobne. Lidi z nejakeho duvodu irituje, kdyz se zena chce na porod pripravit a nema takovy ten pristup “vsak co, nejak to pujde, prijedu do porodnice a doktori ze me to dite nejak dostanou”, holt to porodnictvi v Cesku neni nastaveno uplne tim prirozenym smerem a pokud se touto cestou rozhodnes jit (coz vrele doporucuju), tak je lepsi se o tom bavit jen s lidma, co to vidi stejne, jinak si vyslechnes spoustu odrazovani, shazovani, ze to moc resis a tak. Tech hnusnych a traumatickych zazitku koluje prilis mnoho, lidi neveri, ze porod muze byt krasny zazitek na cely zivot — ale fakt muze, ja jsem dva roky po druhem porodu a porad z toho ziju.
Btw, jak ti tu kdosi pise, at nic nectes a proste si nastavis hlavu, ze to bude ok — tak presne o tom ta knizka je🙄 Vcetne afirmaci, nacviku dychani, ruznych vysvetleni, je fakt dobra a stoji za precteni.

lucka662006
29. dub 2018

@apollo20 Ahoj, když to čtu, zjišťuju, že jsem rodila "hypnoporodem" a ani o tom nevím. Od začátku těhotenství jsem byla pozitivně nastavená, že to prostě nějak dám, jako miliony žen přede mnou a že to chci zkusit, možná i proto, že jsem měla prvního císaře. Šla jsem si za tím, prostě nějak uvnitř, celou dobu. Taky kvůli dcerce, které bylo 21 měsíců, když jsem rodila podruhé a chtěla být co nejdříve fit a doma s ní. Při porodu syna jsem se těšila už domů na dcerku, dělala jsem vše na maximum, byla pozitivně naladěná, nehleděla na svou bolest, a opravdu to šlo, malému i mně. Byli jsme oba v pořádku a jen jeden steh. Krásný zážitek a dodnes na to ráda myslím a povídám si o tom se synem. A to jsem měla prvního císaře před 21 měsíci před porodem. Porod trval od jedné v noci do osmi do rána.

bayt
29. dub 2018

@dora13 Ja bych tu videla jedno riziko, a to ze ne vse je proste o psychice - priprava je dulezita, ale super krasnej porod nezaruci. A tim neodrazuju od pripravy, spis ze je pak zena zklamana.

jane46
29. dub 2018

Za mě kombinace nadhledu, selského rozumu,pohody, moře lasky a i informací... Dva nadherne porody, ve stejné nemocnici (Mulacovka v Plzni). Co jsem o porodu potkala, jsem si přečetla, vybrala si co by se mi líbilo a i připravila na to co se může stát. Brala ho jako úžasný moment v mém životě a těšila se. Na sál jsem šla s velkou dávkou důvěry a ohledu (hodně důležité) k lidem co tam byli v tu chvíli se mnou a pomáhali mi. Nepotřebovala jsem sice léky a urychlovat či jinak zasahovat (oba byla 4 a 3 hod rychlovka), ale nebránila se klystýru či u syna nástrihu (měl bighlavicku a chvatal). Při finále mi bylo fuk v jaké jsem poloze a co se děje kolem (jen poslouchala rady PA), užívala jsem si to, že přichází mé dítě na svět. Nepopsatelná krása za mě a ano, prostě to bolí a je to v naší hlavě, jak se na to pripravime. Pak už je potřeba být asertivní a umět si slušně říct o to, co jako laik dokážu odhadnout, že je mozne. Takže i když jsem měla v plánu napsaný ideál, s klidem jsem něco přešla, něco změnila přímo na místě a neco si ověřovala, jestli to může tak být.
A to jsem učila mamky na mateřské, hrůzných porodů jsem si vyslechla dost a dost...

dora13
29. dub 2018

@bayt samozrejme, s tim zena musi pocitat. Ale zpravidla plati, ze zena, ktera se na porod pripravuje, tak o rizicich vi a pocita s nimi — nebo ja to tak aspon mela. A jeste bych rada teda podotkla, ze ja nemluvim jen o priprave psychicke, naucit se spravne dychat, aby se dite v prubehu porodu dobre okyslicovalo a nepadaly ozvy, nenechat se vmanipulovat do polohy na zadech a v nohach ve trmenech, udrzovat si fyzickou kondici (bez brisnich svalu se to dite holt tlaci hur nez s nimi🤷‍♀️), ovlivnit se da i to, jak je dite v brise ulozene a to taky hraje svoji roli. Je to milion drobnych stripku, ktere pak dohromady funguji a zvysuji sanci na hladky porod. Rict si “bude to dobry” ja osobne za pripravu na porod fakt nepokladam😀 Ale jako jasne, jsou zeny, ktere porodily krasne bez nejmensi pripravy a naopak zeny, ktere se pripravovaly a nedopadlo to. Nic neni stoprocentni, ale stesti preje pripravenym a co muzu rict ze sveho okoli, tak kamaradky, co se zajimaly, informovaly a pripravovaly, mely vsechny moc hezke porody.

zmrz_lina
29. dub 2018

Já bych doporučila ošetřit si i variantu, že to normálně z nějakého důvodu nedopadne. Já jsem prvního syna rodila akutní sekcí kvůli chybě personálu (předčasné puštění vody, syn ve špatné poloze "zapadl" a už se neměl jak dorotovat), a to jsem měla za sebou slušnou přípravu, načteno, pozitivní myšlení i dulu. Naštěstí díky ní mohl bondingovat manžel (já na sále jen chvíli). U druhého jsem moc stala a vbac, bohužel to nevyšlo (podle operatéra hrály roli zejména četné srůsty), ale sekce - vzhledem k dobrému výběru porodnice a ošetření přání i pro tento případ parádní - muž na sále se mnou, syn po krátkém ošetření celou dobu na hrudníku, rodinný pokoj, tzn. nulová separace. A to jsou veci, které nejdou všude. Takže být připravena i na variantu B. Pokud by někdy mělo být třetí, určitě zkusím vba2c.

bayt
29. dub 2018

@dora13 no na druhou stranu, ani v minulosti si asi ženy nikdy o porodech nenačítaly knihovnu a netrénovaly předem měsíce dýchání...

dora13
29. dub 2018

@bayt ale taky jim nikdo predcasne nepraskal vodu a nepichal oxytocin a nerodily na koze s nohama hore🤷‍♀️ Za vetsinou pokazenych porodu stoji zasahy do prirozeneho prubehu. Plus moje PA vzdycky rika, ze evropske a americke zeny uz proste rodit neumi — ma zkusenosti z videnske kliniky, kde rodila zeny prevazne ze zemi tretiho sveta a ze ony proste rodi jinak, uplne prirozene se uzavrou do sebe a proste rodi, zatimco Evropanky furt resi, jak u toho budou pusobit, aby se na ne doktor nezlobil, boji se bolesti, telnich tekutin s porodem spojenych, aby chlap nevidel neco navic a je pro ne mnohem tezsi tu mysl proste zamerit jen na porod kvuli prilis velkemu mnozstvi informaci. A schvalne tu koukni na ty porodni pribehy a nazory, vetsina zenskych hlavne resi, ze nutne potrebuje klystyr a aby chlap nic nevidel a jestli se pan doktor nebude zlobit, kdyz bude hlasita🤷‍♀️

alishka111
29. dub 2018

@apollo20 Určitě se připrav, protože bolest tam opravdu je. Jen jde o to nebýt z toho vyděšená a brát to jako velikou a dobrou práci, né jako ohrožení, protože bolest sama o sobě není problém (i mnoho sportovců zažívá podobnou bolest a dělají to s úsměvem zas a znovu ;) ) ale o tom stresu, který to v těle vyvolává. Když odstraníš stres, je to "jen" velká svalová práce a to prostě cítit je. Hypnoporod je určitě jeden ze způsobů, jak se udržet v klidu. Já třeba u obou porodů požádala manžela, aby čekal venku, potřebovala jsem být pohroužená sama do sebe, zavolala jsem ho až na závěr a stejně měl instrukce, být "neviditelný" ;) Já si totiž myslím, že i ten nejvíc chápající a podporující muž prostě "vyrušuje" rodičku z rodícího módu.
Jinak co se fyzické přípravy týče, nedám dopustit na aniball. Díky tomu jsem měla "zkušeností" podloženou důvěru, že to fakt vyleze 😀 a taky jakmile mi povolili tlačit, bylo dítko venku. Jsem drobná a obě děti veliké, ale byla jsem bez poranění a 2.doba porodní byla takřka bezbolestná... Jak se říká, že tlačí na břicho, "zbytečně" nastřihávají atd., to dělají v případě, že dítko nejde delší dobu vytlačit, aby ho dostali ven, a vědí proč, ale u mě si PA ani nestačila přivést vozík s nástroji...
Taky mi spousta lidí říkala, že je hovadina se na porod takhle připravovat, ale myslím, že dřív byl sice úspěch porod přežít a byla to jedinná meta, ale když je možné porod prožít jako jedinečný, úžasný a neskutečně posilující zážitek, myslím, že bychom se o to měly snažit. Jasně, když se něco podělá, tak buďme rády za to že jsme to přežily, ale když to půjde hladce,tak proč si to neužít.

normalnimatka
29. dub 2018

@alishka111 promiň, ale tobě se to kecá, když jsi měla v porodnicích dobrou zkušenost.
ne, prostě není pravda, že se nástřih dělá jen,, když je to OPRAVDU nutný, ne, není pravda, že se na břicho tlačí až když je to opravdu nutný. realita českejch porodnic je opravdu jinde. ale pomalu a jistě se to vyvíjí dobrým směrem.
a není to o tom, jak přijdeš do porodnice nafrčená s plánem v ruce, protože předpokládáš, že narazíš právě na ty hyeny. myslim, že každá, kdo jen trochu může a záleží jí na tom, se snaží najít co nejlepší porodnici ke svejm představám o porodu a jde tam s důvěrou, i když málokdy úplnou, protože beztak ví, že záleží na tom konkrétním článku, co bude mít zrovna směnu.

xxx3d
29. dub 2018

@normalnimatka To je pravda, výběr porodnice je alfou a omegou všech porodů. Pak je jedno, kdo má zrovna směnu. Pravdou taky je, že ne všechny porodnice v ČR jsou kvalitní a je to nefér vůči ženám.

normalnimatka
29. dub 2018

@xxx3d hmmmm no neřekla bych, bohužel... záleží i fakt na konkrétním kusu. každej má jiný zkušenosti a míru případný paniky atp, a každej je taky míň schopnej a má trochu jiný přesvědčení o průběhu porodu. jasně, většinou to vypadá dost podobně, ale jak je možný, že nějaká PA vás i nabádá k jiný poloze, a at jich zkusíte klidně několik, když s jinou PA se musíte pomalu hádat, aby vám to "dovolila"? a to může bejt jedna a ta samá porodnice, to jsou zkušenosti konkrétních rodiček, nad kterejma mi zůstává rozum stát.

xxx3d
29. dub 2018

@normalnimatka to netuším, nemůžu říct. Já můžu jen předložit svůj názor, dle mé zkušenosti. Já to jako chápu, jak to myslíš a je možný, že to tak někde je. Já brala personál jako profíky a plně jim důvěřovala.

normalnimatka
29. dub 2018

@xxx3d tak pak bys asi nesouhlasila s dalšíma příspěvkama, co jsem tu psala:D já právě personálu porodnice příliš nedůvěřuju. resp. vlastně nevim, proč se mnou souhlasíš, když pak napíšeš, že jsi profíkům z porodnice plně důvěřovala. já jim důvěřovat nemůžu, pokud je tam normální tlačit na břicho a stříhat jen proto, že nevyltačíš dítě za čtvrt hodiny a už se jim to zdá moc dlouhý.

mariti
29. dub 2018

@achilea Nemocnice Milosrdných v Brně a Vyškov. Měla jsem moc pěkné porody.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru