Jak moc jste u porodu křičely?

15. zář 2023

Ahojte, v pondělí se nám konečně narodilo to naše štěstíčko. No nicméně to byl Teda zážitek. Vživotě jsem tak nekřičela a to jsem šla s odhodláním ani nemuknout 😅😅 stydím se za to neskutečně muselo mě jít slyšet po celé nemocnici div ne po celém městě... Pamatuju si že školy kdy nám v jakémsi předmětu tvrdily že řvou jen cikánky. No nemluvím ještě teď jak mám v háji hlasivky. Všem jsem se tam pak dva dny v kuse domlouvala 😅😅 ale to prostě nešlo potřebovala jsem křičet. Jak už se dalo tlačit tak jsem podle přítele prý už tak hlasitá nebyla a vše dala do tlačení. Malý byl na světě a za 2 a půl hodiny od prvního mého zakřičení 😅

apokalismus
16. zář 2023

Stydět se určitě nemusíš, každá potřebujem něco jiného 😉. Každopádně u nás se to že křičej jen cikánky říkalo taky... různě mezi ženskými,snad že to říkali doktoři. Znám to už od dětství, možná jestli to nedonesla máma od dr..🤷 takže jsem taky nijak nekřičela...teda doufám 😂😂😂

sinicka
16. zář 2023

U prvniho jsem nekricela, u druheho mi porodni asistentka dala takovou facku, kdyz sem zacala kricet, ze jsem malem neporodila, u tretiho jsem nekricela, ale bolesti byly asi nejvetsi..
na kurzu nam rikali, ze kricet je prirozene a opravdu to pomaha zmensovat pocit bolesti.. jsou tam zvykli na ladesco, ze se tam maminky pokadi, kdo vi co.. neřeš to a uzivej si mimča 🙂)

veru1820
16. zář 2023

Ja jsem prvni dobu porodni o kontrakcich skoro nevedela, takze jsme se s mamou a manzelem smali a vesele diskutovali, ale jak jsem tlacila (cca 10 minut?), to jsem si celkem zaupela 😄 ne ze bych vylozene jecela, spis jsem to komentovala stylem "jak muze mit tak maly dite tak velkou hlavu!!" 🤣🤣 desne mi vadilo jak do me doktorka porad stourala rukama a pomahala hlavicce prorazit, to jsem ji prosila at nedela, ze to boli 😄 a nastrih, to jsem az nadskocila bolesti a zarvala- ale pak byla mala na svete a uz to bylo vsechno dobry ❤️ kazdym dnem me to ceka podruhe, tak jsem zvedava 😄

pampeliska1313
16. zář 2023

Já si myslím, že tohle není potřeba vůbec řešit a stydět se. Já třeba nekricela, jen jsem potichu nadavala, obecně moc nedávám najevo emoce, nedej bože aby mě někdo viděl vyvedenou z míry. A měla jsem akutní císař. Teď zpětne si myslím, ze jsem ten porod odmítala “pustit” a neuvolnila se. Kez bych tam křičela…:D a jsou zvykli na vselicos, fakt v klidu.🙂

urtica
17. zář 2023

@apokalismus S těma cikánkama to vzniklo tak, že do našich matek dr. a další personál hustil, že musejí být potichu, že je to ostuda, že křičí jen hysterky, případně že tak ubližují miminku (i tady v diskuzi je bohužel vidět, že mnohé z těchto prehistorických názorů dosud přetrvávají...). Ovšem nehustili to do nich jen zdravotníci, do budoucí matky se toto cpalo horem dolem i v rámci kamarádek, známých a ženských příbuzných. Ženy u porodu tak držely jazyk za zuby, aby si náhodou neutrhly ostudu, nebo aby je doktor neokřikl (či jim nenafackoval). Romky na tohle všechno jednoduše kašlaly a mnohem častěji rodily dle své přirozenosti a bez ohledu na to, co si kdo myslí nebo říká.

guliii
17. zář 2023

@sinicka ty kráso, facku? Bych porodila a natáhla jí tu facku zpátky. Opravdu 🐄, proč dělá v nemocnici, když nezvládá emoce při porodu. Stěžovala jste si na ní alespoň? Jinak je mi moc líto, že se k vám tak chovala. Žádná žena si tohle nezaslouží, natož pak u porodu.

sinicka
17. zář 2023

@guliii ano stěžovala jsem si. Byla to taková ťafka, že tam ta piz*a vyrvala hadici od kysliku ze zdi, jak zavrávorala. Bolela mě čelist ještě týden. Vedení nemocnice mi pohrozilo žalobou a poslali mě někam.

apokalismus
17. zář 2023

@urtica ano já vím... chtěla jsem tím jen říct že se to u nás říkávalo také... kdysi jsem chodila i ke starým gyndařům,tak ty jejich připomínky o ženských co si na porod odskočili z pole a podobně znám i osobně... zbytek z vyprávění starší generace... určitě jsem to slyšela z více stran,od mámy, tetiček, kolegyň z práce a podobně, takže to mám zafixovane...

urtica
17. zář 2023

@sinicka ONI pohrozili žalobou?? Jako za co?! Pokud bys to chtěla řešit, tak myslím, že Petra Langová z Osvěty by si na tomto smlsla. Je na fcb nebo ji lze kontaktovat přes spolek Juno Moneta.

sinicka
17. zář 2023

@urtica no na tu oficialni stiznost mi napsali, ze nikdo z pritomneho personalu zadny konflikt nezaznamenal, ze ta hadicka nebo kohoutek ze zdi spadl vlivem toho, jak jsem s sebou házela (u porodu???wtf) a ze se muzu dostavit osobně, pokud me zajima jeste neco, co nebylo zmineno a ze celou moji stiznost rozporuji v plnem rozsahu. Tak jsem se dostavila nabitá argumentama a odhodláním to predat krajskemu zrizovateli..
no a tam mi nějakej mluvci sdelil, ze pokud to nemame natocene, pak je to tvrzeni proti tvrzeni a budou se soudit za poskozovani dobreho jmena nemocnice. Pokud to natocene máme, tak jsem prej porusila gdpr, protoze mi personal nedal souhlas k nataceni.
Tak jsem mu od plic rekla, co si myslim a tim tuto kapitolu uzavrela. Toto vsechno trvalo pul roku a opravdu jsem nemela chut to stale nekde rozebirat s otevirat.
Na tom porodnim sale byl tehdy manzel a oni nevedeli 100%, zda jsme nataceli nebo ne. Na tu piz*u samozrejme zacal rvat a uklidnil to tam az doktor..

urtica
17. zář 2023

@sinicka Jj, rozumím. No, je to strašný... i když myslím, že mluvčí lhal - tvrzení proti tvrzení by to bylo, pokud bys tam byla jen Ty a ta sestra. Manžel je v tomto případě svědek. S tím gpdr to taky není pravda - pokud je podezření na spáchání přestupku/tr. činu a natáčení to potvrdí, nejde o porušení gpdr. Ale jako chápu, že už se v tom nechceš hrabat.

sinicka
17. zář 2023

@urtica muzu ti rict, ze me tak bombardoval pres telefon a to i behem Stedreho dne, ze jsem z toho mela prujmy, stres, nocni mury, ze proste vyhrali… rozhadana rodina.. hruza.. nikdy vic.. tady se clovek niceho nedovola.. i kdybych to natocene mela, je to maximalne prestupek a oni by mi posilali predzalobni výzvy, tahanice.. ne..

urtica
17. zář 2023

@sinicka Jasně chápu, muselo to být psycho 😖

guliii
18. zář 2023

@sinicka to je mi tak moc líto 😥 jsi skvělá a moc statečná, po porodu, kdy je žena tak moc zranitelná. Udělala jsi co jsi v tu dobu mohla nejvíc. Jinak taky můžu doporučit osvětu a Petru. Tohle jsou přesně chvíle kdy by se za tebe rvala jako lev, poradila by, klidně i šla s tebou na tu schůzku. Mluvčí ti lhal, v podstatě ve všem. A vysoudit bys mohla dost a ta pa by měla sakra problémy. Nahrávat při výkonu povolání můžeš, jen to nesmíš nikde zveřejňovat. To jen abys třeba věděla, že je tady někdo kdo pomůže a to nejen při porodu. Řeší podobných věcí opravdu hodně a získává odškodnění a má za sebou celou řadu zdravotníků, kteří jí také podporují. Můj první porod také nebyl žádný med, přidala jsem se do skupiny osvěty a dalo mi to hodně informací.
A ještě jednou, máš můj velký obdiv, žes šla na schůzku, to chtělo moc odvahy. A ze zkušeností vím, že i když to smetli a v podstatě hodili na tebe, tak to interně řeší. Fakt. Neřeknou to, ale nechtějí stížnosti. Určitě alespoň nějaké pokárání sestry přišlo. A tys třeba pomohla dalším ženám, aby se k nim takto nechovala. Takže děkuji, žes to nenechala být. ❤️

tehulinka91
20. zář 2023

U prvního mi říkali ať tak nekřičím, že mi to nepomůže a ať prodychavam, u druhého jsem na tom pracovala, ale jak přišli bolesti, tak jsem prostě musela řvát. Sestry si pak dělali legraci která z nás maminek křičí víc, navíc naproti nám na porodním sále řval i tatínek 😅 a dokonce víc než maminka, to jsme se smáli všichni, byli to neobvyklé, ale hrozně nám to pomohlo se uvolnit 😅 u třetího se zeptám mojeho jestli bude taky křičet se mnou 🤣

tehulinka91
20. zář 2023

A vůbec se za ten řev nestydím, prostě to muselo ven 😊 a bylo vidět, že děvčata jsou zvyklé 😅

annk4
20. zář 2023

U první nijak extra, neměla jsem na to dech a ted u druhé jsem začala “zpívaním” a skončila death metalem 😂😂😂😂 a naopak to pomohlo - zmírnilo to bolest, kdyz mi vsechno kompletně prasklo.

vevercicka
20. zář 2023

@lenerka1 to jsem dělala taky, jako když ochutnám hodně dobré pivo 😁

1leny
20. zář 2023

U prvního jsem křičela a strašně se styděla.. Umínila jsem si, že u druhého budu vědět, co a jak a bude to víc na pohodu a hlavně bez řvaní.. Ale druhý byl na dvakrát vyvolávaný, po hamiltonech a nakonec museli i prasknout vodu (prostě se mu ven absolutně nechtělo) a pak najednou během hodiny byl venku.. Ale za tu hodinu jsem jen řvala a řvala.. Nemohli mi natočit ani monitory, ve vaně jsem předváděla vymítání ďábla, jak jsem po ní lezla. Kontrakce mi šly jen do zad do kříže a to byla taková bolest, že jsem prostě nevěla, co jiného a při tom řevu se mi prostě trochu ulevilo.. Samotné tlačení už bylo bez řevu a byla to neskutečná úleva 🙂 Zpětně se už nestydím a popravdě už je mi to úplně šumák! Mám doma dva koblížky, vím, že do třetího bych nešla a kdyby, tak přirozený už mám zakázaný, tak že co bylo, je mi úúúplně fuk 😀

cherryadomca
20. zář 2023

U samotnyho porodu když jsem tlačila tak skoro vůbec zato před tím jak šílená dokud jsem měla sílu. Pak už jsem vyčerpáním usínala a bouchala do vody

sfet
20. zář 2023

Jo, křičela jsem hrozně, ale kupodivu to pomáhalo. Ale!! Byl tam důvod. Za chvíli vysvětlím. Byla tam jedna porodní asistentka, která by měla urychleně změnit povolání, ideálně tam, kde nebude kontakt s lidimi, protože evidentně s nimi jednat neumí. Už na ni bylo dost stížností, ale pořád tam oxiduje a dělá zlo, přitom má kvalifikace leda tak na mytí WC. Začala tam na mě ječet, že nejsem tam sama, jsou tam i jiné maminky a jak by se líbilo mě, kdyby mi tam nějaká hysterka jako já tak ječela. I ona rodila a takový cirkus nedělala. Ale je porod a porod. Jak to skončilo? Akutní císař v hodině dvanácté, kdy zbytky plodové vody byly takové všelijaké. Malý po sekci celý fialový, trochu přidusený, hlava jako amfora - manžel se leknul. Hlavně že já všem říkala, že mám hrozně úzkou pánev, máme v rodině sekce - moje máma oba porody sekcí, že se bojím - nezájem. pak chodili za manžou a řekli, že ano ta sekce byla nevyhnutná, porodní cesty úzké, otevřená jen na 7 cm, tam se to zastavilo, plod velký a v životě by neprošel. Jo, po válce každý generál. Takže křik je normální, když jsem tam jen přišla a kontrakce se jen rozbíhali, tak taky jedna maminka řvala přes celou chodbu, ale nikdy by mi nenapadlo jí to vyčítat, právě naopak, bylo mi jich líto a říkala jsem si, už ať to má za sebou. Taky mi říkala jedna paní, která taky rodila nakonec sekcí, ale druhorodička, že když před 4 lety rodila svou první dceru, tak asi v 30 tt byla na 10 dní na pozorování, byl tam nějaký problém a každý den tak slyšela asi 3 nebo 4 porody, a to byla prvorodička. U toho druhýho to tak nebere. Takže tak.

claire90
20. zář 2023

Pamatuji si mruceni jak vztekla medvedice a nadavani a taky u druheho brek 😅 Pak si pamatuju sileny vedro a zakaz otevirat okna, protoze si lidi z okoli pry stezuji na vedeni nemocnice na rodici zeny prave kvuli zvukovym projevum a tak je lepsi je varit na porodnim sale 🙊 Kazda to proziva jinak a neresila bych, ani se nestydela za to, jak to bylo 🙂

suzanna123
20. zář 2023

nekřičela, prostě na to asi nejsem typ - buď, že se automaticky kontroluju, nebo to nemám propojené, určitě jsem to nemusela nijak potlačovat. Fňukat a kňourat jsem asi potřebu měla 🙂

yrsa
20. zář 2023

Taky jsem křičela jak na lesy a to byl porod rychlý bezproblémový,ale já hodně mluvím,hodně a ráda zpívám,takže prostě jsem se potřebovala nějak vyjádřit,když všichni koukali ,,jen,, mezi moje nohy 😆 prostě ty 2 zatlačení jsem měla s muzikou,mě to pomohlo.

iva_kucerova
20. zář 2023

Křičela jsem u obou porodů a to hodně. A vůbec se za to nestydím. Mně pomáhá při bolesti křičet.

luciza
20. zář 2023

Křičela jsem, ale poprvé hlavně do kyslíkové masky, takže tam to nešlo tak slyšet 😅 (dítě zaseklé v porodních cestách, ven šlo nakonec vexem). Ani u jednoho dítěte jsem neměla epidural a fakt to bolelo. Nechápu, jak někdo může napsat, že to až taková bolest není, aby se muselo křičet. Každá máme jiný práh bolesti, jinou povahu, někdo si pomůže tím epi, jiný rajským plynem... takže rozhodně nikoho nesoudím a stydět se za to taky nikdo nemusí 😉

bigbig
20. zář 2023

Oba porody bez epiduralu a rychlý, bolestivý. První to ještě nějak šlo, tam jsem moc nekřičela. Druhej se mi chtělo umřít jak strašně strašně to bolelo. Chodila jsem předtím na přípravu na hypnoporod a tam mi vyloženě řekli, že na bolest pomáhá mj. i hluboký zvířecí "křik", dostat to ze sebe pokud je potřeba. Že jsme už ztratily zvířecí přirozenost a máme příliš zábran.
A já jsem se na zábrany vykašlala. Měla jsem šílený kontrakce po 2 minutách 3 hodiny a jednou za čas to muselo ven, takový hluboký mručení, fakt jsem to potřebovala a pomohlo mi to. Potichu jsem fakt nebyla. Taky jsem se trochu pak styděla, ale porodní sestřičky mě chválily, že to bylo super, že jsem si poradila.

jerrabina
20. zář 2023

@sinicka tak v tom případě rozhlasit která porodnice to byla a před jakou dobou, aby se jí ostatní rodičky mohly vyhnout obloukem jestli je to ještě aktuální.
Jestli chtějí být dobrou nemocnicí, měli by vyhodit tu pa a mluvčího a pak už by to třeba mohlo jít 😅 ale možná jen ryba smrdí od hlavy.

Nás na předporodním kurzu dokonce vrchní sestra učila, že hlasový projev je žádoucí a děložnímu hrdlu se neříká hrdlo jen tak pro nic za nic, že otevřené hrdlo otvírá i hrdlo děložní. Já šla na tu přípravu před 2.porodem,takze spíš kvůli manželovi, ale tohle bylo dost přínosné a pár dalších věcí taky.
Pět let předtím mě doktor ve stejné porodnici s evidentně dobrým úmyslem buzeroval ať nekricim že se tím vysiluju a tlačil na mě ať tlačím. Měla jsem sto chutí vzít ho něčím po hlavě a rodit dál - možná kdybych to udělala, nemusel by mě pak šít, protože bych se možná dokázala uvolnit. Ale bylo z toho i tak cítit že se mi snaží pomoct (i kdyz chvilkama dost blbě), takže jsem mu nějakým způsobem důvěřovala. Na to ať nekricim jsem vyrazila "to nejde".
Syn byl vyvolavany a po vyvolavacce jsem křičela už u kontrakci. A pak byl venku hrozně brzy. Taky mi přišlo že kdyby se do toho nerypalo, mohl to být v pohodě porod. Tam mi (moc milá) paní doktorka tlačit spíš zakazovala, ale já to brala spíš jen jako drobné doporučení, protože jsem tam jela s úmyslem tentokrát si to nenechat po*** 🙂 Protože první porod byl nádherný do chvíle než jsem šla na sál. Druhý porod byl peklicko od začátku, ale taky to nemuselo být, syn šel postupně a už vím, že ty dvě zvláštní silné kontrakce v noci bylo to že popojel. Kdyby se mu nechalo dost času, zvládl by to sám a lehounce. Jen jsem měla prasklou plodovou vodu, tak jsem z toho nechat mu dost času byla vyklepana stejně jako zdravotníci. Jen jsem se nebála vůbec o sebe, ale o něj, aby měl dost kyslíku.

sinicka
20. zář 2023

@jerrabina no, to mi bohužel nestoji za to, abych chodila po soudech a platila miliony. Roznesla jsem to po kamarádkách a většina z nich volila jinou porodnici..

luciza
20. zář 2023

@jerrabina Jsi mi připomněla ještě k té mojí zprávě o jeden příspěvek nad tebou... oba porody mi začaly tak, že praskla voda, u prvního porodu mi asi po 8h píchli oxytocin, protože rozběhnutý porod přestal postupovat. A u druhého mi ho píchli po 28h od prasknutí vody, protože jsem se neotevírala vůbec. Po oxytocinu to začala být v obou případech jízda, tak nevím, jestli i to mělo nějaký vliv na bolestivost, možná jo 🤔

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru